Ούρηση - Ενθουσιασμός ή φοβία?

Discussion in 'Απορίες' started by aristea, Apr 15, 2008.

1. aristea

aristea Active Member

Το κουταβι μιας φίλης (2,5 μηνών περίπου) κατουριέται μόλις το πλησιάσει κάποιος. Αυτό συμβαίνει εδώ και 10 μέρες. Το ιδιο του συναίβει όταν το πλησίασε ο σκύλος μου και οι γάτες.
    Μου ειχε πει ενας εκπαιδευτής γι αυτο το θέμα κατι σχετικό με φοβία αλλα για να είμαι ειλικρινής δεν το εχω πολυσυγκρατήσει.
    Γνωρίζεται κάτι σχετικά? Μήπως να του έκανε εξέταση για νεφρά?
  2. pity

pity New Member

μήπως κατουριέται από την χαρά του γιατί γνωρίζω σκυλιά που μόλις τα πλησιάζω κάνουν σαν τρελά και κατουριόνται πάνω τους.
  3. Nemo

Nemo New Member

Η συμπεριφορά αυτή συνήθως υποδηλώνει υποταγή και σταματάει όταν το κουτάβι αρχίζει να κοινωνικοποιείται περισσότερο. Δεν έχω κάποια links πρόχειρα τώρα, αλλά σίγουρα μπορείς να βρεις πολλά στοιχεία γι' αυτό στο διαδίκτυο (στ' αγγλικά λέγεται "submissive urination").
  4. aristea

aristea Active Member

5. Marin

Marin Administrator

Re: Φοβία?

Δεν υπάρχει πιο φυσιολογικό πράγμα από κουτάβι που κατουριέται από τη χαρά του ή και όχι από τη χαρά του...
  6. MATOYLA

MATOYLA New Member

Re: Φοβία?

΄

και όταν δεν λέμε για κουτάβι αλλά για σκύλο 3 χρονών ?
    είναι φυσιολογικό??

thanks
  7. Dralion

Dralion New Member

Ο καθε χαρακτηρας ειναι διαφορετικος. Εξαρταται απο το ποσο χαρουμενος, ποσο αναστατωμενος ειναι καποιος.

Μερικοι "τα κανουν πανω τους" για ασημαντες αφορμες, αλλοι ειναι φλεγματικοι σαν εγγλεζοι λορδοι.

Αυτο δεν ισχυει μονο για σκυλια αλλα και για ανθρωπους. Ανεξαρτητως ηλικιας. Οποιος χαιρεται πολυ ειτε αναστατωνεται με κατι, κατουριεται. Οι ανθρωποι (οι ενηλικες) ξερουν να το κρυβουν καλυτερα λογω ευπρεπειας. Αλλα οι βιολογικοι μηχανισμοι ειναι ιδιοι.

Αλλωστε η παροιμια "κατουρηθηκα απ' τα γελια / απ' την χαρα μου" δεν βγηκε τυχαια.

Συμπερασμα: αν ενας 3χρονος σκυλος χαιρεται παρα πολυ με κατι, θα τα αφηνει ;-)
  8. e1drua

e1drua New Member

Ο σκυλος μας παντως που συνεχισε να μενει με τους γονεις μου στο χωριο, οταν ηρθα Αθηνα για σπουδες, ακομα και στα 6-7-8 του χρονια, οποτε κατεβαινα να τους δω παντα κατουριοταν πανω του.. Ο κτηνιατρος που ειχαμε τοτε μου ειχε πει οτι το κανει επειδη χαιρεται πολυ που με βλεπει..
    Παντως εκ των υστερων οτι μου ειχε πει αυτος ο @#$#$% αναιρειται.. Δε ξερω..
  9. noela

noela New Member

Υποτακτική ούρηση έχουν συνήθως τα μικρά κουτάβια αλλά και τα πολύ υποτακτικά σκυλιά. Τα κουτάβια το παθαίνουν γιατί δε ξέρουν ακόμα άλλους τρόπους ώστε με τη γλώσσα του σώματος να εξευμενίσουν τον ανώτερο και να δείξουν τον σεβασμό τους. Μεγαλώνοντας αποκτάνε αυτοπεποίθηση και αρχίζουν να εκφράζονται διαφορετικά (γλύψιμο, σήκωμα μπροστινού ποδιού, γύρισμα ανάσκελα κλπ)
    Όταν μιλάμε για ενήλικα σκυλιά, είναι ανασφαλή και πρέπει να τα βοηθήσουμε να το ξεπεράσουνε. Δεν έχει καμία σχέση με το ότι έχουν μάθει να μη λερώνουν μέσα. Όταν μπαίνουμε πχ σπίτι, δεν πρέπει να τους δίνουμε καμία σημασία για λίγη ώρα ώστε να μη θεωρηθεί σημαντικό και να μην ενθουσιαστούν. Περιμένουμε να έρθουνε μόνα τους σε μας.
    Σε καμία περίπτωση δε πρέπει να τα μαλώσουμε, γιατί όχι μόνο δε θα σταματήσουν αλλά θα κάνει τα πράγμαρα χειρότερα. Δεν τους φωνάζουμε επίσης. Ούτε όμως να τα χαϊδέψουμε και να τα κανακέψουμε γιατί τότε θα θεωρήσουν ότι η αντίδρασή τους ήταν η επιθυμητή και η πρέπουσα. Η καλύτερη αντιμετώπιση είναι η αδιαφορία για το γεγονός.
    Όταν τα χαιρετάμε, δε σκύβουμε από πάνω τους αλλά κοντοκαθόμαστε ή γονατίζουμε και δεν απλώνουμε χέρι από πάνω από το κεφάλι τους. Τα χαιδεύουμε κάτω από το σαγόνι και στο στήθος. Αποφεύγουμε το eye-contact. Σε αντίθετη περίπτωση μας αισθάνονται κυριαρχικούς και μπορεί και απειλητικούς.
    Τέλος, είναι πάντα καλύτερο να επιβραβεύουμε τις επιθυμητές συμπεριφορές από το να τιμωρούμε τις μη επιθυμητές.
    Δήμητρα αν το σκυλάκι των γονιών σου κατουριέται από ενθουσιασμό, μια λύση είναι όποτε πηγαίνεις να του έχεις έτοιμη μια λιχουδιά. Έτσι θα μάθει να επικεντρώνεται εκεί και θα του τη δίνεις όταν θα ηρεμεί και θα κάθεται. Καλό είναι επίσης κι εσύ να μη του δίνεις σημασία όταν μπαίνεις μέσα για κανένα 5λεπτο και ανεβάζεις το επίπεδο του ενθουσιασμού του.
  10. e1drua

e1drua New Member

Ευχαριστω για τις συμβουλες Εφη, αλλα ο σκυλακος δε βρισκεται πια μαζι μας.. :?
  11. noela

noela New Member

Λυπάμαι. :(

Share This Page