Οι γάτες μου έχουν ειτζ, περιτονίτιδα, λευχαιμία

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by Marin, May 4, 2007.

1. aggeliki

aggeliki New Member

η λοιμωδης περιτονιτιδα κολλαει με τον αερα??εισαι σιγουρη?το ειτζ σιγουρα οχι.
  2. Marin

Marin Administrator

Το ειτζ δε κολλάει με τον αέρα. Η Λοιμώδης Περιτονίτιδα όμως ναι.

Δυστυχώς έτσι εξηγούνται πολλά και σε σχέση με τις αδέσποτες γάτες που φιλοξενούσαμε.

Μαρίνα
  3. aggeliki

aggeliki New Member

μαρινα,βρηκα αυτο.για την περιτονιτιδα.δεν λεει απο τον αερα.

Θα μολυνθούν και οι άλλες μου γάτες;
    Υπάρχει κληρονομική προδιάθεση που μεταδίδεται από τον αρσενικό γάτο στα μικρά γατάκια. Αλλά και οποιαδήποτε άλλη γάτα που ζει με άλλες γάτες μαζί, που είναι επιβαρημένη με άλλα νοσήματα, που βιώνει έντονο στρες ή που δεν έχει ανεπτυγμένο αμυντικό σύστημα μπορεί να μολυνθεί από σάλιο ή ρινικό έκκριμα γάτας με FIP.
  4. Marin

Marin Administrator

Ναι και εγώ τα διάβασα, άλλοι λένε έτσι άλλοι αλλιώς.

Πάντως εγώ φταίω για τις γάτες μου, γιατί τις είχα στρεσάρει πολύ επειδή φιλοξενούσα ασταμάτητα γάτες/σκύλους και από ότι διαβάζω παντού το στρες είναι ο Νο1 λόγος για να εκδηλωθεί η ασθένεια. Ακόμα και αν υπάρχει ο ιος, μπορεί να μην νοσήσουν ποτέ αν είναι ήρεμες και χαρούμενες....

Γι'αυτό έχω πάρα πολλές τύψεις, σου μιλάω σοβαρά... Τώρα αν και άργησα, τους κάνω όλα τα χατίρια. :(

Μαρίνα
  5. aggeliki

aggeliki New Member

καταλαβαινω :( ,αλλα αν ηταν αρρωστες,αργα ή γρηγορα πιστευω θα εκδηλωνοταν αυτο.μην εχεις τυψεις.κανεις οτι καλυτερο για αυτες! :)
  6. Irene

Irene New Member

Aggeliki , Marina ,

mesa stin lipi mou gia afta ta gatia ,
    xairomai gia tis apandisis pou mou dosate ...

... kai - ondas veva exo apo ton xoro - tha simfoniso me tin Marina ,
    pistevo pos kapos ine egoistiko , an mia gata exi metadotiki asthenia , kai den exis MONO mia , na prospathis ...

alla kai pali , otan zi mazi sou xronia kai xronia ...

oxi apla megalo - tha elega TERASTIO to dilima / provlima ...

an pali exis mono mia psipsina ... den to sizitao kano !!!!!

edo kolai isos afto pou lene :
    bros gremos kai piso rema ?!?! :? :?
  7. aggeliki

aggeliki New Member

εγω δεν εχω μια αλλα 5(ειχα 5 δηλαδη πριν πεθανει την κυρικη το ενα :( :( )τωρα 4,αλλα επειδη το ειτζ και η λευχαιμια δεν κολλανε τοσο ευκολα και επειδη το γατακι μου το ειχε απο το 2002 και μεχρι τωρα μονο το ενα ειχε κολλησει(και αυτο δεν ξερω αν το κολλησε απο αυτην)γι αυτο δεν σκεφτομαι για ευθανασια(δεν ξερω βεβαια και αν θα το σκεφτομουν σε αλλη περιπτωση).τα ταιζω χωριστα και αλλαζω συνεχεια το νερο.ειναι και στειρωμενα ολα,δεν μαλωνουν και μεταξυ τους οποτε δυσκολο να κολλησουν!
  8. Marin

Marin Administrator

Ειρήνη, το θέμα είναι να σκεφτόμαστε για το κοινό καλό των ζώων, εφόσον μάλιστα είμαστε στο χώρο... Εγώ η αλήθεια είναι ότι τη σκέφτηκα την ευθανασία στην αρχή, γιατί έπρεπε να τη σκεφτώ, αλλά κατέληξα στο ότι θα τις βοηθήσω, όχι για εγωιστικούς λόγους, αλλά γιατί τους το οφείλω καταρχήν και μετά γιατί είναι πολύ ζωηρές και πολύ μικρές για να πεθάνουν ακόμα.

Ειδικά η Ευτυχία δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα, φανταστείτε ότι το σκάει για να βγει έξω από το σπίτι, ή βγαίνει στο κλιμακοστάσιο και ανεβαίνει στους άλλους ορόφους, με κυνηγάει από πίσω, μπαίνει μέσα στη μπανιέρα όταν κάνω μπάνιο, γενικά δε δείχνει να έχει καταλάβει τι έχει.

Ο άλλος τώρα, σίγουρα έχει και πυρετό και δε τρώει και είναι χάλια, αλλά πρέπει να τον βοηθήσω να το ξεπεράσει και βασικά δε θα ξαναέρθει ζώο στο σπίτι, μάλλον εδώ τελειώσαμε με τις φιλοξενίες.

Μαρίνα
  9. aggeliki

aggeliki New Member

ουτε οι δικοι μου λογοι ειναι εγωιστικοι.αμα εβλεπα οτι υποφερει και δεν γινεται τιποτα θα το εκανα,αλλα ειναι μια χαρα,τρεχει παιζει και ας ειναι 6 χρονων!εγωιστικο ειναι πιστευω να κανεις ευθανασια χωρις να προσπαθησεις γιατι βαριεσαι να ασχοληθεις τοσο και να τρεχεις στους κτηνιατρους και να δινεις λεφτα!
  10. Marin

Marin Administrator

Αγγελική καταλαβαίνω τι εννοεις και καλά κάνεις. Δεν είπα ότι οι λόγοι σου ήταν εγωιστικοί ούτε ήθελα να υπονοηθεί κάτι τέτοιο, απλά αναφέρθηκα αρχικά στο ότι υπάρχει η πιθανότητα σύμφωνα με αρκετούς κτηνίατρους να μεταφέρεται με τον αέρα και όχι μόνο με τα σάλια, άρα αυτό θα ήταν ανευθυνότητα από μέρους μου να τα κρατήσω στη ζωή και να κολλάνε όλα τα άλλα.

Μαρίνα
  11. Irene

Irene New Member

oti kai na po , ine ligo ...

Sigoura oles i apofasis ine sinartisi polon
    sinthikon , kathe periptosi
    monadiki kai xehoristi ...

ores-ores to mono pou tha ithela , ine
    mia "mixani" na mas xarizi ... draxmoules ,
    kai tote .... tha ixane pola zoa :
    first-class-animal-life-style
    ap'oles tis apopsis ...

sin iatriki kai asfalistiki kalipsi :wink:

efxomai oti kalitero gia ta gatia sou , kai gia ola
    ta zoakia adespota kai mi ... :roll: :roll: :roll:
  12. aggeliki

aggeliki New Member

13. Marin

Marin Administrator

Ευχαριστώ, το χρειάζομαι. Το χω παρατραβήξει το θεμα με τις γατες μου γιατι πρωτη φορα μιλαω ετσι εντονα για τα ζωα μου, συνήθως αποφεύγω να συζητάω γιαυτα, αλλα εκτος οτι δεν ειχα ιδεα στην αρχη και τα ειχα παιξει οποτε χρειαζομουν συμβουλες, πιστευω αυτα ειναι χρησιμα και για ολους.
  14. aggeliki

aggeliki New Member

σιγουρα! :)εχουμε αναλυσει καλα το θεμα!
  15. gikkat

gikkat New Member

εγώ πάντως απ' την πλευρά μου έμαθα 5 πραγματάκια διαβάζοντας τα post σας... :wink:
    άσε που θα πάω κι εγώ τα δικά μου για εξετάσεις (γενικές αλήθεια ή χρειάζεται κάποια ειδική εξέταση?) προληπτικά...
  16. aggeliki

aggeliki New Member

ειναι ειδικη για λευχαιμια,ειτζ κ.τ.λ.
  17. Marin

Marin Administrator

Αίματος χρειάζονται.

Το σκεπτικό είναι να πας για εξετάσεις αίματος για ειτζ, λευχαιμία, λοιμώδη περιτονίτιδα και αν είναι καθαρά, να τους κάνεις άμεσα το εμβόλιο για το καθε ενα απο αυτά. Ακόμα και τα εμβόλια που δεν είναι σίγουρο πως τα προστατεύουν 100%, είναι καλύτερο από το τίποτα.

Αν ειναι θετικά έστω και σε ένα δεν εμβολιάζεις.

Αν είναι θετικά με μικρό ποσοστό μέχρι 1/200, είναι απλά φορείς. Με παραπάνω νοσούν.

Καλή επιτυχία!!

Μαρίνα
  18. Marianthy

Marianthy New Member

Μαρίνα να μη νιώθεις τύψεις! Να φανταστείς οτι έχω ακούσει μέχρι και για γατί που οι εξετάσεις το δείχναν υγιές, και μετά τη στείρωση εκδήλωσε λοιμώδη περιτονίτιδα... Δεν έφταιγε κανείς... Δυστυχώς αναποδιές συμβαίνουν...

Αγγελική όταν λένε με τον αέρα υποθέτω οτι εννοούν λόγω φταρνίσματος για παράδειγμα. Αφού μπορεί να μεταδοθεί από ρινικό έκκριμα. Τα σταγονίδια δεν τα βλέπεις με το μάτι...

Μαρίνα αυτό που λες για την ευθανασία το καταλαβαίνω απόλυτα! Αυτός είναι ο μόνος λόγος που έκανα ευθανασία πιο γρήγορα στους δύο γατούληδες με λευχαιμία που ζούσαν στον κήπο... Γιατί είδα πως μεταδόθηκε τόσο εύκολα από την πρώτη που δεν σηζητούσα την ευθανασία, δεν το σκεφτόμουν καν! Είχα πάρει απόφαση πως θα την βοηθήσω να ζήσει όσο καλύτερα γίνεται μέχρι τελευταία στιγμή. Τελικά την πάτησα... Δεν χρειαζόταν να θρηνήσω κι άλλα θύματα και αυτά έτσι κι αλλιώς δεν θα είχαν ήδη αρκετό χρόνο.

Στην περίπτωσή σου όμως αν μόνο στο μπαλκόνι βγαίνουν και βρεις τρόπο να μην ανεβαίνει ο γάτος που λες, δεν πιστεύω πως κινδυνεύουν άλλες γάτες.
  19. Marin

Marin Administrator

Την Παρασκευή διαπιστώσαμε πως ο γάτος είχε ίκτερο, λόγω συκωτιού και λόγω του ότι είχε να φάει πολλές μέρες. Για την ακρίβεια ήταν εντελώς χάλια.

Ευτυχώς το είδα μάλλον στην αρχή, κάναμε ορό Παρασκευή / Σάββατο / Κυριακή και μάλλον θα συνεχίσουμε για μερικές ακόμα ημέρες. Μεσα σε όλα είχε και πυρετό.

Μετά τον ορό άρχισε να τρώει λίγο, Κυριακή κάναμε πάλι ορό και σήμερα άρχισε να ζητάει επίμονα το φαγητό.

Άρχισα να του δίνω μαγειρευτό, συκωτάκια πουλιών για τα οποία τρελλάθηκε και δε μπορεί να αντισταθεί καθώς και τόννο. Επίσης δίνω και L/D και φαίνεται τελικά πως άρχισε να θυμάται τις παλιές του συνήθειες... της μάσας.

Η Ευτυχία είναι στη κοσμάρα της... ψάχνει να βρει ευκαιρία να κάνει βλακίες και μάλλον η Ιντερφερόνη την έκανε περισσότερο τρελλή (πόσο ακόμα πια?). Καθαρίζει τον γάτο της καθημερινά γιατί αυτός δεν καθαριζόταν μόνος του αυτές τις μέρες, με κυνηγάει από πίσω, μπαίνει ακόμα και μέσα στη μπανιέρα όταν κάνουμε μπάνιο και κατεβάζει μια φορά τη μέρα τα πράγματα από παντού, κάτω. Επίσης νέο της χόμπυ (παρενέργεια και αυτό?) είναι να ανεβαίνει στην πλάτη μου όταν είμαι στο pc και να κάθεται στο πληκτρολόγιο πάνω.

Θέλω να πιστεύω πως τους έκανε καλό το Virbagen Omega. Τελειώσαμε την πρώτη θεραπεία και μας μένουν άλλες δύο...

Ελπίζω να μη σας χρειαστούν αυτές οι πληροφορίες και εύχομαι να πάνε όντως καλύτερα και να μη χαίρομαι τσάμπα.

Μαρίνα
  20. aggeliki

aggeliki New Member

:D :D ολα καλα θα πανε,κακο παντως δεν νομιζω να τους εκανε το φαρμακο.η ευτυχια τρελογατο ε? :-D

Share This Page