Παπαγαλάκια

Discussion in 'Τσίου - Σχετικά με τα πτηνά' started by Marin, Aug 25, 2008.

1. Marin

Marin Administrator

Καλημέρα σε όλους. Χθες μου έφεραν ένα παπαγαλάκι που βρέθηκε παρατημένο σε ένα μπαλκόνι. Το είχαν αφήσει εκεί βδομάδες και όλοι απορούμε πως ζούσε χωρίς νερό. Ένας γνωστός πήδηξε και το πήρε και μου το έφερε. Σήμερα το έβαλα σε μεγαλύτερο και καθαρό κλουβί και του πήρα ένα γκόμενο για να έχει παρέα. Αυτή ενώ ήταν μαραζωμένη και έκανε καμπουρίτσα, μόλις είδε το νεαρούδι κορδώθηκε και άρχισαν να τσιτσιρίζουν και τα δύο χαρούμενα.

Το ερώτημα τώρα:

Τέτοια παπαγαλάκια είχα παλιά και τα είχαμε μέσα στο σπίτι αλλά τότε είχαμε μόνο μία γάτα που δε τα πείραζε. Τώρα που έχω ολόκληρο στρατό από γάτες, έχει κανείς καμια ιδέα πως να τα προστατέψω εκτός από το να τα βάλω πάνω στο ταβάνι?

Σήμερα είδα μία τεράστια κλούβα με βάση, πάρα πολύ ωραία, αλλά αν κάποιος έχει εμπειρία από γάτες πως συμπεριφέρονται με παπαγαλάκια θα ήθελα μερικά tips για το τι να κάνω και τι να μη κάνω.

Το να μένουν το χειμώνα έξω μάλλον δεν είναι καλή ιδέα ε? Αυτά λογικά θέλουν ζέστη.

Μαρίνα

Υ.Γ. Στη φωτογραφία δεν είναι τα δικά μου αλλά το είδος. Τα δικά μου θα τα φωτογραφίσω άλλη μέρα. :)
  2. Debby

Debby New Member

μια μεγαλη κλουβα ειναι καλη λυση...τα δικα μου που ειναι σε μεγαλο κλουβι δεν εχουν προβλημα και εχουν συνηθισει πλεον τις γατες(γαντζωνοντε απο τα σιρματα και αυτα τις κοιταζουν αταραχα :-D ) τον χειμωνα μπορουν να αντεξουν τις χαμηλοτερες θερμοκρασιες κ πρεπει να ειναι προστατευμενο το κλουβι απο το κρυο κ τα ρευματα,αν και μεσα πιστευω θα ηταν ποιο χαρουμενα..
  3. aggeliki

aggeliki New Member

γιατι δεν καρφωνεις το κλουβι που εχεις κοντα σε ενα παραθυρο ψηλα στον τοιχο?
    ετσι θα εχουν και φως και οι γατες δεν θα τα φτανουν και τον χειμωνα θα ειναι προστατευμενα.
  4. waterlilly

waterlilly New Member

απ'τη φωτογραφια και τα 2 αρσενικά μου φαινονται...
    edit: τώρα ειδα οτι δεν ειναι δικα σου... :oops:
  5. Debby

Debby New Member

να δεν εχει γυρω γυρω επιπλα ναι...ακομη και απο την κουρτινα μπορει να σκαρφαλωσουν για να φτασουν το κλουβι....
  6. Marianthy

Marianthy New Member

Μαρίνα έχει περάσει καιρός και δεν ξέρω τι έκανες με τα παπαγαλάκια... Αλλά μια και είδα το post, να σας πω πως η γάτα θα ανακαλύψει τρόπο να φτάσει ένα κλουβί που έχει μέσα ένα φτερωτό προκλητικό πλάσμα! Αυτό που είπε η Αγγελική για τον τοίχο, μπορεί να έχει κάποιο αποτέλεσμα, αν ο χώρος σου είναι έτσι ώστε όντως να μην έχει τίποτα "σκαρφαλώσιμο" κοντά.

Γενικά είναι πολύ δύσκολη περίπτωση. Ίσως η καλύτερη λύση είναι ένα δωμάτιο για τα πιο ευάλωτα είδη... Να μην πηγαίνουν οι γάτες. Αν υπάρχει βέβαια αυτή η πολυτέλεια. Πάντως εγώ τη δικιά μου δεν την εμπιστεύομαι, ακόμα και που είναι το καναρίνι ψηλά στον τοίχο, γιατί έχει τραπέζι σχετικά κοντά. Ποτέ μόνες τους με τα πουλιά! (Ίσως ένας γάντζος στο ταβάνι???) :-D

Share This Page