Περί στειρώσεων...

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by Φώτης, Oct 19, 2007.

1. Dralion

Dralion New Member

aggeliki, ισως το διατυπωσα λαθος. Συγνωμη.
    Εκεινο που εννοω ειναι, οτι κανεις δεν εχει κατανοησει ακομα, πως και γιατι δημιουργειται ο καρκινος. Αν ξεραμε τους μηχανισμους της γενεσης του, θα ξεραμε κατα μεγαλο μερος και την θεραπεια του.

Οι στατιστικες που αναφερεις ειναι δυστυχως αμφιλεγομενες για τους ανθρωπους - πολυ περισσοτερο για τα σκυλια. Γενικα συμφωνουμε, οτι τα περισσοτερα πραγματα που ισχυουν για τους ανθρωπους, ισχυουν και για τα (θηλαστικα) ζωα. Αλλα κατω απο ιδιες συνθηκες, οχι οπουδηποτε.

Το προβλημα με τις στατιστικες ειναι οτι δεν αποδεικνυουν κατι. Δειχνουν μονο εναν συσχετισμο, που μπορει να ειναι και τελειως λαθος. Για παραδειγμα ο συσχετισμος (στατιστικη) αναμεσα στην ακτινοβολια Χ και τον καρκινο ειναι σημερα γενικα παραδεκτος. Αναμεσα στην χρηση κινητων τηλεφωνων και καρκινου ειναι αμφιλεγομενος. Υπαρχουν γυρω στις 100 στατιστικες που "αποδεικνυουν" οτι τα κινητα προκαλουν καρκινο και αλλες τοσες που "αποδεικνυουν" το αντιθετο.

Συμπερασματα / εχουμε και λεμε:
    α) οι στατιστικες προσφερουν ενδειξεις αλλα οχι αποδειξεις. Αποδειξεις προσφερει μονο η επιστημονικη αναλυση των αιτιων και των γενεσιουργων μηχανισμων του καρκινου. Αυτην δεν την εχει καταφερει ακομα κανεις.

β) Υπαρχουν στατιστικες που συσχετιζουν τα παντα με τον καρκινο. Απο το γνωστο μας τσιγαρο, μεχρι την παχυσαρκια, ορισμενες τροφες, καλλυντικα, τα καυσαερια των αυτοκινητων και σχεδον οτιδηποτε με το οποιο ερχομαστε σε επαφη. Στατιστικες αφθονες για ολα, αποδειξεις καμμια.

γ) Ειδικα την στατιστικη που αναφερεις με τις γυναικες προ των 30 και την γεννα την θεωρω τελειως αναξιοπιστη. Μαλλον την εχουν εφευρει οι γυναικες για να εκβιαζουν τους αντρες τους ("θελω παιδι και το θελω τωρα"). Αν εχεις πηγες, φερτες.

δ) ακομα κι αν η συγκεκριμενη στατιστικη ηταν αξιοπιστη, εχω να αντιπροτεινω μια αλλη: η εγκυμοσυνη - σε οποιαδηποτε ηλικια - αυξανει τις πιθανοτητες καρκινου του μαστου. Επειδη στην εγκυμοσυνη εχεις αυξημενα οιστρογονα και τα οιστρογονα με τον καρκινο του μαστου πανε μαζι.

ε) συμφωνα με την γερμανικη εθνικη υπηρεσια υγειας (το λινκ στην διαθεση σου, αν ξερεις γερμανικα) και συμφωνα με τις πιο αναγνωρισμενες στατιστικες, οι πιθανοτεροι παραγοντες που ευνοουν τον καρκινο της μητρας ειναι: τα αντισυλληπτικα, το καπνισμα και το συχνο σεξ (δεν κανω πλακα).

ζ) τελευταιο και φαρμακερο ;-)
    Οπως βλεπεις απο τα παραπανω, τα περισσοτερα στοιχεια δεν μπορουμε να τα μεταφερουμε στα σκυλια. Ναι μεν γενικα ειμαστε και τα 2 θηλαστικα (συμφωνησα ηδη πιο πανω) αλλα εχουμε τελειως διαφορετικες συνηθειες στην καθημερινη μας ζωη. Εκτος αν η σκυλα σου καπνιζει και παιρνει το χαπι ;-)

Επαναλαμβανω οτι η στειρωση και ο ευνουχισμος ειναι πολυ σωστα μετρα, αλλα οχι λογω καρκινου. Ο καρκινος δεν εχει σχεση με την στειρωση.

Υ.Γ. Σας ζαλισα με την πολυλογια, θετω εαυτον υπο περιορισμο μεχρι μεθαυριο.
  2. Dralion

Dralion New Member

Συγνωμη αγαπητη και συμπαθεστατη gikkat, αλλα αυτο με τις ορμονες που "καπου θα ξεσπασουν" πολυ μου καθεται στο στομαχι ;-)

Αν ηταν ετσι, τα μοναστηρια γυναικων θα ηταν γεματα με περιπτωσεις καρκινου, πυομητριας και αλλων ασθενειων. Σε πληροφορω οτι δεν ειναι. Οι καλογριες εχουν στατιστικα τον μεγαλυτερο μεσο ορο ζωης.

Οχι οτι μου αρεσει αυτο που γραφω. Δυστυχισμενος ειμαι. Παρα πολυ θα ηθελα να φερω στοιχεια, που να αποδεικνυουν οτι "αν δεν το κανετε συχνα, θα ξεσπασουν οι ορμονες σας και θα αρρωστησετε".
    Αλλα η πραγματικοτητα επιμενει να μην ικανοποιει τις επιθυμιες μου ;-(
  3. Sofia

Sofia New Member

Ο καρκινος των μαστων στα αστειρωτα θηλυκα απο που προερχεται?Αυτο που κτηνιατροι μου εχουν πει,αλλα και σε ανθρωπους που επαθαν τα σκυλια τους καρκινο μαστου,ειναι οτι συσσωρευεται το γαλα στους μαστους καθε φορα μετα την περιοδο αν δεν θηλαζουν και στο τελος δημιουργει καρκινο (οχι οτι ειναι απαραιτητο να κανει καρκινο ενα αστειρωτο θηλυκο)
    Στην δικη μου αναγκαστηκα και τις δυο φορες μετα την περιοδο της να της δωσω γκαλαστοπ για να αδειασουν οι θηλες της.

Εκτος αν εννοεις,οτι οταν δεν στειρωνουμε,με το ζευγαρωμα,και το θηλασμα των κουταβιων δεν υπαρχει κινδυνος γιατι τοτε οι θηλες αδειαζουν :?
  4. ROTTIE

ROTTIE New Member

Συμπληρώνοντας το εξαιρετικό post του Dralion για τον λανθασμένο συσχετισμό του καρκίνου με τον ευνουχισμό, προσθέτω τα εξής:
    Ο ευνουχισμός είναι ορμονική παρεμβαση και προκαλεί απρόβλεπτες ψυχοσωματικές αλλαγές στο σκύλο. Εάν θέλουμε να ελέγξουμε την αναπαραγωγική ικανότητα του ζώου, καλό θα είναι να επιλέγουμε να κάνουμε βαζεκτομή και όχι ευνουχισμό.
  5. Dralion

Dralion New Member

Sofia, δεν ξερω.

Δεν μπορω να φανταστω καποιο θηλαστικο ζωο να δημιουργει γαλα στους μαστους του μετα την περιοδο. Στους ανθρωπους δεν γινεται αυτο - εκτος αν εχετε αντιθετα παραδειγματα.
    Αν οι κτηνιατροι λενε οτι αυτο γινεται στα σκυλια, παω πασο.

Αν η σκυλα δημιουργει γαλα μετα την περιοδο, γιατι αυτο δεν απορροφαται απο τον οργανισμο; Κανονικα καθε ξενη ουσια που ειναι αχρηστη, απορροφαται απο το ανοσοποιητικο μας συστημα.
    Ακομα και αν δημιουργειται γαλα, ακομα και αν μενει εκει χωρις να απορροφαται, θα περιμενα καποια φλεγμονη. Οχι καρκινο.
  6. dafni

dafni New Member

Τα σκυλιά λόγω του ότι ζουν σε αγέλες κάνουν αυτό που λέμε ανεμογκάστρι. Άσχετα με το ποιες θηλυκές είναι έγκυες κατεβάζουν αρκετές γάλα ώστε να μπορέσουν να θηλάσουν και αυτές τα κουτάβια. Αυτό όμως είναι απόλυτα φυσιολογικό και περνάει από μόνο του. Το έχω ξαναπεί αλλά το ξαναλέω δεν χρειάζονται χάπια. Η δικιά μου την πρώτη φορά πήρε 3 κουτιά χάπια και δεν περνούσε και την επόμενη που δεν της έκανα τίποτα πέρασε από μόνο του σε μια βδομάδα.
    Παρόλα αυτά δεν καταλαβαίνω γιατί το αναλύετε τόσο πολύ. Ένα ζώο αστείρωτο που δεν θα ζευγαρώσει ποτέ άσχετα από τα προβλήματα υγείας υποφέρει, προσωπικά δεν χρειάζομαι άλλο λόγο.
  7. gikkat

gikkat New Member

Το γάλα στους μαστούς είναι ένα φαινόμενο που γίνεται και στην αγέλη από τα υπόλοιπα θηλυκά που δεν ζευγαρώνουν... Σε περίπτωση αγέλης όμως τα συγκεκριμένα θηλυκά έχουν το δικαίωμα να θηλάσουν τα κουτάβια του θηλυκού Α', με αποτέλεσμα να μην πετρώνει το γάλα στις θηλές σε αντίθεση με τισ οικόσιτες σκύλες...

Btw... και η δική μου κατά τη διάρκεια της ψευδοκύησης μάζεψε γάλα στους μαστούς. Ο κτηνίατρος μου είπε πως αν δεν είχα σκοπό να τη στειρώσω θα μου το πρότεινε ο ίδιος! Ένας από τους λόγους ήταν και ο καρκίνος στους μαστούς...

Τώρα όσον αφορά το "ξέσπασμα ορμονών", μπορεί όντως να ακούγεται γραφικό αλλά δεν έχω κάτι άλλο πρόχειρο :-D
  8. Sofia

Sofia New Member

Ναι στην ψευδοκυηση,αμεσως μετα την περιοδο αυτο γινεται,μαζευεται γαλα στις θηλες και ειναι πρησμενες.
    Στην Αυρα ετρεχε και υγρο,δεν γινεται σε ολα τα θηλυκα αυτο αλλα σε οσα κανουν εντονα τα συμπτωματα της ψευδοκυησης

Δεν εχω καλυτερη φωτογραφια αλλα αν παρατηρησεις στην πρωτη θηλη φαινεται το πρηξιμο εντονα,ειναι μετα την δευτερη περιοδο της και μετα πρηστηκαν και οι υπολοιπες περισσοτερο

9. aggeliki

aggeliki New Member

τα δικα μου το ειχαν παθει και στις δυο φορες που ειχαν οιστρο και μετα εμαθα για την στειρωση.η κτηνιατρος μου ειχε πει οτι αν συνεβαινε και δευτερη φορα επρεπε να τα στειρωσω αλλιως δεν γινοταν να περνουν γυνεχεια φαρμακα,καθε φορα που θα παρουσιαζοταν το φαινομενο αυτο.
  10. aggeliki

aggeliki New Member

αποδειξεις για αυτα δεν εχω,απλα τα ειχα διαβασει σε καποιο ιατρικο αρθρο,αν θυμαμαι καλα.αν το βρω θα σας το δειξω.
  11. Sofia

Sofia New Member

Δυο θηλυκα γνωστων μου,επαθαν καρκινο των μαστων,αφου στην αρχη περτρωσε το γαλα και εκαναν κακοηθη ογκο σε ενα μαστο και ειπε ο γιατρος οτι αυτο προηλθε απο το γαλα μετα τις περιοδους ,το ιδιο μου εχουν πει και εμενα.
    Σιγουρα ειναι ετσι που τα λες,πολλες φορες ο οργανισμος απορροφα ξενες ουσιες αλλα οχι παντα και εξαρταται και απο το ανοσοποιητικο συστημα.
  12. Dralion

Dralion New Member

Μαθαινω πολλα εδω περα και ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Τον συνδυασμο γαλα στους μαστους --> καρκινο δεν τον καταλαβαινω (φλεγμονη θα ηταν οκ) αλλα αφου το λενε οι γιατροι, δεν μπορω να το αμφισβητησω. Και δεν εχω στοιχεια για το θεμα.

Ερωτηση: καταλαβαινω οτι ολες οι θυληκες της αγελης κατεβαζουν γαλα προκειμενου να θρεψουν τα παιδια της θυληκης Α. Αλλα λογικα αυτο θα επρεπε να γινεται μολις γεννησει η θυληκη Α, οχι μετα απο τον δικο τους οιστρο.
    Τι νοημα εχει να κατεβαζουν γαλα 7-8 θυληκες σε ασχετο χρονο; Μηπως συν-πεφτει ο οιστρος τους με την γεννα της θυληκιας Α; Ισως υπαρχει καποιο εξωτερικο ερεθισμα (μυρωδια της εγγυου π.χ.) που προκαλει τον οιστρο και το γαλα στις υπολοιπες θυληκες. Ξερει κανεις, τι ακριβως γινεται;

Η Φυση ειναι συναρπαστικη τελικα.
  13. gikkat

gikkat New Member

Όταν υπάρχουν θηλυκά σε μία αγέλη η περίοδός τους είναι σχεδόν ταυτόχρονη! Ο ορμονικός τους κύκλος ταυτίζεται με των υπολοίπων... Το ίδιο ισχύει και στις γυναίκες... Συνήθως σε μια παρέα γυναικών που συνυπάρχουν αρκετές ώρες της ημέρας, αργά ή γρήγορα ο κύκλος της περιόδου τους είναι σχεδόν ταυτόχρονος (με διαφορά 2-3 ημερών)... Στο γραφείο είμαστε 4, και υπάρχει μεγάλη ένταση αυτές τις ημέρες! :-D

ps. είδες τι μαθαίνει κανείς? :wink:
  14. Dralion

Dralion New Member

Ειδα και παραειδα τι μαθαινει κανεις.

Το πρωτο πραγμα που εμαθα ειναι ορθογραφια. :) Συνεχως γραφω την λεξη "θηλυκα" λαθος. Ντροπη μου και ζηταω συγνωμη που σας εβγαλα το ματι.

Οσο για τα υπολοιπα, εχω μεινει απορων και εντυπωσιασμενος.
    Ευχαριστω ξανα και καλο απογευμα.
  15. gikkat

gikkat New Member

να σου πω την αλήθεια μου κι εγώ το ίδιο θέμα έχω, άσε που οπτικά μου πάει περισσότερο το "θυληκά"... πφφφ! καταπιέζομαι μ' αυτή τη λέξη!
  16. Keity

Keity New Member

Τελικα ειναι ενα κλασσικο λάθος που το κάνουμε όλοι...
    Ασχετο τελειως μήπως παθαίνεται το ίδιο με τις λέξεις μύνηση και μήνυμα??
    Τώρα σχετικά με την κοπέλα
    1 κάπως πρέπει να την πείσω(κρίμα το ζώο)αν έχετε τιποτα δραστικες ιδέες be my guess...
    2 τα κουτάβια δεν εχει την παραμικρή ιδεα τι να τα κάνει και το πιο πιθανόν να μην κάνει αποπαρασίτωση και το πρώτο εμβόλιο αν τα δώσει..
    Ρε παιδιά μανα και κουτάβια τα λυπάμαι...
    Τι να κάνω????
  17. dora

dora New Member

Δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να γίνεται αυτό που θα προτείνω αλλά μου τη σπάνε αυτοί που παίρνουν μια απόφαση και δεν έχουν την παραμικρή ιδέα του πως θα επιλύσουν όλα τα προβλήματα/συνέπειες της απόφασης αυτής. Αν επρόκειτο, λοιπόν, για δικιά μου γνωστή θα άρχιζα την επιχείρηση "πανικοβάλ". Θα τόνιζα όλα τα υπέρ της στείρωσης που έχουν κατά καιρούς αναφερθεί και μετά θα άρχιζα να την πανικοβάλω σχολιάζοντας για την μεγάλη ηλικία που έχει το σκυλί της και τις επιπλοκές της γέννας σε αυτή την ηλικία, για τον κίνδυνο που διατρέχει η υγεία και η ζωή της σκύλας, για τα υπερβολικά έξοδα που έχει η γέννα κλπ.Γενικά, θα έκανα την κατάσταση πολύ δραματική μήπως και πείσω.

Ξέρω ότι είναι κάπως "κατινίστικο" για αυτά που δεν ισχύουν αλλά θα το έκανα, ως έσχατη λύση...
  18. Dralion

Dralion New Member

Αγαπητη Keity, δεν μπορω να σου δωσω "συνταγες" και μαλλον κανεις αλλος δεν μπορει. Το πως θα πεισεις εναν ανθρωπο για κατι εχει σχεση με το μυαλο του, με την κατασταση που βρισκεται κλπ. κλπ. Μερικοι ανθρωποι ειναι τοσο, μα τοσο στουρνοι, που ουτε ο Ιησους Χριστος δεν θα μπορουσε να τους πεισει.

Ισως αυτο που προτεινει η Δωρα να φερει αποτελεσμα, ισως οχι. Σε σενα πεφτει το βαρος να κρινεις, τι ανθρωπος ειναι αυτη η γυναικα και ποιος θα ηταν ο καλυτερος τροπος να την πεισεις.

Απ' οτι εγραψες, η γυναικα αυτη παρουσιαζει την "φυση" σαν δικαιολογια για να αποφυγει την στειρωση. Η αυτοδιαφημιση ειναι γενικα κακο πραγμα, αλλα ισως ενα παλιο μου κειμενο σε οπλισει με επιχειρηματα. Αν θελεις θα το βρεις εδω http://skipperandskipper.blogspot.com/2 ... st_17.html

Στο κειμενο μου δειχνω, οτι αυτο που οι ανθρωποι επικαλουνται σαν "φυση" δεν ειναι τιποτε αλλο απο μια φτηνη δικαιολογια, ωστε να αποφυγουν δυσαρεστες υποχρεωσεις (η στειρωση απαιτει εξοδα και ευθυνες).

Μπραβο σου που επεμβαινεις. Μακαρι να τα καταφερεις και να την πεισεις.
  19. Keity

Keity New Member

Dralion με μεγάλη μου λύπη πιστεύω οτι οτι καν αν κάνω αλήθεια δεν θα αποδώσει το επιθυμητό αποτέλεσμα..
    Τώρα θα με ρωτήσεις με το δίκιο σου γιατι είμαι τόσο απαισιόδοξη...Γιατι σήμερα που μιλήσαμε για το θέμα της Lucy(το όνομα της σκυλίτσας)ήταν τελείως κάθετη με το θέμα και με εξόργησε τόσο η στενόμυαλη συμπεριφορά της κ η τελείως εγωιστική στάση της(γιατι άτομο να λέει άφησα το σκυλί να ξεχαρμανιάσει και γκαστρώθηκε για τα δικά μου δεδομένα ειναι τουλάχιστον εγωιστής)που την έσυρα στον υπολογιστή και τις έδειξα,κυρίως,τα κείμενα σου(παρεπιπτόντως εξαιρετική δουλεία)..
    Τα αποτελέσματα τα ίδια..
    Τωρα η επόμενη κίνηνη ειναι να την τρομάξω όπως είπε η Dora(thanks by the way)και να βρω και στο internet πληροφορίες και βίντεο σχετικα...Εξάλλου η ελπίδα πεθαίνε πάντα τελευταία...Σωστα?

Αλλα πιο πολύ με αποσχολούν τα κουτάβια..Πρέπει να βρούν ιδιοκτήτες πιο υπεύθυνους...
  20. marinaki

marinaki New Member

Μακάρι να καταφέρεις να την πεισεις αλλα μερικοι ανθρωποι δεν παίρνουν απο λογια κ πολυ λυπαμαι γι αυτο... Εγω είπα σε μια φιλη μου τις περιπετειες που περναω με το κουνελι μου κ μου απάντησε οτι εκείνη δεν θα εκανε τιποτα απο ολαα αυτα.Θα το αμολουσε λεει στο παρκο!!!!!!!!!!!! :shock: :shock: :shock: :shock:
    Υπαρχουν υπευθυνοι ανθρωποι υπαρχουν κ ανευθυνοι...Το θεμα είναι σε τι χερια πεφτουν τα ερμα ζωντανα... :?

Share This Page