Παρακαλώ βοήθεια

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by Narkissa, Jun 22, 2010.

1. Narkissa

Narkissa New Member

Συγγνώμη που ενοχλώ ξανά για το ίδιο θέμα,αλλά η θηλυκιά κουνελίτσα μου τις 2 τελευταίες μέρες παθαίνει κρίσεις φτερνίσματος διάρκειας περίπου 1-2 λεπτά.Τα έχω τσεκάρει όλα και δεν έχουμε αλλάξει τίποτα,ούτε απορρυπαντικό πατώματος ούτε κάτι στο κλουβί η την τροφή,σκόνη είχε και πριν το σπίτι ,δεν έχει αλλάξει κάτι :eek:11:
    Χτες έπαθε την πρώτη κρίση ενώ έτρωγε χορταράκια και σήμερα πάλι στα ξαφνικά.Όταν γίνεται αυτό κάνει σαν να πνίγεται.Παρ'όλα αυτά,τρώει τον άμπακο,πίνει κανονικά νερό,παίζει και τρέχει και γενικά δεν δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα(ματάκια και μύτη στεγνά).Το θέμα είναι ότι άρχισε να φτερνίζεται λίγο αφού πήραμε και το δεύτερο κουνέλι(το οποίο δεν συμπαθεί καθόλου).Πρώτο στο σπίτι φτερνίστηκε το δεύτερο κουνέλι και από τότε φτερνίζεται και η Σανέλ.Φοβάμαι μήπως ο Φρέντο είχε κάτι από το pet shop και κόλλησε και η Σανέλ.Πήρα τηλέφωνο το γιατρό που έδειξε ανήσυχος και μου είπε να το πάω την Πέμπτη και να απομακρύνω τα κλουβιά μέχρι τότε.Υπάρχει περίπτωση να είναι πολύ αργά μέχρι την Πέμπτη;
    Σας παρακαλώ αν έχει περάσει κανείς παρόμοια κατάσταση,ας μου πει την γνώμη του γιατί ανησυχώ πάρα πολύ.
  2. Brunitsa

Brunitsa Member

Πιστεύω πως δεν θα είναι αργά ως την Πέμπτη. Σε μένα δεν έχει συμβεί παρόμοια κατάσταση(από όσο θυμάμαι γιατί όταν είχα το κουνελάκι μου ήμουν πιο μικρή). Δεν είμαι και ειδική αλλά για να σου απαντήσω καλύτερα πρέπει να ξέρω αν ο Φρέντο παθαίνει τέτοιες κρίσεις πνιγμού ή εάν απλά φτερνίζεται.Όταν λες πως η Σανέλ παθαίνει κρίσεις φτερνίσματος εννοείς πως κάνει σαν να έχει κολλήσει κάτι στο λάρυγγά της και προσπαθεί να το βγάλει(πνίγεται)και δυσκολεύεται εκέινη την ώρα η αναπνοή της δημιουργώντας έτσι ήχους πιο <<χοντρούς>> από τη φωνούλα της; Και κάτι άλλο: Έχουν συμβιώσει ποτέ μαζί για αρκετή ώρα; Τα έχεις παρατηρήσει ποτέ να καυγαδίζουν ή να μαλώνουν; Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω όσο το δυνατόν καλύτερα!!!
  3. Narkissa

Narkissa New Member

Δεν τα αφήνω καθόλου μαζί πια γιατί η Σάνελ με το που τον βλέπει αγριεύει και του ορμάει και τον έχει δαγκώσει αρκετες φορές.
    Ο Φρέντο φτερνίζεται συχνά αλλα μόνο μια φορά και χωρίς να παθαίνει κρίσεις.
    Η Σανέλ φτερνίζεται πάρα πολλές συνεχόμενες φορές και μερικές φορές νομίζουμε ότι πνίγεται αλλά δεν βγάζει κάποιο ήχο.'Εχω διαβάσει για κουνελάκια από pet shops που είχαν κάποια αρρώστια και κόλλησαν και άλλα μα ο Φρέντο δεν δείχνει να έχει κάτι ώστε να κόλλησε τη Σάνελ...:frown5:
  4. Brunitsa

Brunitsa Member

Δεν είμαι σίγουρη αλλά μπορεί να μην έχει δαγκώσει μόνο η Σανέλ το Φρέντο, αλλά να έχει δαγκώσει και ο Φρέντο τη Σανέλ... Εάν έχει γίνει αυτό, υπάρχει περίπτωση ο Φρέντο να την έχει δαγκώσει ή απλά χτυπήσει στο λαιμό δημιουργώντας της έτσι πρόβλημα με την κατάποση. Άμα είναι έτσι, θα πρέπει να αποφεύγεις να την χαϊδεύεις στο λαιμουδάκο της και να μη της δίνεις τροφούλα ή λιχουδίτσες μεγάλη/ες σε μέγεθος. Όμως αύριο θα δεις τι πραγματικά συμβαίνει. Σε παρακαλώ, όταν μάθεις τα αποτελέσματα μπορείς να μου τα πεις; Ευχαριστώ!!!
  5. omiroli

omiroli New Member

Γεια σ Narkissa!

το δικο μου ειχε θεμα με το φτερνισμα διοτι ειν νανακι κ πολυ ευαισθητο γενικοτερα,δλδ με το παραμικρο μου αρρωσταινει.

ειχε λοιπον για καμποσο καιρο φτερνισματα(οχι κρισεις) κ εμφανισε κ κατι αλλα θεματακια υγειας οποτε πηγα στ κτηνιατρο κ μου εδωσε αντιβιωση την baytril για 7μερεσ γτ ειν κ δυνατη κ γενικα τ κουνελακια δν πρεπει ν παιρνουν πανω απ 2βδομαδες φαρμακα.μου ειπε πως ειν μικροβιο κ πως αν το αφησεις για μεγαλο διαστημα χωρις θεραπεια μπορει ν γυρισει σε πνευμονια κ να πεθανει!
    αλλα περιμενε μεχρι πεμπτη κ θα σ πει ο γιατροσ,σιγουρα θελει θεραπεια!
    εμενα τωρα ειν μια χαρα,βεβαια την περιπετεια την περασαμε τ χριστουγεννα οταν ειχαμε τ καλα τ κρυα.

ο γιατροσ σου εχει εμπειρια σε κουνελια?

στο ρωταω γτ οι πιο πολλοι δε γνωριζουν τιποτα γτ ειδικευονται σε σκυλους κ γατεσ(λες κ ειν τ μονα τ μονα ζωα που υπαρχουν στον πλανητη!!).

αν οχι πες μας απο που μενεισ για να σε ενημερωσουμε ποιοι ειν εμπειροι κ να πας καλυτερα εκει για να εχει κ καλυτερα αποτελεσματα με τ κουνελακια σ!
  6. Narkissa

Narkissa New Member

Παιδιά σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.Είμαι πολύ προβληματισμένη.
    Χτες τελικά άκουσα τη Σανελ να κάνει χρ χρ από τη μύτη και πιστεύω πως μάλλον έχει κρυώσει και τώρα που γύρισα σπίτι είδα ότι ο Φρέντο γέμισε το κλουβί του με αυτά τα κακάκια που είναι κάπως μαλακά και κολλημένα μεταξύ τους...οπότε πρέπει να πάνε και οι δύο στο γιατρό...Λεφτά δεν παιζουν γιατί περίμενα να πληρωθώ από τη δουλειά σήμερα και τελικά τιποτα...συν ότι το απόγευμα που έχουμε ραντεβού με γιατρό δεν έχω και αμάξι.
    Νιώθω αρκετά φρικαρίσμενη αυτή τη στιγμη...:18::ack2:
  7. mariaz

mariaz Member

Αν τα κακάκια του Φρέντο είναι μικρά μπιλάκια κολλημένα σαν τσαμπί, είναι φυσιολογικά cecals, τα οποία έπρεπε να φάει, αλλά του έπεσαν κάτω. Όταν υπάρχει διατροφική διαταραχή και μαλακώνουν τα κόπρανα, βγαίνουν σε πρώτη φάση σαν μαλακά στρόγγυλα κακάκια και σε πιο έντονη διαταραχή σαν άμορφη κοπρομάζα που τους λερώνει το πωπουδάκι.

Και η δικιά μου τελευταία έχει αρχίζει να βγάζει ήχους από τη μυτούλα ενώ παράλληλα δακρύζει το ματάκι της. Ο γιατρός μου έδωσε σταγόνες κορτιζόνη λέγοντάς μου ότι πρόκειται για αλεργία. Μήπως είναι κάτι αλεργικό και στη Σανέλ; Για κρύωμα δεν θα το έλεγα αφού θα είχε υγρή μύτη και μάτια και γενικά θα ήταν κακοδιάθετη.

Share This Page