Πηρα σκιουρακι!!!:D

Discussion in 'Σκιουράκια' started by Mixas1994, Oct 23, 2011.

1. Mixas1994

Mixas1994 New Member

Καλησπερα παιδια..σημερα αγορασα ενα σκιουρακι περιπου 10 μηνων και ειναι αρσενικο:)του πηρα ενα καλο κλουβακι για το μεγεθος του με ενα σπιτακι,ενα μπιμπερο για τρωκτικα,μια ταιστρα και μια ροδα την οποια μου ειπε ο πετσοπας οτι δεν χριαζεται...Αυτος εκει μου ειπε να το ταιζω καθε 2 μερες...εχω διαβασει καποια αρθρα και μου φενεται περιεργο...θα ηθελα να μου ρποτεινετε καποια πραγματα αν κανω και να μου πειτε πραγματα που αν τα αγοραζα θα τον εκανα χαρουμενο και ποιο ζωντανο:)
  2. Mixas1994

Mixas1994 New Member

Αλλα απο χθες δεν ειναι καθολου δραστηριο παιδια...απλα καθεται ακινητο αυτο μονο...εχει φαει λιγο μηλαρακι και δεν ξερω αν εχει πιει νερο η οχι...για αυτο του εβαλα και σε μπολακι μην μ παθει τπτ...δωστε μου καποια οδηγια αν μπορειτε...επισης δεν ξερω αν ετσι κανουν τα σκιουρακια η αν αυτο ειναι προβλημα,αλλα αυτο ειναι σαν να ψηλοτρεμει...σαν εμας οταν κουραζομαστε ενα πραγμα και λαχανιαζουμε και παιρνουμε ανασες και το στηθος μας ή η κοιλια μας ψηλοτρεμουν...
  3. Taca Tuca

Taca Tuca New Member

ΑΝν τα πας καλά με τα αγγλικά σου βρήκα αυτά!!

In captivity, squirrels need to be provided with a variety of foods to make sure they are getting the proper nutrition. Good mixtures to feed your squirrel include vegetables (such as celery, carrots, green beans, and romaine lettuce), and many fruits (such as apples and bananas). You can also try insects and mealworms. Parrot food is another good choice since it has many seeds that squirrels like. Calcium is also very important, so you should include a calcium supplement for squirrels kept as pets. There are many types of tablets and powders available at pet stores that can be used.

Squirrels teeth grow constantly throughout their lives, and so you should make sure that they are provided with chewing material. Hard bark and large bones are good for this.

Make sure there is a constant supply of water for your squirrel. Put water in a heavy dish or in a water bottle attached to the side of the cage. Also make sure to thoroughly clean food and water dishes daily with hot water.

Habitat and housing:
    it is best to try and imitate a woodland home for your squirrel. Purchase or build a cage that is a minimum of 3 cubic feet per squirrel. It is best to use a mesh wire cage, with a removable tray for easier cleaning.
    Provide a nesting box (usually hung on the outside of the cage with an opening into the cage). To make your squirrel feel more at home, put twigs, leaves, grass, and bark on the bottom of the cage. This will give him a variety of materials to choose from when making his nest comfortable.
    Provide your squirrel also with branches throughout the cage so he can get his exercise and feel more comfortable. To ensure the health of your pet, make sure to thoroughly cean the cage with hot water at least once a week.

Social Behaviors: Depending on the type of squirrel, social behaviors vary. Red Squirrels are solitary creatures and prefer to live alone all year long, except when raising young. However, gray and flying squirrels are solitary during the summer, but will often stay together in large groups (of up to 24 squirrels) during the winter to keep warm.
    In general, squirrels should be kept away from other pets. They can often be hurt, or sometimes hurt other animals. They can however, become very affectionate to their owners and make great companions.

Handling and Training: When handling your squirrel, make sure to support it's whole body, and don't don't just grab it by it's tail, as this could cause discomfort and/or injury.

Many squirrels can make great pets and are extremely affectionate. It is not unheard of for squirrels to actually learn to come when their names are called. The best "trick" is that of the Southern Flying Squirrels. Since they have a membrane between their fore and hind feet, they are able to actually glide for short periods. This allows them to learn to glide from high objects to their owners.

Activities - Exercise and Play: In the wild, squirrels get plenty of exercise scurrying up trees and leaping from branch to branch. It is therefore important to provide these opportunities in captivity to keep your squirrel healthy and happy. First, make sure to provide tree-like objects (such as large branches) in their cage. This will help give them exercise when they don't get out much. But a great thing to do is to let your squirrel roam free in designated rooms for short periods of time with supervision. This will give them lots of jumping and scurrying time, and will give flying squirrels the opportunity to glide.

Breeding/Reproduction: In the wild, there are 2 basic breeding periods for squirrels. They are from February to March, and June to July (except for the Flying Squirrels, which is only from January to March). For most of the different types, several males will go after a female in season, but only one of them will end up mating with her.
    All baby squirrels are born blind and naked. Their eyes start opening usually when they are a few weeks old, and their fur starts growing within a week. The young usually stay with their mothers for at least a month after they are weaned to learn how to find food (and glide in the case of flying squirrels), before they become completely independent.
    Most species are essentially the same in their breeding statistics, but they are broken up according to three common species below:

American Red Squirrels:
    Sexually Mature: 1 year
    Gestation: 5 weeks
    Number of Offspring: 2-7
    Weaning Age: 8 weeks

Gray Squirrels:
    Sexually Mature: 11 months
    Gestation: 44 days
    Number of Offspring: 1-9
    Weaning Age: 10 weeks

Southern Flying Squirrels:
    Sexually Mature: 1-2 years
    Gestation: 40 days
    Number of Offspring: 2-6
    Weaning Age: 8 weeks

Ailments/Treatments: As with all animals, squirrels can become ill. But you can do your best to avoid this simply by taking good care of your pet. Make sure he gets proper nutrition and exercise. This will keep your squirrel in the best of conditions and reduce the chances of him getting sick.
    Signs that indicate your squirrel may not be feeling well include: watery eyes, listless or lame attitude, abscesses, excessive scratching and biting the skin, unnatural feces, and underweight.

Since squirrels are an exotic animal, if it appears your pet is sick, then the best thing to do is to take him to a veterinarian.
  4. Mixas1994

Mixas1994 New Member

Κοιτα καταλαβα καποια πραγματα,αλλα οχι ολα:pεδωσα πολυ προσοχη στο φαγητο και στο πως να φτιαξω το κλουβακι μου:)Σε ευχαριστω,αλλα μηπως ξερεις κατι σχετικα με το δευτερο που εγραψα?δηλαδη καθεται ακινητο και δεν ειναι πολυ ενεργητικο οπως στα πετ σοπ...
  5. Taca Tuca

Taca Tuca New Member

Το φαγητό και το στήσιμο του κλουβιου είναι αρχικά τα πιο σημαντικά.Απ'οτι είδα το έχεις μόνο μια μέρα,χρειάζετε λίγο το χρόνο του για να συνηθισει και από την άλλη τον χειμώνα είναι πιο υποτονικά και αργόσχολα,όσο μπορείς να έχεις θερμοκρασία δωματίου προς το ζεστό.(Εγώ τώρα έχω roborovski,μογγολέζικο ποντικάκι,τα οποία λατρεύεουν το κρύο και τώρα που χειμωνιάζει διαολίζονται,όλο το καλοκαίρι ήταν σαν άρρωστα όλο στον ύπνο αλλά όταν άνοιγα το κλιματιστικό το καλύτερο τους)Επίσης μην το έχεις χαμηλα,θέλουν να βλέπουν το περιβάλλον απ'οσο πιο ψηλα γίνεται(γιατί ζουν στα δέντρα?) αν είναι χαμηλά έχουν πιο έντονη την αίσθηση του φόβου.Επίσης στα pet shop όλα τα ζωάκια είναι στρεσαρισμένα με λίγα λόγια τρελαμένα,τώρα που θα μάθει ένα περιβάλλον σταθερό πιο ησυχο θα είναι λογικα πιο ήρεμη η συμπεριφορά του.Ακολούθα και σωστά τον τρόπο διακόσμησης του κλουβιού,όσο μπορείς περισσότερο με φυσικά στοιχεία και πολυ συχνά κερασματάκια (σπεσιαλ αγαπημενες τροφες) σε διαφορα σημεία για να το ενεργοποιείς σωματικά και πνευματικά.Και κάτι τελευταίο να βάζεις αρκετα λεπτά το χέρι σου μέσα με κερασματάκι στην αρχή για να έχετε επαφή και να σε συνηθίσει σιγά σιγά για να μην σε φοβάται.οταν σε μάθει θα σου έρχετε για να παίξει χώρις να το δωροδοκείς!Αυτά:)
  6. Taca Tuca

Taca Tuca New Member

δώσε βάση και στο ακόνισμα των δοντιών(το αναφέρει και στο αγγλικό σημείωμα που σου postaρα)
    Οποσδήποτε η πολύ σκληρό ξυλο η΄ακόμα και τα κόκκαλα που πουλάνε στα pet shop που είναι για σκυλάκια:hat:
  7. Taca Tuca

Taca Tuca New Member

κάτσε να απαντήσω και ακριβώς εδώ γιατί το διάβασα φευγαλέα.

Τη ρόδα σίγουρα δεν τι θες,αν πάει να κάνει που δεν το νομίζω το βλέπω να πατα την ουρά ρου!

αν είναι στη διακόσμηση να βάλεις και χοντρά κλαδιά να σκαρφαλώνει και να κρέμετε το σπιτάκι θα το δέσεις η' θα το βάλεις κάπου ψηλά.επίσης επείδη δεν είνασι έυκολο να βρίσκεις φύλλα από δάσος...μπορείς να του βάζεις κομματάκια χαρτί κουζίνας (αυτό ξερει τι θα τα κάνει).
    Ελπίζω κλουβάκι να εννοείς ένα ψηλό(κάνα μέτρο κλουβί,άντε 80cm) και φαρδυ αλλά κυρίως ψηλό,αν δες το πήρες έτσι,μάζευε λεφτά για κάτι ψηλότερο η΄φτιάξε εσύ αν πιάνουν τα χέρια σου στις διαστάσεις που θα σου ταίριαζε για το σπίτι σου..αλλά ψηλό..(όταν είχα σκίουρο το κλουβί του ήταν 60x1.20 και μου το έφτιαξε ένας φίλος μου) και ήταν απόλαυση να έχει τον χώρο του

Για το φαγητό ενημερωθηκες απο το αγγλικο post ..άκου κάθε δυο μέρες..οι πετσοπάδες τόσα ξέρουν τόσα λέν.

Αυτά δεν ξέρω τι άλλα να γράψω ελπίζω να σε κάλυψα σε όλα:cornut:
  8. Mixas1994

Mixas1994 New Member

Εγω του βαζω καθημερινα μηλαρακι τωρα και απο αυριο θα του βαζω και φυστικια με φλοιο,θα του πραω πετρουλα για τα δοντακια του.επισης φρουτακι θα του βαζω καθε μερα.το κλουβι δεν ειναι μεγαλο,αλλα εχω σκοπο να του πραω καινουργιο...να σε ρωτησω..να το πιανω εγω για να με μαθει η να μην το πειραζω και αν το αφηνω απο μονο του αν ερχεται να παρει φαι απο εμενα?επισης οταν λες λιχουδια τι ενοεις?
  9. Mixas1994

Mixas1994 New Member

επισης του εχω βαλει ενα κουκουναρι μεσα και ενα ξυλαρακι απο πευκο προσορινα:)
  10. Mixas1994

Mixas1994 New Member

απλα επειδη δεν γνωριζω καλα θα ηθελα να επικοινωνουμε και να μου λες καποια πραγματα και σε ευχαριστω πολυ φιλε μου:)Επισης δεν ξερω που αν τοποθετησω το κλουβακι για να ειναι ψηλα...η αληθεια ειναι οτι αυτη τη στιγμη το εχω στο πατωμα διπλα απο το γραφειο μ....
    Last edited: Oct 23, 2011
  11. Taca Tuca

Taca Tuca New Member

Οι λιχουδιές είναι οτιδήποτε δεν είναι ξηρά τροφή αγορασμένη από τα pet shop.Aρά τα φρούτα,τα λαχανικά και οι ξηροί καρποί.ότι λιχουδιά του δίνεις να είναι πολύ μικρή ποσότητα,πάντα φρέσκο και μέσα στη χούφτα σου για να έρχετε σιγά σιγα σε σένα
  12. Taca Tuca

Taca Tuca New Member

Οπως σου έχω ξαναγράψει να το αφήνεις μόνο του για να αρχίσει να σε συνηθίζει,βάζε το χέρι,πάντα μαλακές κινήσεις με μια μικρή λιχουδιά και θα έρχεται και θα μάθει τη μυρωδιά σου και αργότερα όταν θα βάζεις το χέρι σου χωρίς λιχουδιά θα έρχετε έτσι απλά!!

Επίσης για να μην ξαναγράφω,στο αγγλικό άρθρο σου γράφει πως να το πιάνεις πως να το κρατάς κ.α
  13. Taca Tuca

Taca Tuca New Member

n captivity, squirrels need to be provided with a variety of foods to make sure they are getting the proper nutrition. Good mixtures to feed your squirrel include vegetables (such as celery, carrots, green beans, and romaine lettuce), and many fruits (such as apples and bananas). You can also try insects and mealworms. Parrot food is another good choice since it has many seeds that squirrels like. Calcium is also very important, so you should include a calcium supplement for squirrels kept as pets. There are many types of tablets and powders available at pet stores that can be used.
    ξαναδιάβασε αυτό και να αγοράσεις και βιταμίνες και κάλσιο και να τις ρίχνεις στο νερό(ανάλογα τη μορφή θα αγοράσεις) και η ιδέα που γράφει εδώ για τροφή παπαγάλων που έχει πολλους σπόρους είναι πολύ καλή
  14. Taca Tuca

Taca Tuca New Member

εεεε...οκ.....(κλαδί ολόκληρο θέλει..)
    Το σπιτάκι είναι ξύλινο?ελπίζω να γράψεις ναι...εγώ του είχα βάλει σπιτάκι ξύλινο που είναι για πουλιά και το είχα κρεμάσει ψηλα.
  15. Taca Tuca

Taca Tuca New Member

ωχ!!
    Τοποθετησέ το σε ένα τραπέζι,μια καρέκλα,μια συρταριέρα κατι για να του δώσεις ύψος.
    Φαντάσου το κακόμοιρο να βλέπει πόδια γυρώ του,που γι'αυτο μοιάζουν αρπάκτικά που νομίζει ότι θέλουν να του επιτεθούν.
    Διάβασε καλά ξανα και ξανά όλα όσα σου γράφω,κάτι θα σου έχει ξεφύγει..δε μπορεί..Και διάβασε ξανά με λεξικό το αγγλικό άρθρο για να καταλάβεις τα πάντα
  16. Taca Tuca

Taca Tuca New Member

Τα παρακάτω είναι τα σωστά κλουβιά για σκίουρο να πάρεις ιδέες..

17. Mixas1994

Mixas1994 New Member

Οκ σε ευχαριστω για ολα...ΤΟ κλουβακι θα του το φτιαξω και θα του το διαμορφοσω σιγα σιγα:)Απλα αλη μια ερωτηση...εφοσον το μηλο θεωρειται λιχουδια..να μην του βαζω καθημερινα μεσα στο κλουβι του φρουτα και λαχανικα?να του τα δεινω εγω σε μικρες ποσοτητες μονο καποια στιγμη μεσα στη μερα?και βιταμινες που θα βρω?
  18. Taca Tuca

Taca Tuca New Member

Ακριβώς,πολυ σωστά κατάλαβες για το φαγητό.Βιταμίνες θα βρείς σε ένα μεγάλο και ενημερωμένο pet shop.

Παρακαλώ δεν κάνει τίποτα :seeya:
  19. Mixas1994

Mixas1994 New Member

Ωραια..οποτε του αγοραω η του φτιαχνω ενα ομορφο κλουβακι..του δεινω διαφορα φρουτακια απο το χερι μου καθημερινα και του παιρνς και βιταμινες σωστα?
  20. Mixas1994

Mixas1994 New Member

Να του δεινω οσες φορες θελω φρουτακια μεσα στη μερα?

Share This Page