Pet shops (Αληθινή Ιστορία)

Discussion in 'Σχετικά με τα Pet Shops που εμπορεύονται ζώα' started by Numa, Nov 27, 2007.

1. Numa

Numa New Member

θα ήθελα να ενημερωθούν όλοι οι ζωόφιλοι εαν είναι δυνατόν για ενα
    συγκεκριμένο pet shop στην Λυκόβρυση Αττικης. Πριν 15 μηνες πηρα το
    σκυλάκι μου απο εκει. Ειχε pedigree που δεν μου έδωσαν. Το πηρα στις 29/11/2006, αγγλικο μπουλντόγκ. Εκαναν πανω απο δυο ωρες να το φερουν στο καταστημα. Ποιος ξερει που τα κρατανε. Μου είπαν ότι ειναι 2 μηνων. Στις 30/11/2006 ο κτηνίατρος που το πηγα μου είπε ότι εχει δυσπλασια και οτι θα ηταν καλυτερο για μενα να το γυρισω πισω. Το σκυλάκι ηταν σχεδόν 4 μηνων. Ποιος ξέρει ποσοι το ειχαν πάρει σπιτι τους και το επεστρεψαν. Αποφάσισα να το κρατησω και να το αγαπησω και να το βοηθησω. Μέσα στις επόμενες 3 ημέρες ανακάλυψα ότι έχει δεμοδικωση. Του είχαν κάνει μια ένεση για να μην φαινεται. Τους πήρα τηλεφωνο και με εβρισαν απο το pet shop , οτι ειμαι απατεωνας και οτι μπορω να το επιστρεψω και να μου δωσουν ενα αλλο! Λες και ήθελα να αλλαξω μπλουζα! Επέμεναν να το παω στον δικό τους κτηνίατρο παρόλο που ειχα βεβαίωση γραπτή από τον δικό μου κτηνίατρο για τα προβλήματα που είχε. Σταμάτησα να ασχολούμαι μαζί τους και αποφάσισα να κάνω καλά τον σκυλο μου. Επί 4 μήνες ήταν κλεισμένος στο σπίτι, έπαιρνε 5 αντιβιοτικά την ημέρα και τον εκανα μπάνιο με Ταctic σε καθημερινή βάση. Ο κτηνίατρος φοβόταν οτι μπορεί να μην αντέξει τα φάρμακα. Τους διαψεύσαμε όμως όλους! Μέσα Φεβρουαρίου έκανε τα πρώτα του εμβόλια αφού η δεμοδίκωση εξαφανίστηκε. Συνέχισα να του κανω μπανιο μια φορά την βδομάδα και να του βάζω αλοιφες αλλα ήταν καλά! Ολο αυτο το διάστημα που είχε προβλημα ποτε δεν τον ακουσα να κλάψει. Ο κτηνίατρος δεν πιστευε οτι μετα απο αυτα που περασε ειναι τοσο χαρουμενος και φιλικος προς ολους! Ειχα να αντιμετωπισω την εχγειρηση για την δυσπλασια για την οποια επαιρνε χαπια και πηγαινε καλα. Πίστευα οτι και αυτο θα το ξεπερνουσε. Δυστυχως, στις 9/11/2007 στις 7:30 το πρωι τον έχασα απο έμφραγμα, μέσα στα χέρια μου, απ'ότι μου εξήγησε ο γιατρος. Παρόλες τις τεχνητές αναπνοές και τις μαλάξεις δεν μπορεσα να τον σωσω. Τον πηγα σε κλινικη αλλα ηταν ηδη νεκρος. Δεν ξέρω αν υπαρχουν ανθρωποι που μπορουν να καταλαβουν το τεραστιο κενο που αφησε πισω του στην ζωή μου. Δεν θα μπορέσω να τον ξεχάσω ποτέ, ουτε αυτα που μου πρόσφερε εστω και για 12 μηνες.
    Σας τα λεω αυτά , ξεροντας οτι μπορεί και να με θεωρήσετε υπερβολική, και γνωρίζοντας τον αγωνα σας ενάντια στα pet shops, για όλα αυτά τα πλάσματα που ενω γνωρίζουν το μέλλον τους αφήνουν να ζευγαρώνουν για να τα μοσχοπουλήσουν χωρίς να τους ενδιαφέρει η ταλαιπωρία και η κατάληξη τους. Τουλάχιστον προσπαθώ να πιστεύω ότι μαζί μου περασε καλα εστω και για λιγο αντι να γυρισει πισω σε κλουβι αντιμετωπιζοντας το ενδεχόμενο της ευθανασίας. Με κάνει να νιωθω καλυτερα.
    Χτες, 26/11/2007 επικοινώνησα με το pet shop , δεν τους ειπα για τον θανατο του Νuma απλά ζήτησα τα χαρτια του που ακόμη δεν εχω παρει. Ειπαν οτι τα εχουν και θα μου τα στειλουν. Μάλλον πλαστα.
    Numa, το όνομα του σκύλου μου, σημαινει άνθρωπος σε μια ινδιανικη διαλεκτο. Για μένα ηταν ο συντροφος μου.
  2. aggeliki

aggeliki New Member

Re: Pet shops

:cry: :cry: :cry: λυπαμαι πολυ για το σκυλακι σου και την ταλαιπωρια που τραβηξε!ομως χαιρομαι που το αγαπησες και δεν το γυρισες πισω και εκανες το καλυτερο για αυτο! :)καταλαβαινω τον πονο σου!κουραγιο...

Υ.Γ.μου αρεσει το ονομα που του ειχες δωσει και πιο πολυ γιατι ειναι ινδιανικο.
  3. dora

dora New Member

Numa, καλώς ήρθες.
    Ιστορίες σαν τη δική σου υπάρχουν πολλές, πάρα πολλές. Ο καθένας,βέβαια, πονάει για τον σκύλο του και έπειτα για τα υπόλοιπα σκυλιά.
    Ήθελα να σε ρωτήσω γιατί αποφάσισες να μπεις στην διαδικασία να αγοράσεις το ζώο σου από super market ζώων. Δεν ήξερες τι γίνεται εκεί? κι αν δεν ήξερες, γιατί δεν έψαξες πριν το αγοράσεις? Γιατί δεν ρώτησες? Γιατί δεν έμπαινες στο forum αυτό ή κάποιο άλλο ένα χρόνο πριν?
    Είναι πολύ σημαντικό τέτοιες ιστορίες να βγαίνουν στην επιφάνεια για να ενημερώνεται ο καινούριος κόσμος που μπαίνει στον κόπο να ψάξει πριν αγοράσει τον σκύλο-φίλο του.
    Δεν έχω επιθετική διάθεση, να με συγχωρείς αν βγαίνει έτσι, αλλά ειλικρινά λυπάμαι που πρώτα πρέπει να την παθαίνουμε και μετά να μαθαίνουμε.
    Λυπάμαι για τον χαμό του φίλου σου. Έστω κι έτσι όμως, διδάχτηκες ένα πολύ σημαντικό μάθημα για το πως έχουμε καταντήσει τα ζώα που θεωρούμε πιστούς και αιώνιους συντρόφους μας.
  4. Καταλαβαίνω 100% το κενό που νοιώθεις (το έχω νοιώσει και το νοιώθω). Είμαι σίγουρη, όμως, ότι και πολλοί άλλοι στο forum σε καταλαβαίνουν και δεν σε θεωρούν υπερβολική.

Ήταν απίστευτα τυχερός που βρέθηκε στην αγκαλιά σου.
    Του έδωσες μια ευκαιρία να ζήσει ευτυχισμένος, να παλέψει για να ζήσει και να νοιώσει την αγάπη σου (που είμαι σίγουρη ότι ήταν το παν γι'αυτόν).

Έφυγε μέσα στα χέρια σου, ζεστά και τρυφερά και γνώριζε πόσο τον αγαπούσες...

Καλό ταξίδι να έχει ο Numa

:smt059

Για το Numa να παλέψεις να μειωθεί ο κόσμος που απευθύνεται σε pet shops για ζωάκια. Να μάθει περισσότερος κόσμος τις συνθήκες που επικρατούν και το μαρτύριο των ζώων που αναπαράγονται προς πώληση σε αυτά τα απαράδεκτα καταστήματα....
  5. george23

george23 New Member

yorkshire terrier toy

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να πάρς ένα yorkshire terrier toy. Έχω βρει από pet shop αλλά και από ιδιώτη από τον οποίο θα δω και τους γονείς του κουταβιού. Ποιον να εμπιστευθώ για να το πάρώ?
  6. Niva2gr

Niva2gr Moderator

7. ROTTIE

ROTTIE New Member

Καλησπέρα φίλε george23.
    Πριν πάρεις σκύλο, διάβασε και ενημερώσου, πρώτα απ’ όλα, για τη φυλή που σ’ αρέσει.
    Για παράδειγμα, yorkshire terrier toy ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Σχετικά με τα pet shop διάβασε τη συζήτηση που σου πρότεινε η Niva2gr.
    Σχετικά με τους ιδιώτες που ζευγαρώνουν ανεξέλεγκτα τα αμφιβόλου ποιότητας ζώα τουs, διάβασε τις συζητήσεις που αφορούν του BYB. “Ξεφύλλισε” λίγο το forum… :wink:
  8. marinaki

marinaki New Member

Να ρωτήσω κάτι??? Τι είναι το ΒΥΒ??? Βλέπω που το αναφέρετε αλλά δεν έχω καταλάβει τι είναι... :oops: :oops:
  9. Niva2gr

Niva2gr Moderator

BackYard Breeders!
    Έτσι νομίζω οτι λέγονται!
  10. XxArtemisxX

XxArtemisxX New Member

Γεια σου george23!!Όλοι θα σου πουν όχι από pet shop και να το ψάξεις
    πολύ από που θα το πάρεις!!

Και κάτι ακόμα:
    ROTTIE
    Υπάρχει τέτοια ράτσα!! :)
  11. ROTTIE

ROTTIE New Member

Oι BYB (Back Yard Breeders) είναι οι εκτροφείς της «πίσω πόρτας» ή της «πίσω αυλής. Οι ιδιώτες, δηλαδή, που ζευγαρώνουν ανεξέλεγκτα τα αμφιβόλου ποιότητας ζώα τουs.
  12. ROTTIE

ROTTIE New Member

Παιδιά πρέπει να μάθουμε να διαβάζουμε ΟΛΟΙ μας τα πρότυπα των φυλών για να μην πέφτουμε θύματα των αετονύχηδων!
    Αγαπητή φιλγη XxArtemisxX, το πρότυπο της φυλής (Fιdιration Cynologique Internationale) είναι εδώ: http://www.fci.be/uploaded_files/086A2003_en.doc

Yorkshire Terrier ΤΟΥ, δεν υπάρχει. :wink:
  13. XxArtemisxX

XxArtemisxX New Member

Για αυτή τη ράτσα λέω!!Τα αναφέρουν και ως Yorkshire Terrier Toy!!
  14. fwteinh

fwteinh New Member

Μπορεις να μου πεις σε πμ πως λεγεται το καταστημα κ που ειναι ακριβως?
  15. gikkat

gikkat New Member

Ως toy terrier την αναφέρουν γιατί είναι το μικρότερο από όλα τα είδη terriers...
  16. ROTTIE

ROTTIE New Member

Ακριβώς. Είναι ένα toy terrier!
    Yorkshire toy ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Το Yorkshire είναι ένα. Ούτε toy, ούτε μίνι, ούτε maxi.
    Τα λεγόμενα «toy» (poodle toy, malteze toy, Yorkshire toy) δεν είναι τίποτα άλλο από επιλεκτική εκτροφή μικρόσωμων σκύλων και είναι ΕΚΤΟΣ προτύπου. Κάποιοι αετονύχηδες λοιπόν, αντί να τα χαρίζουν, το κάνουν επί τούτου και τα πουλάνε μαύρο χαβιάρι στους αδαείς.
  17. XxArtemisxX

XxArtemisxX New Member

Τώρα μπορεί να σας ζαλίσω,αλλά θέλω να καταλάβω την διαφορά!!
    Τα Yorkshire Τerrier έχουν ένα συγκεκριμένο μέγεθος,τα toy πόσο μικρά
    είναι για να έχουν διαφορά??
  18. ROTTIE

ROTTIE New Member

:?
    Μάλλον δεν κατάλαβες…
    Δεν υπάρχει Yorkshire toy βρε XxArtemisxX!

Διάβασες το πρότυπο? Διάβασε το πρότυπο για να καταλάβεις πως θα πρέπει να είναι ένα Yorkshire.
    Οτιδήποτε παρεκκλίνει από το πρότυπο είναι κακής ποιότητος ζώο με ότι αυτό συνεπάγεται σε μορφολογία, υγειά, χαρακτήρα.
  19. Sofia

Sofia New Member

To yorkshire ανοικει στo group 3 terrier - section 4 Τoy terrier

απο το FCI - Standard N°86/ 28. 11. 2003 / GB
    YORKSHIRE TERRIER

ORIGIN : Great Britain.

DATE OF PUBLICATION OF THE ORIGINAL VALID STANDARD : 29.10.2003.

UTILIZATION : Toy Terrier.

CLASSIFICATION F.C.I. : Group 3 Terriers.
    Section 4 Toy Terriers.

Πιθανον εκει να βρισκεται και το μπερδεμα,και το οτι ορισμενοι τα μικροσωμα γιορκσαιρ τα κατατασουν ξεχωριστα στα toy,ενω ολα τα γιορκυ ανοικουν στα toy terrier
  20. Sofia

Sofia New Member

Poodle toy υπαρχει,Τα poodle κατατασονται σε Standard-Medium-Miniature-Toy
    http://www.fci.be/nomenclatures_detail. ... 9#section2

Share This Page