Ο μπουνταλάς μου...

Discussion in 'Δεν είμαι ράτσας, είμαι φάτσας' started by Ernesto, Mar 8, 2008.

1. Ernesto

Ernesto New Member

Εδώ είναι λοιπόν και ο δικός μου μπουνταλάς, αλητάμπουρας, αλήτης, πασάς, άντρας μου και δε ξέρω και εγώ πώς αλλιώς τον φωνάζω!!!
    Το κανονικό του όνομα πάντως είναι Ερνέστο.
    Είναι διασταύρωση ροτ βαιλερ με γερμανικό ποιμενικό. Βέβαια ουτε η μανα κ ο πατέρας πρέπει να ήταν οριτζιναλε αλλά έχουμε κάποια στοιχεια από αυτές τις ράτσες...
    Τον είχα πάρει από ένα παππού που ήταν φύλακας σε ένα εργοστασιο και γέννησε εκεί μια σκύλα.
    Παιδιά έχω δει πολλά μα πολλά σκυλιά αλλά τόσο άκακο ζώο δεν έχω ξαναδεί. Δεν μπορεί να κάνει κακό σε κανένα.Σκυλια άλλα μπορει να τον κυνηγησουν για να τον γραπώσουν αλλά αυτός θελει μόνο παιχνίδι και τίποτε άλλο.
    Είναι 16 μηνών και πριν λίγες μέρες έγινε και πατέρας. Η σύζηγος είναι διασταύρωση χασκι με λύκο σιβηρίας (ή κατι τέτοιο).Kουκλάρα βέβαια το γκομενάκι.... :-D
    Να πω λοιπόν συγχαρητήρια για τη δουλεία που κάνετε εδω μέσα.
    Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι οτι πάρα πολλά που γράφετε εδώ μέσα τα συναντάω καθημερινά στον δικό μου....και μ αρεσε πολυ αυτό.
    Πάρτε λοιπόν μερικές φωτογραφίες μας να μας γνωρίσετε καλύτερα....

Έκανα edit τις photos... Κατερίνα
  2. ELECTRA86

ELECTRA86 New Member

Καλώς ήρθατε!Κούκλος ο Ερνέστο!!να τον χαίρεσαι!! :p :p :p Διακρινω μια ιδιαίτερη αδυναμία στη σκούπα??Και τι χασμουρητά είναι αυτά...φτου!φτου!φτου!να τον χαίρεσαι και πάλι..
  3. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Γλυκούλης είναι! Όμως δεν ταιριάζει σε αυτήν την ενότητα γιατί είναι ημίαιμος! θα τον στειρώσεις;
  4. Ernesto

Ernesto New Member

Ωχ ναι στην άλλη ενότητα με τους αλλους μπουνταλάδες έπρεπε να τον βάλω.
    Αν μπορεί κάποιος mod ας το μεταφέρει γιατί μάλλον εγώ δεν μπορώ.
    Προς το παρόν δεν έχω σκοπό να τον στειρώσω γιατί πέφτουν συνέχεια προτάσεις για ζευγαρώματα.
    Είχαμε 2-3 αλλά στην μία κατσαμε.....χεχεχεχε :-D :-D
    Ε αφού είμαστε κούκλοι....πως να το κάνουμε.... :lol: :lol:
  5. ROTTIE

ROTTIE New Member

[​IMG] :(
    Μας έστειλες…

:evil:

EDIT:

[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
  6. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Εrnesto, έχετε κοιτάξει ποτέ στον δρόμο για να δείτε πόσα αδέσποτα και ημίαιμα υπάρχουν; Γιατί να ζευγαρώνεις ημίαιμα σκυλιά που τα ημίαιμα μωρά τους θα βρίσκουν σπίτια αντί για τα άμοιρα που λιώνουν στους δρόμους ή περιμένουν στα καταφύγια; Το οτι ο σκύλος είναι όμορφος δεν είναι δικαιολογία!
  7. Ernesto

Ernesto New Member

Παρεξήγησες....
    Η δικαιολογία που δεν τον άφησα να ζευγαρώσει με άλλες δεν ήταν ας πουμε επειδη δεν ήταν όμορφες (πλακίτσα ήταν).Δεν τον άφησα για το λόγο ακριβώς που έγραψες....για τα αδέσποτα.
    Με αυτή που ζευγαρωσε υπήρχαν ήδη 5-6 "ανάδοχοι" έτοιμοι οπότε και γι αυτο έγινε...
    Εννοείται πως δεν μ αρεσουν τα τόσα αδέσποτα στο δρόμο...γι αυτο κ εγω υιοθέτησα αδέσποτο....
  8. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Εσύ υιοθέτησες αδέσποτο αλλά τα μωρά που έκανε με την άλλη σκυλίτσα και με όσες θα κάνει αν δεν το στειρώσεις παίρνουν τα σπίτια που πιθανόν θα έπαιρνανα αδέσποτα ζώα! Σκέψου οτι αν ένας φίλος σου είχε μιά σκύλα και γεννούσε εσύ μάλλον θα έπαιρνες απο αυτόν και ο σκύλος που έχεις τώρα θα έμενε στον δρόμο! Επομένως κατά τν γνώμη μου έστω και έτσι, εφόσον δεν στειρώνεις, και εφόσον μάλιστα επιδιώκεις να ζευγαρώνεις το ημίαιμό σου και πάλι κάνεις έγκλημα!
  9. Ernesto

Ernesto New Member

Είπα προς το παρόν δεν τον στειρώνω...για αργότερα βλέπουμε...
    Τώρα τι να σου πω, δεν έχεις κ άδικο σ αυτό που λες.
    Αλλά όταν έρχεται ο άλλος και μου λέει οτι θέλει οπωσδήποτε να ζευγαρώσει η σκύλα του και λέει οτι έχει βρει κ που να τα δώσει ε τι να του πω εγώ?
    Αν του πω εγω οχι θα πάει σε άλλον.
    Αλλά σου λέω οτι δεν εχεις καθολου άδικο σε αυτό που λες! :)

EDIT: Μη μου τον λες μωρε ημίαιμο! Μπουνταλά να μου τον λες!! :)
  10. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Όταν σου έρχεται ο άλλος για να σου ζητήσει να ζευγαρώσει την σκύλα του να του λες ΟΧΙ και να τον βρίζεις που δεν στειρώνει και αυτός την σκύλα του! Απο την μία συμφωνείς αλλά απο την άλλη κάνεις τα αντίθετα!

Μωρέ το "ημίαιμος" μου ακούγεται καλύτερα απο το "μπουνταλάς¨"!
  11. aristea

aristea Active Member

ernesto ωραίος ο μπουνταλας σου, να τον χαίρεσαι.

Πρόταση: Τους "ανάδοχους" να τους στέλνεις εδώ στο pet ή στο www.stray.gr
    Δεν υπαρχει περίπτωση να μην τους αρέσει καποιο απο τα αδέσποτα του σωματείου. Ασε που θα γλιτωνουν και τις γέννες, πα, πα μπελαδες, εξοδα.

Επιπλέον θα σου ελεγα να ριξεις μια καλύτερη ματιά στο φορουμ. Υπαρχει μια ιδιαίτερη ευαισθησία με τα αδέσποτα.Πολλα παιδια απο εδω μεσα ξοδεύουν πολυ χρόνο και με πολυ κοπο σωζουν αδεσποτα και ψαχνουν για οικογενειες που θα τα υιοθετήσουν.
    Η λεξη ζευγαρωμα ηχεί σαν βόμβα στα αυτιά μας.

Είμαι σιγουρη οτι διαβάζοντας τα θεματα θα αποκτήσεις και εσύ την ιδια αποψη :wink:
  12. e1drua

e1drua New Member

Καλημερα Ernesto και απο μενα και να σου ζησει ο σκυλακος σου..:)
    Νομιζω πως οι προλαλησαντες με εχουν ηδη καλυψει στο θεμα στειρωσης..:)
    Μια φιλικη συμβουλη μονο..: το λουρακι για τα τσιμπουρια-ψυλους να το κοβεις λιιιγο πιο κοντο, γιατι ετσι οπως εξεχει μπορει ευκολα να το μασουλησει και να το φαει.. :p και δεν ειναι οτι καλυτερο να μασουλαει φαρμακακια..:)
    Αυταααα και παλι να τον χαιρεσαι και να ειστε παντα καλα..:)
  13. Ernesto

Ernesto New Member

Βασικά είναι παλιές οι φωτογραφίες αλλά έτσι κ αλλιώς του το είχα κόψει. Εννοείται οτι δεν το είχα αφήσει τόσο μακρύ.

Κάτι άλλο να ρωτήσω.
    Υπάρχει κάποια φιλοζωική οργάνωση που να αναλαμβάνει στειρώσεις (βασικά ευνουχισμός πρέπει να είναι για τα αρσενικά) με τουλάχιστον λογικό κόστος? Γιατί δεν είμαι διατεθημένος να σκάω 100αρες σε εξυπνάκιδες... Και αν στειρωθεί θα φύγουν οι "ορμές" και τα ξεσπάσματα στα πόδια μου?
  14. e1drua

e1drua New Member

Απο τις λιγοστες γνωσεις που εχω σχετικα με τα αρσενικα, με την στειρωση δεν υπαρχουν μετα ορμες, οποτε οχι περιεργες καταστασεις με ποδια, κουκλακια κ.α
    Αν πραγματικα σε ενδιαφερει να στειρωσεις το ζωο σου, θεωρω πως δε θα πρεπει να σκεφτεις 100 ή 200e, προκειται για την καλη υγεια του ζωου που αγαπας..
    Αλλωστε ειναι μια επεμβαση, που θα πρεπει να πληρωθει ο επιστημονας που εχει σπουδασει τοσα χρονια, για να παρεχει τις γνωσεις του στο ζωακι σου.
    Ανεξαρτητα απο αυτο, υπαρχουν (νομιζω) διαφοροι τροποι να εξικονομησεις καποια χρηματα, π.χ. μεσω φιλοζωικης γλυφαδας νομιζω ειναι γυρω στα 50e (με καθε επιφυλαξη ομως), αλλα νομιζω πως εκει απευθυνονται οσοι θελουν να στειρωσουν αδεσποτα...
  15. Ernesto

Ernesto New Member

Κοίτα βασικά δεν είμαι αυτής της νοοτροπίας.
    Αν είναι να δώσω 100 κ 200 καλύτερα να τα δώσω σε κάποιον που τα έχει πραγματικά ανάγκη κ ας ξεχαρβαλώσει τι πόδι μου!!!
    Γι αυτό λοιπόν προτιμώ να βρω φιλοζωικη ή κάτι τέτοιο για να ερθει πιο οικονομικα.
  16. fwteinh

fwteinh New Member

ποιοι ειναι οι εξυπνακηδες?οι κτηνιατροι γενικα?γιατι εχω την εντυπωση πως σε ΚΑΠΟΙΟΥΣ απο αυτους οφειλουμε το οτι σε κρισιμες στιγμες τα ζωα μας ειναι ακομα ζωντανα!θεωρω πως ειτε δωσεις 100 ευρω ετσι ωστε ο σκυλος σου να μην ζευγαρωσει ξανα (ηρεμησεις κ εσυ με το καβαληκεμα) ειτε τα δωσεις σε φιλοζωικη σεχδον το ιδιο προσφερεις εμμεσως δηλαδη ..

εμενα μαρεσει ο σκυλακος σου αλλα ειμαι αρνητικη στο να ζευγαρωνουν αβερτα τα σκυλια μας..!αν ηταν να εμπιστευομαι το γειτονα επειδη μου ειπε οτι εχει βρει σπιτια για τα κουταβια καηκα..απο περιεργεια δεν πας να δεις πως ζουν?εισαι συνυπευθυνος για το οτι αυτα βρεθηκαν στη ζωη, το ξερεις αυτο ε?
  17. nikos_x

nikos_x New Member

Γεια σ Ερνεστο!
    να χαιρεσε το ''μπουνταλα'' !!!
    να σκευτεις σοβαρα τη στειρωση με το οποιοδηποτε κοστος.δεν ειναι μονο το θεμα ζευγαρωματος και ορμων,αν δεν κανω λαθος ειναι θεμα υγειας.
    Εγω το αρσενικο μ δεν το ειχα αφησει ποτε να ζευγαρωσει αν και ειχαμε τις κατακτησεις μας μονο και μονο για τη μοιρα των κουταβιων π ΔΕΝ ξερεις που θα καταληξουν,δηλαδη σε τι σπιτι θα πανε και ΑΝ πανε σε σπιτι...αυτααα απο μενα!!!
    και παλι να τον χαιρεσε!!!!! :-D

Νικος
  18. platon

platon Σκύλος

Αυτοί οι έξυπνοι έκατσαν κάποια χρόνια στα θρανία. Θεωρούνται γιατροί και μερικές φορές καλύτεροι από τους γιατρούς που είναι για ανθρώπους. Είναι παθολόγοι, χειρούργοι, "γυναικολόγοι", ορθοπεδικοί, οδοντίατροι...
    Ακούνε κάθε μέρα διάφορες βλακείες και πρέπει να απαντάνε υπεύθυνα.
    Είναι αυτοί που θα σώσουν τον σκύλο σου όταν θα φάει φόλα ή όταν θα κολλήσει κάποιον έρπη αν ζευγαρώνει ανεξέλεγκτα.

Κανονικά θα έπρεπε να τα κάνουν όλα για την ψυχή της μάνας τους και του πατέρας τους αλλά είναι άπληστοι και ζητάνε λεφτά... ντροπή τους :roll:

Αλήθεια, εσύ τι εξυπνάδες κάνεις για να ζήσεις ?

(πληροφορικά, ο ευνουχισμός κοστίζει το πολύ 100€)
  19. Ernesto

Ernesto New Member

Παιδιά το γεινικεύσατε πολύ το θέμα!
    Δεν μίλησα για όλους τους γιατρούς! Είπα κάποιοι!Και μη μου πείτε οτι δεν υπάρχουν σκιτζήδες γιατροι!
    Και που ξέρω εγω που θα πάω να πέσω?Στο κάτω κατω δεν εχω και την εμπειρια σ αυτο το θεμα για να κρίνω ποιος παει να μου τα φαει κ ποιος οχι.
    Θα σας δωσω ενα παραδειγμα.
    Προχθεσ ένας σκύλος δάγκωσε τη μάνα μου.Τυχαινει ενας θειος μου απο επαρχία να ειναι κτηνιατρος μόνο που το ποστο του δεν είναι σε pets αλλα υπευθυνος των κεντρικων σφαγειων στη Μακεδονια.Επειδη τον εμπιστευομαστε υπερβολικα και γνωτιζουμε για το πόσο έντιμος κ συνεπης είναι στο αντικειμενο του μας ειπε οτι πρεπει να παει να κανει η μανα μου αντιτετανικο ορο και ο σκυλος να παει σε κτηνιατρο να εξεταστει για καμια αρρωστεια που στην χειροτερη περιπτωση μπορει να ειναι κ η λύσσα! Επιπλεον ο σκυλος θα πρεπει σε διαστημα 15 ημερων να επανεξεταστει μη τυχον κ αλλαξει κατι.Πηγε λοιπον η μανα μου εκανε αντιτετανικο κ πηγαμε κ το σκυλο σε κτηνιατρο.Ο μαγκας ο γιατρος λοιπον λεει οτι ουτε αντιτετανικο χρειαζοταν ουτε να εξεταστει ο σκυλος ουτε τπτ.Δεν υπαρχει πια λεει λυσσα κτλ.
    Και σας λεω εγω τωρα, αντε κ ισχυουν αυτα που λεει αν μια στο εκατομμυριο εμφανιζε ο σκυλος τλκ λύσσα τί θα γινοταν με τη μανα μου? Ποιος θα αναλαμβανε ευθυνες μετα? Γι αυτο σας λεω οτι υπαρχουν κάποιοι για να τα τσεπωνουν κ καποιο για να τηρουν τον ορκο τους.
    Δεν ζουμε στον "παράδεισο"...
  20. gikkat

gikkat New Member

Πραγματικά ενδιαφέρον χόμπυ η παραγωγή ημίαιμων και μελλοντικών αδέσποτων... Πότε να αρχίσω να κοπανάω το κεφάλι μου στον τοίχο πείτε μου... πφφφ...

Δεν θα έλεγα ότι έχεις μπει πολύ καλά στο νόημα του συγκεκριμένου forum... Αν κατάλαβες ότι εδώ μέσα αναπαράγουμε σκυλιά, μάλλον δεν το έχεις πιάσει καλά το θέμα.

Share This Page