Ο Λεύκανδρος ζητάει βοήθεια...

Discussion in 'Ρίξε Ανακοίνωση' started by gikkat, Mar 14, 2008.

1. gikkat

gikkat New Member

O Λεύκανδρος ζητά τη βοήθειά σου για εγχειριστεί και να ζήσει.

Ο Λεύκανδρος είναι ένας νεαρός αδέσποτος σκύλος που χτυπήθηκε σφοδρά από αυτοκίνητο στις 11 Μαρτίου 2008 και εγκαταλείφθηκε στην άσφαλτο της Λεωφόρου Μαρκοπούλου (κοντά στην Intracom) με πολλαπλά κατάγματα στα πόδια και στη λεκάνη.

Παρέμεινε εκεί χωρίς να μπορεί πια να σηκωθεί, με αφόρητους πόνους, δίπλα στα διερχόμενα αυτοκίνητα για μία ολόκληρη ημέρα. Κανένας δεν σταμάτησε, εκτός από έναν που μας ειδοποίησε.

Αυτή τη στιγμή ο Λεύκανδρος περιμένει να συγκεντρωθούν τα 1.300 Euro που απαιτούνται για την ακριβή αλλά απαραίτητη πολλαπλή επέμβαση που θα του δώσει πίσω τη ζωή που του στέρησαν.
    Όσο ο χρόνος περνάει, τόσο μειώνεται το ποσοστό επιτυχίας της εγχείρησης και η ευθανασία που παλεύουμε να αποφύγουμε κερδίζει έδαφος.
    Δώσε ότι μπορείς, 20 Euro, για να ζήσει ο Λεύκανδρος. Τα χρήματα του Σωματείου δεν επαρκούν.

ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ: Αρ Λογ/σμού: 059/296009-54
    IBAN: GR9001100590000005929600954 - SWIFT BANK (BIC): ETHNGRAA
  2. Kopros

Kopros New Member

ειχα μια απορεια....χωρις καμια παρεξηγηση(ελπιζω)...ΕΝΟΗΤΕ πως πρεπει να σωθει ο σκυλακος οσα και αν ειναι τα εξοδα...αλλα ηθελα να μαθω ποσο δυσκολο ειναι να αποφασιζει καποιος εαν "αξιζει"(σε απειρα εισαγωγικα) να διατεθουν τοσα χρηματα σε ενα σκυλο ενω θα μπορουσαν να ζησουν τα ιδια χρηματα και 10 σκυλια το λιγοτερο ισως....το ερωτημα μου ειναι τελειως ακομψο και συγνωμη αλλα ειληκρινα εγω δε ξερω τι θα εκανα σε μια κατασταση στην οποια στρατιες αδεσποτων κινδυνευουν με θανατο μονο και μονο απο θεμα χρηματων....(για να μην λεω και παπατζες και εγω μαλλον το ιδιο θα εκανα αλλα...)
  3. Marin

Marin Administrator

Δεν είναι η πρώτη φορά που το Stray αναλαμβάνει να μαζέψει χρήματα για να γίνει μια εγχείρηση. Απλά στη συγκεκριμένη περίπτωση, ο σκύλος όντως σώθηκε από ευθανασία από αυτούς που τον βρήκαν, γιατί είχαν αυτό το σκεπτικό. Αλλά εμείς πιστεύουμε ότι θα βρούμε τα χρήματα, οπότε αξίζει να περπατήσει και ελπίζω να τον έχουμε ήδη αναλάβει σαν σωματείο (δε το ξέρω γιατί δεν έχω ασχοληθεί με τη περίπτωση), ώστε να μη κινδυνεύει.

Η απάντηση στο θέμα που ρωτάς ακριβώς, είναι ότι αν δεν υπήρχε αυτός ο σκύλος, δε θα μαζεύαμε καν τα χρήματα του, γιατί όσοι δώσουν, συγκινούνται για το συγκεκριμένο σκύλο, όχι για τα υπόλοιπα που δε γνωρίζουν.

Μαρίνα
  4. Kopros

Kopros New Member

σωστα..με καλυψες... 8)
  5. VANGELIS

VANGELIS New Member

και εγω θα δωσω και θα το προωθησω οπου μπορω.η μαλακια ειναι τωρα με τις απεργειες ρε γαμωτο τι θα κανουμε?
  6. Dralion

Dralion New Member

Kopros, ειμαι σιγουρος οτι την ερωτηση την εκανες καλοπροαιρετα. Αλλα η λογικη της ειναι λαθος.

Ο Λευκανδρος ειναι συγκεκριμενη περιπτωση. Εδω-και-τωρα οπως ελεγε ενα παλιο συνθημα. Ειτε ζει ειτε πεθαινει. Και ειναι στο χερι μας να ζησει.

Θεωρητικα ναι, θα μπορουσαμε να αρχισουμε συγκρισεις. Με τα 1300 που θα κοστισει η εγχειρηση του Λευκανδρου, θα μπορουσαμε να στειρωσουμε 30 σκυλια.
    Αλλα ειναι παραλογο να συγκρινουμε την θεωρητικη στειρωση των θεωρητικων 30 σκυλιων, με την συγκεκριμενη ζωη ενος.
    Αμα αρχισουμε τις θεωρητικες συγκρισεις, τότε δεν χρειαζεται να κανουμε απολυτως τιποτα. Παντα θα υπαρχει μια συγκριση που θα ευνοει την αδρανεια (παραδειγμα: τον χρονο που διαθετουμε για να βοηθησουμε ενα σκυλι θα μπορουσαμε να τον διαθεσουμε καλυτερα στην Α η την Β κοινωφελη δραστηριοτητα - υπαρχουν πολλες).

Και μιας και ξεκινησαμεμε συγκρισεις:
    Γιατι να συγκρινω τα 1300 της εγχειρησης με τις 30 στειρωσεις;
    Γιατι να μην συγκρινω τα 1300 του Λευκανδρου με τα 20 ευρω της ταβερνας, του κλαμπ, του καφε, των διακοπων, της βενζινας στο μηχανακι, το μοδατο τζην, το τζελ στο μαλλι, το καινουργιο κραγιον κλπ. κλπ.

Γιατι δηλαδη να λεω "ειτε την εγχειρηση, ειτε τις στειρωσεις;"
    Γιατι να μην λεω "ειτε την εγχειρηση του Λευκανδρου, ειτε το καινουργιο σεξυ τζην για να βγω βολτα". Δεν αξιζει η ζωη του Λευκανδρου ενα τζην ή ενα ποτό στο κλαμπ;

Επαναλαμβανω οτι σε θεωρω καλοπιστο και λογικο και ευαισθητο ανθρωπο. Αλλιως δεν θα αφιερωνα τον χρονο μου για σου απαντησω. Ουτε θελω να σε κατηγορησω σε τιποτα. Απλα θελω να σου δειξω, πόσο λαθος ειναι το επιχειρημα που εφερες στην αρχη.
  7. XxArtemisxX

XxArtemisxX New Member

Παιδιά θα πάω να καταθέσω και εγώ όσα μπορώ αλλά δευτέρα ή τρίτη,ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα!!
  8. adoptastraydog

adoptastraydog New Member

Κι εγώ άμα είναι θα κοιτάξω να βάλω... :cry: :cry: :)
  9. VANGELIS

VANGELIS New Member

εγω πεμπτη με παρασκευη θα παω.ειχαν και σημερα απεργια.τι ονομα βγαινει στο λογαριασμο οταν θα παμε να καταθεσουμε?ο σκυλακος που βρισκεται τωρα?
  10. gikkat

gikkat New Member

O λογαριασμός είναι του stray, ζήτας να γράψουν "Λεύκανδρος" ώστε να ξέρουμε για που έγινε η κατάθεση, ο σκύλος βρίσκεται στο γιατρό...

Όποιος κάνει κατάθεση μου στέλνει pm για να σας μου πείτε που θα σας στείλουμε την απόδειξή σας που θεωρείται "δωρεά"...
  11. adoptastraydog

Gikkat εγώ έστειλα λεφτά για τον Cliff φαίνεται ότι τα έστειλα εγώ έτσι μη νομίζετε ότι λέω ψέμματα... :( :-D :( :-D
    Απόδειξη δε θέλω πάντως :)
    Απλά κάποιος να μου πει άμα φτάσανε γιατί ζούμε στην Ελλάδα κι όλα είναι πιθανά :wink: :-D :-x :-D
  12. gikkat

gikkat New Member

σου έστειλα pm :wink:
    (δεν υπάρχει πιθανότητα να μην έχουν μπει, έτσι για το τυπικό)
  13. adoptastraydog

14. VANGELIS

VANGELIS New Member

δεν θελω να μου στειλειτε αποδειξη απλα θελω να πανε ολα καλα για το σκυλακι.το εχω διαδοσει παντου οπου μπορω
  15. gikkat

gikkat New Member

Απόδειξη θα κοπεί ούτως ή άλλως στο όνομα αυτού που έκανε την κατάθεση. Καλό είναι να σου αποσταλλεί κιόλας... :)
  16. VANGELIS

VANGELIS New Member

"Πες μου τι επέμβαση ακριβώς πρέπει να κάνει ο σκύλος και ποιός κτηνίατρος σας είπε ότι θα κοστίσει 1300 ευρώ. Μήπως μπορέσω και σου κανονίσω με πιο λίγα χρήματα, σε κάποιους φίλους που έχω στην Αθήνα. Είμαι κτηνίατρος...αλλά εκτός Αθήνας δυστυχώς για την περίπτωση του σκύλου..."μου ηρθε αυτο το email απο εναν κτηνιατρο προφανως επειδη το διεδωσα παντου.ισως μπορει η ενχειριση να γινει φθινοτερα.ας ψαχτει λιγο το θεμα
  17. gikkat

gikkat New Member

Απ' όσο ξέρω, επειδή το σκυλί είναι ήδη αρκετές ημέρες σε αυτή την κατάσταση δεν υπάρχει η πολυτέλεια της έρευνας αγοράς. Το έχει αναλάβει συνεργαζόμενος κτηνίατρος που ασχολείται με ορθοπεδικά.

Θα βγει ανακοίνωση για το τι και πώς μιας και έχουν υπάρξει αρκετοί ενδιαφερόμενοι.

Ευχαριστούμε (ο σκύλος βασικά) για το ενδιαφέρον και την προσπάθεια...
  18. Marin

Marin Administrator

Δεν υπάρχει θέμα έρευνας αγοράς. Το σωματείο συνεργάζεται συνήθως με τον Βλαχόπουλο και αυτή τη φορά το περιστατικό ανέλαβε ο Κτενάς με τον Φλαράκο. Κάποιον άλλο εκτός από αυτούς δε θέλουμε να αναλάβει το περιστατικό γιατί το νόημα είναι να περπατήσει και όσες φορές πήγαμε (ευκολότερα) περιστατικά σε άλλους λόγω χρημάτων, δε περπάτησαν ποτέ και σε ένα περιστατικό κόψαμε το πόδι στο τέλος και τέτοια άλλα όμορφα, τα οποία δε ξανακάνουμε.

Μαρίνα
  19. Sofia Iv.

Sofia Iv. New Member

Παιδιά ο συγκεκριμένος κτηνίατρος είναι άψογος και για να ακριβολογούμε σ'αυτό το κτηνιατρείο υπάρχουν 3-4 κτηνίατροι οι οποίοι εργάζονται κι είναι όλοι πολύ καλοί σ'αυτό που κάνουν. Καλα για τον Βλαχόπουλο νομίζω είναι περιττές πλέον οι συστάσεις. Λογικό να σκεφτήκατε ότι μπορούν να διασωθούν χρήματα κ να δωθούν πχ αλλού αν μαζευτούν αλλά ειλικρινά τις περισσότερες φορές αυτα τα εξτρα χρήματα έχουν κάνει την απίστευτη διαφορά... Είναι ακριβώς αυτό που ανέφερε η Μαρίνα.
  20. Irene

Irene New Member

:smt023 :smt023

δεν χρειαζονται σχολια ... θα συμφωνησω απολυτα ...

Share This Page