Ορμές αρσενικού σκύλου...

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by pity, Oct 9, 2007.

1. pity

pity New Member

Βασικά δεν ήξερα τι τίτλο να βάλω ίσως σεξουαλικές ορμές να ήτανε πιο κατατοπιστικός...Λοιπόν όπως έχω ξαναναφέρει έχω ένα αρσενικό σκυλάκι περίπου 1 έτους τώρα.Το καλοκαίρι είχε τρελαθεί εντελώς για 3 βδομάδες ξύπναγε χαράματα ήθελε να είναι συνέχεια βόλτα καβάλαγε ότι έβρισκε (με ιδιαίτερη προτίμηση στο χέρι μου) και γενικότερα είχε πολύ τρελή συμπεριφορά.Σε συζήτηση που είχα με τον κτηνίατρο μου είπε πως θα του μύρισε κάποια θηλυκιά με περίοδο στην γειτονιά.Ευτυχώς το ξεπεράσαμε το πρόβλημα ηρέμησε από μόνος του.Απο χτες όμως ξανάρχισε τα ίδια.Ειλικρινά δεν με νοιάζει που με ξυπνάει τα χαράματα δεν με νοιάζει που όλο έρχεται πάνω μου το μόνο που με στενοχωρεί είναι που τον βλέπω να ταλαιπωρείται από το όλο θέμα.Και αναρωτιέμαι είναι τελικά η μόνη λύση η στείρωση (ο κτηνίατρος αυτό μου είπε)???
    Θέλω ειλικρινά τις γνώμες σας ειδικά από αυτούς που έχουν στειρώσει αρσενικούς σκύλους φοβάμαι να του κάνω στείρωση.Αλλά αν είναι η μόνη λύση θα πρέπει να το αντέξω.
  2. gikkat

gikkat New Member

3. pity

pity New Member

Ελα ντε γιατί φοβάμαι και εγώ αυτό αναρωτιέμαι ...γενικότερα τα φοβάμαι ακόμα και τα εμβόλια αλλά αυτά τα κάνουμε ίσως είμαι υπερβολική δεν ξέρω.
  4. aggeliki

aggeliki New Member

τι φοβασαι καλε? η στειρωση ειδικα για τα αρσενικα ειναι πολυ απλη και ανωδυνη,μαλιστα αν το πας σε κτηνιατρο που κανει ναρκωση με αεριο θα ειναι περδικη σχεδον αμεσως.εχω στειρωσει παρα πολλα σκυλια και γατια ,αρσενικα και θηλυκα και ποτε κανενα δεν ειχε προβλημα.
    η λυση ειναι η στειρωση,ετσι δεν θα κινδυνευει εκτος των αλλων να παθει καρκινο των ορχεων!
  5. dora

dora New Member

Pity, επειδή ο σκύλος σου έχει ήδη ταλαιπωρηθεί πριν σε γνωρίσει ( :) ), δεν χρειάζεται να συνεχίζει να ταλαιπωρείται τώρα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να φοβάσαι τη στείρωση, ούτε τα εμβόλια.Γι'αυτό πηγαίντε το συντομότερο στο γιατρό για να σας "φτιάξει" και να ηρεμήσετε και εσείς και ο lucky!!!
  6. pity

pity New Member

Το ξέρω βρε Δώρα γι'αυτό στενοχωριέμαι πιο πολύ ...Ίσως πρέπει να το πάρω απόφαση πια για να ηρεμήσει κ αυτός .Πάντως ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και λυπάμαι αν σας φάνηκα και λίγο γελοία(με τις φοβίες μου).
  7. dora

dora New Member

Εμένα γελοίος μου φάνηκε ο lucky που μας το παίζει άντρας και θέλει και γυναικά θεέ μουυυ!!!Αλλά κατά τη γνώμη μου, μην το καθυστερείς! :)
  8. aggeliki

aggeliki New Member

οχι καλε,δεν μας φανηκες γελοια,ασε που σου λεω εγω ,αυτα τωρα,τοτε που δεν ηξερα και πηγα πρωτη φορα να στειρωσω την μαυρη σκυλιτσα,που ειναι γριουλα τωρα ειχα ριξει το κλαμα της ζωης μου στην κτηνιατρο γιατι φοβομουν :oops: :oops: ,τωρα ομως, στειρωνω αβερτα κουβερτα ,που λενε. :lol: :lol: :lol:
  9. fwteinh

fwteinh New Member

pity μη το σκεφτεσαι..ο σκυλος μου ειναι 5 χρονων και αυτο που περιγραφεις το ζουμε πολυ συχνα!ο σκυλος αυτη την περιοδο που τον πιανει δεν αναγνωριζεται.εμεις το αποφασισαμε να τον στειρωσουμε, σταματαει την αντιβιωση για το ματι του (που το χτυπησε με αλλα αρσενικα καθως τσακωνοταν για τη σκυλα) και αμεσως χειρουργειο
  10. drosia

drosia New Member

Μην μου πειτε οτι η φατσα που βλεπω στη φωτο της pitty ειναι ο αργος απο το αργος??????????????????????θα πεθανω!!!!!!!!!!!!!!!!!! :smt026

επι του θεματος, στειρωσα 3 αρσενικα..μικροσωμο-μεσαιο-μεγαλοσωμο

προβατα λεμεεεεε!!!
  11. pity

pity New Member

Ποιος άργος καλέ αυτός είναι ο Λάκης κ ήτανε απο θεσ/κη λεγόταν καίσαρας (αλλά ευτυχώς δεν πολυάκουγε στο όνομα του και το αλλάξαμε εύκολα!!!!sorry dora) και τώρα είναι στο Άργος.
    drosia να σε ρωτήσω τα στείρωσες η έκανες αυτή την εγχείρηση που κάνουν στα μπαλάκια και μικραίνουν (το είπα όσο πιο ανώδυνα γίνεται) .
    Γιατί ακόμα δεν το διευκρίνησα με τον κτηνίατρο αυτό.
  12. drosia

drosia New Member

ααααα με μπερδεψε το αργος
    στειρωση εκανα, και στα 3 αρσενικα (καλα βεβαια στον παρη κοπηκαν ολα-πλαστικη γεννητικων οργανων-γιατι ειχε μεγαλο προβλημα).

Δεν ειχαμε καμια επιπλοκη, δεν χρειαστηκε ιδιαιτερη αποθεραπεια (λιγες μερες κολαρο για να μην δαγκωσουν κανα ραμα) και καμια αλλαγη ψυχολογικης συμπεριφορας (δεν νομιζω να ειναι τα δικα μου αναισθητα)
    don't worry ειναι επεμβαση ρουτινας πλεον
  13. aggeliki

aggeliki New Member

διαβασε εδω για να καταλαβεις τις διαφορες.

ο Dralion έγραψε:
    Ας ξεκαθαρισουμε μερικες εννοιες:
    α) Στειρωση = χωρισμος των σπερματοφορων αγγειων.
    Αποτελεσμα = το σκυλι δεν μπορει να αποκτησει απογονους.
    Επιδρασεις στον χαρακτηρα = καμμια.
    Αλλαγη στις ορμονες = καμμια.
    Πολυπλοκοτητα εγχειρησης = μετρια.

β) Ευνουχισμος = κοψιμο (και πεταμα) των γεννητικων αδενων (ορχεις).
    Αποτελεσμα = το σκυλι δεν μπορει να αποκτησει απογονους.
    Επιδρασεις στον χαρακτηρα = ναι. Το αν ειναι μεγαλες η μικρες εξαρταται απο το σκυλι και τους υπολοιπους παραγοντες (εκπαιδευση).
    Αλλαγη στις ορμονες = τεραστια.
    Πολυπλοκοτητα εγχειρησης = πολυ μικρη.

Συμπερασματα:
    1) ειτε το ευνουχισεις, ειτε το στειρωσεις, θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα σε οτι αφορα τους απογονους. Και τα 2 ειναι σωστες πρακτικες και ενδεικνυνται.

2) με την στειρωση δεν επηρρεαζεις την επιθετικοτητα, ουτε καμμια αλλη ιδιοτητα του χαρακτηρα. Δεν υπαρχει απολυτως καμμια διαφορα πριν και μετα. Με τον ευνουχισμο σιγουρα επηρρεαζεις τον χαρακτηρα (λιγοτερη επιθετικοτητα). Αλλα δεν ξερεις κατα ποσο.

3) Η στειρωση ειναι καθαρα "μηχανικη" επεμβαση. Διακοπτεις την ροη σπερματος στο αγγειο με μηχανικα μεσα. Επειδη δεν αλλαζει τιποτα αλλο, δεν υπαρχουν επιπτωσεις στην υγεια. Ουτε θετικες ουτε αρνητικες.

4) Ο ευνουχισμος ειναι ορμονικη επεμβαση. Αν λειψουν οι ορχεις, θα λειψουν και ολες οι ορμονες που παραγονται απο τους ορχεις - και ειναι καμποσες. Η ελλειψη των ορμονων θα εχει σιγουρα ψυχο-σωματικες αλλαγες!
    Μερικες ειναι επιθυμητες, οπως η μειωση της επιθετικοτητας. Μερικες ειναι ανεπιθυμητες, οπως η ταση για παχυσαρκια. Για συσχετισμο με καρκινο δεν ξερω τιποτα - το θεωρω ομως απιθανο.

5) επειδη ο ευνουχισμος ειναι πολυ απλουστερος απο την στειρωση, οι κτηνιατροι κανουν σχεδον παντα ευνουχισμους. Φυσικα, αν θελει ο ιδιοκτητης, ο κτηνιατρος μπορει να κανει και στειρωση.

αυτο που θελω να συμπληρωσω εγω ειναι οτι οταν λες στειρωση στον κτηνιατρο,ολοι εννοουν και κανουν ευνουχισμο.εσυ για να μην εχει ορμες ο σκυλος σου και να ηρεμησει πρεπει να κανεις ευνουχισμο,αλλιως παλι θα εχει ορμες απλα θα ειναι στειρος.επισης η παχυσαρκια ειναι θεμα του ιδιοκτητη,αν θα τον ταιζει σωστα και ποσο θα ασκειται ο σκυλος,εγω προβλημα με παχυσαρκια δεν εχω σε κανενα ζωο που εχω στειρωσει.και οσον αφορα τον συσχετισμο καρκινου διαφωνω και πιστευω οτι εχει σχεση και μειωνει κατα πολυ την πιθανοτητα να παθει.
  14. pity

pity New Member

''αυτο που θελω να συμπληρωσω ειναι οτι οταν λες στειρωση στον κτηνιατρο,ολοι εννοουν και κανουν ευνουχισμο.εσυ για να μην εχει ορμες ο σκυλος σου και να ηρεμησει πρεπει να κανεις ευνουχισμο,αλλιως παλι θα εχει ορμες απλα θα ειναι στειρος.''

Eυχαριστω αυτό δεν είχα ξεχωρίσει ακόμα αν και θα τα πω και με τον κτηνίατρο να'σαι καλά αγγελική...
  15. jimmakis

jimmakis New Member

Γεια σας,δεν το καταλαβα πολυ καλα,εννοεις πως αν ενας σκυλος καθαρα συντροφιας εχει εκπαιδευτει για σωματοφυλακας εκτος απο το να συντοφευει το αφεντικο του μπορει καποια στιγμη που το αφεντικο του τον χρειαστει(ληστεια στο δρομο)ο σκυλος μπορει να μην τον προστατεψει???

Share This Page