Οποιος μπορει ας μου δωσει μια πληροφορια...

Discussion in 'Τσίου - Σχετικά με τα πτηνά' started by Mirella_B, Aug 10, 2011.

1. Mirella_B

Mirella_B New Member

Κατ' αρχην να συστηθω, ειμαι νεο μελος και στο σπιτι μου-και μην σας φανει υπερβολη αυτο- εχω 5 γατες, μια σκυλιτσα και 2 παπαγαλους ring neck.
    Ολα τα κατοικιδια μου ειναι προιοντα διασωσεων και τα φροντιζω με τον συζυγο μου.
    Ο ενας λοιπον εκ των δυο παπαγαλων μου δειχνει σαν να εχει κατι.
    Εδω και λιγες ημερες δειχνει ακεφος, παρ' ολα αυτα τρωει κανονικα και πινει πολυ νερακι.
    Αυτο το τελευταιο με ανησυχει λιγο και θα εξηγησω αμεσα το γιατι.
    Τον εχω απο το 2003 και εχω περασει αρκετα καλοκαιρια μαζι του. Τοσο νερο δεν τον εχω δει να πινει ποτέ.
    Προσφατα διαπιστωσα οτι εχει διαρροιες.
    Πρασινες με ασπρο(που ειναι τα ουρα τους).
    Αλλαξα τροφη, την τρωει και μαλιστα με ορεξη, αλλα πινει πολυ νερο.
    Μεσα σε 2 ημερες αδειαζει την ποτιστρα του (και ειναι αρκετα μεγαλη σαν μικρη μπανιερα) και χτες που πηγα να καθαρισω το κλουβι του ολο το νερο ηταν χυμενο στο πατωμα του κλουβιου.
    Παραλληλα προσεξα κατι σαν μεγαλα μαυρα σημαδια κατω απο τα ματια του.
    Το αξιοπεριεργο ειναι οτι σημερα το πρωι τα σημαδια αυτα μοιαζουν να εχουν σχεδον χαθει.
    Γνωριζω οτι κατα την διαρκεια της πτεροροιας τα πτηνα αυτα δειχνουν αδυναμα και ανορεκτα.
    Ομως το βεβαιο ειναι οτι δεν βρισκω μαδημενα φτερα, κατι που να υποδηλωνει πτεροροια.
    Ειλικρινα δεν ξερω που να αποτανθω μια και στην χωρα μας οι πτηνιατροι ειναι σχεδον ανυπαρκτοι.
    Οποιος μπορει ας μου δωσει μια πληροφορια εαν εχει αντιπετωπισει το ιδιο προβλημα.
    Ευχαριστω.
    Last edited: Aug 10, 2011
  2. louhs

louhs New Member

συμνβουλεψου το κτηνιατρο
  3. Mirella_B

Mirella_B New Member

Δυστυχως δεν τα καταφερα, στις 13 Αυγουστου τα ξημερωματα ο παπαγαλος μου "εφυγε" παρ' ολο που πτηνιατρο μου ηταν αδυνατον να βρω, καποιον τελικα κτηνιατρο που ασχολιοταν και με πουλια βρηκα, του ειπα τηλεφωνικα τα συμπτωματα γιατι ηταν πολυ μακρυα, μου διεγνωσε ψιττακωση και μου ειπε για ενα φαρμακο ονοματι baytril 0,5% του διελυσα ενα κουταλακι του γλυκου σε 200 ml νερο, αλλα......................
    Ναι, ειμαι συντετριμμενη και ημουν απαρηγορητη την ωρα που τον εθαψα σε μια μεγαλη γλαστρα εξω στην βεραντα. Μου λειπει, βλεπω την θεση του κλουβιου του στον τοιχο κενη και αισθανομαι απαισια ειλικρινα.
  4. Andriani

Andriani New Member

λυπαμαι για ότι έγινε ... :(
    το δεύτερο ρινκ νεκ το είχες στο ίδιο κλουβί ???
    το είχες καθόλου κοντά στο άλλο ???
    αν ναι θα σε συμβούλευα να προσέχεις και το άλλο για τέτοια συμπτώματα
  5. Mirella_B

Mirella_B New Member

Οχι ευτυχως, ηταν στο ιδιο δωματιο, σε διαφορετικα κλουβια και μακρυα ο ενας απο τον αλλον.
    Ειναι τελικα απαισιο πραγμα ο θανατος.
    Τον χαιδευα καθως επαιρνε τις τελευταιες του μικρες διακεκομμενες ανασες, ενοιωσα την καρδουλα του να σταματα μεσα στα χερια μου.
  6. louhs

louhs New Member

το καημενο το δικο μου παπαγαλακι οταν ετρωγε μαρουλι και γενικα φυτα και λαχανικα εκανε διαροια οταν ομως του εδεινα πολυ.Μηπως του εδινες πολλα λαχανικα που δεν ηταν πλυμενα;
  7. Mirella_B

Mirella_B New Member

Οχι, αντιθετως, λαχανικα ετρωγε απο σπανια εως καθολου, του αγοραζα μια συσκευασμενη τροφη με αποξηραμενα φρουτα και ξηρους καρπους.
    Ενω ο αλλος ring neck μου ειναι ζωηρος, βγαζει κραυγες καθε τοσο κ.λ.π και να σημειωσω οτι τον επιασα μονη μου αφου τον καταβρεξα και συγκεκριμμενα στο συντριβανι της πλατειας Κοτζιά οπου προφανως απο καποιο pet shop ειχε ξεφυγει και πετουσε μαζι με τα περιστερια, αντιθετα τον θανοντα μου τον ειχαν χαρισει το 2001, αλλα ποτε δεν τον ειχα ακουσει ουτε να κρωζει ουτε τιποτε.
    Καποιες φορες τον ακουγα ομως σαν να φτερνιζεται.
    Πριν 2 εβδομαδες περιπου προσεξα τα συμπτωματα που ανεφερα στην αρχη, ακατασχετη διαροια, πολυουρια, ακατασχετη διψα, κλπ.
    Εκεινο που δεν εχω ακομη καταλαβει ειναι το οτι μεχρι και το τελευταιο βραδυ ειχε πολυ ορεξη για φαγητο και συνεχιζε να πινει πολυ νερο στο οποιο μεσα ειχα διαλυσει και το φαρμακο.
    Προφανως δεν προλαβα και ενηργησα καθυστερημενα.
    Last edited: Aug 16, 2011
  8. Andriani

Andriani New Member

9. Mirella_B

Mirella_B New Member

Last edited: Aug 16, 2011
  10. Andriani

Andriani New Member

αααχχ το καημένο το πουλάκι πρέπει να τράβηξε μεγάλο ζόρι ... :'(
    ας είναι καλά εκεί που είναι τώρα
  11. Mirella_B

Mirella_B New Member

Θα ελεγε κανεις οτι οι αρρωστοι παπαγαλοι, μεγαλοι ή μικροι, την παραμονη του θανατου τους εχουν μια ιδιαζουσα συμπεριφορα.
    Ερχονται στο μπροστινο μερος του κλουβιου και μας κοιταζουν επιμονα.
    Ειναι αραγε αυτο ενα σημαδι αποχαιρετισμου?? κατι σαν "σε ευχαριστω που με φροντισες?"
    Το παρατηρησα σε αυτον, το παρατηρησα και το 2008 οταν τοτε μου ειχε πεθανει απο χαλασμενο σπορο που βρεθηκε μεσα στην τροφη του ενα μικρο μπλε παπαγαλακι.
  12. Andriani

Andriani New Member

μπορεί , τι να πω μάλλον είναι αυτό που λέτε
  13. louki-louk

louki-louk New Member

τουλαχιστον δεν υποφερει απο πονο τωρα.!! ="(
  14. Marapellas

Marapellas New Member

Φίλε και εγώ έχω ένα ringneck το οποίο επιασα καθώς πετουσε ελέυθερο. Ξέρεις αν μπορεί να μιλήσει; Το μόνο που κάνει είναι να σφυρίζει. ΣΥΛΛΥΠΗΤΉΡΙΑ στο παπαγαλάκι σου.
  15. Bizz

Bizz New Member

Συλλιπιτυρια για το παπαγαλακι
  16. Debby

Debby New Member

ολοι οι παπαγαλοι εχουν την δυνατοτα να μηλανε,αρκει να το “χουν”.πρεπει να εχειs πολυ υπομwνη κ να περναs παρα πολυ χρονο μαζι του.το ρινκνεκ σου εχει δαχτυλιδι;αν δεν φοραει δαχτυλιδι,ειναι πολυ πιθανο να ειναι γεννημενο στη φυση,κ ειναι κριμα να το κραταs σε κλουβι.αυτοι οι παπαγαλοι εχουν πολλαπλασιαστη πολυ στην ελλαδα.ειναι πολυ ομορφο να τουs βλεπειs να πετανε σε κοπαδια.
  17. dina2011

dina2011 New Member

Αγαπητή Μιρέλλα , είμαι η Ντίνα και σήμερα το πρωί έχασα το παπαγαλάκι μου από τον ίδιο ακριβώς λόγο.. και ήταν η αφορμή που γράφτηκα ως μέλος του φόρουμ και βλέποντας το μήνυμά σου ένιωσα την ανάγκη να το μοιραστώ.. δυστυχώς ήταν ραγδαία η εξέλιξη που είχε η αρρώστιά του και δεν πρόλαβα να κάνω τίποτα.. να σκεφτείς, τον έφερα στο δικηγορικό γραφείο όπου εργάζομαι σήμερα το πρωί, θέλοντας να είμαι κοντά του στις τελευταίες του στιγμές... προσπαθώντας να τον ταίσω ή να του δώσω να πιει λίγο φάρμακο... όμως ήταν ήδη πολύ αργά γι' αυτόν..... ίσως αν είχα φροντίσει να ενημερωθώ λίγο νωρίτερα, αν είχα γραφτεί στο συγκεκριμένο φόρουμ κατί να είχα προλάβει.... δεδομένου ότι από μικρή είχα πάντοτε καναρινάκια, οπότε δεν έχω καμία εμπειρία από παπαγαλάκια.. του έδωσα την αντιβίωση που συνίστησαν αλλά μάταια.. ''έφυγε'' μέσα στα χέρια μου ενώ τον χάιδευα πριν από δυο ώρες.. και ένιωσα (όπως κι εσύ) την τελευταία του αναπνοούλα... τωρα συντετριμμένη προσπαθώ απλά να περάσει η ώρα και να σχολάσω από γραφείο για να τον βάλω τον γλυκό μου να ''ξεκουραστεί'' όπως πρέπει..... με συμπάθεια κι εκτίμηση, Ντίνα

Share This Page