Νέος κοκατήλ!!!!

Discussion in 'Τσίου - Σχετικά με τα πτηνά' started by kokacy10, May 3, 2008.

1. kokacy10

kokacy10 New Member

Την περασμένη Πέμτη στην πλατεία στο Παραλίμνι έγινε εορτασμός για την Εργατική Πρωτομαγιά. στην συγκεκριμένη πλατεία όμως εκτός από τους εορτασμούς για την Εργατική Πρωτομαγιά είχε και ένα Πανηγύρι αγάπης -αν δεν κάνω λάθος- και πουλούσαν και κοκατήλ. Φεύγοντας από τους εορτασμούς -μετά τις ομιλίες- πήραμε με τον πατέρα μου έναν πανέμορφο αρσενικό κοκατήλ δώρο στην παπαγαλίνα μου. Ο πατέρας μου βιαζόταν και παρά τις προηδοποιήσεις μου έβαλε κατευθείαν τον αρσενικό στην κοκατηλινα μας! Αυτή στην αρχή τρομοκρατήθηκε όμως μετά από 2-3 ώρες ήταν αγκαλιασμένη και αγαπηένοι! Ευτυχώς δεν είχαμε άσχημες εξελίξεις έτσι έχουμε αποκαταστήση και την κοκατηλίνα μας τώρα :-D
  2. Myriam

Myriam New Member

Συγχαρητήρια, να τον χαίρεσαι τον καινούργιο σας συγκάτοικο!
    Καμιά φωτογραφία; :D
  3. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Είσαι σίγουρη οτι το πουλί είναι υγιές; Αν θυμάσαι, έχουμε ξαναμιλήσει για αυτό το θέμα και τις συνθήκες ζωής αυτών των κακόμοιρων ζώων στα πανηγύρια και στα παζάρια! Γενικώς πιστεύω οτι έκανες λάθος που το αγόρασες γιατί έτσι υποστηρίζεις μιά τέτοια πρακτική, που στο παρελθόν έχεις καταδικάσει! Τέλος πάντων, αφού το αγόρασες τελικά δεν πρέπει να το κρατήσεις μερικές μέρες καραντίνα για να σιγουρευτείς τουλάχιστον οτι είναι υγιές;
  4. kokacy10

kokacy10 New Member

Το πανηγύρι ήταν πανηγυρι αγάπης και ήταν για φιλανθρωπικό σκοπό οπότε δεν βρίσκω κάτι κακό σε αυτό. Τα πουλιά που ήταν εκεί ήταν σχεδόν όλα(μαζί και τα κοκατηλ) από εκτροφέα οπότε δεν νομίζω να γίνει κάτι. Εγώ ανησηχούσα μήπως δεν τον είχεδεχτεί όχι ότι μπορεί να είναι άρρωστος
  5. kokacy10

kokacy10 New Member

Αυτός δέχετε την φωτογραφία η κοκατηλίνα μας φοβάτε να την βγάλουν και έτσι δυσκολέυομαι να τους βγάλω. Πάντως έχω παρατηρήση ότι και αυτή με την σειρά της έχει γίνει πιο ήρεμη
  6. wind-sa

wind-sa New Member

To megalo lathos ekane o pateras sou! To pouli tha eprepe na perasei karantina toulaxiston 2-3 vdomades!!! (MINIMOUM!!!!)...Kapoies arosties apo ektrofeia den fenontai...alla an se mia vdomada tha paratireis oti oi papagaloi sou arizan na ksinontai...ti na po!? Den kanoume pote etsi! Kala pou tora kathontai mazi kai den xtipiountai...Allios mporouse to diko sou pouli na xtipaei to kainourio...
    Tora ta matia sou dekatessera...kai na sou zisei to zeugaraki sou!
  7. kokacy10

kokacy10 New Member

Ευχραιστώ. Ξέρω ότι οι πιθανότητες ήταν εναντίων μας του το είπα όμως επέμενε. Ευτυχώς δεν είχαμε τα χειρότερα.
  8. Marianthy

Marianthy New Member

Μακάρι να μην έχετε τα χειρότερα γιατί αν βγει ασθένεια δεν θα φανεί μέσα στις πρώτες μέρες απαραίτητα...

Να το χαίρεσαι το ζευγαράκι σου :)
  9. kokacy10

kokacy10 New Member

Ευχαριστώ
  10. wind-sa

wind-sa New Member

Vale kanena foto na ta doume! :)

Share This Page