Pitbull-Rescue.gr

Discussion in 'Pitbull-Rescue.gr' started by Marin, Sep 10, 2007.

1. Marin

Marin Administrator

Ο άνθρωπος από τις πρώτες ιστορικές καταγραφές της ύπαρξής του σε οργανωμένες κοινωνίες εμφάνιζε την τάση να βρίσκει ευχαρίστηση ή έστω ενδιαφέρον σε θεάματα που επίκεντρο είχαν την βαναυσότητα είτε μεταξύ ανθρώπων, είτε μεταξύ ανθρώπων-ζώων, είτε όπως στην περίπτωσή μας, μεταξύ ζώων που είχαν εκπαιδευτεί ειδικά για να παρέχουν τέτοιου είδους θεάματα.

Τα Πιτ Μπουλ εικάζεται ότι πήραν την τελική τους μορφή σαν φυλή στις ΗΠΑ, με απώτερο σκοπό να παρέχουν στα αδηφάγα βλέμματα των θεατών των αιματηρών «σπορ» την ικανοποίηση και συνάμα να παρέχουν χρήματα και φήμη στους ιδιοκτήτες τους που στοιχημάτιζαν στη νίκη ή την ήττα τους με κόστος πολλές φορές τη ζωή τους.

Όμως τώρα το Πιτ Μπουλ είναι ένας αξιολάτρευτος σκύλος, που αναζητά την αγάπη και τη προσοχή όλων μας. Είναι ένας σκύλος που θέλει να αγαπήσει και να αγαπηθεί, ένας σκύλος που έχει ανάγκη την προσοχή μας για να μην πέφτει σε λάθος χέρια και να μπορεί να ζει ευτυχισμένος. Ένας σκύλος που δε μεγαλώνει ποτέ και μένει πιστός σε εμάς για πάντα.

http://www.Pitbull-rescue.grείναι ο νέος ιστότοπος που φιλοξενεί στις σελίδες του όλα τα πιτμπουλ και τα ημίαιμα πιτμπουλ που αναζητούν οικογένεια. Στις σελίδες θα βρείτε ιστορίες από πιτμπουλ που υιοθετήθηκαν, θα βρείτε άλλα που αναζητούν οικογένεια και θα ενημερωθείτε σχετικά με τη φυλή και τους αγαπημένους μας αδέσποτους.
  2. sofiaklv

sofiaklv New Member

Εξαιρετική ιδέα, ΜΠΡΑΒΟ παιδιά!! :smt038 :smt038 :smt038 :smt038
  3. matilda

matilda New Member

Μόλις μπήκα και το είδα. Πολύ καλή δουλειά μπράβο!!!
  4. dora

dora New Member

Πάρα πολύ καλό. Συγχαρητήρια! :)
  5. kango

kango New Member

ένας γνωστός από την δουλειά μου ,βρήκε ένα pitbul δεμένο σε ένα δέντρο!
    το είχαν για να κάνει κυνομαχίες με αλλα.
    Αποδείχτηκε ότι το συγκεκριμένο δεν έκανε για κάτι τέτοιο και το πετάξανε στον δρόμο !το βρήκε ενας γνωστός μου απο την δουλεια μου και το πήρε όπου μετά με τον κτηνίατρο του από εκδορές ,καταλάβανε από που προέρχεται!γιατί και στο συγκεκριμένο σημείο συνηθίζουν και τα παρατάνε τα συγκεκριμένα σκυλιά που συμετεχουν στις κοινομαχιες!
    από τότε είναι αχώριστοι, ο καλύτερος φίλος που είχε ποτε και καθόλου άγριος παρόλα αυτά που τον βάζανε να κάνει!
    πιστεύω πραγματικά ότι είναι πολύ παρεξηγημένη ράτσα και τσαντίζομαι ιδιαιτερα όταν βλέπω
    να τους κόβουν τα αυτιά και την
    ουρα!το θεωρώ εντελώς περιττό να υποβάλεις το σκυλάκι σου σε τέτοια ταλαιπωρία αν δεν το θέλεις για μάχες η για επέκταση του ανδρισμού σου(και καλά πως παίρνει πιο αγρια όψη έτσι).ειναι πολύ κρίμας και μπράβο που αναδιξατε το θέμα!
  6. Marin

Marin Administrator

Θέλεις να του πεις να μας στείλει την ιστορία του σκύλου μαζί με φωτογραφίες (πριν αν έχει) και μετά? Φυσικά θα υπογράψει το κείμενο του, στο pitbull-rescue θέλουμε εκτός από τις ιστορίες που γνωρίζουμε και ιστορίες από ζώα που βρέθηκαν με τέτοιο τρόπο.

Μαρίνα
  7. kango

kango New Member

marin ήταν πελάτης!Aσχολούμαι με μεσιτικά.
    Του είχα νοικιάσει το σπίτι του και μάλιστα το παιδέψαμε το θέμα ,γιατί δεν δέχονται ιδιοκτητες εύκολα με τέτοια σκυλιά!
    καταφέραμε και βρήκαμε
    σπίτι και στα συμβόλαια πιάσαμε κουβέντα γύρω από τα ζωα γενικά και μετά μου είπε την ιστορία του για τον μικρό του!
    Εγώ ως τότε,δεν είχα ιδέα για το συγγεκριμενο θέμα ,ουτε περιμενα καν οτι παιζουνε τετοια σκηνικα !Σιγουρα μου ανοιξε τα ματια.
    αν τον ξαναδώ με μεγάλη μου ευχαριστήσει να του το προτείνω!
  8. Marin

Marin Administrator

Τέλεια!! Αν γνωρίσετε γενικά ανθρώπους με πιτμπουλάκια, μπορείτε να τους λετε να μπαίνουν στο pitbull-club.gr. Όσοι τα έχουν υιοθετήσει από αδέσποτα, μπορούν να μπαίνουν στο pitbull-rescue.gr. Και τα δύο έχουν σκοπό να βοηθήσουν τους ιδιοκτήτες να τα κατανοήσουν καλύτερα. :)

Μαρίνα
  9. kango

kango New Member

εγώ με τον απο πάνω που έχω πει και σε άλλο post, που τον έχουνε κλεισμένο σε ένα μικρό μπαλκονάκι τι θα κάνω??pitbull είναι και αυτός !τους τον χαρίσανε και τον πήραν σαν "φύλακα" μάλλον!αλλα η γυναικα του σπιτιού δεν το θέλει!
    δεν τον έχουνε οικογένεια σαν φυτό στο μπαλκόνι τους τον έχουνε που φοβούνται και ότι θα τους δαγκώσει!από αγνοια όχι ότι ισχύει!είναι παρα πολυ καλο σκυλάκι!
  10. Marin

Marin Administrator

Το θυμάμαι ναι, δεν είπες πως θα τους μιλήσεις για αρχή? 'Η το έκανες και ξέχασα να ενημερωθώ? Ρωτάω γιατί δε θυμάμαι να διάβασα πρόσφατα το post αυτό, είναι άπειρα και τα χάνω.

Μαρίνα
  11. kango

kango New Member

ρώτησα τον θυρωρό και μου είπε πως δεν τον θέλουνε!αλλα εγώ δεν θέλω να κάνω καμια κίνηση αν δεν ξέρω που θα πάω το σκυλί, αν καταφέρω να τους το πάρω!
    δεν ξέρω και κανέναν που να θέλει σκυλί αυτήν την στιγμή!
    μην το πάρουμε από εκεί το σκυλί και βρεθεί κάπου χειρότερα !ξύλο πάντως δεν τρώει!αλλα δεν φτάνει αυτό μονο!
    εγώ μένω με το αγόρι μου σε δυαράκι!e! δεν νομίζω ότι χωράμε!πρέπει να βρεθεί ιδιοκτητης με μεγάλο χώρο
    !που να το αγαπάει και να τον έχει σαν σύντροφο και όχι σαν "μπράβο ".δεν ξέρω πως να κινηθω δεν είναι και αδέσποτο βλέπεις είναι λεπτή η δουλειά..
    αν με αφησουν να το βγαλω φωτογραφια να την στειλω να το εχετε υποψιν!
  12. Sofia Iv.

Sofia Iv. New Member

Marina thanks gia th dhmosieysh toy Blues sto pitbull-rescue.gr !!!!
    :-D
    Makari na vrei ena kalo spitaki o kakomoirhs! Einai pragmatika enas koyklos!

Share This Page