Ο θανατος ενος κουνελιου

Discussion in 'Τρωκτικά' started by Elena1992, Nov 16, 2015.

1. Elena1992

Elena1992 Member

Γεια σας παιδια!Ηθελα να σας ρωτησω πως μπορω να αντιμετωπισω τον θανατο ενος κουνελιου;Θελω να ειμαι ετοιμη για αυτο που προκειται να μου συμβει!:rolleyes:
  2. irina

irina Member

Καλησπερα Ελενα...αυτο ειναι κατι πολυ δυσκολο που αντιμετωπισα σημερα το πρωι και ειμαι ενα ρακος...ετοιμη δεν γινεται να εισαι ακομα και αρρωστο να ειναι..ειναι αλλιως να συμβει...εγω ειχα παρει εδω και 1,5 χρονο το αρσενικο μου κουνελακι που τον λεω Ricky και αποφασισα τον σεπτεμβρη που μας περασε να παρω και ενα θηλυκο για να εχει συντροφια...νανακια και τα δυο και μου ειπε αυτος που αγορασα το θηλυκο οτι ηταν 2 μηνων...το κοριτσακι μου ηταν πολυ δραστηριο ολο ετρεχε σαν τρελο μεσα στο σπιτι..ολο επαιζε...ηταν απιστευτη..ολο ερχοταν αγκαλια αν και δαγκωνε μερικες φορες...παρατηρησα ομως τελευταια οτι εγερνε το κεφαλακι της προς τη μια μερια και πατησα στο ιντερνετ οτι ειναι συμπτωμα μιας ασθενειας απο παρασιτο και ελεγα αυτες τις μερες να την παω σε κτηνιατρο...σημερα το πρωι με το ξυπνησα πηγα να τα καθαρισω και τα δυο..τα εβγαλα εξω απο τα κλουβια και η μικρουλα μου ηταν πολυ ζωηρη..επαιζε με τον ρικι ολα καλα...καποια στιγμη με φωναζει το αγορι μου να παω στο σαλονι να δω την μικρη που ετρεξε λαχανιασμενη και τον κοιτουσα...με το που πηγα και εσκυψα να την δω μου ηρθε αγκαλια και με κοιτουσε λες κ ηθελε βοηθεια..ανοιγοκλεινε και το στοματακι της...δεν ηξερα τι να κανω...προσπαθησα να της δωσω νερο και την αφησα κατω να δω τι θα κανω και αυτη ηρθε παλι αγκαλια μου και με κοιτουσε ετσι και γαντζωνοταν στον θωρακα μου...κανω μια δευτερη προσπαθεια για νερο και την αφηνω και αρχισε να παραλυει και να μην μπορει να περπατησει...ξαπλωσε μπροστα μου και εκανε σπασμους μεχρι που εβγαλε αιμα απο το στομα οπου και καταλαβα οτι αυτο ηταν...ολα αυτα μεσα σε πεντε λεπτα και ουτε...ειναι πολυ δυσκολο για μενα κλαιω ολη μερα..την ειχα αγαπησει πολυ που μας εκανε και τα ναζακια της ηταν θεα...ο ρικι ψαχνει ολο το σπιτι να την βρει και καθεται συνεχεια στο σημειο που ξεψυχησε...τα εχω βαλει με τον εαυτο μου που δεν την πηγα νωριτερα στο γιατρο και ειμαι χαλια!!!!ειλικρινα δεν ξερω να εισαι ποτε ετοιμος για μια απωλεια οτι κ αν ειναι αυτη η απωλεια..ειτε κατοικιδιο ειτε ανθρωπος...γιατι δενεσαι και τα λατρευεις!!!αυριο θα παω τον ρικι μου στο γιατρο να δω αν κολλησε τιποτα αλλα μου λειπει πολυ η κουκλιτσα μου!!!!
    Elena1992 likes this.
  3. marich

marich Active Member

:(Κρίμα δεν φταις εσυ ειναι ευαίσθητα ζώα επίσης παρτου άλλο ενα γιατί θα σου πάθει ψυχικό τραύμα που λέει ο λόγος !:confused:
    irina likes this.
  4. Elena1992

Elena1992 Member

Όντως είναι πολύ δύσκολο!Έκανα αυτή την συζήτηση επειδή πήγα το κουνέλι μου στον κτηνίατρο και μου είπε πως υπάρχουν λίγες πιθανότητες να ζήσει , θέλω να είμαι προετοιμασμένη!!!:(
    irina likes this.
  5. marich

marich Active Member

Κοιτά και εγω οταν έχασα το αγαπημένο μου κουνελι ήμουν ράκος ομως μετα από δυο ωρες πήρα μια βαθιά ανάσα και σηκοθηκα !
    kouneli.net likes this.
  6. Elena1992

Elena1992 Member

Δυστηχως και εγω μονο που το σκεφτομαι κλαιω!Ειμαι πολυ φιλοζωη και δεν αντεχω να βλεπω ενα ζωο ναι ξεψυαχει.Ιδια περιπτωση μου ειχε τυχει και μετο προηγουμενο μου κουνελι οταν γυρισα το ειδαι ψοφιο στο κλουβι!!!Τοτε εκλαιγα ενα χρονο και ειχα παει και σε ψυχολογο και μετα απο τρια χρονια αποφασισα να παρω την Ηρα(το κουνελι).Δεν θα το ξανα αντεξω αυτο!!:(
    irina likes this.
  7. irina

irina Member

Σκέφτομαι να πάρω ένα άλλο για να έχει παρεα το άλλο μου κουνελάκι γιατί σήμερα κάθεται στεναχωρημένος πολύ...το πρωί μετά το σεισμό τον έβγαλα από το κλουβί και μου ήρθε στο κρεβάτι αγκαλιά κ τον χαιδευα αλλά μετά έφυγε κ όλο κάθεται στεναχωρημένος...θέλω τη γνώμη σας όμως παιδιά να του πάρω θηλυκό ή αρσενικό?
  8. Elena1992

Elena1992 Member

εγω προτεινω αρσενικο γτ μετο θυληκο θα εχεις απληστα κουνελια!Επισης που μενεις?
  9. irina

irina Member

Ναι έχεις δίκιο...μένω σε διαμέρισμα γιατί είμαι φοιτήτρια οπότε είμαι σε μικρό σπίτι...υπάρχει περίπτωση να τσακώνονται αν έχω δύο αρσενικά μαζί?ο Ρικι μου είναι πολύ ήσυχος...η μικρούλα που είχα πριν του τραβούσε τη γούνα με τα δόντια της κ αυτός ούτε που αντιδρούσε...
  10. Elena1992

Elena1992 Member

Αυτο το εκανε επειδη ο ρικι μαλλον πηγε να ζευγαρωσει με την κουνελιτσα σου.Εγω εχω δυο κουνελακια αδερφακια δυστηχως ομως ενα αρσενικο και και ενα θηλυκο .Πλεον δεν μπορουν να παιξουν μαζι γιατι ο αρσενικος θελει να ζευγαρωσει .Αλλα το θηλυκο κουνελακι μου ειναι και αρρωστο(αλλη περιπτωση).Στο θεμα μας,Καταρχας αμα παρεις αλλο ενα αρσενικο πρεπει να τα στειρωσεις για μην μαλωνουν !Επισης να ξερεις οτι ο ρικι αμα παρεις και αλλο αρσενικο ξανα σκεψου οτι θα εχεις πολλες ζημιες λογω οτι θα παρει φορα με το αλλο κουνελακι!Μαλλον θα εχω και εγω προβλημα θανατου με την κουνελιτσα τελευταια δεν ειναι καθολου καεφατη ,ωραιο δωρο χριστουγεννων θα εχω!:(
  11. irina

irina Member

Πω πω τι ακριβώς έχει η κουνελιτσα σου??
  12. Elena1992

Elena1992 Member

ειχε χτυπησει το μπροστινο ποδαρακι και μαλλον ειναι μονιμο δεν μπορει να κουνηθει οτι και αν κανει πεφτει(μπες στο post προβλημα με κουνελι).Ειναι κατι σαν παραλυση και δυστηχως ο κτηνιατρος μου ειπε πως δεν εχει και πολλες πιθανοτητες ζωης αυτην την εβδομαδαπεριμενω τα δυσαρεστα!Ξερεις τι κλαμα ριχνω οταν ανεβαινει πανω μου και με γλειφει ; Λες και με προειδοπιει ! Δεν θα το αντεξω!:(
  13. irina

irina Member

Πω ρε συ σε καταλαβαίνω...εται ήρθε κ μένα η μικρή μου προχθές στο κρεβάτι είχε ανέβει αγκαλιά κ δεν ξεκολλαγε...την κατεβαζα κάτω πάλι αυτή εκεί...κάνε κουράγιο όσο μπορείς...σκέφτηκες να το ψάξεις κ με άλλο γιατρό μήπως την γλιτωσεις?
  14. Elena1992

Elena1992 Member

ο κτηνιατρος μου ειπε πως δεν υπαρχει θεραπεια αλλα τουλαχιστον θα εχω τον αρσενικο για παρεα
    irina likes this.
  15. irina

irina Member

Ναι...κοίτα αν δεις ότι έρχεται η ώρα γιατί δεν παίρνεις ένα ακόμα να έχειπαρεα το ααρσενικό σου κ όπως και να έχει με ένα νέο μικρούλι κουνελάκι σπίτι ίσως ξεχαστείς λίγο με τη φροντίδα κ με τα νάζια που θα σου κάνει...νανακια είναι αυτά που έχεις?
  16. Elena1992

Elena1992 Member

ναι ειναι νανακια αλλα εχω προβλημαμε τον αρσενικο μου κανει την υγρη αναγκη του στους τοιχους επειδη θελει να ζευγαρωσει και μυριζει πως να το αποφυγω;
  17. irina

irina Member

Οοοου αυτό είναι θεμα...τι ηλικία έχει το αρσενικό?Κ μένα ο Ρικι όλο καβαλαγε την μικρή να ζευγαρωσουν τελευταια κ όλο πηγαινα κ έπαιρνα την μικρή από κοντά του αλλά δεν μου το έχει κάνει αυτό...ακόμα τουλάχιστον...σκεφτηκες την στείρωση?εμένα όλοι μου λένε να τον στειρωσω αν είναι να του πάρω κ άλλο κουνέλι αλλά δεν μου πάει η καρδια να το κάνω...εσένα Ποια είναι η γνώμη σου για την στείρωση?πέρα από αυτά που λένε όλοι ότι ηρεμεί κ είναι καλύτερο για την υγεία τους...
  18. Elena1992

Elena1992 Member

Καταρχας ειναι 3 μηνων και εμενα μου καβαλαει το κοριτσακι μου και οπως λες το προλαβα την τελευται στιγμη!Επισης η γνωμη με την στειρωση ειναι αρνητικη γιατι εμποδιζεις την φυση!:rolleyes:Και αν γινει κατι πανω στην εγχειρηση;Δεν θα αντεξω αλλα δυσαρεστα!
  19. marich

marich Active Member

Ειναι πολυ επικίνδυνη γιατί μπορει να ψοφήσει !
    irina likes this.
  20. Elena1992

Elena1992 Member

Οχι μπορει , ειναι σιγουρο!

Share This Page