1. Καλημέρα,

Γυρίσαμε χθες με το χειρότερο καιρό που έχω συναντήσει ταξιδεύοντας με πλοίο. Εγώ σε κακή κατάσταση, η Χαρά κυρία!!! Φαντάζεσαι πόσο περήφανη είμαι.

Οι εξετάσεις τώρα:
    Οι βασικές τιμές βελτιώθηκαν λίγο (ήταν πολύ χάλια πριν 1 εβδομάδα):
    BUN: από 129 - 122
    CREA: από 8,7 - 7,7
    PHOS: από >16 - 14,1
    Οι άλλες ενδείξεις, potassium, κ.λπ. είναι καλές.
    Blood pressure: 120 (καλό)
    Αλλά, αιματοκρίτης χάλια: 12% (χειρότερα).

Μετά από ραντεβού με 2 γιατρούς, η αγωγή της είναι ως ακολούθως:
    Zylapour (for leismaniosis) morning/night
    Tagamet (for her stomach-vomiting) morning/night
    Pepsamar (phos binder) after eating (3-4 times a day)
    Becozyme (multi B) morning/night - για την αναιμία
    Salmon oil - twice a day
    Azodyl (I received it on Friday) - morning/night
    iron supplement (every two days) - για την αναιμία

Σκέφτομαι μήπως είναι πολλά και την "κουράζω". Τι λες; Αύριο θα ξαναρχίσει για 3-4 μέρες ενδοφλέβιους ορούς.

Η Χαρά είναι καλά πάντως. Το πρωϊ ήταν λίγο πεσμένη, διότι την "κυνήγαγα" να τη χαπακώσω.......
    gotsopoulou sandra likes this.
  2. boxer2

boxer2 New Member

oxi, apo o,ti blepw ola ayta aparaithta einai.
    pros8ese kai bitamini c. na th dineis mazi me to sidhro.
    pantws h agwgh einai polu kala programmatismeni apo o,ti blepw. exeis kalous giatroys upo8etw, polu kalo ayto. :)

ax ayto to zylapour logw tou kalazar xalaei olo to programma :? alla de ginetai alliws :cry:
  3. boxer2

boxer2 New Member

a! epishs, pou brhkes to azodyl????? to parhggeiles apo ekswteriko???
  4. Το Azodyl το παράγγειλα από Αμερική. Εκατό συνεννοήσεις μέχρι να κάνουν την αποστολή. Τελικά, όταν πήραν απόφαση να μου το στείλουν έκανε μόνο 5 μέρες!

Έχω καλούς γιατρούς; Μάλλον. Αλλά σημαντική διαφορά έχει κάνει το γεγονός ότι είμαι σε δύο group (yahoo) συζήτησης για σκυλιά με νεφρική ανεπάρκεια από όλο τον κόσμο. Και τα μέλη βοηθούν απίστευτα. Οπότε συζητάω με τους από άλλη βάση. Γνωρίζοντας. Έστω από ανάγνωση.
    Επίσης, τα μέλη, επειδή έχουν αντιμετωπίσει τα ίδια, υποστηρίζουν πολύ ψυχολογικά.
  5. "συζητάω με τους γιατρούς" εννοούσα

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον
  6. boxer2

boxer2 New Member

ετσι εξηγειται λοιπον... γιατι απο Ελληνες κτηνιατρους δε θα περιμενα ΠΟΤΕ οτι θα εβλεπα τετοιο προγραμμα θεραπειας!

ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΝΑΤΑΛΙΑ!!!! Εισαι σπανια περιπτωση, τυχερη η Χαρα!!! παρα πολυ τυχερη :)
  7. Τα καλά λόγια σου είναι κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενα. Μου δίνουν δύναμη. Διότι οι περισσότεροι με κοιτάζουν λοξά όταν αντιλαμβάνονται τι κάνω.

Αλλά, όσο είναι καλά η ψυχούλα μου, τόσο θα προσπαθώ.
    Λένε ότι τα σκυλιά δεν κοιτάνε στα μάτια τους ανθρώπους, η "σκατούλα" μου όμως με κοιτάζει μόνο στα μάτια. Οπότε και εγώ πρέπει να φανώ αντάξια.

Οι στόχοι τώρα είναι να ανεβάσουμε τον αιματοκρίτη και να δοκιμάσω σπιτικές τροφές, γιατί έχει αδυνατίσει.
  8. boxer2

boxer2 New Member

ποιος λεει οτι δεν κοιταζουν στα ματια?????????? κοιταζουν και με αυτο το βλεμμα τους το απιστευτο σε κανουν και λιωνεις!!

ναι να δοκιμασεις σπιτικη διαιτα, ειναι καλυτερη απο καθε αποψη πιστευω. αν θελεις δοκιμασε 2/3 λαχανικα κλπ, και 1/3 ασπρο κρεας
    και πολλα γευματα μοιρασμενα
  9. Marianthy

Marianthy New Member

Ναταλία κουράγιο!! Όσο σε βλέπει καλά η μικρή σου θα είναι κι αυτή σε καλύτερη ψυχολογία.
  10. boxer2

boxer2 New Member

11. Morgan_A

Morgan_A New Member

Συγχαρητήρια...

.

Ναταλία , κοπέλα μου, συγχαρητήρια, για την προσπάθειά σου... :)

Είναι αλήθεια, ότι ο περισσότερος κόσμος..., δυστυχώς, δεν κάνει τον κόπο, να μπει σε αυτή τη διαδικασία... :cry:

Συμφωνώ απολύτως, με τον τρόπο που αντιμετωπίζεις, αυτή την κατάσταση και εύχομαι, με την ψυχή μου...,
    και στις δυο σας, κουράγιο... και να έχετε στην προσπάθειά σας, καλή επιτυχία...!!! :)

Να θυμάσαι, κάθε φορά που σε αντιμετωπίζεις κάποια δυσκολία..., ότι η αγάπη... κάνει ακόμα και θαύματα...!!!!!!!!!!
    Και ότι θαύματα..., γίνονται καθημερινά..., αλλά δεν έχουμε τη διάθεση..., για να τα δούμε πάντα..., όλοι τουλάχιστον.

Όμως, εσείς..., μόνο και μόνο επειδή αγαπιόσασθε τόσο..., σίγουρα το αξίζεται... και θα δεις... :)

.
  12. Boxer2 ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Σου απαντάω σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής, και μπορούμε να συζητήσουμε επί αυτών:

Δεσμευτές φωσφόρου:Οι δεσμευτές με βάση το ασβέστιο μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε σκυλιά που έχουν χαμηλότερο φώσφορο από τη Χαρά. Οπότε σε αυτή τη φάση αντενδείκνυται.
    Δεσμευτές με βάση το sevelamer γνωρίζω μόνο το Renagel, το οποίο έχει δοκιμασθεί μόνο σε ανθρώπους και γενικά υπάρχει σκεπτικισμός για τις επιδράσεις σου. Έχω προμηθευτεί Renagel, που παρεπιπτόντως λένε ότι κάνει θαύματα, αλλά φοβάμαι να το δοκιμάσω.
    Όσο για τους δεσμευτές φωσφόρου με βάση το αλουμίνιο, ναι έχουν κατηγορηθεί για πρόκληση δηλητηριάσεων, αλλά μακροχρόνια. Τα σκυλιά δεν ζουν τόσα χρόνια, όσο οι άνθρωποι και γιαυτό δεν το φοβούνται τη δηλητηρίαση.

Αναιμία:
    Ο κτηνίατρος σκέφτεται ερυθροποιητίνη, αλλά και μετάγγιση αίματος. Θέλει να ξεκινήσει με μετάγγιση και μετά με τις ενέσεις ερυθροποιητίνης
    Η αλήθεια είναι ότι για την αντιμετώπιση της αναιμίας τώρα αρχίζω να διαβάζω και δεν έχω πολλές γνώσεις. Από το group για σκυλιά με νεφρική ανεπάρκεια που συμμετέχω μου έγραψαν το εξής:
    "Erythropoeitin (also called "Procrit" in the U.S. when given to humans), is a human drug. At this point there is no version for animals although Cornell University did try to come up with one. But the drug companies wouldn't make it. Others here know more about that story. When an animal is given Erythropoeitin, they sooner or later create antibodies and reject it and you must then stop giving it. I am sure I don't have quite the right words in this explanation but someone will explain it better.
    Anyway, for this reason, it is often called the "last ditch" drug for anemia and is not tried until the hematocrit is very low, in the 5 percent or even less range. "
  13. Καλημέρα και ευχαριστώ για την υποστήριξη lilith.
    Είμαι σίγουρη ότι πολλοί που συμμετέχουν σε αυτό το forum, θα έκαναν το ίδιο με εμένα.
  14. boxer2

boxer2 New Member

μαλλον καλυτερα να ξεκινησετε με μεταγγιση, και να αφησετε την ερυθροποιητινη για τελευταια λυση. αρκει βεβαια να σε διαβεβαιωσει ο κτηνιατρος οτι η Χαρα κλινικα μπορει να αντεξει τη μεταγγιση!

οσο για το Renagel στη θεση σου θα το χρησιμοποιουσα. θα φοβομουν σιγουρα το pepsamar αφου αντενδεικνυται σε ασθενεις με νεφρικη ανεπαρκεια
  15. Αν σου πω ότι αυτό που λες, παρά το γεγονός ότι έχω διαβάσει το φυλλάδιο, δεν το έχω δει, θα το πιστέψεις;;;
    Θα ξανακοιτάξω σήμερα.
    Εσύ γνωρίζεις κανένα άλλο δεσμευτή φωσφόρου;
    Η φίλη σου τι χρησιμοποιούσε;
    Όσο για το Renagel, οι αμερικάνοι (αυτοί που επικοινωνώ στο group), υποστηρίζουν με θέρμη ότι είναι προτιμότερα αυτά με aluminum hydroxide (άρα κάτι σαν pepsamar)
  16. boxer2

boxer2 New Member

pepsamar χρησιμοποιουσε και αυτη.
    αλλα ηταν ηδη σε πολυ κακη κατασταση η σκυλιτσα. ενω η Χαρα ειναι καλα κλινικα, που σημαινει οτι θα το παιρνει για περισσοτερο χρονικο διαστημα.

και γω μπερδεμενη ειμαι μη νομιζεις!
    θα σου πω και τι αλλο λεει ο κτηνιατρος πανω σε αυτα που λεμε, να δουμε.
  17. Πιστεύω ότι στην Ελλάδα δίνουν μόνο pepsamar....
    Για ρώτα τον κτηνίατρο και βλέπουμε. Ίσως προτείνει συγκεκριμένο σκεύασμα. Ίσως να μας προτείνει και κανένα άλλο με aluminum hydroxide πάλι (νομίζω ότι μεταφράζεται υδροξείδιο του αργίλου).
  18. Καλησπέρα Σία,

Τηλεφώνησα και συγκέντρωσα πληροφορίες.
    Ευχαριστώ.
    Ο κτηνίατρος μου επιμένει ότι δεν ισχύουν αυτά περί Pepsamar, και τον εμπιστεύομαι διότι τότε δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιεί κανείς υδροξείδιο του αργίλου (και είναι ευρέως διαδεδομένο).
    Ξεκίνησε ενέσεις ερυθροποιητινης και εύχομαι να την απορρίψει ο οργανισμός της.
    Πρέπει να σκέφτομαι θετικά....!
    Το τελευταιο καιρό σκέφτομαι τουλάχιστον απαισιόδοξα
  19. Τι έγραψα;;;;;;;;;;
    να μην την απορρίψει εννοούσα!
    Είδες; τόση αρνητική σκέψη
  20. boxer2

boxer2 New Member

καταρχην, ασχετα με ο,τι λεει ο κτηνιατρος, ειδες τι ελεγε το λινκ που σουστειλα? της ιδιας της εταιρειας? ποιος ξερει καλυτερα? η κατασκευαστρια εταιρεια ή ο κτηνιατρος?
    και δευτερον, γιατι τελικα δεν προτιμησατε την μεταγγιση? προεκυψε κατι?

ΝΑΣΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ!!!!!!!!!!!!

Share This Page