Pitbull - H άλλη όψη του δολοφόνου

Discussion in 'Εγώ είμαι ράτσας αλλά και φάτσας' started by Marin, Nov 8, 2007.

1. Marin

Marin Administrator

American Staffordshire Terrier, American Pit Bull Terrier, Staffordshire Bull Terrier, Dogo Mallorquin, Dogo Argentinο, Bull Terrier, Bullmastiff, Cane Corso φυλές απαγορευμένες σε πολλές χώρες ενώ σε άλλες για να τις κατέχεις χρειάζονται εξετάσεις καταλληλότητας αφεντικού. Γιατί οι συγκεκριμένες φυλές έχουν τη φήμη του δολοφόνου;

Θα επιχειρήσω να σας παρουσιάσω την άλλη όψη των σκύλων - δολοφόνων όπως ευρέως αποκαλούνται, για να διαπιστώσετε πως δεν έχετε να φοβηθείτε τίποτα περισσότερο, σε σχέση με πολλές άλλες φυλές, αν συναντήσετε έναν από αυτούς. Σκοπός είναι να δώσετε τα χέρια και να ξεκινήσετε εκ νέου τη ζωή σας, βλέποντάς τους με άλλο μάτι... γιατί το αξίζουν. Δύσκολα θα αναγνωρίσει τη διαφορά των επιμέρους φυλών - μαχητών ένας άνθρωπος με βασικές γνώσεις στις φυλές σκύλων. Οι παραπάνω σκύλοι αποκαλούνται ευρέως Πίτμπουλ από τους περισσότερους, παρόλο που τα Πίτμπουλ είναι μια μόνο από τις φυλές και σίγουρα η πιο αδικημένη. Χαρακτηριστικό όλων είναι η επιβλητική τους όψη, η δύναμή τους, το μυώδες σώμα και… το χαρούμενο κουταβίσιο τους μούτρο. Μπορεί να σας φαίνεται περίεργο, όμως τα Πίτμπουλ είναι ευαίσθητα και αγαπησιάρικα και αν μεγαλώσουν σε φυσιολογικό περιβάλλον, με έμπειρα αφεντικά και συνεχή κοινωνικοποίηση και πολλή παρέα, θα γίνουν ιδανικά και εκδηλωτικά ζώα, με πίστη στην οικογένειά τους.

περισσότερα...
  2. sotiris_z

sotiris_z New Member

το συγκεκριμενο επρεπε επιτελους να δημοσιευτει... ειναι μια αληθεια που παντα καποιοι δηθεν φιλοζωοι θα αμφισβητουν....
  3. matilda

matilda New Member

Σωτήρη να είσαι σίγουρος ότι δεν θα βρεις πολλούς τέτοιους εδωμέσα.

Το forum είναι φιλοζωικό όνομα και πράγμα και δεν ξεχωρίζει τα ζώα σε φυλές. Τα συμπαθούμε όλα ανεξαιρέτως. (και όχι μόνο τα σκυλιά ούτε μόνο τα κατοικίδια.) :wink:
  4. Marianthy

Marianthy New Member

Ω ναι!!! Όλα τα ζωάκια!!! :-D Φαίνεται άλλωστε από τα θέματα!!! Ακόμα και αυτά τα αηδιαστικά ποντίκια!! Ουπς! Χάμστερ ήθελα να πω! :-D
  5. sotiris_z

sotiris_z New Member

χαιρομαι :p
  6. dafni

dafni New Member

Πάντως για τις εξετάσεις καταλληλότητας δεν διαφωνώ όχι μόνο για τα pitbull για όλα τα δυνατά σκυλιά. Αν ο άλλος διαλέγει ένα δυνατό σκυλί από κόμπλεξ είναι και επικίνδυνο και το σκυλί θα γίνει δυστυχισμένο.

ps. εγώ μπορώ να πάρω εικονάκι ημίαιμο pitbull? :-D
  7. καρλόνιο

καρλόνιο New Member

Τι κοπροσκυλα ειναι αυτα.....
    σιχαμα, σκετο σιχαμα, αηδιαστικα, κακασχημα,
    αιισχος.....
  8. tattooman

tattooman New Member

πειράζει να βγω λίγο off topic? ε αφού δεν πειράζει εντάξει...ρε εσείς οι δύο παραπάνω που τρώγεστε σαν το σκύλο με τη γάτα(που λέει ο λόγος :p ) μπας και είστε πρώτα ξαδέρφια και μας δουλεύετε όλους :-D :-D :-D :-D

ΥΓ: έτσι για να σπάει λίγο η μονοτονία :p
  9. Marin

Marin Administrator

Πρώτα κιόλας??? χαχα, δε νομίζω, εκτός αν ξέρετε κάτι που δε ξέρω. :roll:
  10. blue finikas

blue finikas New Member

Φιλοι μου εγο εχω ενα pit bull ακομη μια πληροφορια ειναι οτι οταν σε δαγκωση το στομα του κλειδωνει εαν ειναι θυμομενος.Επισης ο φιλος πιο πανω αδικη μερικες ρατσεςοπως τα bull terie ειναι πολυ ησυχα σκυλια.Α και κατι ακομη αυτα τα σκυλια εχουν φοβερη δυναμη που μπορουν να τραβηξουν αυτοκινητο.
  11. καρλόνιο

καρλόνιο New Member

Και αεροπλανο τραβανε, αφου εχουν αιμα απο τυρανοσαυρο φιλε, δεν το ξερες?? τα εφτιαξαν κατι τρελοι επιστημονες με dna, δεν ειναι σκυλια ειναι προγραμμα.... χαχαχχαχαχαχ, ε ρε τι ακουμε....
  12. dora

dora New Member

Μάλλον, φίλε μου, τα έχεις μπερδέψει.Οι πόρτες κλειδώνουν, τα στόματα κλείνουν...Τα στόματα δεν κλειδώνουν. :wink:
    Και τι εννοείς τα bull terrirer είναι ήσυχα σκυλιά?Πoια σκυλιά δεν είναι ήσυχα? Τι εννοείς με το "ήσυχα"?
    Καλό θα ήταν σε μερικά, αν όχι σε όλα τα θέματα, να προσέχουμε τη διατύπωσή μας.
    cheers
  13. blue finikas

blue finikas New Member

file mu ata ta skylia mporun na traviksun ke aytokinito.Episis file mu an se dagosi me oreksi den tha se afisi to stoma tu tha mini kolimeno epano su an thelis ela ligo kypro na dokimasis me ton diko mu.diladi se dgoni ke ine diskolo poli na ton kanis na se afisi
  14. e1drua

e1drua New Member

Να σε ρωτησω αγαπητε/η Blue finikas,
    εσυ εκπαιδευσες το δικο σου σκυλο να εχει μια τετοια συμπεριφορα, ή θεωρεις πως ειναι εμφυτη του συγκεκριμενου φιλου και γενικοτερα της φυλης αυτης? Και αν οντως το εκπαιδευσες εσυ για μια τετοια συμπεριφορα, ποιος ο λογος που το εκανες αυτο?
    Ευχαριστω.
  15. blue finikas

blue finikas New Member

Φιλε μου αυτη η συμπεριφορα ειναι εμφυτο τησ φυλης δηλαδη υσχυει για ολα τα pit bull.Ο σκυλος ειναι υσηχος αλλα αν μπεις στο νιωθει οτι μπαινεις στην δικη του περιουσια και θα σε δαγκωση.Εγω εκτος απο αυτον εχο αλλο ενα great dane που εινι μια υσυχη ρατσα του σπιτιου ασχετα με το μεγεθος τους.Το great dane γαυγιζει αλλα οταν δει το ατομο οτι ερχεται φιλικα σταματα και αυτο κανει και το pit bull να σταματησει .Omvw an pv egv th magikh lejh <πιαστων> τοτε θα τον δαγκωσει
  16. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Blue Finika, επειδή βλέπω πού πάει το θέμα, και έχει ήδη συζητθεί πρόσφατα, σέ παρακαλώ διάβασε αυτό:
    http://pets.gr/phpBB/viewtopic.php?t=233
    Και σε παρακαλώ να μην βαρεθείς να διαβάσεις όλες τις σελίδες γιατί μέσα εκφράζονται οι απόψεις πολλών όσον αφορά αυτό το θέμα, και για να μην το δεις μονόπλευρα!
  17. blue finikas

blue finikas New Member

18. blue finikas

blue finikas New Member

tha idate to ford pu traviete apo pit bull perimeno apantisis apo tus apistus
  19. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Δεν λέει κανένας οτι δεν μπορούν να τραβήξουν αυτοκίνητο! Ναί, είναι πολύ δυνατά σκυλιά, ναί, έχουν πολύ δυνατά σαγόνια, αλλά δεν είναι το θέμα μας τώρα αν μπορούν να τραβήξουν αυτοκίνητα ή όχι! Και άλλα σκυλιά μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο!
  20. blue finikas

blue finikas New Member

ante dite olo to video pragmatika dinatos olo to video!!!!!!!!!!

Share This Page