Πληγή λόγω καβγά ή κάτι άλλο?

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by Lupus, Sep 21, 2016.

1. Lupus

Lupus New Member

Καλησπέρα σας! Πριν 2 μέρες πήρα 2 χάμστερ. Επειδή τα είχαν μαζί στο ίδιο κλουβάκι τα πήρα και τα δυο. Μετά από καμιά ώρα παρατήρησα ότι το ένα είχε μια ανοιχτή πληγή( τουλάχιστον έτσι μου έμοιαζε)ανάμεσα στα πίσω πόδια. Το επόμενο πρωί κάλεσα εκεί που τα πήρα μήπως μου δώσουν κάποια συμβουλή για να το βοηθήσω αλλά και να με κατατοπίσουν για το τι μπορεί να είναι. Μου είπαν ότι, μάλλον, τσακώθηκαν και πάνω στον καβγά τραυματίστηκε. Με συμβούλεψαν να τα χωρίσω και πως το μόνο που θα μπορούσα να κάνω ήταν να του δώσω βιταμίνες για να πάρει τα πάνω του και με καθησύχασαν πως θα γίνει καλά.
    Γενικότερα, δεν είναι ιδιαίτερα δραστήριο, αλλά τρώει και αρκετά συχνά σκάβει το πριονίδι. Σήμερα η πληγή είναι αρκετά καλύτερα σε σχέση με αυτό που αντίκρισα την πρώτη φορά. Πλέον δεν βγάζει καθόλου αίμα και δεν είναι τόσο κόκκινη. Απλώς επειδή παρατήρησα και κάτι που μοιάζει με κύστη ήθελα να ρωτήσω αν είναι όντως πληγή που προκλήθηκε από καβγά ή τίποτα άλλο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

*Πάντως λίγο πριν τα χωρίσω το άλλο του έκανε έφοδο και ενώ ήταν γυρισμένο ανάποδα τον δάγκωσε στην πληγη

Attached Files:

2. marich

marich Active Member

Απο καυγά ηταν λογικα ομως θα σου πρότεινα να το πας να το δει κτηνίατρος !
  3. Lupus

Lupus New Member

Ευχαριστώ!

Share This Page