Περί στειρώσεων...

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by Φώτης, Oct 19, 2007.

1. Φώτης

Φώτης New Member

Διαβασα οτι το να στειρωσει καποιος αρσενικο σκυλι πρεπει να γινει κατι σαν επεμβαση και υπαρχουν πιθανοτητες να παιθανει απο αιμοραγια.Ποσες ειναι οι πιθανοτητες να το παθει αυτο?(1%5% κλπ)Αυτη η επεμβαση ειναι μονο 15 λεπτα???
  2. fwteinh

fwteinh New Member

αυτο που ξερω εγω ειναι πως αν εχει ερλειχιωση και κανει χειρουργειο μπορει να χασει πολυ αιμα και γιαυτο το λογο πριν γινει στειρωση η καποιο χειρουργειο σε αρσενικο και θηλυκο σκυλι πρεπει να γινεται εξεταση αιματος
  3. gikkat

gikkat New Member

4. Nemo

Nemo New Member

Η στείρωση (ευνουχισμός) αρσενικού, είναι εξαιρετικά εύκολη και γρήγορη επέμβαση. Δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να πεθάνει το σκυλί από αιμορραγία, εκτός φυσικά αν πέσεις σε παντελώς άσχετο κτηνίατρο. Φυσικά πριν την επέμβαση θα πρέπει να έχεις τσεκάρει ότι το σκυλί είναι υγιές και δεν πάσχει πχ από ερλιχίωση. Μήπως εννοούσε κάτι άλλο το site που διάβασες;
  5. Φώτης

Φώτης New Member

Ασκησουλα:
    Επειδη εχω μπερδευτει λιγο μπορειτε να μου βαλετε αυτα σε 2 κατηγοριες 1η κατηγορια:ευνουχισμος 2η κατηγορια : στειρωση αρσενικου

1)μειωνει την επιθετικοτητα
    2)δεν υπαρχει πιθανοτητα να τσακοθουν 2 σκυλια για μια θυλικια
    3)μειωνει τις πιθανοτητες απο διαφορες αρρωστιες
    4)Δεν υπαρχει πιθανοτητα να χαθει αμ του μιρισει μια θηλικια
    5)ζει περισσοτερο
    6)αλλαζει πολη η ψηχολογια του σκυλου
    και αμα δεν εχω βαλει κατι προσθεστε το

Ερωτηση:Αμα γινει ευνουχισμος η στηρωση και η ψηχολογια του σκυλιου πως θα ναι? Θα συναιχισει να ειναι δραστιριο, θα τρεχει, θα ειναι χαρουμενο κλπ??
    Υπαρχει καμια αλλη λεξη για τον ευνουχισμο γιατι δεν μ αρεσει να να σκεφτομαι αυτη τη λεξη καν?? :oops: :oops:
  6. gikkat

gikkat New Member

όπως ήταν θα είναι...

Δε μπορώ ν' ακούω αηδίες περί ανδρισμού και τέτοια...
    Μην το πάρεις προσωπικά, αλλά μου δίνεις την ευκαιρία με αυτό το post να ξεσπάσω
    Έχω κουραστεί όμως να συναντάω άνδρες ή να διαβάζω διάφορα posts ανά το διαδίκτυο επί του θέματος!!! Ας καταλάβουν οι κύριοι πως δεν είναι προέκταση του ____ τους ο σκύλος!!! Αντίστοιχα και το αυτοκίνητο, η μηχανή κλπ. :smt119
  7. Φώτης

Φώτης New Member

Οχι δεν εννοω αυτο απλα η λεξη ετσι ωπος ακουγεται δεν μ αρεσει
  8. Νότα

Νότα New Member

Οπως εχω διαβασει εδω και σε άλλες ιστοσελιδες τα σκυλια δεν γεννιουνται με σκοπο να ζευγαρωσουν και αμα τους κανεις ευνουχισμο δεν καταλαβαινουν τίποτα ψυχολογικα !

(αμα κάνω λάθος διορθωστε με :wink: )
  9. gikkat

gikkat New Member

Βρε ναι το ξέρω, αλλά αν δεν το 'λεγα θα 'σκαγα!!! :-D
    Αλλά τι εννοείς δεν σου ακούγεται καλά??? Αφού ευνουχισμό το λένε... :roll:
  10. aggeliki

aggeliki New Member

σε καταλαβαινω αλλα τα ζωακια τα αρσενικα δεν ειναι οπως τα ανθρωπακια τα αρσενικα :-D
  11. Νότα

Νότα New Member

Και εγω αυτο θέλω να πω !
    ειναι μεγαλη διαφορα!
    :wink: :-D
  12. Φώτης

Φώτης New Member

Εσεις εχεται κανει πολλες φορες ευνουχισμο σε καποιο αρσενικο σκυλακι?

Εννοω οτι οταν ακουγα τη λεξη ευνουχισμος μου ερχοταν κατι κακο στο μυαλο.
  13. Φώτης

Φώτης New Member

τι νομιζεται ειναι καλιτερο ευνουχισμος ή στειρωση?
  14. gikkat

gikkat New Member

και σε σκυλάκια και σε γατάκια (πολύ θα ήθελα να κάνω και σε ορισμένα ανθρωπάκια αλλά δε μου 'χει κάτσει...) :-D
  15. aggeliki

aggeliki New Member

ευνουχισμος,εχεις διαβασει τις διαφορες??
  16. Φώτης

Φώτης New Member

Γενικα κσερω τις διαφορες αλλα μερικα πραγματα τα εχω μπερδεψει και δεν κσερω σε ποιο απο τα δυο ειναι γι αυτο στην αρχη ζητησα μια μικρη αντοιστιχισοι.
  17. gikkat

gikkat New Member

Μπορείς να διαβάσεις αναλυτικά τα posts που σου παρέθεσα νωρίτερα...
    Ειδικά στο δεύτερο υπάρχει αναλυτική παρουσίαση από το φίλο Drallion για το τι είναι το ένα και τι το άλλο... Μη λέμε τα ίδια πράγματα, δεν το έκανα merge σε προηγούμενα θέματα, γιατί ανέφερες για αιμοραγία και το άφησα έτσι ως ξεχωριστό topic...

Άποψή μου? Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα... Εσύ θα κρίνεις ποιο θεωρείς καλύτερο. Καμία μέθοδος δεν είναι ιδιαίτερα πολύπλοκη, το θέμα είναι στις ορμόνες...
  18. aggeliki

aggeliki New Member

το θεμα ειναι οτι το σκυλακι δεν θα ηρεμησει αν του κανεις στειρωση,θα εχει ορμες και θα μαλωνει με αλλα αρσενικα και θα θελει να ζευγαρωσει απλα θα ειναι στειρο.γι αυτο προτεινω ευνουχισμο,εκτος των αλλων με τον ευνουχισμο δεν παθαινουν καρκινο των ορχεων.
  19. Νότα

Νότα New Member

Δηλαδη ο ευνουχισμος κοβει τις ορμες και το να θέλει να ζευγαρωσει? αρα ετσι είναι καλυτερα ο ευνουχισμος!!!
  20. Nemo

Nemo New Member

Απλά να αναφέρω για άλλη μια φορά ότι οι περισσότεροι κτηνίατροι στην Ελλάδα όταν λένε "στείρωση" εννοούν "ευνουχισμό" στα αρσενικά. Ίσως γιατί αυτή είναι η πιο διαδεδομένη μέθοδος και οι περισσότεροι δε γνωρίζουν τη διαφορά, ίσως γιατί όντως το "ευνουχισμός" ακουγόταν πολύ σκληρό σε κάποιους :wink:

Share This Page