Νεογέννητα χάμστερ! Τι κάνω???

Discussion in 'Χάμστερ' started by Ladykiller, Oct 23, 2007.

1. ARETH

ARETH New Member

Ε? ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΜΑΛΩΣΕΣ? ΠΟΝΤΙΚΑΚΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ? :(
  2. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Καλέ, πλάκα κάνω, μην με παίρνεις σοβαρά! Όμως πράγματι, χάμστερ και ποντίκι είναι 2 εντελώς διαφορετικά είδη! Ακήκουν και τα 2 στην οικογένεια των τρωκτικών, αλλά έχουν αρκετές διαφορές μεταξύ τους ώστε να μην γίνεται να ζευγαρώσει χάμστερ και ποντίκι! Δηλ. και να το κάνουν, δεδομένου οτι είναι πανσεξουαλικά όντα, δεν βγαίνει ...κάτι! Επίσης έχουν αρκετα διαφορετικά σωματικά-λειτουργικά σημεία, όπως και μεγάλες διαφορές στην συμπεριφόρά!
  3. Ladykiller

Ladykiller New Member

Να πάρεις!! Δεν φαντάζεσαι τι καλόβολα και γλυκούλια που είναι! Ούτε εγώ το φανταζόμουν πριν 25 μέρες! :D

Ώστε είναι πανσεξουαλικά ε; Και δεν τους φαίνεται!...
    :lol:
  4. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Δεν έχεις δεί την Κλάραμπλελ σε έξαψη να τρίβεται με τιν κοιλιά επάνω στα κάγκελα! Πάντως θα δεις και εσύ αργότερα που δεν θα έχει η μικρή σου μωρά ή αρσενικά θα είναι σε τρελή υπερένταση κάθε 4 μέρες!
  5. Ladykiller

Ladykiller New Member

Ωχ!! Ωραία, θα έχει σινεμά live κάθε 4 μέρες λοιπόν, θα παίρνω και ποπ κορν και θα απολαμβάνω το θέαμα! Έχω πολλά να δω ακόμα και πολύ χαίρομαι!!! :lol:
  6. Ladykiller

Ladykiller New Member

Εδώ είναι και η φωτογραφία απ'το avatar μου, η Γκρέτελ σε μεγάλες πείνες!

7. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Είπαμε, κουκλίτσ η Γκρέτελ! Αλλά μην ξαναδώ μακαρόνι με σάλτσα κοπελιά! Πολύ αλάτι, πολύ λάδι και πολύ junk για ένα χάμστερ!
  8. Nemo

Nemo New Member

Όλα τα βλέπει η Μαρία... δεν τη γλυτώνει κανείς! :lol:
  9. gikkat

gikkat New Member

Μαρία είσαι θεά! Απόλαυση πραγματικά! [smilie=to funny.gif]
  10. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Είμαι η τρελή με τα χάμστερ και γουστάρω!
    Χιχιχι!!!
    Όμως στην επόμενη άφιξή μου στην Αθήνα θα φέρω μαζί και Φρέντο για να καταλάβετε προς τί το κόλλημα με τα χάμστερ!
  11. Ladykiller

Ladykiller New Member

Πλέον τα έχω μάθει, τι πρέπει και τι δεν πρέπει! Ήταν οι πρώτες μέρες που την είχα και δεν ήξερα ακριβώς τι έκανε να φάει!
  12. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Εντάξει κοπελιά! :)
    Πάντως δείχνει να το λάτρεψε το μακαρόνι!
  13. Ladykiller

Ladykiller New Member

Γενικά απότι έχω καταλάβει μου έχει μοιάσει και λατρεύει το junk food. Αλλά δεν της δίνω, αρκετά χάρηκε! Τώρα είναι μανούλα και πρέπει να προσέχει!

Τα μικρά έχουν πολύ πλάκα! Δεν έχουν ανοίξει τα ματάκια τους ακόμα αλλά συνέχεια κάνουν βόλτες και μυρίζουν το κλουβί, το ένα δάγκωνε τα κάγκελα σήμερα κι επειδή δεν έφτανε καλά, έχασε την ισορροπία του και έφαγε τούμπα! Ένα άλλο είναι πολύ τσαντίλας, συνέχεια γκρινιάζει και δαγκώνει.
    Η Γκρέτελ εν τω μεταξύ δεν προλαβαίνει να τα μαζεύει πίσω στη φωλιά, συνέχεια φεύγουν κι αυτή τρέχει πανικόβλητη να τα πιάσει απ'το αυτί (στην κυριολεξία!) και να τα πάει πίσω!
    Τα χαζεύω αμέτρητες ώρες!!
  14. marinaki

marinaki New Member

Αχ,τι μου θύμησες!
    Πριν μερικά χρόνια είχα κ εγώ χάμστερ κ είχα πάθει το ίδιο με σένα:μου βγήκε γκαστρωμένο!Γέννησε έξι μωρά έφαγε τα τρία(αυτό το χαμστερ είχε ψυχολογικά προβλήματα γιατί το πετ σοπ που το αγόρασα έμαθα τώρα ότι είναι το χειροτερότερο όλων!) κ τα υπόλοιπα τρεχαν κ χοροπηδούσαν!Το πιο αστείο είναι οταν αρχίζουν να σκαρφαλώνουν!!!!Ανεβαίνουν ώς εκεί που μπορούν κ μετά πέφτουν κ πάλι απ'την αρχή!Εγω φοβόμουν οτι θα χτυπήσουν αλλά αυτά δεν μασούσαν!
    Αλήθεια θα τα κρατησεις όλα τα μωρά???
    Α,να προσέχεις πολύ όταν αρχίσουν να σκαρφαλώνουν γιατί βγαίνουν μέσα απο τα κάγκελα!Εγώ είχα βρεί ένα να σκαβει κάτω απο το κρεβάτι μου!Πάλι καλά που είναι φασαριόζικα ζωάκια αλλιώς είναι τόσο μικροσκοπικά που μέσα στο σπίτι δεν θα τα έβρισκες ποτε΄! :)
  15. Ladykiller

Ladykiller New Member

Μόνο το ένα θα δώσω σε έναν φίλο που του το είχα υποσχεθεί. Κι αυτό με μισή καρδιά θα το δώσω πάντως!
    Κι εγώ το φοβόμουν αυτό με τα κάγκελα, αλλά βλέπω ότι δεν χωράνε να βγούνε με τίποτα. Αυτά που είναι ανοιχτόχρωμα έχουν κατακόκκινα μάτια! Οι μικροί αντίχριστοι! Το ένα λέω να το βγάλω Damien!!
    Σε λίγες μέρες θα πάω να τους πάρω κι άλλο κλουβάκι για να χωρίσω αγοράκια με κοριτσάκια.
    Μα γιατί να τα φάει η μάνα τα δικά σου?? Κουφό μου φαίνεται! Έπρεπε να το ταΐσεις κανένα Prozac να ισιώσει!!
    :-D
  16. marinaki

marinaki New Member

Στα χάμστερ είναι πολύ κοινο το φαινόμενο του κανιβαλισμού!Οταν νιώθουν οτι κινδυνευουν τρώνε τα ίδια τους τα μωρα!Αυτο που είχα πάρει φαινοταν οτι ήταν λίγο "γεια σου" κ γέννησε μερικες μέρες αφοτου το είχα πάρει,με αποτελεσμα να παθει σουπερ κριση!Οσο για το αν χωράνε να βγουνε ένα θα σου πω:Χα! :) Αυτα τα μικρα δαιμόνια είναι σαν τις κατσαρίδες!Γίνονται σαν χαρτι κ περνανε απο παντού!
    Το Damien πολύ μ'αρέσει!!!!! :-D Θα έχεις ενα μικρό διαολάκι σπιτι σου!!!! :-D :-D
  17. Ladykiller

Ladykiller New Member

Και αν είναι θηλυκό θα το βγάλω Ρόζμαρι!
    Άρα καλά θα κάνω να φράξω τα κάγκελα τώρα που κάναν ποδαράκια και γυρνάνε για να είμαι σίγουρη δηλαδή... ΟΚ!
  18. Marianthy

Marianthy New Member

Όχι μην τα φράξεις!!! Πλάκα θα έχει να κυκλοφορούν στο δωμάτιο!!! :-D
  19. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Αν το σκεφτείς διαφορετικά ο καννιβαλισμός στα χάμστερ είναι πολύ λογική κίνηση! Στην φύση τα θηλυκά χάμστερ γεννάνε πάντα στο ίδιο σημείο! Γι΄αυτό τον λόγο δεν θέλουν τα αρπακτικά να μάθουν πού είναι η φωλιά τους! Έτσι, όταν νιώθουν άγχος γιατί δεν προλαβαίνουν να μετακινήσουν τα μικρά, τα τρώνε, έτσι ώστε να εξαφανιστεί κάθε μυρωδιά κρέατος απο την φωλιά, στην ουσία προστατεύοντας έτσι τα επόμενα που θα γεννήσουν! Για τον ίδιο λόγο μαμά και αδερφάκια σκοτώνουν και τρώνε τα άρρωστα και τα αδύναμα που δεν μπορούν να μετακινηθούν! Επίσης ένα θηλυκό που έχει έλλειψη βιταμινών είναι πολύ πιθανόν να σκοτώσει και να φάει κάποια μωρά για να μπορέσει να βγάλει γάλα και να ταίσει τα άλλα! Επίσης και ένα θηλυκό που γεννάει για πρώτη φορά είναι πολύ πιθανό να φάει τα μωρά του γιατί αγχωνεται τρομερά και δεν ξέρει τί να τα κάνει!
    Για όλα υπάρχει μιά λογική εξήγηση! Τώρα ο καννιβαλισμός δεν ακούγεται και τόσο παράξενος, εε;
  20. Ladykiller

Ladykiller New Member

Μόνο να μην τα πατήσω και γίνουν mouse pie!!

Share This Page