Ούρηση... (+ συμπεριφορές γενικά)

Discussion in 'Απορίες' started by Eleonora, Sep 14, 2007.

1. matilda

matilda New Member

Gikkat :smt023 θα μας πάρεις την δουλειά στο τέλος!!!

Σαν πιθανούς λόγους μαρκαρίσματος γιατί σαν τέτοιο το βλέπω έχω να προσθέσω

-αγχος αποχωρισμού αν έχει αλλάξει κάτι στο πρόγραμμα σας τον τελευταίο καιρό
    -εφηβεία
    -θηλυκιά σε οίστρο κοντά στο σπίτι.

Ο τρόπος αντιμετώπισης πάντως είναι αυτός που λέει η gikkat
    -περισσότερη ενασχόληση με τον σκύλο εντός και εκτός σπιτιού
    -επιβράβευση για την ούρηση στο σωστό σημείο, αδιαφορία για τις φορές που προκύπτουν ατυχήματα
    -περιορισμός του από τον ΄επικίνδυνο χώρο' όταν δεν μπορείς να έχεις επίβλεψη
    -στείρωση που θα εξαλείψει την συμπεριφορά αν οφείλεται στους 2 τελευταίους λόγους καθώς επίσης και από πιθανή φυγή για να κάνει τον γαμπρό, αλλά και μείωση των πιθανοτήτων να εμφανοστούν προβλήματα υγείας σχετικά με το αναπαραγωγικό σύστημα
  2. gikkat

gikkat New Member

με τον πόνο μου παίζεις εσύ... :?
  3. Eleonora

Eleonora New Member

νέα

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Μόλις διάβασα τις απαντήσεις όλων στο θέμα μου. Πριν σας πω τα νέα μου επί του θέματος να απαντήσω αρχικά σε σένα Κατερίνα που πραγματικά με βοήθησες.
    Όπως λες, δεν μπορώ να επιλέξω το χώρο του, ξέρω όμως ότι τρελαίνεται να λιάζεται τους θερμούς μήνες που έχει ηλιοφάνεια. Τα ΣΚ όταν είμαι σπίτι έχει την επιλογή του ‘μέσα χώρος’ κι ‘έξω χώρος’ και επιλέγει να κάθεται περισσότερο έξω. Γι' αυτό και τις καθημερινές που δουλεύω τον αφήνω στο έξω χώρο του. Τους κρύους μήνες παραμένει μέσα, όπου δεν κάνει καμία ζημιά (τώρα βέβαια έχουμε το κατούρημα). Νομίζω λοιπόν ότι και οι δύο χώροι είναι αυτό που λέμε 'ο χώρος του'. Αυτό πιστεύω. Με ρωτάς πόσο χαμηλό είναι το σπίτι, είναι αρκετά χαμηλά για 1ος όροφος, τα περισσότερα παλιά σπίτια στη περιοχή έτσι είναι αλλά αν κάποιος μπει στον κήπο, τσουπ ανεβαίνει εύκολα πάνω. Εντάξει δεν γίνονται συχνά τέτοια στη Γλυφάδα αλλά φοβάμαι. Δεν μπορώ να αφήσω ανοιχτά μιας και είναι συρόμενα τα κουφώματα και φαίνεται από μακριά ότι είναι ανοιχτά. Μου γράφεις η δική σου βγαίνει στις 07.00. Ξυπνάς αποκλειστικά για τη βόλτα ή είναι έτσι το πρόγραμμα σου που μετά συνεχίζεις τη μέρα σού; Εγώ δουλεύω στις 10.30 γι' αυτό μπορούμε να βγούμε στις 9.15 ή 9.30. Όπως είπαμε και σε άλλη στιγμή πιθανότατα δεν είναι ότι δεν κρατιέται αλλά ότι έχει μαρκάρει τον καναπέ κι έχει μπερδευτεί με το θέμα συν του ότι θέλει περισσότερη σημασία από μένα.
  4. gikkat

gikkat New Member

Re: νέα

από Γλυφάδα κι εγώ :wink: γίνονται και παραγίνονται, μπήκαν στον πρώτο 22:00 το βράδυ από το παράθυρο...
    εμείς ευτυχώς είμαστε στον τρίτο...

Αν και δουλεύω 09:30 αρχικά την έβγαζα εγώ... Ξυπνούσα, πηγαίναμε βόλτα, ξανακοιμόμουν... Για καλή μου τύχη η μαμά μου αποφάσισε ότι της αρέσει να τη βγάζει βόλτα το πρωϊ κι έτσι κοιμάμαι σερί (εκτός απροόπτου, βλ. δεν μπορεί για κάποιο λόγο η μαμά)... Ότι και να γίνει η μικρή θα βγει τη βόλτα της πάντως :-D
  5. Eleonora

Eleonora New Member

Πλατον, τον έχω πιάσει και στα πράσα και τον έχω μαλώσει επί τόπου και έχω δει μετά από ώρα τον λεκέ. Είναι αρκετές οι φορές που το έχει κάνει.
    Ματίλντα και Κανγκο ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες και τις απαντήσεις!!

Και τώρα οι εξελίξεις. Καθάρισα με ξύδι το επίμαχο σημείο, δεν ξεβρώμησε εντελώς. Έβαλα σόδα για τη μυρωδιά κι έριξα αργότερα ένα ειδικό σπρέι αποθητικό. Τέλος έβαλα και απορροφητικές πάνες γύρω γύρω. Ενώ πήγαμε τις τεράστιες βόλτες και παίξαμε τρελά όλο το ΠΣΚ (για το περισσότερη προσοχή που λέγαμε /ούτε κυνηγόσκυλο να ήτανε..), ΕΚΑΝΕ τσισάκια στον καναπέεεε... δηλ. στην πάνα που ήταν τυλιγμένη εκεί!! (Μια άλλη φορά παλιότερα πρώτα την είχε βγάλει και μετά κατούρησε :shock: ). Λέω πάλι καλά τουλάχιστον δεν ξεκόλλησε την πάνα... θέλει χρόνο να αλλάξει αυτή την απαίσια συνήθεια του. Ο επιμένων νικά!!!
  6. Eleonora

Eleonora New Member

Είδες, δεν παίζει να αφήσω ανοιχτά!!!

Όσο για τη βόλτα μου είναι αδύνατο να ξυπνήσω 7 να βγουμε βόλτα, να κοιμηθώ και να ξαναξυπνήσω 9.15. Πραγματικά αδύνατο. Πριν καιρό σκέψου ότι δεν είχε κόλλημα με τον καναπέ και δεν του άνοιγε κι ο 'αντρας' μου ή εγώ καν τη μπαλκονόπορτα στις 7.30 να λιαστεί κι αν θέλει να κατουρήσει. Απλά περίμενε να βγει 9.15. Αυτός μάλλον μπερδεύτηκε και με το μπαλκόνι, μαρκάρισε και τον καναπέ, ήθελε και περισσότερη προσοχή... Θα φανεί στην πορεία τι έφταιξε.
  7. arkoudos

arkoudos New Member

Να παραθέσω την δικιά μου εμπειρία...

Ήταν εύκολο τελικά, αλλά χρειάστηκε συνεργασία και από τους 3 ενήλικες του σπιτιού (εμενα + γονείς).

Την ώρα που ετοιμαζόταν να τα κάνει (στην εφημερίδα πάνω), τσουπ την αρπάζαμε και την κατεβάζαμε κάτω. Αυτό γινόταν επί 3 μέρες ΚΑΘΕ φορά που ετοιμαζόταν να τα κάνει (είτε κατούρημα, είτε το number two).

Την τέταρτη μέρα γρατζούνισε μόνη της την πόρτα για να πάει κάτω.

Μα δεν είναι πανέξυπνη???? (αν δεν παινέψεις τον σκύλο σου, θα σε δαγκώσει).

Και όλα αυτά σε ηλικία 3 μηνών.

Επαναλαμβάνω όμως ότι θέλει συνεχή προσοχή και να είσαι από πάνω του όταν παίρνει στάση... μάχης.
  8. Eleonora

Eleonora New Member

Νέα

Αχ, δυστυχώς ακόμα κατουράει τον καναπέ.. :( παρόλες τις προσπάθειες εκεί αυτός. Βάζω καθε μέρα μια πάνα στο σημείο να μην την πληρώνει η ταπετσαρία και κάθε μέρα την ποτίζει. Το μέτρο να περιορίσω τον συγκεκριμένο χώρο δεν το εφάρμοσα γιατί φοβάμαι μην κατουρήσει κάποιο άλλο έπιπλο.
    ΑΑΑΑΑαχ!
  9. Strayshelp

Strayshelp New Member

Re: Νέα

βρε πάτα του μία σφαλιάρα την ώρα που κατουράει το καναπέ..
    χα χαχα
    δε θα καταφέρεις τπτ,πλάκα κάνω.

έχεις δοκιμάσει κανένα sprey που απωθεί λεει το ζώο να τα κάνει ?να ψέκαζες εκεί?

10. Eleonora

Eleonora New Member

Ναι πήρα ειδικό σπρέυ.. αλλά που να πρωτοψεκάσω;;
    Σήμερα το πρωί κατούρησε την πόρτα του μπάνιου!!!!!!!! Είχα περιορίσει την περιοχή του καναπέ... αλλά δεν τον έπιασα στα πράσα! Τι άλλο να κάνω;; :cry:
    Εν το μεταξύ σε ένα μήνα θα έρθει η μαμά μου (για 3 μήνες) στο σπίτι κι αν δει αυτή την κατάσταση θα φρίξει. Ήδη υπάρχει τρελλό πρόβλημα τριχόπτωσης και το σπίτι είναι μες την τρίχα συνέχεια παρόλο το καθάρισμα, κάτι που ήδη την ενοχλεί. Αν υπάρχει και θέμα με το κατούρημα και τα έπιλα θα τον σκοτώσει κι αυτόν κι εμένα μαζί :shock: . Είναι σχετικά καινούριο το σπίτι και τα πράγματα και ένα παραπάνω..
    Τι άλλο να κάνω ;
  11. aggeliki

aggeliki New Member

το σκυλακι ειναι στειρωμενο??νομιζω οτι αν δεν ειναι μπορει να φταιει και αυτο....
  12. Marianthy

Marianthy New Member

Όντως δεν το είχαμε σκεφτεί αυτό!
  13. Eleonora

Eleonora New Member

Οχι δεν είναι στειρωμένος. Πώς το σχετίζετε αυτό με την ούρηση σε άσχετα σημεία;
  14. aggeliki

aggeliki New Member

τα αρσενικα θελουν να μαρκαρουν το χωρο τους και οταν ειναι αστειρωτα αυτο το κανουν συνεχεια.πιο αναλυτικα πιστευω θα στο εξηγησει ο κτηνιατρος σου,δεν του το ειχες αναφερει καθολου αυτο το προβλημα??το ιδιο προβλημα ειχα με γατες και με το που στειρωθηκαν το προβλημα σταματησε.ο κτηνιατρος μου ειπε οτι οι ορμες μετα την στειρωση σταματανε σε 2 μηνες και οντως σε λιγοτερο ειχε σταματησει να κατουραει.το ιδιο ειχε συμβει και με σκυλο.
    επισης πρεπει να ξερεις οτι αν ο σκυλος δεν ζευγαρωνει,πραγμα που δεν θελουμε,κινδυνευει περισσοτερο αν δεν στειρωθει να παθει καρκινο των ορχεων.

πιστευω αυτο ειναι η λυση στο προβλημα σου .Η ΣΤΕΙΡΩΣΗ!
  15. Marianthy

Marianthy New Member

:smt023
  16. Eleonora

Eleonora New Member

Μάλιστα. Θα διαβάσω τώρα τις θεματικές Στείρωση γιατί δεν γνωρίζω σχετικά, όπως καταλάβατε. Δεν σκέφτομαι να τον ζευγαρώσω παρότι είναι από εκτροφέα καθαρόαιμο και με καλά 'πετιγκρι' (οι γονείς του και οι παππουδες του είναι εκθεσιακά σκυλιά με διακρίσεις στην Ελλάδα και την Ευρώπη) και μου λένε όλοι μα γιατί δεν το ζευγαρώνεις αφού θέλεις να μεγαλώσεις κουτάβια. Με την ίδια λογική παίρνω ένα αδέσποτο και μεγαλώνω. Δεν ξέρω. Είναι λεπτό θέμα. Τι λέτε κι εσείς;
  17. Marianthy

Marianthy New Member

Εγώ λέω οτι σκέφτεαι πολύ σωστά. :)
  18. aggeliki

aggeliki New Member

ΣΩΣΤΟΤΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΦΩΝΑΖΩ!! :-D ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!
  19. Eleonora

Eleonora New Member

Δεν υπάρχει περίπτωση ζευγαρώματος κατά λάθος πάντως! Ο σκύλος βγαίνει μόνο με συνοδεία και λουρί. Άσε που όταν βλαίπει θυληκό ακόμα και στις μέρες του δεν δείχνει να θέλει κάτι ή να ξέρει κάτι!! Είναι σχεδόν 2 χρονών.
    Ο μόνος λόγος που θα στειρωθεί θα είναι για λόγους πρόληψης προβλημάτων υγείας. Και για να μην ξεφεύγω από το θέμα της ούρησης, ( :shock: ) εντάξει μπορεί να συνεχίσει να κατουράει τα έπιπλα όπως και να είναι. Με στείρωση ή χωρίς. Σωστά; Δεν ξέρω και δεν έχω μιλήσει με κανέναν γι'αυτό το θέμα ακόμα.
  20. aggeliki

aggeliki New Member

το οτι κατουραει τα επιπλα απο οτι δειχνουν ολα φταιει που δεν ειναι στειρωμενος και ειναι αρσενικο,ενας λογος παραπανω,κατα 99% μην σου πω σιγουρα δεν θα το ξανακανει μετα απο 1-2 μηνες.αρκει να το βγαζετε πιοσυχνα βολτα για να ξαναθυμηθει τις καλες του συνηθειες

Share This Page