"Παγωτό" για σκύλους

Discussion in 'Προτάσεις - Tips' started by gikkat, May 14, 2008.

1. gikkat

gikkat New Member

Δεν είναι ακριβώς παγωτό αλλά ένας τρόπος να δώσετε στο σκύλο σας κάτι να ασχολείται για αρκετή ώρα ώστε να αποφύγετε πιθανές ζημιές ιδιαίτερα όταν είναι κουτάβι ή απλά κάτι δροσιστικό για τους καύσωνες που έρχονται.

Να προειδοποιήσω ότι λερώνει οπότε διαλέξτε χώρο που καθαρίζεται εύκολα!

Τρόπος παρασκευής (ή Σαββάτου) είναι πανεύκολος:
    Παίρνουμε κροκκέτες ξηράς και τις μουλιάζουμε σε νερό μέχρι να διαλυθούν τελείως. Φάση χυλός ένα πράγμα... Τοποθετούμε το παρασκεύασμα είτε σε πλαστικά ποτηράκια είτε μέσα σε σκυλοπαιχνίδια που έχουν ειδικό χώρο για τροφή και το βάζουμε στην κατάψυξη μέχρι να παγώσει.

Στην περίπτωση που έχουμε χρησιμοποιήσει ποτηράκι το αφαιρούμε και το δίνουμε στο σκύλο. Γλύψε, γλύψε θα ασχοληθεί αρκετή ώρα!

Φαντάζομαι πως δεν ενδίκνειται για σκύλους που μασουλάνε τα παγάκια γιατί τα πολύ καυτά καθώς και τα πολύ κρύα σκευάσματα δεν τους κάνουν ούτως ή άλλως καλό.

Η δική μου τα γλύφει απλά...
    Enjoy! :wink:

ps. Αναμένω εντυπώσεις!
  2. gasketse

gasketse New Member

έχεις δίκιο δεν ξες τι λες :-D :-D βασικά κάπως έτσι κάνεις το σπιτικό παγωτό....αν εξαιρέσεις τις κροκέτες και βάλεις σοκολάτα :-D :-D παντός καλή ιδέα αλλά δεν υπάρχει κίνδυνος να το φάει όλο?? τες πα θα το δοκιμάσω σε κάποια φάση. (σε κυνηγάω στο φόρουμ :-D )
  3. gikkat

gikkat New Member

Πώς θα το καταπιεί όλο ξέρω κι εγώ? Αυτό λιώνει (γι' αυτό και λερώνει)... Η δική μου επειδή την παγώνει προφανώς δεν το δαγκώνει απλά το γλύφει, έτσι κάνει και με τα παγάκια που ούτως ή άλλως της έδινα.
  4. gasketse

gasketse New Member

υπερλουξ!
  5. Dimitra94

Dimitra94 New Member

χαχα πολυ ωραιοο...!!! :wink:
  6. Θα το εφτιαχνα αλλα φοβαμαι οτι θα το φαει η κορη μου :-D
  7. gasketse

gasketse New Member

xaxaxaxaxax κοριφεο!!
  8. gikkat

gikkat New Member

Re:

Κι άμα το φάει? Κι εγώ έχω φάει ξηρά και όχι κατά λάθος, σαν all bran είναι... :rolleyes:
  9. Σοβαρα!!! Μηπως αντι για πατατακια που ζηταει να της δινω τις κροκετες της Ρανιας :smt082
  10. MATOYLA

MATOYLA New Member

Re: Re:

σαν all bran ??
    :roll:

α!!!καλό και αυτό
    δηλαδή πρώτα δοκιμάζεις εσύ και μετά ο σκύλος ??απορία :idea:

η ιδέα του σκυλοπαγωτού -> καταπληκτική :rolleyes:
  11. gikkat

gikkat New Member

Re: Re:

Εννοείται! Όλα τα έχω δοκιμάσει εκτός από κονσέρβες & καπνιστά αυτιά!
    Btw πήγα να βγάλω photos της Ramone που έτρωγε το "παγωτό" της αλλά μου τελείωσε η μπαταρία στη μηχανή... Next time!
  12. MATOYLA

MATOYLA New Member

σε βρίσκω τέλεια σκυλομάνα.!!!!!!! :smt056
    μιας φίλης μου ο γιος έφαγε κροκέτες σκύλου, οι γονείς έπαθαν πανικό, αμέσως τηλεφώνησαν στον παιδιάτρο και εκείνος απάντησε- έ καλή του χόνεψη λοιπόν.... :lol:
  13. Αααα καλα ... Χρονια εψαχνα τροπο για να γλυτωσω το βραχνα του μαγειρεματος. Απο δω και περα θα δινω σε ολους κροκετουλες :-D :-D :-D . Τις καλυτερες θα τους παιρνω. Αν και ξερω τι θα ακολουθησει απο το αρσενικο της οικογενειας :axe:
  14. gikkat

gikkat New Member

Το "παγωτό" μας:

Ξεκινάμε: :smt016

Videάκι: :smt016

Η κατάληξη (Είπαμε! Λερώνει!):
  15. aristea

aristea Active Member

Που πήγε το παγωτάκι όλο μόνη της το εφαγε? :-D
  16. MATOYLA

MATOYLA New Member

η ιδέα του σκυλοπαγωτού είναι καταπληκτική.
    εκτός του ότι είναι ένα δροσιστικό μεγεδάκι για τα σκυλούνια είναι και καταπληκτικό παιχνίδι... :lol:
    στην αρχή 'εδοσα 'ενα παγάκι να δώ τι θα κάνει και έγινε χαμός... :rolleyes:
    στο σκυλοπαγωτό δεν μπρώ να το περιγράψω :lol:

και μετά βέβαια είναι και μια καλή ευκαιρία να κάνεις και ένα καλό σφουγγάρισμα.. :rolleyes:

thank΄s gikkat...
  17. Irene

Irene New Member

Ολα ωραια και καλα βρε gikkat ,
    την διχρωμια τυπου creme caramele
    πως την εκανες ???
    Αυτο θελει ... τεχνη :roll: :roll:
  18. gikkat

gikkat New Member

Μουαχαχαχαχαχαχαχα! Δεν είναι φοβερό? Απλά όταν μουλιάζω την ξηρά και τα βάζω στην κατάψηξη σε ποτηράκια, τα πιο χοντρά κομμάτια, ψίχουλα της ξηράς "κάθονται" κάτω-κάτω... :rolleyes:

@MATOYLA: χαίρομαι που το διασκεδάσατε! ;-)
  19. Irene

Irene New Member

:smt023 :smt023 :smt023 :smt023
  20. aristea

aristea Active Member

Λερώνει, λερώνει αλλα είναι διασκεδαστικό :D
    Φώτο την επόμενη φορά που θα εχω περάσει το σοκ του πασαλείματος. :lol:

Share This Page