Παπαγαλακια(Budgies)

Discussion in 'Τσίου - Σχετικά με τα πτηνά' started by Panagiotis21, Feb 14, 2008.

1. Panagiotis21

Panagiotis21 New Member

Καλημερα σε ολους! Ειμαι καινουριος στο φορουμ σας κ χαιρωμαι πολυ που βρηκα 1 φορουμ που ασχολειται με ζωα(Ελληνικο). Ειμαι ο Παναγιωτης 22 ετων και ειμαι λατρης των ζωων και ειδικα των παπαγαλων.
    Αυτη τη στηγμη εχω βαλει για αναπαραγωγη 2 budgies που αγωρασα περσυ τον μαρτιο η απριλιο δε θυμαμαι ακριβως αλλα εχω καποιες αμφιβολιες για το θυληκο κ αν οντως ειναι θυληκο γιατι ο χαλινος του ειναι πολυ σκουρο καφε και οχι το ανικτο καφε που εχουν τα περισσοτερα θυληκα budgies. Eιχα κανει και παλιοτερα επυτυχιμενες αναπαραγωγες με 1 αλλο ζευγαρι αλλα μου ψοφισαν πριν 2 χρονια (τα ειχα 13 χρονια).Θα προσπαθησω να βαλω κ καποιες φωτογραφιες.
  2. Panagiotis21

Panagiotis21 New Member

Θα εκτιμουσα πολυ αν καποιος μου ελεγε πως μπορω να δημοσιευσω photos :-D
  3. Irene

Irene New Member

Kαλωσηρθες λοιπον ,

πηγαινε στην ενοτητα:
    ρωτηστε .... απανταμε στην αρχικη σελιδα του forum

εκει θα βρεις το υπομημα : πως ανεβαζουμε φωτογραφιες ...

και απο κει και περα απλα ακολουθεις τα βηματα που περιγραφονται

:wink:
  4. Panagiotis21

Panagiotis21 New Member

Σε ευχαριστω πολυ!
  5. Panagiotis21

Panagiotis21 New Member

na ta ta mikra moy :-D
  6. Irene

Irene New Member

:lol: :lol:

απ'οτι βλεπω , τα καταφερες ... :wink:

να τα χαιρεσαι ...
  7. Panagiotis21

Panagiotis21 New Member

Σε ευχαριστω ξανα! Εχω αρκετα χρονια να βγαλω "πουλακια" κ εχω μεγαλο ανχος αν θα εχω επιτυχια φετος. Εδω κ 1 βδομαδα τους εχω βαλει τη φωλια κ τα ταιζω σπορους / αυγοτροφη κ καθε μερα βαζω εναλαξ αυγο / καροτο(τρημενο) / μηλο.Η θυληκια ψιλο γυροφερνει τη φωλια μπαινοβγαινει κτλπ κ ο αρσενικος της "κολλαει" ταιζοντε κτλπ. Ελπιζω σε κανα μηνα να εχω γεννητουρια :-D :-D :-D
  8. Debby

Debby New Member

στα θηλυκα η μυτη γινεται καφε οταν ενηλικιωνωντε και ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη..εχω και εγω παπαγαλακια(6),και τα 2 ειναι ζευγαρι και ελπιζω την ανοιξη να δω και μικρα!
  9. Panagiotis21

Panagiotis21 New Member

Βασικα απο ειδα σημερα ο χαλινος της αρχησε να ψιλο ανοιγει κ γινεται λιγο ποιο ανοικτο καφε
  10. Debby

Debby New Member

den einai tipota..einai sigoura thyliko!
  11. Panagiotis21

Panagiotis21 New Member

Ειναι λιγο ασχετο με τα παπαγαλακια αλλα εκτος απο αυτα εχω 1 κοκατιλ λουτινο / 2 καναρινια αρσενικα και 1 σκιουρακι :-D
  12. david68

david68 New Member

Kαλώς ήρθες .Καλά post.
  13. giouli

giouli New Member

Γεια σου Παναγιώτη! Καλώς ήρθες. Έχω κι εγώ 4 παπαγαλακια, τα 2 είναι ζευγάρι αυτή τη στιγμή και όπως κι εσύ, περιμένω ευχάριστα τους επόμενους μήνες. Το κίτρινο είναι σίγουρα θηλυκό. Ο χαλινός γίνεται ανοικτό καφέ όταν μπαίνουν στην αναπαραγωγική περίοδο (πολλοί εκτροφείς τα ζευγαρώνουν τότε) και όσο προχωράει η αναπαραγωγική περίοδος γίνεται πιο σκληρός "crusty" και πιο σκούρο καφέ. Στα αρσενικά σε ανάλογη περίσταση ο χαλινός γίνεται πιο γυαλιστερός και έντονος μπλε.
    Τα θηλυκά δαγκώνουν τα πάντα(και συχνά την εφημερίδα στον πάτο του κλουβιού-αν έχεις), καλούν τα αρσενικά, ενώ τα αρσενικά τραγουδάνε δυνατά, και πηδάνε από κλαδί σε κλαδί με θόρυβο. Μην ξεχάσεις να βάλεις μια χούφτα bedding για χάμστερ στη φωλιά :)
    Άντε και καλή μας επιτυχία !! :-D
  14. kokacy10

kokacy10 New Member

Γειά σου και καλος σόρισες στο φόρουμ. Μου αρέσουν κι εμένα πολύ οι παπαγάλοι και έχω αρκετούς. Παπαγαλάκια δεν ξέρω ακριβώς πόσα είναι τώρα γιατί πρέπει να γεννήθηκαν και άλλα όμως δεν μπορώ να τα δω. Έχω 5 λαβμπερτς και 1 κοκατήλ. Μπορείς να ρωτήσεις ότι θέλεις σχετικά με τους παπαγάλους υπάρχουν πάρα πολλά άτομα τα οποία μπορούν να σε βοηθήσουν.
  15. Panagiotis21

Panagiotis21 New Member

Βασικα σας ευχαριστω ολους σας για για το θερμο καλωσορισμα! Ευχαριστω και για τη διαθεση σας να με βοηθησετε αλλα εχω αρκετα χρονια παπαγαλακια κ εχω διαβασει 4 βιβλια για παπαγαλους αλλα ποτε δε ξερεις αρκετα οταν προκειτε για ζωα. Σημερα εφτιαξα φωλιτσα καταλληλη για παπαγαλακια κ Lovebirds 1η προσπαθεια κ πιστευω τα καταφερα αρκετα καλα οποιος εχει διαθεση κ χρονο να ασχοληθει με "μαστορεματα" παρακαλω θα χαρω πολυ να του δωσω καποιες πληροφωριες! :-D :p
  16. wind-sa

wind-sa New Member

An ta papagalakia sas tha kanoun morakia tha ithela poli na paro ena mikrouliko :p
  17. dimitris89parrot

dimitris89parrot New Member

μπορει να με βοηθησει καποιος??????πηρα ενα badgie,αρσενικο,αλλα δεν ξερω αν πρεπει να του βαλω καθρεπτη στο κλουβι.Απο αλλουσ ακουσα οτι πρεπει γιατι δεν κανει να ειναι μονο του,αλλα απο αλλους οτι δεν πρεπει γιατι δεν θα μου δινει μετα σημασια.
  18. Debby

Debby New Member

δεν πρεπει,γιατι βλεπει το ιδολο του σαν αλλο παπαγαλακι,κ θα προσπαθει να το ταισει,με αποτελεσμα να παθει καποια σοβαρη μοληνση απο το ανεβοκατεβεσμα τηs τροφηs στολαιμο.αν δεν μπορειs να του παρειs παρεα,προσπαθησε να περναs αρκετο χρονο μαζι τοu.
  19. TENIA

TENIA New Member

Γεια σε όλους! Έχω ένα ζευγαράκι budgies και θα ήθελα να ρωτήσω όσον αφορά την αναπαραγωγή. Γενικά τα πάνε πολύ καλά μεταξύ τους, καθαρίζει το ένα το άλλο,ταίζει το ένα το άλλο κλπ Επίσης μπαίνουν συνέχεια στη φωλιά τους και περνούν αρκετές ώρες το ένα κοντά στο άλλο. Το μόνο πρόβλημα είναι πως το θηλυκό είναι ηλικιακά μεγαλύτερο από το αρσενικό. Απ' ότι ξέρω το θηλυκό δεν πρέπει να είναι πάνω από 3 ετών. Το δικό μου σε λίγους μήνες γίνεται 3 και δεν ξέρω αν φταίει αυτό που δεν έχουν κάνει πουλάκια. Μήπως γνωρίζετε κάτι????
  20. Irmakias

Irmakias New Member

Το θεμα ειναι πολλυ παλιο και εχει να ανανεωθει απο το 2008.Μπορεις να δημιουργησεις ενα καινουργιο θεμα και να σου απαντησουμε εκει.

Share This Page