Πειράματα σε ζώα & Προϊόντα οικιακής χρήσης

Discussion in 'Ρίξε Ανακοίνωση' started by Ναταλία Αθανασιάδου, Oct 3, 2006.

1. Πρόταση προς Μαρίνα και υπόλοιπα μέλη του σωματείου:

Πώς βλέπετε την περίπτωση να μπει σύνδεσμος στο site pets.gr που θα οδηγεί με link στη διεύθυνση της PETA που αναφέρονται ξεκάθαρα οι εταιρείες που κάνουν πειράματα σε ζώα για την παραγωγή προϊόντων καλλυντικών, καθαριστικών και ζωοτροφών;;;

Υπάρχουν πολλοί κατάλογοι, αλλά πιστεύω ότι η PETA είναι από τις πιο αξιόπιστες πηγές.
  2. Marin

Marin Administrator

Παλιά είχαμε link προς PETA αλλά βγήκε όταν τους ρωτήσαμε τι προτείνουν για τα αδέσποτα της Ελλάδας και ήρθαν επίσημα στην Ελλάδα με πρόταση ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ. Αυτό που σας λέω είναι επίσημο, κάπου έχω και την κωλοπρόταση τους.

Οπότε δε τους υποστηρίζω ποτέ πια. Διαβάζω, αλλά ούτε αγοράζω τίποτα ούτε πρόκειται να βοηθήσω ξανά, ενώ στο παρελθόν το είχα κάνει.

Μαρίνα
  3. Άφωνη.....
    Καταλαβαίνω την αντίδρασή σου.

Η πρότασή μου έχει να κάνει με αυτό που με "βασανίζει". Ότι δηλαδή ένας σημαντικός αριθμός ανθρώπων λέει ότι είναι εναντίον των πειραμάτων σε ζώα, αλλά κατά πόσο γνωρίζουν ποιές εταιρείες να αποφεύγουν;;;;

Ίσως να χρησιμοποιηθεί άλλος κατάλογος, ίσως να γίνει μία μικρή ηλεκτρονική έρευνα από εμάς. Τι να πω.........
  4. Marin

Marin Administrator

Αν πρόκειται γιαυτό, θα κοιτάξω τα links μου κάποια στιγμή και θα βάλω από ένα άλλο website ένα άπο τα οποία θεωρώ και εγκυρότερα.

Ίσως ανοίξω και σχετική κατηγορία στο pets.gr, αλλά για την ώρα δε προλαβαίνω.

Μαρίνα
  5. Ότι βοήθεια θέλεις πες μου

Και το SHAC (http://www.shac.net/) έχει αξιόπιστο κατάλογο και το European Coalition To End Animal Experiments (http://www.eceae.org/).

Αν και μάλλον το γνωρίζεις
  6. DESPOINA

DESPOINA New Member

Επειδή πάρα πολλά άτομα επισκέπτονται το pets.gr, πιστεύω πως θα είναι μια πολύ καλή ιδέα όχι μόνο για να ενημερώνονται για τους καταλόγους των εταιρειών που ασχολούνται με τα πειράματα αλλά και γι' άλλα πολλά ακόμα θέματα πχ. ότι σκοτώνουν σκύλους και γάτες για την γούνα τους καθώς επίσης και για την μαζική δολοφονία εκατομμυριων σκυλιών στην Κίνα και τόσα άλλα.
    Ο κόσμος πρέπει να ευαισθητοποιηθεί γιατί έχει μαύρα μεσάνυχτα...
  7. Marianthy

Marianthy New Member

Συμφωνώ απολύτως!!! Σε όσους έχω πει αυτά που διαβάζω κατά καιρούς με λένε υπερβολική!!
  8. Marin

Marin Administrator

Ναι το γνωρίζω αλλά θέλω να δω πρώτα με ποιους είχα επικοινωνήσει πριν καιρό να ρωτήσω κάτι, γιατί μου φάνηκε πως ενδιαφέρονται πολύ.

Μαρίνα
  9. DESPOINA

DESPOINA New Member

ΤΙΙΙΙΙΙΙΙ?
    ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ????
    ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ PETA.

Καλά, δεν υποστηρίζουν τα ζώα γενικότερα?? :roll: εχουν προτιμήσεις??
    Εδώ έδειχναν videακι για το πως σκοτώνουν τα πρόβατα σ' ενα σφαγείο στο Κουβέιτ και μιλάνε για ευθανασία?? :-x
  10. Marin

Marin Administrator

Μιλάνε όντως για όλα αυτά, αλλά την ευθανασία τη θεωρούν ιδανική λύση για όλα τα ζώα που υποφέρουν. Είχα προσπαθήσει να τους μιλήσω γιαυτό, αλλά τους ένοιαξε πολύ... :roll:

Αρρώστια.

Θα ψάξω να βρω την βρωμοπρόταση τους. Όλα τα σωματεία το 2004 ειχαν εξαγριωθεί και τους έλεγαν να φύγουν, όπως και έγινε. Μία κυρία τους φώναζε: ΦΥΓΕΤΕ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙΙΙΙΙΙΙΙΙ χαχαχα

Μαρίνα
  11. anideos

anideos New Member

καταλαβαίνεις τη διαφορά ζώο - άνθρωπος ?
    και
    θεωρείς οτι τα ζώα υπάρχουν για να περνάνε το ίδιο καλά με τους ανθρώπους ή για να τους υπηρετούν (με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ τρόπο)

Κοιτάξτε απαντήσεις που παίρνω σε φόρουμ που υποστηρίζουν τα πειράματα στα ζώα
  12. Marin

Marin Administrator

Hello, σε εμενα το λες αυτό? Γιατι δε πολυκατάλαβα... το προηγουμενο μήνυμα ήταν δικο μου, αλλά ντεν καταλαβαίνει.

Μαρίνα
  13. Marianthy

Marianthy New Member

Νομίζω πως εννοεί οτι αυτές τις απαντήσεις του έδωσαν σε forum που είναι υπέρ των πειραμάτων.

Η δική μου απάντηση θα ήταν πως μπορεί να είμαστε διαφορετικοί άνθρωποι και ζώα. Αλλά αυτό δε σημαίνει πως επειδή κάποια πλάσματα διαφέρουν, έχει το δικαίωμα ο άνθρωπος να πονάει κάποιο ζώο. Και οι μαύροι διαφέρουν από τους άσπρους, στο χρώμα του δέρματος. Αυτό σημαίνει πως κάποιος από τους δυο έχει το δικαίωμα να κάνει στον άλλον πειράματα? Πιστεύω πως το διαφορετικός δεν σημαίνει και ανώτερος.
  14. joan

joan New Member

Anideos στείλε στους άσχετους για να μην συγχυστώ και άλλο κάποιες από τις απαντήσεις που έχουμε δώσει σε αυτή την ενότητα. Επίσης, ποιός του είπε ότι τα ζώα υπάρχουν για να υπηρετούν τους ανθρώπους? Και στην τελική και εμείς ζώα είμαστε αλλά τελικα όχι ανώτερα. Δεν θέλω να του απαντήσω εγώ γιατί θα τον βρίσω άσχημα.
  15. anideos

anideos New Member

Tώρα Joan θα σε φτιάξω .............
    Για δες τι μου απάντησε

δε πρόκειται να "λυγίσω" ούτε με βιντεάκια ούτε με τίποτα.
    ζώ σε επαρχία και έχουν δεί αρκετά τα μάτια μου και τα χέρια μου
    και τώρα έχουμε δύο σκυλιά και παλιότερα είχα μεγαλώσει δύο γατάκια που τα είχαν πετάξει μέσα σε μια σακούλα σε ένα χωράφι. ούτε καν βλέπανε. νεογέννητα.

έχεις δεί γάτα με βενζίνη στον κ0λο ? σούζα πάει
    έχεις δεί γάτα κάτω απο ρόδα μηχανακιού? η οποία επι μία βδομάδα περπατούσε στραβά γιατί είχε πάρει το "σασί" μάλλον. δε ξέρω τι απέγινε!
    έχεις δεί γάτα να πέφτει απο 5 μέτρα ύψος και να σκαέι σε κάγκελο με την κοιλιά?
    έχεις δεί σκύλο να τον έχουν νηστικό μία βδομάδα και να τον έχουν λούσει με πετρέλαιο και να έχει φάει το ξύλο της ζωής του και τώρα να έχει γλαύκωμα?
    έχεις δεί πατέρα να λέει στο παιδί του που κρατάει ένα χτυπημένο απο κυνήγι περιστέρι "δεν έχει πεθάνει ακόμα. ΠΝΙΞΕ ΤΟ"
    φτάνουν για την ώρα έτσι?

υπηρετώ σημαίνει ζώ προς όφελος άλλον

Για έλα μια βολτίτσα ......
    http://www.adslgr.com/forum/showthread. ... 823&page=4
  16. joan

joan New Member

Δεν κατάλαβα αυτά στα έγραψε αυτός? Δηλαδή τα επικροτεί?
  17. anideos

anideos New Member

Ναι , γελάει με αυτά είχε βάλει και γελάκια φατσούλες
  18. Γιάννα μην εκνευρίζεσαι....

ο anideos έκανε copy αυτά που διάβασε σε κάποιο forum και θέλω να πιστεύω ότι είναι εξίσου αναστατωμένος.

Μπήκα στο forum που κάνει Link και επιλέγω να μην αναπαράγω, ούτε να συζητήσω τα γελοία αυτά σχόλια.

Anideos, όπως μας έκανες εσύ Link, κάνε και στα μέλη του άλλου forum στο pets.... αν και μπορεί να μας σπάσουν τα νεύρα, οπότε .........
  19. anideos

anideos New Member

Γράφω και σε άλλο φόρουμ και μου άρχισαν για τους Κύπριους που οι Τούρκοι τους έκαναν πειράματα
    Μα τι σχέση έχει το ένα με το άλλο ......
    Νομίζουν πως όποιος αγαπά τα ζώα δεν αγαπά τον άνθρωπο ?
    Τεσπά
    ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ
    :)
  20. Anideos,

Κατά την ταπεινή μου άποψη, όταν, και για οποιοδήποτε λόγο, επικοινωνείς σε ένα forum για να προβάλλεις τις απόψεις σου (όπως στα άλλα που αναφέρεις), μην μπαίνεις στη διαδικασία να κάνεις "διάλογο" με ανθρώπους που κάνουν κουβεντούλα για χαβαλέ ή γιατί δεν έχουν τι άλλο να κάνουν στη ζωή τους. Μην τους δίνεις τροφή να καταστρέφουν την επικοινωνία με ηλιθιότητες.

Απλώς γράψε αντικειμενικά τις ιδέες, τα στοιχεία και τις πεποιθήσεις σου.

Το PETS θεωρώ ότι είναι ένα άρτιο παράδειγμα προς μίμηση για forum.

Καλό ΠΣΚ

Share This Page