Περίοδος Σκύλας

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by imported_Μαίρη, Dec 8, 2007.

1. vaso85

vaso85 New Member

:roll: Συμφωνώ..
  2. Sofia

Sofia New Member

Bεβαια δεν υπαρχουν στην φυση,ολες οι ρατσες σκυλων δημιουργηθηκαν απο καποιους ανθρωπους που ηθελαν σκυλια με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα,μορφολογιας η χαρακτηρα
  3. vaso85

vaso85 New Member

Φυλές ανθρώπων υπάρχουν πάντως στη φύση οπότε δε καταλαβαίνω γιατί να μην υπήρχαν και φυλές σκύλων...

Όπως και να έχει δεν καταλαβάινω που κολλάει αυτό σε αυτό που ρώτησα και κυρίως το ότι εγώ έχω "καθαρόαιμο", που εφόσον δεν υπάρχουν φυλές, είναι και εμένα ημιαιμο, ή τελοσπάντων είναι ένα σκυλάκι του Θεού (και δε με νοιάζει καθόλου αν είναι ή όχι ράτσα..μου φτάνει που έχει αρκετές πιθανότητες να έχει μια υγιή ζωή)...
  4. Sofia

Sofia New Member

Τα σκυλια προφανως στην Ασια ηταν διαφορετικα απ'οτι στην Αφρικη αλλα δεν υπηρχαν ρατσες,αρα δεν μπορουμε να επικαλουμαστε την φυση σε αλλα και σε αλλα οχι :wink:
    Στην φυση ο μεσος ορος ζωης του σκυλου ειναι 2,5-3 χρονια οχι 12-14 που ειναι οταν εμεις τα βαζουμε στα σπιτια,τα εμβολιαζουμε,τα περιθαλπτουμε κλπ.
    Αν δεχεσε οτι το σκυλι πρεπει να ειναι οπως και στην φυση και να ζευγαρωνει(που και ετσι να ειναι οπως εγραψαν και παραπανω ΔΕΝ ζευγαρωνουν ολα),θα πρεπει να δεχτεις και πολλα αλλα πραγματα που θα εκαναν τα σκυλια μας αν ζουσαν στην φυση και εμεις τα παραβιαζουμε
  5. vaso85

vaso85 New Member

Εγώ πάντως απλά ρώτησα γιατί να παθαίνουν όλα αυτά τα κακά πράγματα τα σκυλάκια μας αν δεν τα στειρώσουμε, δηλαδή αν δεν παρέμβουμε στη φύση, πείτε και από άγνοια ..
    Αν είναι τόσο κακό να ρωτάω πράγματα αυτονόητα για εσάς, συγνώμη...
    Και δεν είπα ποτέ να αφήσουμε ανεξέλεγκτα τα ζώα, στη μοίρα τους...
    Όσο για τις ράτσες μπορεί να είναι και έτσι...Λίγο με νοιάζει.. :roll:
  6. fwteinh

fwteinh New Member

δεν ειναι κακο, απλα ανεφερες προηγουμενα οτι η φυση ειναι αθωα γενικα.κ αυτο ειναι υπεραπλουστευμενο σε μερικες περιπτωσεις. γιαυτο και πηρες απαντησεις
  7. Marin

Marin Administrator

Τα οποία καθαρόαιμα δημιούργησε ο άνθρωπος όμως.
  8. Marin

Marin Administrator

Μην αμύνεσαι, απόψεις ανταλλάσσουμε εδώ, δε μαλώνουμε.
  9. vaso85

vaso85 New Member

OK συγνώμη απλά ένιωσα μια επίθεση.. :oops:

Συνεχίζω να πιστεύω οτι η φύση είναι αθώα για το θέμα άνθρωποι/ζώα-αρρώστιες στο βαθμό που υπάρχουν σήμερα...Απόψεις είναι αυτές.
    Ευχαριστώ πάντως, έχω καλυφθεί αρκετά για το αρχικό μου ερώτημα.
  10. wolfone

wolfone New Member

Nαι, 100%, όπως και τα ημίαιμα ... διαφωνούμε κάπου? :)
  11. ιοαννα

ιοαννα New Member

Γεια σας.
    Την επόμενη εβδομάδα έχω κανονίσει με την κτηνίατρο να κάνω στείρωση στην Φούσα μου.
    Πείτε μου τι πρέπει να κάνω μέτα την επέμβαση.
    Π.χ ζει στον κήπο.θα μπορεί να κουνηθεί (να φάει, να πιεί) ή πρέπει να την πάρω στο σπίτι?
    Λείπω αρκετές ώρες λόγω δουλειάς.μήπως πρέπει να πάρω άδεια για να την προσέχω?(δεν θα με χάλαγε.θα έλεγα ότι είναι οικογενειακό πρόβλημα υγείας).
    Γενικά μετά την επέμβαση τι θα πρέπει να κάνω??
    Ευχαριστώ.
    Υ.γ (ασχετο με το θέμα)αν κάνω κάποια κατάθεση στον λογαριασμό του stray πρέπει να είναι συγκεκριμένα για ένα περιστατικό ή μπορώ απλά να βάλω κάποιο ποσό.
  12. gikkat

gikkat New Member

Πρέπει να της δώσεις την αντιβίωσει που θα σου πει ο κτηνίατρός σου και καλό θα ήταν την πρώτη μέρα να την έχεις κάπου μέσα γιατί θα είναι λίγο ζαβλακωμένη από τη νάρκωση. Φαντάζομαι ο κτηνίατρος θα χρησιμοποιήσει κάποιος αυτοκόλλητο επίδεσμο ώστε να μην πειράξει τα ράμματα...

(για το άλλο σου στέλνω pm, μην βγούμε εκτός θέματος)
  13. ιοαννα

ιοαννα New Member

Μετα από πόσες μέρες μπορώ να την βγάλω βόλτα?
  14. gikkat

gikkat New Member

Και την ίδια ακόμα αλλά δε νομίζω να έχει όρεξη, μάλλον θα κοιμάται... :wink:
  15. ιοαννα

ιοαννα New Member

thx...
    Λογικά και η κτηνίατρος θα με ενημερώσει αλλά αγχώθηκα λίγο.
  16. dafni

dafni New Member

Η δικιά μου την ίδια μέρα της στείρωσης μετά από κανα 4ωρο βγήκε βόλτα κανονικά και έτρεχε κιόλας. Μην ανησυχείς. :)

Share This Page