Παπαγαλάκια φρέσκα φρούτα & λαχανικά

Discussion in 'Τσίου - Σχετικά με τα πτηνά' started by Marin, Aug 25, 2008.

1. Marin

Marin Administrator

Σχεδόν όλα τα λαχανικά είναι καλά για τα παπαγαλάκια. Μπορεί να τους αρέσουν τα μπιζέλια, το καλαμπόκι, τα καρότα, τα φασόλια, το μαρούλι, το σπανάκι. Με το σπανάκι και το μαρούλι μπορούν ακόμα και να παίζουν αν είναι βρεγμένο. Το μπρόκολο, κουνουπίδι, η πιπεριά είναι επίσης καλή τροφή.

Πρέπει να αποφεύγεται το αβοκάντο γιατί υπάρχει πιθανότητα να είναι τοξικό.

Από φρούτα είναι μια χαρά τα μήλα (χωρίς τα κουκούτσια), μπανάνες, πορτοκάλια, φράουλες, σταφύλια, όμως προσέξτε να μη τους τα δώσετε όλα αυτά μία φορά γιατί ένα σταφύλι αντιστοιχεί σαν να έχετε φάει ένα ολόκληρο καρπούζι. Το καρπούζι επίσης τους αρέσει (χωρίς τα κουκούτσια). Γενικά όσα λαχανικά και φρούτα έχουν πολλή ζάχαρη πρέπει να αποφεύγονται.

Τα παπαγαλάκια μπορούν ακίνδυνα να φάνε σε μικρές ποσότητες κρέας, τυρί, πατάτες, ζυμαρικά και ψωμάκι ή φρυγανιά.

Φυσικά δεν είναι σίγουρο ότι θα του αρέσουν όλα τα παραπάνω, αλλά μπορεί να του αρέσουν κάποια από αυτά. Τα περισσότερα αγαπούν ιδιαίτερα τη μπανάνα αλλά ενώ μπορεί σε κάποια να αρέσει η φρέσκια μπανάνα, άλλα μπορεί να προτιμούν μόνο τη συσκευασμένη του εμπορίου.

Αν έχετε τη διάθεση για να πειραματιστείτε θα διαπιστώσετε πως το παπαγαλάκι σας έχει άποψη στο θέμα της τροφής του και αλλάζει προτιμήσεις από καιρό σε καιρό.
  2. Debby

Debby New Member

ενω τα παγαλακια μου τα τρωνε σχεδον ολλα,στην κοκατιλινα μου δεν εχω βρει κατι να της αρεσει...ειναι θεμα γουστου...
    το καρπουζι,το σταφυλι και το πεπονι με μετρο γιατι τους κανουν δυαρια...

Share This Page