Ο Πετράκης

Discussion in 'Τσίου - Σχετικά με τα πτηνά' started by Myriam, Mar 18, 2008.

1. Myriam

Myriam New Member

Σκέφτηκα ότι είναι χρήσιμο να πάρω μερικές συμβουλές από εσάς μιας και δεν ξέρω πως να χειριστώ το θέμα τυ Πετράκη.
    Όπως έχω γράψει και σε άλλο ποστ είμαι περήφανη μαμά 2 κοκατίλ.Τα έχω 7 χρόνια.Πριν περίπου 2 εβδομάδες, είχα ανοιχτή τη μπαλκονόπορτα και πέταξε μέσα ένα παπαγαλάκι. ήταν πάραπολύ φοβισμένος και τελικά τον πιάσαμε. Ποίος ξέρει πόσες μέρες πετούσε μόνο του και πεινασμένο το άμοιρο.
    Έπεσε με τα μούτρα στο φαϊ, τον έβαλα και σε ένα παλιό κλουβάκι που είχα και τον αφήσαμε να συνέλθει. Επί 3 μέρες το πουλί βρισκόταν υπό σοκ. Έμοιαζε να μην φοβάται όταν πλησίαζες κι εμείς με όλη την αγάπη του μιλούσαμε ήσυχα και δεν τον πολυενοχλούσαμε. Είναι αρσενικός επ'ευκαιρία, έχει γαλάζιο πάνω από το ράμφος του.Το ράμφος είναι ακόμη κίτρινο και δεν φοράει δαχτυλίδι και υποθέτω ότι είναι πολύ νεαρός ακόμα.

Τον έχω τοποθετησει διπλα στα κοκατιλ και νιώθει ότι έχει παρέα. Έχει αρχίσει και "μαλώνει" φωνάζει και τέτοια και τον βλέπω ότι νιώθει καλά.Τώρα όμως φοβάται πάρα πολύ. Δεν αντέχει καθόλου το χερι μου κοντα στο κλουβι.Όταν του μιλάω ΄΄ησυχα κάπως ηρεμεί..

Έχω παρατηρήσει όμως οτι δεν βάζει το κεφαλάκι του στα φτερά του για να κοιμηθεί. Αντί αυτού σκύβει το κεφάλι προς τα κάτω, προς την κοιλιά.

Μήπως έπαθε κάποιο μικρο εγκεφαλικό; Γενικά όμως κινείται και είναι γρηγορος και ευκίνητος..

Έχετε καμιά ιδέα προέγγισης; Τι να κάνω για να χαλαρώσει ο Πετράκης;Και γιατι δεν κοιμαται οπως όλα τα παπαγαλάκια;

ΥΓ: Σύντομα θα ανεβασω και φωτό.
  2. wind-sa

wind-sa New Member

Den kimountai ola ta papagalakia me to kefali kato apo to ftero....Ta dika mou kimithikane ki etsi ki alios...An troei kai sfirizei...trexei kai petaei...mi fovase..kala tha'ne... Na sou zisi... :wink:

Mono...mi vazeis (toulaxiston akoma gia mia vdomada h 10 meres) to kainourio sou papagalaki dipla sta Kokcatils... Mi tixon ki exei kapoia arostia pou den fenete... :? Na mi kolisoune ta poulakia sou...as na perasei 10 meres tin karantina...

...kai perimenoume tis fotografies! :-D
  3. david68

david68 New Member

Αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία στα παπαγαλάκια νομίζω ότι αφού παίζει και τρώει εντάξει θα είναι.Μάλλον είναι κάτω από στρες γιαυτό δεν βάζει το κεφάλι του να κοιμηθεί,είναι σε ένταση για να προστατέψει τη ζωή του από το άγνωστο περιβάλλον που βρέθηκε.Συνήθως ένας παπαγάλος βάζει το κεφάλι κάτω 'όταν είναι θυμωμένος και θέλει να επιτεθεί.Δώστου λίγο χρόνο.
  4. christinaa

christinaa New Member

sumfwnw me ta paidia makria o kainourgios apo tous papagalous sou toulaxisstwn gia 2 vdomades kai se allo domatio an ginete na to kaneis. ta elefthera poulia mporei na kouvalane kati pote den ksereis. mporeis na tou valeis psiroskoni gia ta parasita kai antiviosi proliptika. ( proeretika ola afta) exw paratirisei apo ta dika mou oti otan ta enoxlei to fws vazoun to kefali sto ftero apo katw alios koimounte me to kefali ektos fterou.
  5. Myriam

Myriam New Member

Φωτογραφίες

Μιας και μου ζητήσατε φωτό εδώ κάποιες πολύ προσφατες του Πετράκη και των δυο κοκατίλων μου!!! :p :-D

και το πιο σκανδαλιάρικο κουνέλι του αιώνα!! :-D :-D (άσχετο)
  6. wind-sa

wind-sa New Member

Ola ta zoakia einai panemorfa!!! Ftou-ftou-ftou! Na sou zisoun! Prosopika xeretismata sta Cockatiels!!!! :D

Share This Page