Οι κατινιές... που ακούμε, όσοι βγάζουμε βόλτα τα σκυλιά μας

Discussion in 'Κατινιές ζωόφιλων... πες την κατινιά σου εδώ!!' started by Morgan_A, Feb 20, 2007.

1. Morgan_A

Morgan_A New Member

Το καλό... στη δική μου περίπτωση..., είναι ότι επειδή φοβούνται, δεν μας πλησιάζουν πολλοί... και έτσι ακούμε τις λιγότερες... :-D

Όμως, βρε παιδιά, για όνομα Θεού τελικά... :x

Έχει καταντήσει πολύ ενοχλητικό, το θέμα των απαγορεύσεων... με κάποιες ταμπέλες, που έχουν κοτσάρει... οι δήμοι, σε όλα τα πάρκα της Αττικής και όχι μόνο... :|

Πρέπει κάτι να γίνει, οπωσδήποτε, με αυτό το θέμα.

Με ποια λογική, θα ήθελα να ξέρω, μπαίνουν τέτοιες ταμπέλες σε κάθε σημείο πρασίνου..., από τη στιγμή, που δεν έχουν δημιουργηθεί παντού, σε όλες τις συνοικίες, άλλα πάρκα για την ανάγκες των ζώων... :?:

Και εδώ θέλω να κάνω μια διευκρίνιση, όταν λέω ανάγκες, δεν εννοώ, το γνωστό σε όλους..., "πιπί..." , εννοώ την ανάγκη που έχουν, όπως κάθε ζωντανό πλάσμα, να περπατήσουν..., βρε αδελφέ !!!! :smt100

Και με ποια λογική, επίσης, απαγορεύουν σε όλους εμάς, που έχουμε ζώα στα σπίτια μας, αυτό..., που οι ίδιοι με την αδιαφορία τους... απέναντι σε τόσα αδέσποτα, το επιτρέπουν να γίνεται, όταν τους βολεύει...??? :x

Και όλοι εμείς..., σαν μ@@@@@ς..., το ανεχόμασθε... :x

Θα ήθελα ειλικρινά, εάν ξέρει κάποιος κάτι, να μου το εξηγούσε και εμένα, που δεν μπορώ με κανέναν τρόπο, να το καταλάβω... :cry:

Και από εδώ..., αρχίζει η καρακατινιά..., της κάθε κυρακατίνας... και του κάθε κυρακατίνου..., γι΄ αυτό διαβολίζομαι... :evil:

- Συγνώμη..., δεν ξέρετε ότι απαγορεύεται...???? :smt103

- Εδώ το φέρνεις το σκυλί σου, να κάνει την ανάγκη του...??? :smt086

- Πάρτο απ΄ εδώ, εδώ παίζουν παιδιά... και προχθές ένα είχε πιάσει τα κακά του σκύλου... :smt086

Και βέβαια, χίλια δύο άλλα τέτοια γλυκανάλατα..., που όμως, για το μικρό και αρρωστημένο μυαλό τους, είναι απολύτως δικαιολογημένα..., αφού υπάρχει εκεί παραπέρα τοποθετημένη και η ταμπέλα... :!: :!: :!: :smt093
    Λες και όλα γύρω μας, είναι όπως πρέπει..., όλα είναι σωστά και τακτοποιημένα..., όλα είναι πεντακάθαρα... και το πρόβλημα το δημιουργούμε εμείς... με τα σκυλιά μας... :smt071

Τη στοιχειώδη λογική..., ότι για να υπάρχουν πάρκα που να απαγορεύεται να χρησιμοποιούνται από τα σκυλιά, θα πρέπει να υπάρχουν και πάρκα που να επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται από τα σκυλιά..., δεν την μπορούν δυστυχώς να την φθάσουν, ούτε με σφαίρες... :smt071

.
  2. gikkat

gikkat New Member

Ki emena me pianoun ta nevra mou me kati tetoia...
    Gia paradeigma xtes pira ti mikroula mou kai tin piga stin paralia voltitsa...
    Fantastika oti epeidi i paralia den exei kamia taverna konta tha einai adeia kai den tha enoxlousame kanenan... Ela omos pou diaforoi eixan apofasisei na kanoun pic-nic...
    Etsi loipon tin kratisa me to louri, perpatontas dipla sto nero (gia na einai se apostasi apo ton kosmo) mexri na ftasoume sta vraxakia sto telos tis paralias kai na perasoume se mia diplani pou den ypirxe psixi.
    Ekei loipon pou perpatousame tis irthe na kanei tin anagki tis...(!) Ti na kano loipon, sakoulitsa distixos den eixa mazi mou, anoiksa ena lako, ta esproksa kai ta ethapsa (simeiosi itan kamia 10aria metra makria apo tous kyrioulides kai tis kyrioules tous pou kathontan ekei) tous koitaksa kai zitisa syggnomi... Ki arxizei mia katinara na fonazei oti ta kano xeirotera klp...!!! Epeidi akri den tha evgaza efyga...

Gyrnontas perasa pali apo 'kei... I pareoula me tin katinara eixe figei alla piso tous eixan afisei o,ti logis skoupidario boreite na fantasteite (xartakia, koutakia biras klp)!!!
    De leo pos itan sosto pou den eixa sakoula, alla toulaxiston to diko mou skoupidi mexri simera to apogevma tha exei anakyklothei!!! Ta dika tous???
  3. phantomas

phantomas New Member

Φροντίζω πάντα να έχω χαρτί ή σακουλίτσα μαζί μου αλλά όντως μερικές φορές όλοι την πατάμε.....και ξεμένουμε....

Εγώ εκνευρίζομαι αφάνταστα όταν πάω στο χωριό μου και βγάζω βόλτα την Κλάρα και σε όλους φαίνεται περίεργο που την έχω με λουρί, που με ρωτάνε "κυνηγάει?" και όταν απαντάω "όχι" μου λένε ...."ε και τότε τι το κρατάς" (καλά εδώ πλέον απαντάω...."ναι κυνηγάει..." και όταν με ρωτάνε "τι..?" απαντάω "περίεργους....να την λύσω να δείς?".... :lol: )

Άλλη μια φορά λογόφερα με έναν άλλο στο χωριό πάντα, που ενώ περνούσα μπροστά του θεώρησε σκόπιμο να κάνει το εξής σχόλιο : "Κοίτα τον μαλάκα που έχει το σκυλί μέσα στο αυτοκίνητο και το το έχει να του λερώνει τα τζάμια και τα καθίσματα"....νόμιζε οτι επειδή τα παράθυρα ήταν κλειστά δεν θα τον άκουγα αλλά νόμιζε λάθος.....και κατεβάζω το παράθυρο και του λέω: "τα σχόλια σου αν σου ζητήσω να καθαρίσεις το αυτοκίνητο, δύσκολο όμως γιατί ούτε για το πορτ παγκάζ δεν κάνεις."

Γενικά ενώ παλιότερα δεν έιχα κανένα πρόβλημα πλεόν πολλοί με κοιτάνε με στρβό μάτι γιατί δεν αφήνω ούτε κουβέντα να πέσει κάτω που αναφέρεται ειρωνικά στην Κλάρα....
  4. gikkat

gikkat New Member

na rotiso ego kati pou me apasxolei idiaitera, giati i Ramone mou exei trella me to nero...
    Yparxei nomos pou na leei oti ta skilia apagorevontai se mi organomenes paralies???
    Den leo mesa ston kosmo... se mia akri xoris na enoxlei...
  5. phantomas

phantomas New Member

Επειδή το καλοκαίρι που πέρασε πήραμε μαζί την Κλάρα στην Ελαφόνησο το έψαξα το θέμα για να μην έχω προβλήματα. Άπαξ και η παραλία δεν είναι οργανωμένη, αν τους απασχολεί ο σκύλος μπορούν να πάνε αλλού να κάνουνε μπάνιο. Εσύ ούτε να πάς στην άκρη χρειάζεται (άσχετα αν το κάνουμε όλοι σχεδόν) ούτε να αναγκαστείς να φύγεις αν υπάρχει κανένας περίεργος.
  6. aggeliki

aggeliki New Member

μονο αν υπαρχει ταμπελα που να το απαγορευει,δεν πρεπει να πας τον σκυλο.
  7. Morgan_A

Morgan_A New Member

Μια ακόμα ερώτηση...

Και ποιος τους είπε, ότι ο δήμος, έχει δικαίωμα, να βγάζει τέτοια φιρμάνια...???

Αυτό μου θυμίζει, την περίπτωση με τις κλήσεις..., που έκοβε η δημοτική αστυνομία και μετά από λίγο, όταν κάποιοι πολίτες, κατέφυγαν στα δικαστήρια..., απεδείχθη ότι δεν είχαν κανένα δικαίωμα οι δήμοι, να το κάνουν αυτό... και αναγκάστηκαν και έδιναν πίσω, όσα χρήματα είχαν εισπράξει έτσι... από τους δημότες τους.

Γιατί βέβαια, ήταν εντελώς αυθέρετο... και παράνομο... :cry:

Αλλοίμονο, εάν όποιος θέλει, βάζει μια ταμπέλα... και κάνει τον κόσμο να τρέχει πανικόβλητος..., να βρει μέρος να κάνει βόλτα το σκυλί του... :roll:

Απλά ο κοσμάκης, χωρίς να κάτσει να το σκεφθεί καλά..., εξ΄ αρχής, την πάτησε..., αλλά μετά ξεφτυλίστηκαν... εντελώς, για μια ακόμα φορά... :wink:

Το θυμάσθε αυτό..., παιδιά ???? :)

.
  8. phantomas

phantomas New Member

Για να καταλάβω δλδ....όταν δούμε σε ένα παρκάκι ή ένα αλσύλιο μια ταμπέλα που λέει οτι απαγορεύονται τα σκυλιά είναι όντως αυθαίρετη? (καλά δεν μιλάμε και για τον Εθνικό κήπο αλλά για ένα συνοικιακό παρκάκι....).
  9. aggeliki

aggeliki New Member

παιδια,εγω δεν ξερω για τα παρκα,αλλα ειχα διαβασει καποιο νομο (που δυστυχως δεν θυμαμαι που το ειχα βρει)που ελεγε για τις περιπτωσεις στις παραλιες.ακομη και να ειναι οργανωμενη δεν επιτρεπονται σκυλια ΜΟΝΟ αν υπαρχει ταμπελα απο το δημο,ετσι εγραφε ο νομος.
    ,
  10. platon

platon Σκύλος

Αν θυμάμαι καλά μόνο στις οργανωμένες, αυτές δηλαδή που πληρώνεις εισιτήριο απαγορεύεται ο σκύλος.

Από εκεί και πέρα εγώ προτιμώ μόνο αυτές που έχουν λίγο κόσμο γιατί συνήθως ούτε αυτοί με ενοχλούν, ούτε εγώ με τον σκύλο τους ενοχλώ :)
    Aν είναι να μην μπει στη θάλασσα ο σκύλος δεν έχω πρόβλημα, πηγαίνουμε παντού. Τραβάς τα βλέμματα και τα σχόλια πάνω σου βέβαια αλλά οκ.. τους γράφεις :)
  11. gikkat

gikkat New Member

to thema einai oti den yparxei periptosei na min bei sti thalassa apax kai ti dei... milame einai palaviara! exei psixosi me to nero!!!
  12. Morgan_A

Morgan_A New Member

Γλυκύτατο πλάσμα... :)

Δώστης ένα φιλάκι και από μένα... [smilie=kiss of love.gif]

.
  13. designstores

designstores New Member

Μου είπαν χτες ...

Χτες όλος περιχαρής ευρισκόμενος σε εάν σπίτι φίλων με μιά τεράστια μάντρα γύρω-γύρω, άφησα το σκυλί μου ήσυχο να τρέχει από δω και απο κεί σαν μικρή παιδούλα μέσα στα λουλούδια!

Ξαφνικά ακούμε όλοι μιά φωνή αλλά σε γερμανική έκδοση! "Άχτεν ούχτεν τούχτεν ... " μια γερμανίδα κυρία φώναζε διότι η Bruna πήγε στο σύνορο του οικοπέδου της (από την πλευρά του οικοπέδου των φίλων μου φυσικά) και έσκαβε το χώμα και πως θα της χαλάσει τη σίτα, διότι τώρα ήρθε από την γερμανία και την έβαλε και δεν μπορεί να πληρώνει κάθε τρεις και λίγο σίτες!

Eπειδή η Bruna ξέρω πως έχει σπάνια μύτη, πήγα να δω γιατί έσκαβε και έτσι ανακαλύψαμε ένα πεθαμένο πουλί ... κάτι φτερά δηλαδή βρήκαμε ...

Εξήγησα στην κυρία πως τα σκυλιά έχουν δυνατή μύτη και γενικώς ψάχνουν συνέχεια και πως κατευθύνονται από τις μυρωδιές.

Βγαίνει ο έλλην σύζυγος από το παράθυρο και μου είπε πως στην Γερμανία υπάρχουν άνθρωποι που «βοηθούν» τα σκυλιά να ξεπεράσουν το ψυχολογικό τους πρόβλημα με τις μυρωδιές και έτσι το σκυλί ηρεμεί και όταν είναι έξω με το αφεντικό του κάθεται ήσυχα δίπλα του και δεν τρέχει σαν παλαβό στις ξένες σίτες !!

Οι άνθρωποι αυτοί, διαθέτουν 2 λυκόσκυλα και ένα άλλο μέτριο σκυλί ημίαιμο. Είναι 3 νωχελικά σκυλιά, τα βλέπεις και απορείς για την δουλειά που έκαναν οι γερμανοί ψυχολόγοι σκύλων. Τα βλέπεις και απορείς για την δουλειά που έκαναν οι ψυχολόγοι ανθρώπων στην Γερμανία!
  14. *Alondra*

*Alondra* New Member

Re: Μου είπαν χτες ...

ta enstikta ta baftizoun "psixologika problhmata"?? kai oi xazoi oi germanoi tous plhrwnoun kiolas?? ti allo tha akousw???
  15. Guest

Guest Guest

Re: Μου είπαν χτες ...

Άιντε, τι άλλο θα ακούσω όσο βρίσκομαι σε αυτή την ιστοσελίδα....... :-D

[smilie=to funny.gif] [smilie=to funny.gif] [smilie=to funny.gif] [smilie=to funny.gif] [smilie=to funny.gif]

Share This Page