"Παντρολογήματα"

Discussion in 'Δράσεις-Διαμαρτυρίες' started by ROTTIE, Nov 3, 2007.

1. ROTTIE

ROTTIE New Member

Αγαπητοί μου φίλοι, οι αγγελίες τύπου «Παντρολογήματα χωρίς βέρα» προσβάλουν την νοημοσύνη όλων μας και προκαλούν αγανάκτηση σε όποιον αισθάνεται έστω και κατ’ ελάχιστο φιλόζωος.
    Πολλές ζωοφιλικές ιστοσελίδες μεταξύ των οποίων το zoofilia.gr και interpet.gr φιλοξενούν αγγελίες «παντρολογημάτων» που το μόνο που κάνουν είναι να διαιωνίζουν το πρόβλημα των αδέσποτων ζώων στους δρόμους.

Έγραψα μια επιστολή και παρακαλώ όλους σας να στείλετε και ‘σεις την ίδια ή μια παρόμοια στους υπεύθυνους διαχειριστές αυτών των ιστοσελίδων μπας και σταματήσει επιτέλους αυτό το αίσχος!

Αγαπητοί υπεύθυνοι διαχειριστές του.............

Σας γράφω αυτήν την επιστολή διαμαρτυρίας, διότι θεωρώ απαράδεκτο από μια ζωοφιλική ιστοσελίδα να φιλοξενεί αγγελίες «παντρολογημάτων», που το μόνο που κάνουν είναι να πολλαπλασιάζουν τα αδέσποτα ζώα στους δρόμους λόγω της ανεξέλεγκτης και ανήθικης κουταβοπαραγωγής.

Η εκτροφή ζώων είναι δουλειά ΜΟΝΟ των υπεύθυνων εκτροφέων που είναι εγγεγραμμένοι στον Κυνολογικό Όμιλο Ελλάδος και όχι του κάθε ανεύθυνου ιδιοκτήτη κατοικίδιου που υποβάλει το ζώο του σε επιπόλαια ζευγαρώματα.

Αφαιρέστε σας παρακαλώ πολύ αυτή την κατηγορία αγγελιών, η οποία ντροπιάζει όποιον αισθάνεται πραγματικά φιλόζωος και προσβάλει την νοημοσύνη μας!
    Τα «παντρολογήματα» ΔΕΝ προάγουν την ζωοφιλία, την υποβαθμίζουν και την ευτελίζουν στο βωμό του εύκολου κέρδους που προέρχεται από το παράνομο σκυλεμπόριο και γατεμπόριο.

Τα 300.000 αδέσποτα ζώα στους δρόμους είναι η ατράνταχτη απόδειξη.
    Θα εκτιμούσα σχετική απάντηση σας.

Με ειλικρινή εκτίμηση
  2. Νότα

Νότα New Member

Μπραβο!
    Και εγω εχω δει σε πολλες δηθεν "ζωοφιλικες" ιστοσελιδες θεματα παντρολογηματα!
    Τωρα ονοματα δεν λεμε, οικογενειες δεν θιγουμε!!!
    :-x :-x :-x :-x :-x
  3. dora

dora New Member

Χαχαχα!! Καλά έκανες αλλά κατά τη γνώμη μου, οι διαχειριστές είναι υπέρ-γελοίοι και δεν νομίζω να καταλαβαίνουν κάτι από αυτά..Εκεί μέσα επικρατεί φασισμός και λογοκρισία στα γραπτά κείμενα των μελών, σιγά μην κάτσουν να πάρουν στα σοβαρά τι λέμε εμείς που είμαστε κατά της αναπαραγωγής από μη εκτροφείς. Είμαστε βλαμμένοι εμείς, μην την ψάχνεις...
  4. FORUMITIS

FORUMITIS New Member

Απάντηση πήρες μετά από αυτήν την επιστολή που έστειλες ?
    Αλλά εμένα με έκπληξε και το γεγονός ότι κάποιοι από εδώ μέσα που έχουν φέρει τα πάνω κάτω σε αλλά φόρουμ για το ίδιο θέμα….(οι ίδιοι είμαστε σε όλα τα σκυλοφορουμ!) στο ποστ που έκανες αγαπητή Κατερίνα …δεν έβγαλαν άχνα !
    Και αυτό με κάνει να διερωτώμαι το πόσο καθαρά και αντικειμενικά είναι τα πραγματα ….για αυτούς που πραγματικά ενδιαφέρονται για τα αδέσποτα και όχι για το δικό τους συμφέρων!
  5. dora

dora New Member

Forumitis, είσαι λιγο αινιγματικός από το πρώτο σου post. "καποιοι" και "κατι" και "καπου"¨και "κάπως". Θες να μας πεις ακριβώς τι εννοείς και να σταματήσεις τα μισόλογα? :)
  6. ROTTIE

ROTTIE New Member

Αγαπητέ φίλε FORUMITIS, μιας και ισχυρίζεσαι ότι ενδιαφέρεσαι για το θέμα των αδέσποτων ζώων, σου προτείνω να δραστηριοποιηθείς και να προσφέρεις και εσύ ότι και όσο μπορείς στην προώθηση της υπεύθυνης ζωοφιλίας.
    Το κουτσομπολιό δεν βοηθάει τα αδέσποτα…
  7. FORUMITIS

FORUMITIS New Member

Φυσικα και το κανω...απλα δεν το διατυμπανιζω ,γι αυτο αλλωστε σε ρωτησα αν πηρες απαντηση για την επιστολη που εστειλες...
    αλλα δεν μου απαντησες..
    Για το κουτσομπολιο που ανεφερες...εχω να σου πω οτι
    ειναι το μεγαφωνο για την κυκλοφορια των πληροφοριων και η ραβδος για να ελεγχουμε εκεινον που παραβιαζει τους κανονες.
    Αν και στου κρεμασμενου το σπιτι δεν πρεπει να μιλαμε για σχοινι!
  8. dora

dora New Member

Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τα υπονοούμενά σου. Θα ήθελες να γίνεις λίγο πιο επεξηγηματικός και σαφής?
  9. ROTTIE

ROTTIE New Member

Δυστυχώς όσες επιστολές και αν έστειλα δεν πήρα απάντηση. Το παλεύω όμως…
    Που θα πάει, θα αποκτήσουμε και σε αυτή τη χώρα ζωοφιλική παιδεία...

Με το …κουτσομπολιό προσπαθείς να ελέγξεις τους τυχόν παραβάτες των …κανόνων, φίλε μου? :roll:
    Τι να πω… Πρωτότυπο!
    Να που βρήκε και η κατινιά χρησιμότητα!
  10. Marin

Marin Administrator

Μπράβο Rottie τέλεια η επιστολή!! Και είναι πολύ καλή η πρωτοβουλία.

Εγώ είμαι σε επαφή με δύο από τα αρκετά sites που έχουν παντρολογήματα και το παλεύω να βγουν οι αγγελίες αυτές, αλλά σίγουρα θα βοηθήσει και το να στείλουν e-mails οι αναγνώστες.

Εμείς είμασταν το πρώτο website που ήταν ενάντια σε όλα τα ζευγαρώματα, που όχι μόνο δεν είχαμε παντρολογήματα, αλλά αφαιρούσαμε τους αναιδέστατους που έβαζαν παντρολόγημα στο "χαρίζονται" ή στο "ζητούνται" και επιπλέον τους στέλναμε και σχετικό e-mail.

Στις δικές μας σελίδες δεν επιτρέπονται ούτε καν τα παντρολογήματα των καθαρόαιμων, γιατί όποιος θέλει, βρίσκει από τον ΚΟΕ. Δε μπορούμε ούτε θέλουμε να γίνουμε μεσιτικό γραφείο παντρολογημάτων σκύλων/γατιών και αυτή είναι η στάση μας από παλιά ακόμα και σε προτάσεις που είχαμε για να βάλουμε αγγελίες επί πληρωμή.

Μαρίνα
  11. Marin

Marin Administrator

Και σαν τι να πούμε? Μπράβο Κατερίνα? Το ξέρει ότι έκανε το σωστό και σεβόμαστε το άτομο που το έκανε. Δε κρύβεται κιόλας σαν κάτι άλλους που κρύβονται πίσω από nicknames γιατί τους έχει απαγορευτεί η είσοδος εδώ, γιαυτό και η άποψη της δε χρειάζεται την επιβεβαίωση μας, τα έχουμε συζητήσει από κοντά και ξέρει ότι συμφωνούμε. Κοινώς "she's one of us" στο τρόπο σκέψης, τι παραπάνω άχνα χρειάζεται?

Εκ των πραγμάτων δε γίνεται να εναντιωθούμε σε άλλα websites. Είναι κοινή λογική, για όσους σκέφτονται λογικά. Απλά προωθούμε τις δικές μας ιδέες που στο βάθος χρόνου έχουν αποδώσει λόγω της υψηλής επισκεψιμότητας και αυτό είναι το μόνο που μπορεί να γίνει. Διαφορετικά πολλοί από εδώ θα είχαν αγοράσει σκύλο από pet shop αντί να έχουν υιοθετήσει ή αγοράσει από εκτροφέα.

Πεθαίνω να μάθω για τι πράγμα μιλάς όμως, για να δούμε, περιμένουμε όλοι με μεγάλη αγωνία τρώγοντας τα νύχια μας μπροστά στην οθόνη.

Μαρίνα

12. FORUMITIS

FORUMITIS New Member

Σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί "κατινιά" το να θέλει κανείς να συζητήσει κάποια θέματα που τον απασχολούν και έχουν σχέση με τους σκοπούς ύπαρξης αυτού του φόρουμ που είναι η προώθηση των αδέσποτων και της υπεύθυνης ζωοφιλίας…
    Δεν έχω σκοπό να σχολιάσω τίποτα παραπάνω ..θα αρκεστώ σε αυτό που μου προτείνεις
  13. FORUMITIS

FORUMITIS New Member

Συγχαρητήρια!
  14. FORUMITIS

FORUMITIS New Member

Την άποψη την δικια σου ήθελα να διαβάσω αλλά και πολλών άλλων ….για το συγκεκριμένο θέμα ..
    Όχι να κάθεσαι και να λες μπράβο !
    Αν αυτή είναι η άποψη σου …
    Ευχαριστω!
  15. Marin

Marin Administrator

Δε ξέρεις την άποψη μου για το θέμα παντρολογημάτων? Στην έστειλα πιο πάνω σε γραφικό που έφτιαξα με τα χεράκια μου. Είμαι κατά οποιασδήποτε εκτροφής λόγω αδέσποτων, αλλά αναγκαστικά είμαι υπέρ της υπεύθυνης εκτροφής.

Είμαι υπέρ της υπεύθυνης εκτροφής και μόνο. Και το λέω αυτό γιατί μπορεί να υπάρχουν εκτροφείς που να φαίνονται και να μην είναι υπεύθυνοι, άλλοι που να είναι κρυφο-puppy mills και φυσικά είμαι εντελώς ενάντια στη πώληση κατοικιδιων στα pet shops. Είμαι λοιπόν υπέρ της υπεύθυνης εκτροφής με βάση το συναίσθημα και όχι με το χρήμα και εννοείται με βάση τα πρότυπα φυλής.

Θαρρώ πως είναι ολοφάνερη η στάση μου.

Επειδή κατάλαβα που το πας, καλό θα ήταν να το ρίξεις και να πάρεις την απάντηση που υπάρχει γιατί δε μπορώ να μυγιάζομαι είναι ανούσιο.

Μαρίνα
  16. FORUMITIS

FORUMITIS New Member

Πολύ ωραία Μαρίνα συμφωνούμε …αυτό ήθελα να διαβάσω από σένα και σε ευχαριστώ αν σε έβαλα σε κόπο!
    Όχι δεν κατάλαβες που το πάω …..γιατί δεν είναι ο σκοπός μου να το πάω κάπου!
    Η απάντηση σου αυτή..
    Με καλύπτει πλήρως και με δικαιώνει κατά κάποιο τρόπο γιατί την ίδια άποψη είχα στο παρελθόν (και έχω φυσικά) αλλά όταν τα έλεγα κάποιοι υπεύθυνοι εκτροφείς με λιθοβολούσαν!!!
    Για της διαγραφές και τις απαγορεύσεις μελών που ανέφερες …δεν με αφόρα γιατί είναι η πρώτη φορά και ελπίζω όχι η τελευταία που συμμετέχω στο δικό σας; φόρουμ
  17. Marin

Marin Administrator

Καλωσόρισες λοιπόν, έχω παρατηρήσει ότι συμφωνώ μαζί σου σε αρκετά από αυτά που γράφεις.

Μαρίνα
  18. FORUMITIS

FORUMITIS New Member

Καλώς σε βρήκα Μαρίνα! :)

Share This Page