ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑΤΟΣ

Discussion in 'Τσίου - Σχετικά με τα πτηνά' started by TENIA, May 5, 2012.

1. TENIA

TENIA New Member

Έχω ένα ζευγαράκι budgie. Αν και δεν τα πήρα μαζί τα πάνε πολύ καλά μεταξύ τους και περνούν αρκετή ώρα στη φωλιά όμως δεν κάνουν αυγά. Θα ήθελα να με ενημερώσετε πότε είναι η κατάλληλη περίοδος ζευγαρώματος ή αν ευθύνεται η ηλικία του θηλυκού(κοντεύει 3 χρόνων) για την όλη κατάσταση. Επίσης χθες τα είδα 1η φορά να ζευγαρώνουν. Να περιμένω πουλάκια???
  2. TENIA

TENIA New Member

ΤΙΠΟΤΑ...???
  3. Irmakias

Irmakias New Member

Ποσο καιρο εχεις τα πουλια μαζι?Τι κλουβι εχεις?Φωλια διαθετεις?
  4. TENIA

TENIA New Member

Φυσικά και έχω φωλιά και περνούν αρκετή ώρα εκεί. Τα παπαγαλάκια είναι μαζί από τα Χριστούγεννα και το κλουβί,δεν είναι και τεράστιο, αλλά στο petshop μου είπαν πως είναι αρκετά ευρύχωρο και καθώς πρέπει για 2 παπαγαλάκια. Πολλές φορές το αρσενικό ταΐζει το θηλυκό ή το θηλυκό καθαρίζει το αρσενικό. Φιλιούνται κ.λ.π. Όπως ήδη έχω πει τα έχω δει 1-2 φορές να ζευγαρώνουν και απ' ότι έχω διαβάσει στο διαδύκτιο παρουσιάζουν όλα τα συμπτώματα πως θέλουν να ζευγαρώσουν. Συνεχίζουν όμως να μην κάνουν αβγά...
    Last edited: May 7, 2012
  5. Irmakias

Irmakias New Member

Μην ανχωνεσαι υπομονη να εχεις και να μην τα πολυενοχλεις τωρα που ειναι περιοδος αναπαραγωγης παρα μονο για τα βασικα.Τους εχεις κανει διατροφικη προετοιμασια?Ηρεμησε και ολα καλα θα πανε!Αν θες ανεβασε μια φωτο απο το κλουβι και τα πουλακια.
  6. TENIA

TENIA New Member

Πως ανεβάζω foto??? Ααα... Επίσης όσον αφορά τη διατροφική προετοιμασία τους δίνω ασβέστη, βιταμίνες,φρούτα...αλλά το αβγό (που ξέρω πως είναι πολύ απαραίτητο) δεν το άγγιξαν και τις 2 φορές που τους έδωσα
    Last edited: May 8, 2012
  7. Irmakias

Irmakias New Member

Aσβεστιο μαλλον εννοεις.Μπορεις να αγορασεις αυγοτροφη εμποριου.
  8. TENIA

TENIA New Member

Οοοps! Λάθος μου! Για τις φωτο???
  9. yan

yan New Member

ριξτε μελετη,θα βρειτε πολλες απαντησεις...

http://petbirds.gr/
  10. TENIA

TENIA New Member

Εκτιμώ που θέλεις να με βοηθήσεις αλλά όπως έμαθες το παπαγαλάκι μου πέθανε από καρίνα και το ξέρεις αφού εσύ μου έστειλες πληροφορίες για την καρίνα. Ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχώς στέλνεις για βοήθεια το petbirds.gr Τα άτομα εδώ έχουν επιλέξει το συγκεκριμένο foroum και δεν νομίζω πως είναι σωστό να προτείνεις κατ' εξακολούθηση ένα άλλο. Ο καθένας επιλέγει αυτό που του είναι πιο εύχρηστο για βοήθεια. Όταν θέλεις να γίνεις μέλος σε ένα foroum σίγουρα παρουσιάζονται πολλές διαφορετικές επιλογές και μία από αυτές είναι και η σελίδα που προτείνεις. Θέλω να πω πως σίγουρα ψάχνοντας για τα κατοικίδιά μας όλοι ξέρουμε το petbirds.gr αλλά δεν το επιλέξαμε για δικούς μας λόγους και προτιμήσαμε το pets.gr Αν θέλεις να βοηθήσεις μπορείς καλύτερα να γράφεις εσύ τις πληροφορίες που θέλεις και όχι να μας προτείνεις κάτι που εξ' αρχής δεν επιλέξαμε.
  11. yan

yan New Member

θα μπορουσα να γραψω κατεβατα,δεν θα το κανω ομως!
    με απλα λογια,αν δεν σου αρεσει,απλα μην το διαβασεις.

ευχαριστω.
  12. TENIA

TENIA New Member

αυτο θα κανω και μαλλον ολοι πρεπει να κανουν το ιδιο
  13. panos15

panos15 New Member

Γεια σας ειναι κανεις μεσα; αν ναι να απαντηση παρακαλω

Share This Page