Έννοια της λέξης "φιλόζωος"

Discussion in 'Γενικά' started by servetas, Jan 20, 2009.

1. servetas

servetas New Member

Έγινε split μερικών από τα post σας καθώς είναι τελείως off -topic..εντούτοις αποτελούν ενδιαφέρουσες απόψεις.
    Χρυσηίδα

sakura κανεις λαθος δεν ειναι αυτο η λεξη φιλοζωος ειναι συνθετη λεξη και αποτελειτε απο τις λεξεις
    -φιλω(που στα αρχαια σημαινει αγαπω)
    -ζωο

ολο μαζι σημαινει αγαπω τα ζωα
    ειναι καποιος-α φιλολογος εδω για να πει οτι εχω δικιο????
  2. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Re: εγκιος κουνελιτσα?

Έχεις δίκιο servetas. Αλλά η sakura δεν είπε κάτι διαφορετικό. Όποιος αγαπάει τα ζώα φροντίζει καί για την υγεία τους, πράγμα που δεν κάνει η lagoyditsa εδώ και καιρό. Η lagoyditsa δεν είναι έτοιμη να φροντίσει οποιοδήποτε ζώο αυτή τη στιγμή. Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν αγαπάει τα ζώα γενικώς όμως αυτή τη στιγμή σίγουρα δεν μπορεί να χαρακτηριστεί φιλόζωη.
  3. servetas

servetas New Member

18 ειχα στα Αρχαια...... :-D :-D
  4. Δάφνη

Δάφνη New Member

Φιλόζωος: 1) φίλος + ζωή = εκείνος που αγαπά υπερβολικά τη ζωή, και 2) φίλος + ζώον = εκείνος που αγαπά τα ζώα.

Εκτός αυτού, παραπάνω, ο/η sakura ανέφερε ότι "φιλόζωος δεν είναι αυτός που έχει πολλά ζωάκια". Κατανοητόν; Ωραία μέχρι εδώ. Απαντάς λοιπόν εσύ ότι όχι, η λέξη σημαίνει κάτι άλλο. Όμως ο/η sakura μας λέει τι ΔΕΝ είναι ο φιλόζωος και όχι τι είναι.

Και επίσης, θα θελα να ξερα πώς, καίπερ ἀνορθόγραφος ὤν, πήρες 18 στ' Αρχαία...
  5. servetas

servetas New Member

Re: Εννοια της λεξης "φιλοζωος"

εχεις δικιο εγω προσωπικα θεωρω οτι το 18 ειναι πολυ χαμηλο για εσενα δεν ξερω μπορει να το θεωρεις υψηλο
  6. Δάφνη

Δάφνη New Member

Επαναλαμβάνω λοιπόν, γιατί σε ποστ που εξαφανίστηκε ο αγαπητός Σερβέτας μου πρότεινε να ανοίξω λεξικό. Έχουμε λοιπόν τις εξής δύο σημασίες (όπως είπα και πριν!!!)

Βιβλιογραφία και πηγές

- Μαρκαντωνάτος, Γεράσιμος κ.ά, Μικρό Λεξικό της Αρχαίας Ελληνικής, Αθήνα: Gutenberg 1994

- Βοσταντζόγλου, Θεολόγος, Αντιλεξικόν ή ονομαστικόν της Νεοελληνικής γλώσσης, Αθήνα 1962 (2η έκδοση)

- Τεγόπουλος – Φυτράκης, Ελληνικό Λεξικό, Αθήνα: Εκδόσεις Αρμονία 1993
  7. xrisida

xrisida Moderator

για αυτό μάλλον φταίω εγώ στην προσπάθεια μου να διαχωρίσω τα off topic posts!
    συγχώρα με Plz :-D
  8. Δάφνη

Δάφνη New Member

Σε συγχωρώωωωωω! :rolleyes:

Έπεται και συνέχεια για το θέμα. Θα κάνω μια μινι έρευνα για τους δύο όρους "φιλοζωία" και "ζωοφιλία" και θα κάνω ποστ τα συμπεράσματα όταν βρω χρόνο, γιατι γενικώς πνίγομαι στη δουλειά και γράφω στο φόρουμ μόνο όταν έχω θολώσει απ' το διάβασμα και το :smt024 και χρειάζομαι διάλειμμα ... Άντε λοιπόν, το διάλειμμα τελείωσε, τα κεφάλια μέσα :? :( :toimonster:
  9. Δάφνη

Δάφνη New Member

Αγαπητέ Σερβέτα.... Αφού σου αράδιασα τόσα λεξικά, θα περίμενε κανείς να αναγνωρίσεις το λάθος σου και να πεις, ντάξει ρε Δάφνη, δίκιο έχεις... Άδικος κόπος για μένα δηλαδή, που έκατσα και έψαξα σε όλα μου τα λεξικά για να βρω κάτι για το οποίο ήμουν σίγουρη και πριν το δω γραμμένο.

Share This Page