Ο θανατος ενος κουνελιου

Discussion in 'Τρωκτικά' started by Elena1992, Nov 16, 2015.

1. Poppy S

Poppy S New Member

Και μην κατηγορείς τον εαυτό σου για ότι έγινε. Τα κουνέλια είναι πολύ ευαίσθητα πλάσματα και έχουν πολλές αρρώστιες και δεν μπορείς να τις ξέρεις όλες! Εδώ, σε ένα αλλο ποστ ήταν μια ιστορία με έναν μπαγκς που πεθανε επειδή είχε μυξοματωση αλλά δεν το ήξεραν. Εγώ τώρα την έμαθα την αρρώστια.Αλλα πάλι καλά, δεν είχε θεραπεία.
  2. Elena1992

Elena1992 Member

Irina περιμενω καλα νεα!
    irina and Poppy S like this.
  3. Poppy S

Poppy S New Member

Τι κάνει ο Ρίκι;;;Εγώ τελικά έχω δύο αρσενικά και όχι ένα θηλυκό. Το θηλυκό έγινε αρσενικό.
    Έχω στην φωτογραφία τον sugar.
  4. irina

irina Member

πηγαμε στο γιατρο και μου ειπε οτι ειναι καλα ο ρικι αλλα υπαρχει περιπτωση να εχει κολλησει απο την μικρη και να μην φαινεται κατι και μου εδωσε το panacur που ειναι για σκουλους και γατες προληπτικα ωστε αν εχει κολλησει να του περασει μου λεει να μην το ρισκαρουμε...μου ειπε οτι δεν υπαρχει φαρμακο για κουνελια γι αυτο τους δινει το συγκεκριμενο...ρε παιδια τι να κανω?δεν τον εμπιστευομαι και πολυ...
  5. Elena1992

Elena1992 Member

η panacur νομίζω ειναι για δερματολογικα προβληματα(δεν ειμαι σιγουρη)ουτε εγω θα τον εμπιστευομουν πολυ.Σου προτεινω να παρεις και δευτερη γνωμη
  6. irina

irina Member

Από ότι διαβασα είναι για γαστρεντερικα παρασιτα σε σκύλους κ γάτες που τους δημιουργούν σκουλήκια...θα ρωτήσω κ άλλον γιατρό όμως
  7. Poppy S

Poppy S New Member

ΙΛΕΟΣ
    Ο ιλεός των κατοικίδιων κουνελιών είναι ένα από τα πιο σοβαρά προβλήματα που έχει να αντιμετωπίσει ένας ειδικός, αν και σπάνια προϋπάρχει άλλων, συνηθέστερων δυσλειτουργιών. Συχνά το στρες αποτελεί την αφορμή για την εμφάνιση του ιλεού. Για παράδειγμα συστημικές δυσλειτουργίες, τοπικές μολύνσεις, φτωχή σε θρεπτικά συστατικά διατροφή, πόνος (οποιοδήποτε είδους), ακόμα και τα ψυχολογικά τραύματα (για παράδειγμα λόγω άγχους μετακόμισης, αποχωρισμού από τον ιδιοκτήτη, ή τον σύντροφο) μπορούν να τον προκαλέσουν.Αν ο ιλεός δεν διαγνωστεί και δεν θεραπευθεί σε σύντομο χρόνο τότε μπορεί με την σειρά του να δημιουργήσει τις κατάλληλες συνθήκες για την ανάπτυξη άλλων, πιο σοβαρών παθογόνων καταστάσεων. Παρ’ όλ’ αυτά η χρήση υπερβολικά επιθετικών θεραπείας μπορεί να αποδειχθεί το ίδιο επικίνδυνη. Η πιο σημαντική διαφοροποίηση που πρέπει να κάνει κανείς με τα συμπτώματα του ιλεού είναι αν προκαλούνται από ιλεό ή από κάποιο εμπόδιο που δυσκολεύει την κίνηση του εντέρου.Ο ιλεός συχνά «»περνιέται» για τριχόμπαλα. Παρόλο που δεν είναι απίθανο τρίχες να μαζευτούν στο στομάχι και να προκαλέσουν ιλεό είναι σχετικά σπάνιο. Φυσιολογικά οι τρίχες πάντα μπαίνουν στο γαστρεντερικό σύστημα των κουνελιών και βγαίνουν χωρίς προβλήματα, αρκεί το κουνέλι να έχει πάντα στην διάθεσή του καθαρό νερό και φρέσκο άχυρο. Πολλές φορές οι σπιτικές θεραπείες που χρησιμοποιούνται για τις τριχόμπαλες, όπως ο χυμός ανανά, είναι αναποτελεσματικές και σε ορισμένες περιπτώσεις μπορούν να χειροτερέψουν την κατάσταση.Συμπτωματα ιλεού:Μειωμένη όρεξη ή ανορεξία.Ανώμαλη δημιουργία περιττωμάτων (καθόλου ή λίγα περιττώματα, ή μικρά σε μέγεθος, διάρροια, βλέννα στα περιττώματα)Πόνος (μαζεμένη στάση, δυνατό τρίξιμο των δοντιών, γρήγορη αναπνοή, πόνος στην κοιλιά με την επαφή)Θόρυβος στα έντερα (απόλυτη ησυχία ως δείγμα στάσης, δυνατό γουργούρισμα)Υποθερμία (η κανονική θερμοκρασία είναι από 38.4 εώς 39.4 βαθμούς C, αλλά μπορεί να είναι υψηλότερη σε μικρότερες ράτσες ανα περιόδους ή κατά τη διάρκεια στρες. Η συνήθης θερμοκρασία κουνελιών με ιλεό είναι περίπου 36.7 βαθμοί, ακόμα και χαμηλότερη. Η υποθερμία στα κουνέλια είναι πιο επικίνδυνη από τον πυρετό. Παρ’ όλ’ αυτά ο πυρετός σε συνδυασμό με άλλα κλινικά συμπτώματα μπορεί να μας δείξει τι προκάλεσε τον ιλεό.
    Πρόσεξε με το κουνέλι σου την φραση"αποχωρισμού από τον ιδιοκτήτη, ή τον σύντροφο"
  8. irina

irina Member

Poppy S δεν τα είχες δει από κάτω τι φύλο είναι?δεν πειράζει θα γίνουν φιλαράκια...
  9. irina

irina Member

Υπάρχει κάποια εξέταση που το δείχνει ότι σίγουρα έχει ιλεο?εννοώ αιματολογικές κλπ...
  10. Poppy S

Poppy S New Member

Πήρες κι άλλο κουνέλι;
    Δεν ξέρω, ο, τι γράφει εκεί. Εγώ επικόλληση κάνω.
  11. irina

irina Member

Όχι αλλά το σκέφτομαι να πάρω...
  12. Poppy S

Poppy S New Member

Θηλυκό ή αρσενικό;
  13. Poppy S

Poppy S New Member

Αντί για 1990 έβαλα 1969. Ξέρει κανείς πως να αλλάξω την ηλικία μου;
  14. irina

irina Member

Πήγαινε στο προφίλ σου και κάπου αριστερά γράφει personal details προσπάθησα να πατήσω πάνω στη ημερ γέννησης αλλα δεν πατιεται το μόνο που μπορείς να κάνεις νομίζω είναι από κάτω που λέει να φαίνεται η όχι η ημερομηνία κτ τέτοιο...δεν ξέρω τι να πάρω γι αυτό το σκέφτομαι...κ Θέλω να βεβαιωθώ ότι ο Ρικι είναι καλά για να πάρω δεύτερο...από την άλλη ο γιατρός μου είπε πως ότι και να πάρω ο Ρικι δεν χρειάζεται στείρωση από την στιγμή που δεν ουρει έξω από το γιογιο του κ είναι τόσο ήσυχος που χθες τον πέρασε για θυληκο μέχρι να τον δει από κάτω...άσχετο...τι ταΐζετε τα κουνέλια σας?γιατί διαβάζω διάφορα για τις τροφές τελευταία
  15. Elena1992

Elena1992 Member

Καταρχας σιγουρεψου οτι δεν ειναι αρρωστος ο Ρικι.Δευτερον σου προτεινω να παρεις αρσενικο εκτος αν θελεις να εχεις νεογεννητα κουνελακια καθε μηνα και τελευταιο εγω στα δικα μου τους παιρνω χυμα τροφη.
    irina likes this.
  16. irina

irina Member

Κ εγώ τους παιρνω χυμα ανάμεικτη κουνελινη...που έχει μέσα διαφορά...καλαμποκι,ηλιόσπορο κλπ..αλλά αυτή στο πετσοπ που πάω τα έχει σε τσουβάλια ανοιχτα κ μάλλον είχε μπει πεταλούδα μέσα γιατί εβγαιναν από την τροφή μεταξοσκωληκες...το έχεις πάθει ποτέ?
  17. Elena1992

Elena1992 Member

Οχι . Και ουτε θελω . Σε αυτη την περιπτωση σου προτεινω να παρεις απο αλλο petshop ή να παίρνεις κλειστο τσουβαλι
    irina likes this.

Share This Page