Πεταλουδίτσες σε ξηρά τροφή

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by drosia, Oct 9, 2007.

1. platon

platon Σκύλος

Οι περισσότερες τροφές έχουν ημερομηνία λήξης 2 χρόνια μετά την παραγωγή.
    O διανομέας έχει μια ευθύνη αλλά η μεγαλύτερη είναι του μαγαζιού.

Ο διανομέας παραγγέλνει από την Αμερική 1 container και προσπαθεί να το δώσει, την στιγμή που η αγορά έχει 4543645 σκυλοτροφές. Δεν τα καταφέρνει και βλέπει ότι σε 6-8 μήνες του λήγουν οι τροφές, χτυπάει τις τιμές, δίνει προσφορές και γεμίζει τα μαγαζιά.

Από εκεί και πέρα φταίει ο έμπορος γιατί την παίρνει εν γνώση του ότι λήγει σε μικρή περίοδο και προσπαθεί να την δώσει και αυτός.

Τώρα σχετικά με την ημ. λήξης, εγώ θα την έδινα τον σκύλο μου. Έχει 20 ημέρες ακόμη για να λήξει αλλά εκτός από αυτό, την στιγμή που η εταιρεία της δίνει 2 χρόνια διάρκεια ζωής, δεν πιστεύω ότι 1 ή 2 μήνες παραπάνω την κάνουν ακατάλληλη.

Όσον αφορά τις συνθήκες συντήρησης, αν έφταιγε ο διανομέας δεν θα ήταν προβληματική 1-2 συσκευασίες αλλά ολόκληρη η παρτίδα. Θα είχε διαμαρτυρηθεί ο συγκεκριμένος αλλά και άλλοι έμποροι. 1-2 συσκευασίες μπορεί να είναι και τυχαίο γεγονός αλλά όπως και να έχει θα μπορούσε να αναλάβει την ευθύνη για να κερδίσει τον πελάτη.
  2. drosia

drosia New Member

νεοτερα απο το μετωπο

φουντωσα πρωι-πρωι

σαφως και δεν μου την αλλαξανε, γιατι δεν ληγει ακομα αλλα σε 20 μερες οπως με ειπε, αλλα περαν τουτου με εκνευρισε το γεγονος που με πολυ αλοαζονικο τροπο μου εριξε το βαρος λεγοντας
    "εγω εχω ενα προιον στο ραφι μου που δεν εχει ληξει ακομα, ο πελατης (στο 3ο ενικο λες και γω δεν ημουν μπροστα) πρεπει να κοιταει την ημ. ληξης, με αλλα λογια εσυ φταις που δεν το ειδες..

επισης το οτι ποτε δεν μπορεις να ξερεις ποσο χρόνο ζωης δινει μια εταιρια στο προιον της, και οτι αυτοι μπορουν να παρουν απο το διανομεα τροφη που ληγει τον ιδιο μηνα λεγοντας χαρακτηριστηκα "οι διανομεις εχουν τις παλετες με τη φρεσκια να καθεται και μας λενε παρε αυτη, που ληγει ομως σε λιγο καιρο"..σωστος ο παικτης!! το εριξε και στους διανομεις εκτος απο το πελατη :smt021

και ολα αυτο στο _____, sorry admin αν θες κοψτο
    αντε γιατι τα πηρα τωρα, αν ηταν ανθρωπινη τροφη θα με κανε τουμπες, επειδη ειναι του σκυλου δηλαδη ας τη παρει και ληγμενη :smt013 ααααααα

Αφαιρέθηκε... Κατερίνα
  3. platon

platon Σκύλος

Αυτός παίρνει ότι να'ναι ?? Δεν κοιτάζει ημερομηνίες, δεν ρωτάει τον προμηθευτή του πότε λήγουν ??

τσ τσ
  4. aristea

aristea Active Member

Είναι υπεύθυνος για το προιόν όπως πολύ σωστά έγραψε το Μαρινάκι ανεξάρτητα και από την ημερομηνία λήξης. Εμπόριο κάνω και είμαι υποχρεωμένη να αλλάξω το προιόν εφόσον υπάρχει πρόβλημα.
    Αυτά που σου λέει είναι δικαιολογίες, απλά δεν είναι καλός επαγγελματίας.
    Πρέπει να επιμείνεις!
  5. drosia

drosia New Member

μπαααααα, με γηωσε και αυτος με τη πρωτη, μου την ειπε, οποτε μηδεν αποτελεσμα και ετσι εγω αλλαζω pet shop
  6. marinaki

marinaki New Member

Επειδή όντως τα πράγματα στην Ελλάδα πάνε ανάποδα κ ποτέ δεν ισχύει το ρητό "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μην ξαναπάς σε αυτόν!
    Πάντως όπως κ να έχει είτε φταίει ο διανομέας είτε η εταιρεία ο έμπορος είναι εκείνος που έρχεται σε επαφή με τον πελάτη οπότε εκείνος πρέπει να ελεγχει τα προιόντα γιατί ζημιά κάνει στο μαγαζί του κ όχι στο διανομέα ή στην εταιρεια!!Ουσιαστικά διώχνει πελάτες!Αν ήταν σωστός θα διάλεγε άλλον διανομέα η θα απαιτούσε φρέσκιες τροφές για το μαγαζί του είτε απο την εταιρεία είτε απο τους διανομείς!Όλοι το μόνο που ξέρουν είναι να ρίχνουν τις ευθύνες στους άλλους!Αν αυτός απαιτούσε σωστά προιόντα,κ όχι μόνο αυτός αλλά όλοι οι έμποροι,δεν θα υπήρχε αυτό το φαινόμενο...Τελος πάντων.
    Πάντως είμαι σίγουρη οτι αν στείλεις μειλ θα σε αποζημιώσουν ή έστω θα πουν κ μια συγνώμη.Εκεί είναι Αμερική κ τα προσέχουν αυτά!Δοκίμασε το κ δεν έχεις να χάσεις τίποτα! :wink:
  7. fwteinh

fwteinh New Member

εγω βρηκα σημερα σκουλικια πεθαμενα ..στην ξηρα τροφη των σκυλων μου!την εχω κανα μηνα αλλα κι αλλες τις εχω καιρο και δεν επαθαν τιποτα.τωρα καταλαβαινω γιατι ειχε προσφορα τις μεγαλες ποσοτητες ξηρας στο μαγαζι...
  8. noela

noela New Member

Εγώ προσφάτως βρήκα σκουληκάκια ολοζώντανα σε ξηρά τροφή καμιά 10αριά ημερών. Ευτυχώς ήταν 7μισόκιλο. Μετά το εγκεφαλικό την πέταξα και την άλλη μέρα πήγα και πήρα 15κιλο άλλης μάρκας. Τους ανέφερα το συμβαν και μου είπαν
    - "Έπρεπε να μας την επιστρέψετε και να σας δώσουμε το αντίτιμο"!
    - "Μα ξέρετε, δεν μπορούσα να κρατήσω μέχρι σήμερα τα σκουλήκια" (μπλιαχ)
    - "Επρεπε να το τυλίγατε και να μας το φέρνατε. Είναι κάπου 35 ευρώ αυτά. Τα στέλνουμε πίσω"
    Και δεν ήμουν καν στο κατάστημα που ψωνίζω συνήθως.
    Την επόμενη φορά θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και θα κρατήσω για πετς τα σκουληκάκια μέχρι να τα επιστρέψω.
    Τεςπα, μου είπε ότι έχει σχέση με τις συνθήκες αποθήκευσης αλλά παρόλαυτά προτίμησα κάτι σε άλλη συσκευασία και θα παραμείνω εκεί.
  9. drosia

drosia New Member

μπρρρρρρ σκουλικακια μπλιαχ

εγω απο τοτε που το παθα φερνω απο το προμηθευτη μας Θεσ/νικη τα τσουβαλακια...εχουν αλλο αερα απο εκει ..του Βαρδαρη :-D
  10. fwteinh

fwteinh New Member

αα το χετε παθει αρκετοι δηλαδη...!!!αυτο πιστευω, οτι εχει σχεση με τις συνθηκες αποθηκευσης.λετε να παω να τους το δειξω το τσουβαλι μπας και μου δωσουν αλλο?θα με θυμουνται ομως?μηπως κατηγορησουν εμενα οτι δεν το διατηρησα σωστα και δεν εχει αποτελεσμα?
  11. marinaki

marinaki New Member

Αν είναι σωστοί επαγγελματίες θα σου δώσουν τα λεφτά σου πίσω ή θα σου δωσουν μια νέα τροφή.Αν όχι.... βραστα...Πάντως πήγαινε δεν έχεις να χάσεις τίποτα!
  12. newkatek

newkatek New Member

Παιδιά καλημέρα.
    Εγώ είχα αγοράσει ένα τσουβάλι κροκέτες royal canin των 12 κιλών πριν από 2 περίπου εβδομάδες και χθες πρόσεξα πως είχαν γεμίσει σκουλίκια.
    Αγοράζω αυτή την τροφή εδώ και χρόνια και ποτέ πριν δεν είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα.
    Μόλις την είδα γεμάτη σκουλίκια την πήρα και την πέταξα. Σήμερα τηλεφώνησα στην εταιρία και μου είπαν πως για να αντικατασταθεί πρέπει να έχω το τσουβάλι, να τους πω ακριβώς ποια κατηγορία ήταν, να τους πω ένα νούμερο lot που αναγράφεται πάνω στην συσκευασία και να έχω φωτογραφήσει τις κροκέτες με τα σκουλίκια για να μπορέσουν να μου αντικαταστήσουν την τροφή.
    Εγώ για να είμαι ειλικρινής δεν τα γνώριζα όλα αυτά και μόλις είδα τα σκουλίκια στην τροφή πέταξα κατευθείαν το τσουβάλι.Με λίγα λόγια πέταξα 50 ευρώ στον δρόμο και για αντικατάσταση ούτε λόγος !Επίσης να προσθέσω πως η ημερομηνία λήξης ήταν το 17 !
  13. lara 28.2.14!

lara 28.2.14! Active Member

μπορει να την ξεχασες ανοιχτη. οταν ξεχνας ανοιχτη μια τροφη πιανει σκουλικια
  14. newkatek

newkatek New Member

Η αλήθεια είναι πως το είχα ανοιχτό το τσουβάλι αλλά ακόμη κι έτσι, πιάνει σκουλίκια μόνο σε 2 εβδομάδες ???
  15. lara 28.2.14!

ναι αν το ειχες ανοιχτο και σε 1 μερα πιανει σκουλικια
  16. newkatek

newkatek New Member

Δεν το γνώριζα !!! Σε ευχαριστώ πολύ :-D
  17. lara 28.2.14!

Share This Page