Νεογέννητα γατάκιααα!!!Και τώρα;

Discussion in 'Άλλα είδη!' started by Brunitsa, Mar 17, 2011.

1. Brunitsa

Brunitsa Member

Παιδιά alohaa!!!(αν γράφεται έτσι:tongue:),
    Τις προάλλες μια αδέσποτη γατούλα γέννησε έξι πανέμορφα μικρά γατουλίνια μέσα στον κήπο μιας φίλης μου...Η μητέρα τους τα παράτησε και τώρα η κοπέλα τους δίνει γάλα με σύριγγα:frown5:. Είναι περίπου 5 ημερών και τα φύλα τους δεν είναι τόσο διακριτά. Τα έχει σε μια κούτα προς το παρόν με κουβέρτες. Τι μπορεί να κάνει για να τα βοηθήσει; Τα μικρά όταν ξυπνάνε νιαουρίζουν και σπάει η καρδιά μου όταν τα βλέπω...από τροφή μπορούν να τρώνε και αν ναι τι; Όσο για το σπιτάκι τους έχετε καμιά οικονομική και εύκολη λύση; Έχω μερικές ιδέες για όλα αυτά αλλά θέλω πάρα πολύ να με βοηθήσετε και εσείς γιατί δεν είμαι και ιδιαίτερα σχετική με τα γατουλίνια. Και κάτι άλλο: Η κοπέλα δυστυχώς ή ευτυχώς δεν θέλει να τα δώσει διότι έχει δεθεί μαζί τους, όμως πιστεύω πως με τη βοήθειά σας είμαι σίγουρη πως θα μπορέσουμε να βελτιώσουμε το <<βιοτικο τους επίπεδο>> (συνθήκες ζωής τους) και ετσι να μπορέσει να τα κρατήσει όλα. Επίσης να πω και ότι έχει μια αρκετά ευρύχωρη αυλή με δεντράκια και και λουλούδια. Η πολυκατοικία είναι οικογενειακή και έτσι δεν υπάρχει θέμα με τα μικρούλια και τη διαμονή τους. Ανυπομονώ να σας ακούσω!!!!:D:D
  2. Irmakias

Irmakias New Member

Να τα πει σε εναν κτηνιατρο το συντομοτερο και να πρει μπιμπερο για ζωακια.
  3. Brunitsa

Brunitsa Member

Φοβάμαι πως επειδή ακριβώς είναι έξι δεν θα είναι εύκολο οικονομικά...
  4. Irmakias

Irmakias New Member

Και 8α ταφησει στο ελεος της μοιρα τους...ειναι απαν8ρωπο μπορει να βλει αγγελιες.
  5. Brunitsa

Brunitsa Member

Πφφφ....αυτό είναι το πρόβλημα...δεν θέλει...θα ξαναπροσπαθήσω να την πείσω...τι θα κάνω;;;;;Μακάρι να μπορούσα να πάρω έστω και ένα!!!!!
  6. aristea

aristea Active Member

Για την ώρα τα γατάκια χρειαζονται ταισμα καθε 2 ωρες περιπου, ζεστη και καθαριότητα.
    γαλα βρεφικης ηλικίας: 60 γρ νερο μια κουταλιά γαλα
    αν εχουν διαροια μιση κουταλια γαλα μιση ρυζαλευρο
    τα βρίσκεις στο σουπερ μαρκετ και δεν ειναι ακριβα
    1 μπιμπερο για νεογεννητα απο πετ σοπ, ουτε αυτο ειναι ακριβο

να τα βαλει σε πλαστικη κουτα, κατα προτίμηση με θερμοφορα απο κατω με μια μαλακη πανα, οχι αμεση επαφη με τη θερμοφορακαι απο πανω λαμπα
    οταν θα ζεσταινονται θα γυρνανε ανασκελα οποτε θα ανεβαζει τη λαμπα

καθαρισμα με μαλακο νωπό πανακι οταν λερώνονται

γενικα ειναι πολυ δυσκολο και πολλες φορες πεθαινουν

καλη επιτυχια
  7. Brunitsa

Brunitsa Member

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές aristea...Ελπίζω να τις αξιοποιήσει κατάλληλα και να καταφέρουν να ζήσουν όλα...

Share This Page