ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ

Discussion in 'Τσίου - Σχετικά με τα πτηνά' started by joan, Sep 28, 2007.

1. joan

joan New Member

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις για τα παπαγαλάκια. Βρήκαμε ένα στο μπαλκόνι της εταιρείας μας και αποφασίσαμε να το κρατήσουμε. Έχετε να μας συμβουλέψετε τίποτα γιατί δεν έχουμε ιδέα από παπαγαλάκια? Κάποτε είχα ακούσει ότι δεν πρέπει να τρώνε κάτι. Όλες οι συμβουλές ευπρόσδεκτες.

Ιωάννα
  2. Nikosg7

Nikosg7 New Member

Καλά κάνατε και αποφασίσατε να το κρατήσετε γιατί δε θα επιβίωνε μόνο του.
    Φαντάζομαι οτι είναι το Αυστραλιανό παπαγαλάκι οπότε:

1) τρώνε παπαγαλίνη,στικάκι με σποράκια και διάφορα που έχει πάνω,και λαχανικά όπως μαρουλάκι λάχανο κλπ πολλύ καλά πλυμένα.Αν είναι lovebird θα του αρέσει πολλύ ο λιόσπορος.

2)Πολυβιταμίνη για το νερό του 3 σταγόνες 1-2 φορές τη βδομάδα(προτείνω bogena) απαραίτητη η αλλαγή του νερού κάθε μέρα κατα προτίμηση το πρωί.

3)Ειδική άμμο για πτηνά στον πάτο του κλουβιού(αντι για εφημερίδα).Αν το κλουβί έχει σχάρα στον πάτο οπότε το πουλί δεν θα μπορεί να έρχεται σε επαφή με την άμμο τότε βάλτε την σε ένα πιατάκι.Εκτός το ότι προστατεύει απο υγρασία είναι και θρεπτική,την τρώνε δλδ.

4)Μερικά παιχνιδάκια στο κλουβί για να είναι απασχολημένο όπως κούνια,καθρεφτάκι,κουδουνάκια και τέτοια αλλά μην το τιγκάρεις το κλουβί,2-3 μπιχλιμπιδάκια είναι αρκετά.

Όχι σε θερμοκρασίες κάτω απο 20 και πάνω απο 35 βαθμούς!
    Το βράδυ την ώρα του ύπνου θέλει σκοτάδι,με φώς δεν κοιμάται.Μπορείς βέβαια να το έχεις στο δωμάτιο σου και αν έχεισ τηλεόραση ανοιχτή απλά σκέπασε το κλουβί με σκούρο πανί. Απόφυγε να το βάλεις στην κουζίνα γιατί αν υπάρχει και η παραμικρή διαροή φρέον απο το ψυγείο bye bye kansas!

Αυτά είναι τα βασικά...μπορείς να ρωτήσεις και στο pet-shop για λεπτομέριες :wink:
  3. aggeliki

aggeliki New Member

τον μαιντανο,σιγουρα δεν πρεπει να τον τρωνε! :-D :lol:

δεν πρεπει να ειναι σε ρευματα και οχι απευθειας στον ηλιο αν ειναι καλοκαιρι,τους αρεσει το μπανιο και να τσιμπανε παιχνιδακια στο κλουβι τους.επισης μπορεις να του βαλεις ενα καθρεφτακι για παπαγαλακια ,τους αρεσει να πηγαινουν να κοιτιουνται και να μιλανε εκει :)
  4. Nikosg7

Nikosg7 New Member

Με μαρουλάκι η λάχανο είναι κομπλέ πιστέυω αλλα όχι απο κατάψυξη.
    Ναι η μπανιέρα είναι και αυτή απαραίτητη :wink:
    Και ποιό μετά πάρε και άλλο ένα για παρεούλα...θα του αρέσει πολλύ.
  5. joan

joan New Member

Παιδιά είμαι εντελώς άσχετη. Όταν το είδα δεν ήξερα καν ότι είναι παπαγαλάκι. Από γατιά και σκυλιά, να σας πω ότι θέλετε αλλά από πουλάκια, τίποτα. Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Έχει γίνει η μασκότ του γραφείου. Ήταν τόσο κουρασμένο που κοιμήθηκε με το που μπήκε στο κλουβί και τώρα τρώει εδώ και 10 λεπτά. Είναι και πανέμορφος. Δεν είναι love bird μάλλον. Είναι γαλάζιο-μωβ με μάυρες ρίγες στα φτερά του.

Το μόνο κακό είναι ότι σ/κ θα μένει μόνο του. Λέτε να έχει πρόβλημα?
  6. Nikosg7

Nikosg7 New Member

Αμα έχει φαί και νερό μια χαρά θα είναι. Βάλτο κάπου να έχει φως και σκάσε και λίγο το παράθυρο και όλα καλά. Να σου ζήσει!!
  7. joan

joan New Member

Ευχαριστώ, ευχαριστώ!!!!! Είναι απλά ΤΕΛΕΙΟΣ!
  8. david68

david68 New Member

Nα σου ζήσει και από μένα.
    Απαραίτητη η συντροφιά σε αυτό το είδος.Τα παπαγαλάκια ζουν σε σμήνη στην μακρινή πατρίδα τους την Αυστραλία.Αγοράστε και ένα δεύτερο παπαγαλάκι για να έχει παρέα και να μην πλήξει.Το κόστος του δεν ξεπερνάει τα δέκα δώδεκα euro.Aν πάνω από το ράμφος του έχει γαλάζια απόχρωση είναι αρσενικό αν είναι καφετί είναι θηλυκό .Οπότε αυτό που θα πάρετε θα είναι ανάλογο.Τώρα είναι σίγουρο ότι θα γίνουν ζευγάρι.Τα παπαγαλάκια είναι μονογαμικά και το ζευγάρωμά τους διαρκεί σε όλη τη ζωή τους.Τίποτα δεν αντικαθιστά την παρουσία ενός δεύτερου πουλιού όσα παιχνίδια και αν έχει.Επίσης είμαι κατά στα απαίσια καθρεπτράκια που τα παπαγαλάκια απεγνωσμένα ζητούν επαφή από το είδωλό τους.Για ότι άλλο εδώ είμαστε.
  9. dora

dora New Member

Άντε, είναι μονογαμικά και τόσο συντροφικά τα παπαγαλάκια?
    Πρότεινες να πάρει ένα του αντίθετου φύλου ή ένα του ίδιου?Δεν κατάλαβα! Άμα πάρει αγόρι-κορίτσι λες να ζευγαρώσουν? Θα έχουμε μωρά παπαγαλάκια???
    joan,πριν πάρεις το άλλο παπαγαλάκι, να ΣΤΕΙΡΩΣΕΙΣ το δικό σου. Αρκετά αδέσποτα ημίαιμα παπαγαλάκια έχουμε!!!!Μην ξεχνάς ότι και το δικο σου εκεί το βρήκες..(Χαχαχαχα Πλακίτσα κάνω.. :-D )
  10. david68

david68 New Member

Μη σου φανεί περίεργο ακόμα και δυο του ιδίου φύλου να είναι θα κάνουν σαν ζευγάρι επειδή ζουν ομαδικά στη φύση.Τώρα αφού δει τη έχει θα πάρει του αντιθέτου φύλου φυσικά.Αν τώρα η φίλη joan θέλει να αποκτήσει μωρά είναι εύκολο ας μου πεί αν θέλει και θα της πω τι να κάνει. :D

Καταπληκτική εμπειρία από τα αυγά να βγαίνουν πουλάκια
  11. Marianthy

Marianthy New Member

Αδέσποτα παπαγαλάκια (μάλλον μέτριους παπαγάλους) έχουμε στη γειτονιά μου!!! Ολόκληρη ομάδα!! Κατά τις έξι το πρωί να δείτε τι ωραία που είναι που κράζουν όλα μαζί!!! :-D Είναι απόλαυση πάντως!!! Πανέμορφοι και ελεύθεροι!
  12. maraki!

maraki! New Member

καλο!!!! [smilie=to funny.gif]
    πολυ καλο!!![smilie=to funny.gif] [smilie=to funny.gif]

Μαρια
  13. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Εννοείς "Iceberg Lettuce" Νίκο; Αυτό είναι το άσπρο λάχανο, και πραγματικά δεν πρέπει να το δίνουμε σε κανένα ζώο! Δεν παθαίνουν τίποτα απο τα κατεψυγμένα! Χιχιχιιι!!

Joan, ορίστε και ένα πολύ καλό site που έχω βρεί:
    http://www.lisashea.com/petinfo/article ... aring.html
  14. Nikosg7

Nikosg7 New Member

Ναι με αυτό τον όρο έχει γίνει μπέρδεμα αλλά διάβασα κείμενο στα ελληνικά και έλεγε κατεψυγμένο μαρούλι.Προφανός θα εννοεί την κατάψυξη και όχι το ψυγείο...αλλά πιος βάζει μαρούλια στην κατάψυξη?
  15. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Επειδή έχω δεί και εγώ την μετάφραση του όρου στα ελληνικά, μόλις έψαξα φωτογραφία απο "iceberg lettuce" ορίστε τί βρήκα:
    http://www.seedfest.co.uk/seeds/lettuce/Iceberg.jpg
    :lol:
  16. Nikosg7

Nikosg7 New Member

χαχα :lol: :lol:
    Σωστή!!! Οπότε μαρουλάκι μόνο και είμαστε κομπλέ!
  17. Niva2gr

Niva2gr Moderator

... και παρατήρηση σε αυτούς που μεταφράζουν το "iceberg lettuce" στα site τους, ως "κατεψυγμένο μαρούλι" να αλλάξουν μεταφραστή!
  18. david68

david68 New Member

19. joan

joan New Member

Παιδιά ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες. Προς το παρόν δεν σκεφτόμαστε την αναπαραγωγή. Το πουλάκι το έχω στη reception του γραφείου. Με φαντάζεστε με καμιά 20αριά πουλάκια δίπλα μου? Αρσενικός είναι, έχει γαλάζιο στο ράμφος του. Αν του πάρω θηλυκό υπάρχει περίπτωση να ζευγαρώσει? Μπορούμε να το αποφύγουμε αυτό?
  20. david68

david68 New Member

Σαφώς και θα ζευγαρώσει και θα πάθεις πλάκα με τη στοργή που θα δίνει το ένα στο άλλο.Τώρα άλλο ζευγαρώνω και άλλο αναπαράγω.Είναι πολύ απλό δεν θα τους βάλεις την ειδική ξύλινη φωλιά για παπαγαλάκια και έτσι δεν θα αναπαραχθούν,αλλά θα παραμείνουν ερωτευμένα .Έχεις δεί πως δίνουν φιλάκια και πως ταΐζονται στο στόμα;Δοκίμασε.Καλό απόγευμα

Υ.Γ

Επιβάλλεται να πάρεις ένα θηλυκό για να έχει παρεούλα.

Share This Page