Ο θανατος ενος κουνελιου

Discussion in 'Τρωκτικά' started by Elena1992, Nov 16, 2015.

1. irina

irina Member

Κ εγω ετσι ακριβως σκεφτομαι..γι αυτο δεν θελω να τον στειρωσω..ακομα και οταν ζουσε η θηλυκια μου δεν ειχα σκεφτει καθολου να τα στειρωσω...αντε πες οτι πετυχαινει η εγχειρηση..ειναι αυτο που λες οτι πας εναντια στη φυση τους...ειναι πολυ κριμα...υποτιθεται οτι το αγαπας...αφου σκεφτομουν ακομα και το να ζευγαρωναν γιατι οσο και αν τα προσεχα καποια στιγμη θα γινοταν...εεε θα τα χαριζα τα κουνελακια τι να εκανα...
    Poppy S likes this.
  2. irina

irina Member

Ελενα μου ειπες οτι ειναι ο αρσενικος σου 3 μηνων και σου μαρκαρει τον τοιχο με ουρα??του εχεις μαθει να τα κανει σε γιογιο?(αυτο το ειδικο κουτι)
  3. Elena1992

Elena1992 Member

το θεμα ειναι ομως πως θα το κανω να ξεθυμανει η αναγκη του .Να το ζευγαρωσω αλλα με πιο κουνελι;το δικο μου θυληκο ειναι ετοιμοθανατο!:(
  4. Elena1992

Elena1992 Member

οχι δεν το εχω μαθει και μαλιστα δεν μου μαρκαρει απλως μου εχει γεμισει τους φρεσκοβαμμενους τοιχους με ουρα
  5. Elena1992

Elena1992 Member

Το ξερεις πως αμα ζευγαρωσουν θα θελουν να το κανουν συνεχεια ετσι;
    irina likes this.
  6. irina

irina Member

ναι το ξερω και ο ρικι οσο ειχα την μικρη εδω ηταν πολυ νευρικος δηλαδη περα απο οτι την κυνηγουσε συνεχεια το βραδυ που τα ειχα στα κλουβια δαγκωνε τα καγκελα απο το κλουβακι του να τον βγαλω εξω...αυπνη εμενα...λοιπον οσο γι αυτο με τον αρσενικο σου ακου τι ειναι καλο να κανεις...αυτο βασικα εχω κανει κ εγω...οταν ο ρικι μου ηταν 3-4 μηνων πηγα σε ενα petshop και ζητησα αυτο το κουτακι-γιογιο...πηγα πηρα πελετ αυτο που ειναι για σομπες...υπαρχει κ ενα φτηνο 15 κιλα τσουβαλι με 4 ευρω..θα ζητησεις εκει ενα φτηνο για ζωακι..ξερουν αυτοι...και θα το βαλεις μεσα στο γιογιο..λιγο..δυο τρεις χουφτες και θα βαλεις το γιογιο με το πελλετ στη γωνια απο το κλουβακι του...αυτο δεν σημαινει οτι θα παει και θα τα κανει εκει...αλλα εσυ με το που θα τον δεις να κατουραει εξω θα τον παρεις γρηγορα και θα τον βαλεις μεσα στο γιογιο...θα τον μαλωσεις κ λιγο..εννοω να τον φωναξεις και να τον χτυπησεις απαλα στη μυτουλα του...θα το κανεις αυτο 5-6 φορες που θα τον δεις οτι κατουραει εξω...επισης θα παρεις μερικα κακακια του και θα τα βαλεις εκει μεσα στο γιογιο για να μυρισει οτι η αναγκη του πρεπει να ειναι εκει...και θα καθαρισεις πολυ καλα τις περιοχες οπου εχει κατουρησει για να μην μπορει να τις μυρισει και να μη μπερδευεται...εγω ετσι εμαθα τον ρικι μου και δεν κανει την αναγκη του πουθενα αλλου περα απο το γιογιο...το ειχα διαβασει στο ιντερνετ..το εκανα και επιασε...σκεψου ανεβαινει στο κρεβατο στον κανεπε..οπου θελει αλλα οταν θελει να κανει την αναγκη του φευγει μπαινει στο γιογιο και τα κανει
  7. irina

irina Member

αυτο που εχεις στη φωτο σου Ελενα ποιο απο τα δυο σου κουνελακια ειναι?ειναι κουκλι!!!!!
  8. Poppy S

Poppy S New Member

Κρίμα...
  9. Poppy S

Poppy S New Member

Βασικά, είναι ένα λουτρινο. Το κουνελάκι της είναι πολύ πιο ωραίο!
  10. irina

irina Member

φανταζομαι!!!ολα ειναι πανεμορφα..εγω οσες φορες πηγα να παρω δεν ηξερα ποιο να διαλεξω...
  11. Poppy S

Poppy S New Member

Το καημενο σου ειχε μινιγγοεγκεφαλιτιδα;irina?παντως, πολυ λυπητερη η ιστορια του κουνελιου σου.τα δικα μου ειναι μια χαρα(παλι καλα)
    για τις αρρωστιες των κουνελιων επισκεψου το ποστ [ΚΟΥΝΕΛΙΑ]Συνιθισμενες ασθενειες.Το κουνελι σου εχει τις ιδιες παρενεργειες.
    Last edited: Nov 18, 2015
  12. Elena1992

Elena1992 Member

Ευχαριστω για της συμβουλες irina θα το δικιμασω και θα σου πω επισης θα βαλω τον cookie μου προφιλ!
  13. irina

irina Member

Poppy S κατι τετοιο μου ειπε ο κτηνιατρος και μου ειπε οτι αν ειχα παει ισως το προλαβαιναμε...μια αλλη κυρια ομως που εχει πετσοπ μου ειπε οτι δεν θα τα καταφερναμε και παλι γιατι λεει το ειχε προσπαθησει σε κουνελακι της και ηταν φαυλος κυκλος...μου ειπε καποια στιγμη καταληγουν γιατι ειναι πολυ ευαισθητα...και διαβασα στο ιντερνετ οτι καποια στιγμη που πρεπει να σταματησεις την θεραπεια υποτροπιαζουν...τι να πω δεν ξερω εχω απιστευτες τυψεις και μου λειπει πολυ η ζωηρουλα μου..να σε ρωτησω ξερεις αν κολλαει αυτο?φοβαμαι για το αλλο μου κουνελι....εχω ραντεβου με τον γιατρο να τον κοιταξει και μου ειπε οτι θα τον εξετασει μονο νευρολογικα για κατι τετοιο γιατι γι αυτην την ασθενεια οι εξετασεις αιματος στελνονται μονο εξωτερικο και μου λεει μετα παμε μακρια...αλλα μου ειπε να του κανουμε μια θεραπεια προληπτικα μηπως ειναι φορεας και δεν το δειχνει...αλλα φοβαμαι μηπως παθει τπτ αμα του κανουμε τσαμπα θεραπεια...εσεις τι λετε?
  14. irina

irina Member

Elena να το δοκιμασεις αλλα θελει υπομονη να ξερεις...ωραιος πολυ ο cookie σου κουκλος!!!ενα τετοιο ηθελα να βρω να παρω....εχει τελεια χρωματα!!!φτου φτου!!!
  15. irina

irina Member

εγω εχω προφιλ την ατυχη μικρουλα μου...γιασμιν την ελεγα την κουκλιτσα μου!
  16. irina

irina Member

Poppy S διαβαζα τωρα για την μινιγγοεγκεφαλιτιδα και λεει για διαφορα συμπτωματα..οπως και παραλυση...εμενα μονο κλιση της κεφαλης ειχε..ηταν υπερβολικα ζωηρη ακομα και 5 λεπτα πριν ετρεχε σαν τρελη...παρελυσε 1 λεπτο πριν ξεψυχησει...μακαρι να μου εδειχνε κατι παραπανω....εγω και με την κλιση της κεφαλης νομιζα οτι απλα δεν ειχε καλη ισορροπια...δηλ η κλιση της ειναι οπως στη φωτο δεν ξερω αν φαινεται στριβει λιγο προς τα δεξια...αυτο ηταν ολο...
  17. marich

marich Active Member

:)Κουκλίστικο ειναι και τον δυο σας κρίμα για την γιασμην σου!:(
  18. Elena1992

Elena1992 Member

Καταρχας ευχαριστω!Θα το δοκιμασω αυτο που μου ειπες και βλεπουμαι.Παρεπιπτοντως η κουκλιτσα σου ηταν τελεια !Μην νομιζεις εγω ηθελα μονοχρωμο κουνελι αλλα δεν εβρισκα , ετσι πηρα τον cookie αλλα και αυτος κουκλος ειναι!!!Επισης και η Ηρα τριχρωμη μου ειναι!:rolleyes:
  19. irina

irina Member

σας ευχαριστω!!!Ειναι τελεια τα τριχρωμα και δεν βρισκεις ευκολα....σημερα θα παμε τον ρικι στο γιατρο θα σας στειλω νεα...ελπιζω να ειναι ευχαριστα...
  20. Poppy S

Poppy S New Member

Δεν ξέρω αν κολλάει η αρρώστια, αλλά εγώ που μπαίνω μέσω ταμπλετ αντιγράφω τα μηνύματα με αντιγραφη- επικοληση στο officeSuite και έτσι έχω αντιγράψει τις αρρώστιες και τα μηνύματα για να τα θυμάμαι και αν δεν έχω Wi-Fi να μπορώ να βλέπω τις απαντήσεις που δίνουν κάποιοι στα προβλήματα άλλων και έτσι δεν χρειάζεται να ξαναρωτώ.Ειναι κι αυτός κάποιος τρόπος να μάθω κι άλλα για τα κουνέλια.

Share This Page