Πεταλουδίτσες σε ξηρά τροφή

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by drosia, Oct 9, 2007.

1. drosia

drosia New Member

Problem...

Καινουργιες κροκετες ληξης Οκτωβριο 08 (μαρκα καινουργια που δοκιμαζω, εισαγομενη απο USA, και κατοπιν πολλων συζητησεων με το παιδι στο pet shop με ειπε να τη δοκιμασω ευρευνητικα γιατι ειναι για υπερβαρα και ενηλικα-μικροσωμα σκυλια, σημειωτεον δεν με απασχολει η τιμη)

παντα τις κροκετες τις αδειαζω απο τη σακουλα σε στεγανοποιημενο πλαστικο μεγαλο κουτι (σαν τεραστιο ταπερ σκεφτητε).
    μεχρι τωρα ποτε δεν ειχα προβλημα :smt017 χθες ομως με το που ανοιγω το κουτι πεταγονται πεταριζοντας απο μεσα τρεις μικρες πεταλουδες, και οπως ανακατεβω βλεπω μεσα αλλες 2 (ποτε βρεθηκαν εκει???? το προηγουμενο βραδυ που ταισα τον Παρη δεν υπηρχε τιποτα μεσα)

παιζει να ειναι χαλασμενες οι κροκετες?
    παιζει να αναγραφεται fake ημερομηνια ληξης?
    θελουν πεταμα?
    παιζει κατι αλλο ασχετο μηπως?
  2. gikkat

gikkat New Member

παίζει να μην διατηρούνται καλά εκεί που τα αδειάζεις???εγώ το αποφεύγω αυτό γενικά...
  3. dora

dora New Member

Ναι ναι ναι. Είναι χαλασμένες. Εγώ πριν μια βδομάδα είχα βρει τέτοιες πεταλουδίτσες στα μπισκότα. Να τις κλείσεις και να τις πας πίσω, να σου τις αλλάξει. Εγώ έτσι έκανα. Και να σκοτώσεις αυτές τις πεταλουδίτσες γιατί γεννάνε σκουληκάκια και μετά ξανά πεταλουδίτσες. Θα γεμίσεις. Εμένα μου το είπε η Μαρίνα και δύο μέρες μετά είχα βρει και σκουληκάκια. Δρόμο γρήγορα...
  4. drosia

drosia New Member

χμμμμ καλα το φανταστηκα

αλλα η απορια μου ποια ειναι εμενα τωρα...εχουμε φαει σχεδον το μισο τσουβαλακι...γιατι τωρα????
    εφοσον ηταν χαλασμενες εξ αρχης δεν θα πρεπε να εμφανιστουν αμεσως τα πετουμενα???
  5. dora

dora New Member

Δεν ξέρω.. μπορεί να είχαν πρώτα σκουλικάκια και μετά να έγιναν οι πεταλουδιτσες?Το ίδιο μου είχε γίνει στο πρώτο κουτί με τα μπισκότα και νόμισα ότι έφταιγα εγώ που δεν τα είχα κλείσει καλά..Αλλά όταν είδα και το δεύτερο έτσι... :?
  6. drosia

drosia New Member

και γω ετσι νομισα :(
    ναι αλλα εχουμε φαει τοσες (και του αρεσαν του ατιμου, αλλα τι να περιμενεις αυτο το σκυλι οτι σαβουρα του δινεις τη τρωει!!)

υπαρχει φοβος να εφαγε σκουληκακια και......δεν ξερω τι?
  7. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Δεν αποκλείεται να ήταν χαλασμένη! Εγώ μιά φορά άνοιξα καινούρια σακούλα με ξηρά τροφή για τα κουνέλια, και ενώ έληγε το 2008 είχε μέσα σκουληκάκια!
  8. gikkat

gikkat New Member

κράτα τις πεταλούδες για τη συλλογή σου και πήγαινε πίσω το τσουβάλι :-D
  9. drosia

drosia New Member

ομολογω.... ειμαι εγκληματιας :smt027
    τη μια τη πατησα με το ποδι
    την αλλη την χτυπησα με τη μυγοσκοτωστρα
    και την 3η της προκαλεσα ασφυξια μεσα στις παλαμες μου

τις υπολοιπες τις εκλεισα μεσα στο κουτι :chain:
    το βραδυ στο μπαλκονι σιγουρα θα χουμε κατι απο χιτσκοκ "τα πουλια" :smt096
  10. drosia

drosia New Member

εε καλα το ξερα!!

πηγα στο pet shop, τους εξηγησα πολυ ευγενικα τι εγινε και σαφως με απεκλεισε το γεγονος να ηταν χαλασμενες :roll:

αποκλειεται, μπηκε μυγα μεσα ,αποκλειεται να ειναι χαλασμενες, η απαντηση του

ε αντε τωρα να χωρεσεις ελεφαντα σε fiataki!!!!πηρα τις συνηθισμενες κροκετες που επαιρνα και εφυγα

ουτε λογος για επιστροφη...
  11. noela

noela New Member

Δε στέλνεις κανένα μεηλ παραπόνων στην εταιρεία? Πιθανότατα θα πάρεις κανένα πακετάκι δώρο εξευμενισμού.
    Όσο για το πετσοπ... τι να πω... άμα φέρονται έτσι στους πελάτες.. :shock:
  12. platon

platon Σκύλος

Η εταιρεία τι φταίει αν αυτός δεν τις έχει σωστά αποθηκευμένες ?
  13. noela

noela New Member

Μα άμα είναι συσκευασμένες πώς θα μπορούσε να μπει κάτι?
    Εκτός αν εννοείς ότι αυτό μπορεί να συνέβη γιατί τις έχει στον ήλιο ή στη υγρασία. Όπως και να 'χει κάπου θα πρέπει να απευθυνθεί.
  14. platon

platon Σκύλος

Πιστεύω πως είναι αποκλειστικά ευθύνη του μαγαζιού. Αν τις έχει μέσα στο ήλιο και την υγρασία, αν τις πετάει από εδώ και από εκεί, αν σκίστηκαν στη μεταφορά...

Ενώ η εταιρεία έχει μια αποθήκη, φορτώνει την παλέτα και την στέλνει.
  15. drosia

drosia New Member

Αυτο παιζει ναι, αλλα σκεφτομαι οτι απο τη παραγωγη μεχρι την αποθηκευση-συσκευασια δεν ξερεις τι μπορει να μπει μεσα και να εκκολαπτει.

εδω η αδερφη μου βρηκε αραχνουλες μικρες μεσα σε κλειστει συσκευασια φασολιων (γνωστης μαρκας) αιντε τωρα ψαχνε ποιος που ποτε γιατι
  16. drosia

drosia New Member

ε τωρα τα πηρα κανονικα

θα τον γηοσω τον τυπο :x θα τον δωσω στεγνα στο forum :smt074

πηρα καινουργιες κροκετες και οταν φτανω σπιτι διαπιστωνω (δεν το προσεξα εκει απο ξεχασια) οτι ληγουν 10/07.. δηλαδη εχουν ληξει με αλλα λογια!!!!!
    πω πω μιλαμε εγινα τουρμπο :-x
  17. dora

dora New Member

Πλάκα με κάνεις? Ωραία...

platon, στο θέμα συντήρησης, δεν υπάρχει περίπτωση να φταίει και ο προμηθευτής-εισαγωγέας του προϊόντος (να μην έχει αυτός τις κατάλληλες συνθήκες συντήρησης-διατήρησης του εμπορεύματος)?
  18. drosia

drosia New Member

και γω το σκεφτηκα αυτο..
    αλλα δεν ξερω, αυτος θα σου πει οτι ειναι υπευθυνος μονο για τη διανομη του προιοντος (φανταζομαι) και οχι για τη σωστη συντηρηση του
  19. marinaki

marinaki New Member

Παιδιά καλησπέρα!
    Ο εμπορος είναι υπεύθυνος όχι μόνο για την πώληση των προιόντων,αλλά κ για τη σωστή φύλαξη στους για να μην αλοιωθούν,για τον έλεγχο αν η συσκευασίες μεταφέρθηκαν σωστά χωρίς να είναι σκισμένες ή χαλασμένες όπως επίσης κ για τον έλεγχο του αν η αναγραφόμενη ημερομηνία του προιόντος έχει παρέλθει.Απαγορεύεται να πωλούν ληγμένα τρόφιμα!Η εταιρεία παραγωγής δεν έχει απολυτη ευθύνη απέναντι στον καταναλωτή αλλά απέναντι στον έμπορο.Ο έμπορος είναι υποχρεωμένος να ελεγχει αυτα που του δίνουν οι εταιρείες παραγωγής κ αν δεν είναι καλά να τα επιστρέφει... Απο τη στιγμή που ο έμπορος πάρει στα χέρια του το εμπόρευμα είναι ευθύνη δική του να το φυλάξει σωστά ή να το πετάξει αν έχει λήξει/χαλάσει/είναι ακατάλληλο... Όπως επίσης μπορεί να επιστρέψει στην εταιρεία παραγωγής τα χαλασμένα προιόντα κ να ζητήσει άλλα(φυσικά μετά απο την πάροδο συγκεκριμένου χρόνου).
    Ο εν λόγω έμπορος λογικό είναι να μην κάνει κάτι τέτοιο γιατί πιθανώς οι τροφές βρίσκονταν αιώνες στην άθλια αποθήκη του κ τι θα έλεγε στην εταιρεία παραγωγής?:"Συγνώμη,αλλά οι τροφές που μου προμηθεύσατε πριν 100 χρόνια χάλασαν!Εσεις έχετε την ευθύνη οπότε προμηθεύστε με με καινούριες!!!!" :shock:
    Εν κατακλείδι,ο υπεύθυνος για την πώληση ληγμένων ή χαλασμένων τροφών είναι ο έμπορος.Αν ήταν σίγουρος για την ποιότητα φύλαξης των τροφών τότε κ μόνον τότε θα σε παρέπεμπε στην εταιρεία παραγωγής,πράγμα το οποίο δεν έκανε...Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να παραπονεθείς στην εταιρεία παραγωγής του συγκεκριμένου προιόντος κ ναπείς πιο μαγαζί σου την προμήθευσε!Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο ή να στείλεις μειλ.Το σίγουρο είναι οτι θα σου στείλουν μια σακούλα του προιόντος που αγόρασες δωρεαν κ ίσως να ζητήσουν εξηγήσεις απο το εν λόγω μαγαζί!
    (σπουδάζω διοίκηση κ τα έχω διαβάσει αυτά!Δεν τα λέω στην τύχη!)
  20. drosia

drosia New Member

δεν εχεις αδικο marinaki, αλλα εφοσον τα headquarters ειναι αμερικη και η συγκεκριμενη μαρκα εισαγεται απ' ευθειας, χωρις να υπαρχει εργοστασιο παραγωγης στην ευρωπη, χλωμο το κοβω να παει το μαιλ μου (γιατι για τηλ δεν το συζητω)

βεβαια θα ψαξω το site να δω τι παιζει
    εμενα αλλο με προβληματιζει....ο διανομεας εμπλεκεται πουθενα?

Share This Page