Parvo- όσο νωρίτερα,τόσο καλύτερα...

Discussion in 'Σκύλος' started by Odin2017, Jul 7, 2017.

1. Odin2017

Odin2017 New Member

Καλημέρα, θέλω να μοιραστώ και εγώ την εμπειρία μου όταν ήρθε το σκυλάκι μου αντιμέτωπο με αυτή την ασθένεια. Ο Odin είναι 3.5 μηνών και είναι ημίαιμο από καθαρόαιμη κανίς μάνα και ημίαιμο πατέρα. Είναι ένα τρομερά ενεργητικό κουτάβι γενικά και τον είχαμε στο κτήμα να κάνει παρέα με έναν ασιατικό 4 χρονών πλήρως εμβολιασμένο. Την Δευτέρα τον βρήκαμε σε απελπιστική κατάσταση. Ήταν μόνο κόκκαλα. Δεν έτρωγε, δεν έπινε νερό και είχε αφυδατωθεί. Πήγαμε επειγόντως στον κτηνίατρο και κάναμε τεστάκι για ασθένειες και βρήκε παρβοθετικός. Οι ελπίδες που μας έδωσαν λίγες. Χορηγήθηκαν αμέσως οροί και αντιβιωτικά και κάλλιο κ εμβόλια κατά των σπασμών. Δεν διαθέτουμε στην πόλη μου νοσηλευτήριο ζώων και έτσι τον πήρα σπίτι. Το σκυλί είναι 3 κιλά και του χορηγούσα 500ml την ημέρα υποδόρια ορό, κυρίως όταν έκανε διάρροιες που τον εξασθενούσαν. Είμαι τυχερή γιατί δε δουλεύω καλοκαίρι και μπορούσα να είμαι όλη μέρα από πάνω του. Όλο το βράδυ τον παρακολουθούσα να δω μην κάνει διάρροια. Την επόμενη μέρα ήταν ελάχιστα καλύτερα. Πήγαμε γιατρό και κάναμε άλλη μια αντιεμετική. Τότε ξεκίνησαν και οι διάρροιες. Ήταν κυρίως νερουλές και σκουρόχρωμες. Αυτό ίσως να ήταν και υποψία αίματος απ ότι μου είπε ο γιατρός όμως προς τεράστιά μου ανακούφιση το απόγευμα ξεκίνησε να τρώει και ήπιε 2 γουλιές νερό. Το βράδυ μας ήταν δύσκολο γιατί συνεχώς έκανε διάρροια όμως χορηγούσα ορό μετά από κάποια λεπτά. Την τρίτη ημέρα ήταν πολύ καλύτερα. Έτρωγε μόνος του και χορηγήσαμε ιντερφερόνες γιατί είχε ακόμη λίγες ίνες αίματος στα κόπρανά του. Παράλληλα σταματήσαμε τον ορό και χορηγήσαμε από στόματος ενισχυτικά. Το σκυλί είναι καλύτερα και απ ότι φαίνεται θα ζήσει. Τρέχει, παίζει, κοιμάται ακόμη αρκετά αλλά είναι σημάδι ανάρρωσης και αυτό. Οι διάρροιες μειώθηκαν σε μια τη ημέρα και τρώει συνεχώς! Τα λέω αυτά για να καταλήξω πως είναι πολύ σημαντικό να πάμε το σκυλί μας στο γιατρό με τα πρώτα ακόμα συμπτώματα για να προλάβουμε την αφυδάτωση! Πρέπει επίσης να κοιτάμε σχολαστικά ότι κάνει ενώ βρίσκεται σε νοσηλεία και να ελέγχουμε τα κόπρανα κάθε φορά..Δεν έρχεται σε επαφή με ανεμβολίαστα σκυλιά και ειδικά άλλα κουτάβια. Ακόμη και εμείς πρέπει να μην έρθουμε σε επαφή και να απολυμαίνουμε καλά χέρια, στρωματάκι και πατώματα. Γενικά οτιδήποτε έρχεται σε επαφή με το σκύλο μας. Όσο νωρίτερα το καταλάβουμε τόσο καλύτερα για το σκύλο. Χρειάζεται όλη μέρα να είστε μαζί του και να τον παρακολουθείτε και να μιλάτε στο στο σκυλάκι σας να δείτε κατά πόσο ανταποκρίνεται. Το παραμικρό δείγμα από σήκωμα αυτιών μέχρι το κούνημα της ουρίτσας είναι θετικό σημάδι. Το πάν είναι να μην αφυδατωθεί. Αν θελήσει να φάει κάντε του ρυζάκι με κοτόπουλο και αφήστε το. Τον πρώτο καιρό λιγάκι γιατί θα έχει ακόμη αναγούλες. Όταν ξεθαρρέψει λίγο ας φάει όσο θέλει. Τονίζω πως δεν είμαι γιατρός. Σας μεταφέρω τις συμβουλές του δικού μας γιατρού που τον ενοχλούσαμε όλη μέρα τον κακόμοιρο. Και μη σταματήσετε να ελπίζετε!!! Δείξτε στο ζώο πως πιστεύετε σε αυτό και πως θα τα καταφέρει. Με τη παραμικρή πρόοδο να του μιλάτε ενθαρρυντικά.

Share This Page