Ούρηση... (+ συμπεριφορές γενικά)

Discussion in 'Απορίες' started by Eleonora, Sep 14, 2007.

1. Eleonora

Eleonora New Member

Σας ευχαριστώ θερμά όλες. Είχα λίγο απελπιστεί με το θέμα. Θα εφαρμόσω ότι είπατε και θα επανέλθω με νέα... καλά νέα!
  2. kango

kango New Member

Να σου πω εγώ την εμπειρία μου!
    Το πρώην σκυλάκι μου, ξεκίνησε να τα κάνει από μικρή ηλικία και ποτε του ,μα ποτε του, δεν το έκοψε!!Ηταν κυριαρχικός σαν χαρακτήρας και δεν σήκωνε και πολλά πολλά δηλ. αν του έλεγες την ώρα που το έκανε τι έκανες εκεί η με την εφημερίδα ,η να τον βάλεις να τα μυρίσει ,σου έβγαζε και δόντια!αργότερα πήγαινε μπροστά στα ματια μας, σήκωνε το πόδι ,μας κοίταγε και τα έκανε!και έμενες [email protected]@@κας!!!
    Δεν παιζότανε!Δοκιμάσαμε τα πάντα! αλλα τίποτα!16.5 χρονια μας κατούραγε !αφού λέμε για για πλακα, όταν βρέχει τώρα που είναι στον ουρανό,αυτός θα τα κάνει στα συννεφάκια!
    αυτό βεβαια είναι μια προχωρημένη περιπτωση!
    Ο μικρός μου έμαθε παρα πολύ εύκολα και γρήγορα και ποτε δεν τα κάνει μέσα!έχω την ίδια συμπεριφορά με τον πρώην ,αλλα είναι αλλα σκυλιά.. τι να κάνουμε!μπορεί να σου βγούν έτσι ,μπορεί και αλλιώς!
    Στην δικη σου την περίπτωση μπορεί να θέλει να σου τραβήξει την προσοχή,μπορεί να έχουν μείνει μυρωδιές στον καναπέ, μπορεί κάτι να μην κανεις καλά!αν είσαι συνεπείς με τις ώρες που το βγάζεις βόλτα ,δεν νομίζω
    ότι τίθεται θέμα να μην κρατιέται!
    πρόσεξε το μονο, γιατί αυτό είναι ένα κουσούρι που πρέπει να ξεκαθαρίζεται όσο πιο νωρίς
    γίνετε ,γιατί είναι πολύ άσχημο!σημειωτέον εγώ δεν τον είχα πάει σε εκπαιδευτεί αλλα αν και με τον καινούριο είχα αυτό το πρόβλημα σίγουρα θα πήγαινα!
    Κανε ότι μπορείς ,αφιέρωσε χρόνο,
    δώστου να το καταλάβει(που μεταξύ μας, δεν νομίζω ότι δεν το ξέρουνε από κάποια ηλικία και μετά) ,δες αν είναι αντίδραση σε κάτι άλλο,δώστου την σημασία που θέλει για να τον κατανοήσεις,και αν δεν βγάλεις άκρη απευθύνσου κάπου! :)
  3. gikkat

gikkat New Member

διαφωνώ...
    δεν σου "βγαίνουν" κατά τύχη, εσύ διαμορφώνεις το χαρακτήρα τους είτε το καταλαβαίνεις είτε όχι, είτε με πράγματα που κάνεις είτε με άλλα που δεν κάνεις...

υπό αυτή τη λογική το σκυλί μου συτή τη στιγμή θα είχε "βγει" φοβικό με ό,τι σκυλί το πλησίαζε...
    τι θέλω να πω??? παρατηρούμε το σκύλο μας, εντοπίζουμε το πρόβλημα και το αντιμετωπίζουμε!!!
    αν το αφήσουμε στην τύχη του, ναι τότε το σκυλί θα "βγει" όπως γουστάρει, μόνο και μόνο επειδή εμείς ΔΕΝ έχουμε κάνει κάτι... :wink:
  4. kango

kango New Member

Κατερίνα ξέρεις γιατί το λέω!
    Γιατί στην δικη μου περίπτωση 2 σκυλιά με το ίδιο αφεντικό και είχα ακριβώς την ίδια συμπεριφορά!ότι έκανα στον ένα, έκανα και στον άλλο!ο ένας βγήκε έτσι ο άλλος αλλιώς!"γιαυτο" το λέω!εννοείτε ότι δεν το αφήνεις στην τύχη του ,αλλα αν σου βγάζει δόντια από την αρχή ενώ το άλλο δεν σου βγάζει δόντια από την αρχή είναι και ο χαρακτιρας που παίζει ρολο!e?
  5. gikkat

gikkat New Member

το ότι έχουν το ίδιο αφεντικό ρόλο δεν παίζει...
    κι εμένα τα προηγούμενα σκυλιά μου είχαν κουσουράκια που τότε δεν τα έβλεπα γιατί είτε λόγω έλλειψης εμπειρίας είτε λόγω ηλικίας (της δικής μου) είτε λόγω έλλειψη πηγών (βλ. internet)...
    με μεγαλύτερη εμπειρία + ενασχόληση τώρα τα βλέπω και τα έχω αποφύγει με τη Ramone... όπως και με το επόμενο σκυλί μου θα αποφύγω τα της Ramone... όσο ζεις μαζί τους μαθαίνεις!!!

τώρα το ότι σου έβγαζε δόντια από την αρχή, κάποιος λόγος θα υπήρχε (πιθανόν να το πήρατε νωρίς από τη μητέρα του πχ.)... σε ένα σκυλί που σου βγάζει δόντια δεν συμπεριφέρεσαι όπως σε ένα "κανονικό" σκυλί, δεν το τραμπουκίζεις χειρότερα με φωνές κλπ., θα αμυνθεί!
    βρίσκεις το κουμπί του :wink:

και όπως λες κι εσύ... 2 (διαφορετικά)* σκυλιά, με το ίδιο αφεντικό!!! :wink:

*προσθέτω εγώ
  6. kango

kango New Member

έχεις δίκιο σίγουρα ,όσο ζεις μαθαίνεις!
    το είχαμε πάρει από pet shop ημερον!(οι γονείς μου το είχανε πάρει πριν από περίπου 17 χρονια μην βαρέσετε για το petshop)νομίζω ότι σχετικά, καλή ηλικία είχε!από pet shop θα μπορούσαν να μας το δώσουν και 20 ημερών και εμείς τότε ως άσχετοι"πελατακια"θα το περνάμε!
    αλλα εγώ ηπα και πιο πάνω, ότι ασχολείσαι με το πρόβλημα που θα παρουσιαστεί και αν δεν τα καταφέρεις μονος σου ,απευθύνεσαι κάπου δεν τον αφήνεις στην τύχη του ,εννοείτε!
    αλλα ότι παίζει ρολο και ο χαρακτήρας παίζει, απλά τα προβλήματα διορθώνονται!
    και να σου πω κάτι αυτό είναι πολύ σημαντικό να πούμε ,γιατί έτσι από αγνοια τα παρατάνε κάποιοι ιδιοκτητες στον δρόμο!τον δικό μου "ασπουμε" τον μικρό, στο δρόμο τον βρήκα!αργότερα έμαθα από που προερχότα και τον παρατήσανε επειδή ήταν ζωηρός!
    άκου!6 μηνών και είχαν πρόβλημα επειδή ήταν ζωηρός!όσο ζεις μαθαίνεις και τα πάντα φτιάχνονται αρκεί να το αγαπάς και να θέλεις να ασχοληθείς!
    εγώ έπρεπε να τον είχα πάει τον πρώην σε εκπεδευτη αλλα τότε ήταν αλλιώς ήταν και ο πρώτος!
    το πρώτο σκυλί ,είναι σαν το πρώτο παιδί!πάντως σε αυτόν τον τομέα ,δεν έκανα κάτι παραπάνω στον καινούριο, απλά είναι πιο ήπιος χαρακτήρας και δεν μου πάει κόντρα!δεν θα ήξερα τι παραπάνω να κάνω στον πρώην "γιαυτο" και πιστεύω ότι έπρεπε να τον είχαμε πάει σε εκπαιδευτεί!

:)
  7. kango

kango New Member

30 ημερον!
  8. gikkat

gikkat New Member

και ο εκπαιδευτής μάγος δεν είναι πάντως...
    θα σου δείξει τρόπους, θα σε συμβουλέψει, θα μάθει στο σκύλο σου 5 πράγματα αλλά μέχρι εκεί...
    στο χέρι του κάθε ιδιοκτήτη είναι να χρησιμοποιήσει σωστά τις συμβουλές και τον τρόπο χειρισμού, δεν πάει να πει ότι επειδή ακούει τον εκπαιδευτή θα ακούει και τον ιδιοκτήτη...

στην ουσία για μένα ο εκπαιδευτής, εκπαιδεύει τον ιδιοκτήτη και όχι το σκύλο :wink:
  9. gikkat

gikkat New Member

30 ημερών το πήρατε από το petshop???
    βάλε και πόσες μέρες πριν είχε απομακρυνθεί και από τη μητέρα του μέχρι να φτάσει στη βιτρίνα...
    μην απορείς για τις συμπεριφορές του :wink:
  10. kango

kango New Member

σωστοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :wink: :D
  11. kango

kango New Member

αυτο δεν το ειχα σκεφτει!! :(
    το μωρο μου !αστω γιατι το εχω και προσφατο!
    ειναι simantiko να μπορουμε να επικοινωνουμε με τα σκυλια μας!
    το καθενα σε μαθαινει και κατι!
    να σου πω κατι!
    πες ρε παιδι μου οτι ειναι τα petshop
    οπως ειναι!αν βαζανε μεσα εκπευδευτες να κανει καποια μαθηματα στους
    καινουριους ιδιοκτητες να κανανε και κατι καλο..
  12. gikkat

gikkat New Member

τώρα λες αστεία μου φαίνεται...
    εδώ προσπαθούν να έχουν όσο το δυνατόν μικρότερο λειτουργικό κόστος, θα προσθέσουν έξοδα???
    βελτιωτική λύση δεν υπάρχει απ' όποια πλευρά και να το δεις... η λύση είναι μία, να απαγορευτεί η πώληση ζώων από petshops... μέση λύση δεν παίζει!!!
  13. kango

kango New Member

συμφωνω!και δεν τον στριμογνεις γιατι βρησκεται σε αμυνα!

14. gikkat

gikkat New Member

προφανώς... και η λύση στο πρόβλημα είναι το γιατί βρίσκεται σε άμυνα, τι του προκαλεί ανασφάλεια...
    γι' αυτό λέω πως πρέπει να παρατηρούμε τα σκυλιά, πάντα με τη γλώσσα του σώματος έχουν κάτι να μας πουν... εμείς δεν ξέρουμε να διαβάζουμε αυτά τα σημάδια...

αν καταφέρουμε να βρούμε την πηγή του προβλήματος, θα βρούμε και τη λύση, δεν είναι τόσο δύσκολο :wink:
  15. kango

kango New Member

Ναι μακάρι, αλλα το να είσαι άπειρος ιδιοκτητης ,είσαι και αν πάρεις από τον δρόμο!
    ήδη ξέρω ένα ζευγάρι που θέλει να παρατήσει την σκυλίτσα του επειδή τα κάνει μέσα!(δεν θα τους αφήσω!) αλλα και πόση περνούν από τον δρόμο για δοκιμη και μετά τα ξαναπετανε ξαναπετάνε!
    για μένα πρέπει κάπως να διαπαιδαγωγούνται αυτά τα άτομα!
    γιαυτο το λέω για τα petshop!που τα όνειρα τσάμπα είναι!λέω τώρα εγώ...θερινής νυχτός! :-D
  16. kango

kango New Member

Συμφωνώ!"γιαυτο" πρέπει να ασχολούμαστε με το σκυλί μας!
    δεν είναι παιχνίδι!έχει ψυχή!
    δεν είναι άνθρωπος ,είναι μια ανεξάρτητη οντότητα!που θέλει να επικοινωνήσει μαζί μας!
    έχω παραγγείλει κάτι βιβλία που έχουν να κάνουν με την ψυχολογία τον σκυλιών που βοηθα στο να τα κατανοησουμε καλυτερα!έχω αποκωδικοποιήσει κάποια αλλα έχω δρόμο..θέλω να φτάσω βαθιά!μακάρι να μοιραζοταν τσάμπα αλλα ..τι λέγαμε για το όνειρο....
    :(
  17. gikkat

gikkat New Member

όλα ξεκινάνε από το ότι δεν έχουμε παιδεία απέναντι στα ζώα + στη φύση γενικά... έχεις την εντύπωση ότι του χ βλάχου που αγοράζει σκυλί ως αξεσουάρ που ταιριάζει με την καινούρια μονοκατοικία του θα του αλλάξεις μυαλά λέγοντας του τι πρέπει να κάνει και τι όχι ή πιστεύεις ότι στους Γερμανούς (πχ.) έκατσε κανείς και έκανε ιδιαίτερα για το πως πρέπει να φέρονται στα ζώα??? (ίσως να τους τα λένε αλλιώς στο σχολείο δεν ξέρω...)

εδώ όλα ξεκινούν από λάθος βάση... το σκυλί δεν το πέρνουμε γιατί ταιριάζει με την κουαφούρ μας ή γιατί είναι της μόδας ή γιατί προδίδει κοινωνικό status... το σκυλί είναι σύντροφος ζωής, είναι φίλος που μόνο δίνει και δε ζητάει, είναι, είναι, μπορώ να πω πολλά είναι... είναι τρόπος ζωής, είναι μέρος της ζωής σου, από τη μία θες να το πλακώσεις στο ξύλο για το παπούτσι που σου έφαγε από την άλλη να το πνίξεις στις αγκαλιές για ένα μόνο βλέμα που σου χάρισε...

πώς είναι δυνατόν ο κόσμος να μην τα βλέπει αυτά... απογοητεύομαι (+ προφανώς παραλληρώ :? )
  18. kango

kango New Member

Δεν υπάρχει εξήγηση, απλά είναι...

Αυτό το βλέμμα.. μου τσακίζει τα πόδια!για μένα είναι ότι πιο αληθινό ,σε αυτόν τον κόσμο βρίσκετε, εκεί!εκεί μέσα θέλω να ζω, σε αυτό το βλέμμα..
    όλα τα υπόλοιπα είναι μέσα στην υποκρισία..
    ποσο τους λυπάμαι..
  19. gikkat

gikkat New Member

Re: Απάντηση προς Κατερίνα

Επειδή βγήκαμε λίγο εκτός θέματος ας επανέλθω στην Eleonora...

Έχει καλώς... :)

Δεν επιλέγεις εσύ ποιος είναι ο "χώρος" του σκύλου επειδή του έχεις 5 πραγματάκια εκεί... Συνήθως ασφάλεια νιώθουν εκεί που περνάνε την περισσότερη ώρα της ημέρας...

Κι εγώ υποθέσεις κάνω... :wink:

Το "καταθλιπτικά" το λες με βάση τς δικές σου προτιμήσεις όχι του σκύλου...

Πάσο... :)

Συμφωνούμε :wink:

Άσχετα με το αν συφμωνούμε παραπάνω, γιατί δεν είναι δυνατόν??? Η δική μου βγαίνει στις 07:00...

Άρα καλά κάναμε και συμφωνούσαμε παραπάνω...

... πιθανόν λοιπόν να βρήκαμε την πηγή του προβλήματος (βλ. να κερδίσει την προσοχή σου)

Δοκίμασε το με υπομονή+επιμονή... Δεν θα κάνει το δικό του το κάθαρμα :-D

Ακριβώς αυτό εννοώ!!! Πάρα πολλά μπράβο για να καταλάβει πόσο σωστά κάνει και κατουράει έξω :wink:

anytime :wink: στην ουσία μόνη σου κατέληξες στην (πιθανή) πηγή του προβλήματος, εγώ πατήματα σου έδωσα :wink: καλή επιτυχία :-D
  20. platon

platon Σκύλος

Πως γίνετε να κατουράει τον καναπέ όταν εσύ δεν είσαι εκεί αλλά να το μαλώνεις όταν τον πιάνεις εκείνη την ώρα ??

Πριν τους τελευταίους μήνες που άρχισε να το κάνει αυτό, που κατουρούσε?

Share This Page