Ένεση ατροπίνης

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by Irene, Nov 12, 2007.

1. gikkat

gikkat New Member

Ναι, ο "φωστήρας" - μη χέσω - ...
  2. Dralion

Dralion New Member

Γκουχ, γκουχ, οχι.
    Το ειδα κι εγω.

Αλλα α) αρκετα κανω τον εξυπνο σε αλλα θεματα, ας "ξεχασω" να επισημανω και ενα λαθακι β) η κυριοτερη απορια μου (γυρω απο την επιδραση της ατροπινης στον οργανισμο) δεν εχει λυθει ακομα, ουτε βρηκα χρονο να ψαξω στο 'νετ.

Μιας και ακομα βασιζομαι σε σενα για να παρω μιαν απαντηση γυρω απο την ατροπινη, σκεφτηκα να μην σε θυμωσω επισημαινοντας λαθη ;-)
  3. gikkat

gikkat New Member

Γενικά, απ' όσο γνωρίζω (ως "φωστήρας") η ατροπίνη χρησιμοποιείται για να καρδιακές ανωμαλίες που μπορεί να προκληθούν από συγκεκριμένα δηλητήρια (γι' αυτό και δεν χοτηγείται σε όλες τις περιπτώσεις). Κύρια ανωμαλία είναι η βραδυκαρδία που μπορεί να αποβεί μοιραία για το ζωντανό.

Για τον ίδιο λόγο χρησιμοποιείται και κατά την αναισθησία ορισμένες φορές. Επίσης, έχω την αίσθηση (κάπου το έχω διαβάσει αλλά δεν θυμάμαι αν ισχύει μόνο για τους ανθρώπους) ότι χορηγείται πριν την αναισθησία για να προλαμβάνουν ή για να αντιμετωπίζουν την σιελλόροια (πώς γράφεται αυτό...?) που προκαλείται πολλές φορές κατά τη διάρκεια τη αναισθησίας.

Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και για τους σκύλους κι επειδή εφόσον δηλητηριαστούν τις περισσότερες φορές έχουν έντονη σιελλόρια φαντάζομαι ότι χορηγείται και γι' αυτό το λόγο. Μην το δέσετε και κόμπο, απλά μου φαίνεται λογικό... :wink:
  4. Alex2

Alex2 New Member

Sorry ρε παιδιά, αλλά για να επανέλθουμε και σε αυτό που ρώτησα και εγώ και με καίει.

Αν δεν πρέπει να χορηγηθεί, πες εγώ είμαι ζαβή και δεν κατάλαβα καλά τα συμπτώματα του σκύλου, μπορεί να το σκοτώσει?

Και μη μου πείτε ότι όλα τα φάρμακα πρέπει να δίνονται με προσοχή και με συζήτηση με κτηνίατρο, το ξέρω. Μιλάω για την περίπτωση που δεν έχω πρόσβαση πουθενά, το σκυλί στα χέρια μετά από φόλα, την ένεση ατροπίνης στο φαρμακείο του και πρέπει να αποφασίσω. Την κάνω ή όχι? Μήπως κάνω μεγαλύτερο κακό από καλό?

Προσπαθώ να καταλάβω πόσο το ρισκάρω εκείνη τη στιγμή.
  5. gikkat

gikkat New Member

Ένα καλό link που αναφέρει αναλυτικά δηλητήρια και πώς αντιμετωπίζονται είναι αυτό: http://www.workingdogs.com/doc0175.htm

Αναφέρει σε ποιου ήδους δηλητήρια πρέπει να προκαλείται εμμετός, σε ποια όχι, που χορηγείται ατροπίνη κλπ.

Θεωρητικά μπορείς να καταλάβεις περίπου τι είδους δηλητήριο έχει φάει ο σκύλος από τα συμπτώματα. Σε "οργανοφοσφορικά" δηλητήρια ας πούμε χορηγούμε ατροπίνη. Σε αυτές τις περιπτώσεις το ζώο έχει έντονη σιελόρροια, σπασμούς, τρέμουλο κλπ.

Γενικά ποιο μεγάλο κίνδυνο αντιμετωπίζει το ζώο αν του προκληθεί εμμετός εφόσον δεν πρέπει καθώς μπορεί να πάθει εισρόφηση (? βοηθείστε με λίγο!), παρά αν του γίνει ένεση ατροπίνης η οποία στην τελική μπορεί και να το βοηθήσει να χαλαρώσει βοηθώντας κι εμάς να το κινήσουμε ευκολότερα στον κτηνίατρο. Τουλάχιστον εγώ αυτά τα συμπεράσματα έχω βγάλει... Κάποιος κτηνίατρος θα μας πει καλύτερα.
  6. aggeliki

aggeliki New Member

στην ελλαδα τα δηλητηρια που χρησιμοποιουνται ειναι κατα 99% φυτοφαρμακα.
  7. e1drua

e1drua New Member

Νομιζω αναρροφηση ηθελες να πεις Κατερινα;)
    Οταν χορηγησαμε εμεις ατροπινη, τη δωσαμε επειδη ειχε παθει αλλεργικο σοκ-δηλητηριαση απο καμπιες.
    Ο γιατρος ειπε πως τη δινουμε για να ηρεμησει, να σταματησει η εντονη σιελορροια, να μειωθει η εντονη ταχυκαρδια, μεχρι να της χορηγηθει το κυριως φαρμακο.
    Ψαχνοντας πραγματα για χρηση ατροπινης ειχα βρει αυτο στο ιντερνετ.

2.ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ,ΑΝΤΕΝΔΕΙΞΕΙΣ,ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ/ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ
    Σκύλοι: Συγκράτηση, ηρέμηση και αναλγησία κατά τη διενέργεια κλινικών εξετάσεων και πράξεων, xειρουργικών επεμβάσεων μικρής έκτασης, προαναισθησίας και σανπροαναισθητική αγωγή κατά την εγκατάσταση γενικής αναισθησίας με θειοπεντόνη-αλοθάνιο ή με προποφόλη.
    Γάτες:Συγκράτηση και ηρέμηση. Για την εγκατάσταση γενικής αναισθησίας, σεσυνδυασμό με την κεταμίνη.
    ΑΝΤΕΝΔΕΙΞΕΙΣ: Το Domidor δεν πρέπει να χορηγείται ταυτόχρονα με συμπαθομιμητικές αμίνες. Δεν πρέπει να χορηγείται σε συνδυασμό με θειοπεντόνη ή προποφόλη σε ζώα μεκαρδιακές ή αναπνευστικές παθήσεις. Θα πρέπει να χορηγείται με προσοχή σε ζώα με καρδιοαγγειακές παθήσεις ή σε κακήκατάσταση υγείας.
    ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ. Εξαιτίας της α2 -αδρενεργικής δράσης της, η μεντετομιδίνη προκαλεί βραδυκαρδίακαι υποθερμία. Τα ζώα στα οποία έχει χορηγηθεί πρέπει να διατηρούνται σε ζεστόπεριβάλλον χωρίς διακυμάνσεις της θερμοκρασίας, κατά τη διάρκεια τωνεπεμβάσεων και για 12 ώρες μετά την ηρέμηση. Η πίεση του αίματος αρχικά αυξάνει και στη συνέχεια επανέρχεται στα φυσιολογικάεπίπεδα ή λίγο χαμηλότερα. Σε μερικούς σκύλους και στις περισσότερες γάτες παρατηρείται έμετος 5-10’ μετά τηνχορήγηση. Σε μερικές γάτες μπορεί να παρατηρηθεί έμετος κατά την ανάνηψη. Σε μερικούς σκύλους και γάτες μπορεί να παρατηρηθεί επιβράδυνση τουαναπνευστικού ρυθμού
  8. gikkat

gikkat New Member

Άη γεια σου! Οπότε και με βάση τον κτηνίατρο μας, τα συμπεράσματά μου είναι σχετικά ασφαλή... :wink:
  9. gikkat

gikkat New Member

Νομίζω ότι τα φυτοφάρμακα είναι στα οργανοφοσφορικά... Κάποιος να ξέρει??? :roll:
    Διαδεδομένα είναι επίσης και τα ποντικοφάρμακα που αυτά είναι standard στα οργανοφοσφορικά!
  10. Dralion

Dralion New Member

Τωρα μπερδευτηκα τελειως.

gikkat, πολυ ενημερωτικο το λινκ που εδωσες. Δυστυχως ασχολειται με δηλητηριασεις που γινονται κατα λαθος (οπως π.χ. να φαει ο σκυλος το περιεχομενο του φαρμακειου που εχεις στο μπανιο). Αμερικανακια παιδι μου, δεν ξερουν τι σημαινει φολα. :-(

Στο αρθρο (το λινκ που εδωσες), αλλα και στα προηγουμενα σου σχολια λες, οτι η ατροπινη βοηθα στην βραδυκαρδια, ανεβαζοντας ! τους παλμους της καρδιας. Η e1drua μεταφερει την πληροφορια του γιατρου της, οτι την ατροπινη την εδωσε για να μειωσει ! την ταχυκαρδια.
    Τι ειναι το σωστο τωρα; Η ατροπινη μειωνει η ανεβαζει τους παλμους;

Οπως υπεθεσα και στο 2ο μου σχολιο, η ατροπινη επιδρα στην καρδια (ειτε ανεβαζοντας ειτε κατεβαζοντας τους παλμους, θα το ξεκαθαρισουμε καποτε). Το σημαντικο ειναι, οτι η ατροπινη απο μονη της, δεν εξουδετερωνει το δηλητριο. Απλα βοηθαει την καρδια να συνεχισει να χτυπαει, μεχρι να κανουμε τα υπολοιπα.
    Τα "υπολοιπα" ειναι ειτε η πλυση στομαχου, ειτε η προκληση εμετου (εμετικες ουσιες), ειτε η χορηγηση ανθρακα ωστε να απορροφηθει το δηλητριο στο στομαχι.
  11. Alex2

Alex2 New Member

Dralion έχεις δίκιο. Το μόνο σίγουρο που έχω καταλάβει είναι ότι με την ατροπίνη κερδίζεις χρόνο για να σώσεις το σκυλί.
  12. e1drua

e1drua New Member

Αγαπητε Drallion, στη δικη μου περιπτωση, σιγουρα μειωσε την ταχυκαρδια.. Στην αρχη η καρδια της πηγαινε να σπασει απο την ταχυκαρδια και μετα ηρεμησε πολυ.
    Το αμεσως επομενο φαρμακο που χορηγηθηκε στη δικη μας περιπτωση ηταν το solu-cortef, που ανηκει στα κοτρικοστεροειδη.
    Θεωρω πως το σκεπτικο ειναι να το κρατησει ηρεμο, χωρις σπασμους και σιελορροια μεχρι να χορηγηθει και να δρασει το κυριως φαρμακο.
  13. gikkat

gikkat New Member

Λογικό γιατί στο εξωτερικό δεν έχουν τέτοια κρούσματα... Παρ' όλα αυτά οριμσμένα συστατικά αυτών εμπεριέχονται στις φόλες...

Επειδή προφανώς δεν πάω και πολύ καλά σήμερα, δεν διάβασα περί "ταχυκαρδίας"... Θα το ξεδιαλύνουμε όμως που θα πάει, το μόνο σίγουρο είναι ότι βοηθάει στην καρδιά, μη μπερδεύεσαι! 8) :roll:
  14. Sofia Iv.

Sofia Iv. New Member

Οργανοφωσφορικά δηλητήρια (εντομοκτόνα σε υγρό ή σκόνη). Συνεπώς μάλλον ναί..

Βαρφαρίνη (ποντικοφάρμακο) - Συνεπώς μάλλον όχι.. Το ποντικοφάρμακο συγκαταλέγεται στις Βαρφαρίνες που δεν έχουν τα ίδια συμπτώματα κ ούτε τον ίδιο τρόπο αντιμετώπισης.
  15. gikkat

gikkat New Member

πφφφ... Εντάξει έχω πρόβλημα! Μάλλον δεν έχω βγάλει ασφαλή συμπεράσματα οπότε πάω για διάβασμα... :oops: :roll:
  16. Sofia Iv.

Sofia Iv. New Member

Παιδια μολις μιλησα με γιατρο - αναισθησιολογο. Σας μεταφερω αυτα που μου ειπε.

Η ατροπινη ειναι για να προκαλει ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ. Οποτε Κατερινα ειχες δικιο γι'αυτο. Το δινουν οι αναισθησιολογοι αφου εχουν δωσει αναισθησια για να μη παθει απο τα φαρμακα βραδυκαρδια ο αρρωστος κ μεινει απο ανακοπη.

Τωρα εαν δωσεις ατροπινη σε ενα ζωο το οποιο δεν εχει δηλητηριαστει απο φυτοφαρμακα - οργανοσφοσφορικα γενικα ατροπινη, εαν δε χρειαζεται γενικοτερα κ δωσεις υπαρχει ενας κινδυνος να μην αντεξει το ζωο την ταχυκαρδια που θα του προκληθει. Για την ακριβεια οπως μου το ειπε εαν πχ στην δικια μου τη Ganza κανω λαθος κ δωσω ατροπινη ενω δε πρεπει, λογω του παχους που εχει κ της ηλικιας υπαρχει ενας κινδυνος να μην αντεξει την ταχυκαρδια κ να παθει ανακοπη. Υπαρχει αντιδοτο της ατροπινης ομως δε μπορουμε να το χειριστουμε ολοι εμεις που δεν ειμαστε γιατροι διοτι ειναι πολυ ισχυρο φαρμακο (μου το ειπε αλλα δε το συγκρατησα το ονομα) κ πρεπει να προσεξεις παρα πολυ με τη δοσολογια. Γι'αυτο δινεται κατα 99% μονο απο γιατρους κ ακομη πιο συγκεκριμενα απο αναισθησιολογους.

Η ατροπινη δεν ειναι αθωο φαρμακο με την εννοια οτι δε τρεχει αντε ας του κανουμε μια ενεσουλα. Θελει κ αυτο τη προσοχη του κ θελει να αποφευγουμε να δινουμε ακομη κ σε περιπτωση δηλητηριασης παραπανω δοση απο την προβλεπομενη για τα κιλα του ζωου. Ετσι ωστε αν κανουμε λαθος διαγνωση τουλαχιστον να μην εχουμε δωσει παραπανω απ'οτι μπορει ετσι κ αλλιως να αντεξει.

Βεβαια ας ξεκαθαρισουμε οτι ειναι αρκετα δυσκολο (οχι απιθανο βεβαια) να μπερδεψεις τα συμπτωματα μια κ τα οργανοφοσφορικα δηλητητρια (φυτοφαρμακα κ εντομοκτονα) εχουν εντελως διαφορετικες ενδειξεις - συμπτωματα απο τις Βαρφαρινες (ποντικοφαρμακα). Στον οδηγο που σας εχω στειλει λεει ξεκαθαρα τα συμπτωματα. Σασ τα παραθετω κ εδω.

Οργανοφωσφορικά δηλητήρια (εντομοκτόνα σε υγρό ή σκόνη) : σιελόρροια, έντονη δακρύρροια, μύσις (σμίκρυνση) της κόρης του οφθαλμού, μυϊκά τινάγματα, ασθματική αναπνοή, τρέμουλο, σπασμοί, κώμα.

Βαρφαρίνη (ποντικοφάρμακο) : Μερικές φορές δεν υπάρχουν συμπτώματα για 2 – 3 μέρες. Κατόπιν εμφανίζονται στο σώμα ή τα ούλα κηλίδες κόκκινες, μοβ ή σκούρες μπλε, σημάδι εσωτερικής αιμορραγίας. Τα ούλα θα είναι πολύ αναιμικά. Η Βαρφαρίνη καταστρέφει το μηχανισμό πήξεως του αίματος και έτσι το ζώο μπορεί να αιμορραγεί από τη μύτη, το στόμα, το πέος, το πρωκτό, όπως και εσωτερικά.

Οσον αφορα τον εμετο που προτεινετε ως μεσω αντιμετωπισης οταν εχουμε να κανουμε με οργανοφοσφορικα (που ειναι πριν την ατροπινη) καμια φορα καλο ειναι να αποφευγετε για τον ακολουθο λογο -
    "Εάν το ζώο δείχνει σημάδια νευρικότητας όπως τρέμουλο, ζάλη, κατάρρευση, μη προσπαθήσετε να δώσετε εμετικό, μπορεί να προκληθεί πνευμονία εξ εισροφήσεως. Συνεχίστε με το επόμενο στάδιο που είναι η ένεση ατροπίνης."

Αν δε κανω λαθος γιατι αυτο ξεχασα να το ρωτησω (αλλα ειμαι κατα 90% σιγουρη) η πνευμονια εξ εισροφήσεως -οπως σχεδον το ειχε πει αρχικα η Κατερινα- ειναι το ιδιο ακριβως πραγμα με αλλες λεξεις με την αναροφηση.

:)
  17. Sofia Iv.

Sofia Iv. New Member

Οπως χαρακτηριστικα μου το ειπε για να γινει ακομη πιο ξεκαθαρο -

Εαν κανεις λαθος διαγνωση κ δεν προτεινεται ατροπινη κ δωσεις θα εξαρτηθει φυσικα απο τη δοση κ κυριως απο το αν εχει υγιη μυοκαρδιο. Τα παχυσαρκα ζωα ή εκεινα με προβληματα στη καρδια εννοειτε πως είναι πολυ πιθανό να μην την αντέξουν.
  18. gikkat

gikkat New Member

Ναι, αυτό είναι... Τελικά το αδύναμο σημείο μου είναι το τι είδους δηλητήριο είναι το καθένα! :-D
  19. e1drua

e1drua New Member

Σοφια, απο προσωπικη πειρα, η σκυλα μου ειχε απιστευτη ταχυκαρδια και αμεσως μετα τη χορηγηση ατροπινης οι σφυγμοι της μειωθηκαν παρα πολυ.. Το γνωριζω πολυ καλα, γιατι απο τη πρωτη στιγμη και ολη τη μερα ημουν διπλα της και ακουμπουσα την καρδια της με το χερι μου για να το παρακολουθω..
    Τι να πω.. δε ξερω.. :roll:
  20. Sofia Iv.

Sofia Iv. New Member

Το ξερω Δημητρα κ εγω ειχα μπερδευτει επειδη τα ζωα ειναι ετσι στη τσιτα οπως λεμε :D μετα το δηλητηριο κ μετα απο τη χορηγηση ηρεμουν.. Αλλα μου το τονισαν, οχι ειναι για να προκαλει ταχυκαρδια κ να αποφευγεται η ανακοπη απο βραδυκαρδια..

Share This Page