ο Χαρης αρχισε να κλαιει

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by WOOFIE72, Feb 4, 2009.

1. WOOFIE72

WOOFIE72 New Member

γεια σας ! απο τον Ιουλιο υιοθετησαμε και εναν γατον τον Χαρη ο οποιος πρεπει να ειναι τωρα περιπου 8 μηνων και εχει αρχισει να κλαιει... αναρωτιεμαι ειναι η ωρα του να τον στειρωσω η ακομα οχι ? επισης μενουμε σε μονοκατοικια και δεν τον εχω αφησει εξω καθολου .... διοτι δεν θελω να τον δω χαλκομανια κατω απο τις ροδες καποιου αυτοκινητου! εχω δει που πουλανε κατι "ηλεκτρονικους φραχτες " για ζωα προφανως για να τα εμποδιζουν να μπαινουν η να βγαινουν απο μια περιοχη φορωντας τους μια συσκευη ...εσεις τι γνωμη εχετε?
  2. zusje

zusje New Member

Καλημέρα!
    8 μηνών το ζώο είναι ήδη ώριμο σεξουαλικά.Συνήθως η στείρωση γίνεται στους 6-7 μήνες(ακριβώς για να αποφευχθούν οι φωνές,το ψέκασμα κλπ).Οπότε ναι,μπορείτε άνετα να τον στειρώσετε,χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Τώρα για το θέμα του ηλεκτρονικού φράχτη.Το έχω δει και εγώ,προσωπικά δε ξέρω κατά πόσο όντως δουλεύει κλπ.Ειλικρινά δε νομίζω ότι θα το δοκίμαζα,χωρίς πρώτα να το δω σε γνωστό μου στη πράξη να είμαι σίγουρη ότι δουλεύει 100% και ότι δε τίθεται θέμα κακής λειτουργίας σε ορισμένες περιπτώσεις.Εγώ προσωπικά επειδή τον δικό μου τον έχω μαζί μου Θεσσαλονίκη αλλά φυσικά κατεβαίνουμε Κρήτη τρεις φορές το χρόνο(όπου κ γεννήθηκε το γατί) και εκεί μένουμε σε μονοκατοικία του έχω ένα περιστήθιο λουράκι και του έχω φτιάξει ένα σκοινάκι(από απλό λεπτό σκοινί που χρησιμοποιούμε για τον χαρταετό και με βελονάκι για να είναι πιο χοντρό και να μη κόβεται).Μπορείς να το βάλεις και με λουρί,απλά εγώ ήθελα κάτι σταθερό και τα μόνα σταθερά που βρήκα ήταν πολύ κοντά.Θέλει βέβαια προσοχή είδικα στην αρχή(όταν ήταν πιο μικρός ήταν λίγο Χουντίνι και ξέφυγε δύο τρείς φορές) επίσης αν έχετε πράγματα έξω θέλει προσοχή μη κρεμαστεί το γατί(στην αρχή δε ξέρουν το λουράκι και συνεχίζουν να κάνουν τις βόλτες τους κανονικά πηδώντας έπιπλα κλπ...ουκ ολίγες φορές το γατί είχε καταμπερδευτεί σε όλα τα πόδια τραπεζιού και καρεκλών).Πάντως τώρα,7 χρόνια αργότερα,το χει μάθει(μάλιστα πολλές φορές όταν μπλέκει βρίσκει τον τρόπο και ξεμπλέκει μόνος του) δε τον ενοχλέι καθόλου και εγώ έχω το κεφάλι μου ήσυχο.Πάντα βέβαια με επίβλεψη(δε κάθομαι όλη ώρα μαζί του,αλλά κάθε 5-10 λεπτά ρίχνω ένα βλέφαρο να δω τι κάνει).Πάντως εμένα δεν έχει καλύτερο,συνηθως φτάνουμε βράδυ στην Κρήτη και το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να πάει να στηθεί στην μπαλκονόπορτα για να τον βγάλουμε έξω και το χειμώνα του κακοφαίνεται που δε τον βγάζουμε :-D
  3. WOOFIE72

WOOFIE72 New Member

σ'ευχαριστω Zujse! ηδη του αγορασα επιστηθιο λουρακι και τον εβγαλα μια βολτα στην αυλη! συντομα θα τον στειρωσω!
  4. sakura

sakura New Member

και ο δικος μου σ'αυτη την ηλικια αρχισε να φωναζει τα βραδια, αλλα τελικα το προβλημα ηταν οτι πεινουσε! Τωρα του αφηνω κονσερβα και κροκετες ολο το βραδυ και εχει ηρεμισει. Καλα ειναι να τον στειρωσεις παντως. Τον δικο μου θα τον στειρωσω τον μαιο γιατι τωρα δεν γινεται (προσωπικοι λογοι). Βγαζε τον εξω με λουρι, ετσι κανω και εγω γιατι αν τον αφηνω ελευθερο εξω (βασικα και να θελω δεν γινεται) θα τον χτυπησει κανενα αυτοκινητο, θα εμπλακει σε καβγαδες με raccons, skunks και μπορει να τον φαει και κανενα coyote.
    Παντως για το νιαουρισμα ψαξτο μην ειναι κατι αλλο.
  5. kyveli

kyveli New Member

sakura ειλικρινά αναρωτιέμαι πού στο καλό μένεις, σε ποιά άγρια γωνιά αυτού του πλανήτη και έχεις όλα αυτά τα ζώα γύρω σου....
  6. fwteinh

fwteinh New Member

χα χα χα!ενδιαφερουσα γειτονια παντως

H sakura μενει στον Καναδα, αλλα μη βγαινουμε και πολυ εκτος θεματος. :axe:
    thanks-Αριστέα
  7. WOOFIE72

WOOFIE72 New Member

ο Χαρηλας στειρωθηκε χτες! πειτε μου σας παρακαλω τι φαγητο να του δινω για να μην παθει πετρες ? τωρα τρωει κροκετες nutra super premium holistic formula και καθε μερα λιγη κονσερβουλα whiskas mmmm για μεζε και καπου καπου μαγειρυτο κανα ψαρακι κανα μακαρονακι ....αυτα πειτε μου αν ειναι οκ!
  8. servetas

servetas New Member

δεν ρωτησες τον κτηνιατρο τι μπορεις να του δινεις???
  9. aristea

aristea Active Member

Mπορεις να του δινεις ξηρά τροφή με χαμηλό μαγνήσιο ή λαιτ για να μην παχύνει.
  10. zusje

zusje New Member

Όλες οι μεγάλες εταιρίες τροφών(Hills,Royal Canine,Eukanuba etc) έχουν τροφές ειδικά για στειρωμένα ζώα(πχ Sterilized,Weight and Stones,Light etc).Όλες αυτές οι τροφές είναι κατάλληλες αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι ένα ζώο που τρώει αυτές τις τροφές δε θα εμφανίσει πέτρες.Δυστυχώς είναι απλά ένα προφυλακτικό μέτρο και όχι θεραπευτικό/αποτρεπτικό.

Share This Page