Άντε και να τα....εκατοστήσω

Discussion in 'Τσίου - Σχετικά με τα πτηνά' started by kokacy10, Dec 1, 2007.

1. kokacy10

kokacy10 New Member

Είμαι πραγματικά πολύ χαρούμενος γιατί 1 μήνα πριν να μπει το 2008 χάρις τα 2 μικρά ζεμπράκια που κατέβηκαν από τη φωλιά τους ο συνολικός αριθμός ζώων στο σπίτι αυξήθηκε στα 96! Έτσι βρίσκομε πολύ κοντά στο να καταφέρω να αυξήσω τα ζώα μου στα 100 πριν να μπεί το 2008! Ήδη ένα ζευγάρι με ζεμπράκια κάθετε στ' αυγά αι ελπίζω να καταφέρω να αυξήσω με φυσικό τρόπο τα ζώα στα 100.

ΥΓ: Συγνώμη αν έβαλα σε λάθος μέρος αυτό το θέμα. Το έβαλα εδώ γιατί στη συντρηπτική πλεοψηφία τα ζώα είναι πουλιά.
  2. aggeliki

aggeliki New Member

:smt107 αμα θες να τα εκατοστησεις,αλλα τι θα τα κανεις ολα αυτα?? :?
  3. RINIO

RINIO New Member

Οντως τι θα τα κανεις τοσα ζεμπρακια?
  4. kokacy10

kokacy10 New Member

Προς το παρόν θα είναι όλα στο ίδιο κλουβί (τα χωράει ακόμα) όμως από τον Μάρτιο και μετά κάποια θα τα ανταλλάξω με άλλους εκτροφείς για να μην υπάρχει αιμομηξία ενώ τα μισά περίπου θα τα πάρω στο πολύ μεγάλο κλουβί που θα φτιάξουμε (τον Μάρτιο) στο περιβόλι μας.
  5. david68

david68 New Member

Ζηλεύω μακάρι να είχα και εγώ περιβόλι για να αποκτήσω τους παπαγάλους που θέλω. :( γιατί στο διαμέρισμα δεν λέει.
  6. gikkat

gikkat New Member

Δηλαδή πόσο μεγάλο είναι ένα κλουβί που χωράει 96 πουλιά???
    Απορία το 'χω... :roll:
  7. kokacy10

kokacy10 New Member

Μα δεν έχω 96 πουλιά έχω 96 ζώα (ζεμπράκια, παπαγαλάκια, ψαράκια, χελώνες, γάτοι, Κοκατήλ, Lovebirds, Gualdamine και καναρίνια)
  8. Marianthy

Marianthy New Member

Εμένα η απορία μου είναι πώς προλαβαίνεις και τα καθαρίζεις όλα αυτά??? :oops:
  9. kokacy10

kokacy10 New Member

Τώρα που είναι χειμώνας και δεν προλαβαίνω και τόσοσ με βοηθάει ο πετέρας μου (τα ταϊζει όταν δε μπορώ εγώ) όμως την άνοιξη και το καλοκαίρι τα φροντίζω εγώ.
  10. drosia

drosia New Member

τι ειναι τα ζεμπρακια? :?
  11. Marianthy

Marianthy New Member

Μου αρέσει η ιδέα να τα σκέφτεσαι σαν μικρές ζέμπρες. :-D :-D
  12. drosia

drosia New Member

13. Marianthy

Marianthy New Member

Δεν βρίσκω φωτογραφίες να σου δείξω. Ίσως έχει ο kokacy να βάλει... Είναι πουλάκια πάντως. :)
  14. drosia

drosia New Member

ωου πουλακια οκ
  15. david68

david68 New Member

Αχ. Αυτά τα πανέμορφα πλασματάκια.Κοιτάξτε τι ποικιλία υπάρχει στους χρωματισμούς του πτερώματος.
  16. noela

noela New Member

Ίσως τα έχεις ακουστά ως παραδείσια. Εμείς πάντως τα λέμε κόρνες. :D Είχαμε κάμποσες φορές ζευγαράκια και είναι γλυκύτατα.

Kokacy να σου ζήσουν. Τα εκτρέφεις για πάρτη σου;
  17. kokacy10

kokacy10 New Member

Ευχαριστώ. Ναι για μένα τα εκτρέφω.
  18. drosia

drosia New Member

πω πω τι γλυκουλια..δεν ειχα δει ποτε μου :oops:
  19. Irene

Irene New Member

εχει το μαρακι! ενα ζευγαρι ζεμπρακια ... :)
    μονο που ειναι και τα δυο αρσενικα , και η πλακα ???
    δεν δεχονται θυληκο ...

ειναι απιστευτα , και εχουν φοβερο κελαηδημα ...

πολυ γλυκουλια !!!! :eek: :eek:
  20. kokacy10

kokacy10 New Member

Τα κατάφερα!!!!!!!!!!!!!!!! Παρόλο που μερικοί θανάτοι (1 ζεμπράκι 1 παπαγαλάκι) με στεναχόρησαν πολύ και μείωσαν τον πλυθησμόσε 93 (είχα κάνει λάθος 95 ήταν και όχι 96) και εκμηδένισαν τις ελπίδες για το ρεκόρ των 100, όμως την παραμονή της πρωτορονιάς (σήμεραδλδ) είδα ότι γεννήθηκαν 3 νέα πουλάκια (1 παπαγαλάκι και 2 ζεμπράκια) αυξάνοντας τον αριθμό σε 96. ΄Βέβαια αυτό δεν ήταν αρκετό για να φτάσω τα 100 έτσι΄ ήμουν απογοητευμένος, όμως όταν επέστρεψα από το περίπτερο με περίμενε μια ευχάριστη έκπληξη καθώς ο Θείος μου μου έκανε δώρο μια γυάλα με 5 ψαράκια αυξάνοντας το συνολικό αριθμό σε 101! Έτσι λοιπόν κατάφερα να πετύχω το στόχο μου που ήταν να φτάσω η και να ξεπεράσω τα 100 ΄ζωα στο σπίτι! :-D :-D :-D :) :razz: :p :lol: 8) :D :-D :wink: :) :) :partyman: :smt004 :) :smt023 :smt005 :partyman:

Share This Page