Ποια τροφή δίνετε στο σκύλο σας?

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by nikos_x, Jan 30, 2008.

1. e1drua

e1drua New Member

για να βρειτε που εχει καταστημα κοντα σας, που εμπορευεται την εταιρεια της προτιμησης σας, καλεστε στον επισημο αντιπροσωπο και ρωτηστε ;)
  2. nikos_x

nikos_x New Member

ναι σωστο... :wink:
  3. vaso85

vaso85 New Member

Εμένα με τη Hills έκανε διάρροιες και έβγαλε σπυράκια σαν αλλεργική αντίδραση..

Για δικό σου σκυλί μπορεί να είναι η τέλεια τροφή..Δοκίμασέ την..αλλά διάβασε κ τα συστατικά..γενικός κανόνας για μένα : μια τροφή θα πρέπει να περιέχει από ελάχιστα έως καθόλου ρύζια-πατάτες και λοιπά.
  4. gikkat

gikkat New Member

ΠΑΙΔΙΑ ΑΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ!!!
    8)Η καλύτερη τροφή για το σκυλί του καθένα (μιλάω πάντα για σοβαρές μάρκες) είναι αυτή που πάει καλά στο σκυλί του (βλ. κακά, τρίχωμα κλπ.)
    8)Για να δούμε αποτελέσματα μιας τροφής πρέπει να τη δοκιμάσουμε για ένα εύλογο χρονικό διάστημα (βλ. post A&R)
    8)Το σκυλί μας εμείς το κάνουμε μίζερο άμα του αλλάζουμε κάθε τρεις και λίγο τροφή!

Έχουμε κάνει 14 σελίδες θέμα και λέμε τα ίδια πράγματα!
  5. ιοαννα

ιοαννα New Member

Παιδιά καλημέρα.
    Ξέρω πως το έχουμε εξαντλήσει το θέμα με τις τροφές αλλά παραμένει σαν απορία για εμένα το εξής.
    Έχω την σκυλίτσα μου 1 χρόνο και κάτι.
    Έχουμε αλλάξει 3 μάρκες.
    Ξεκινησα με hills γυρίσαμε σε nutra gold και τώρα σε nutro.
    Στη λίστα με τις αναλύσεις και για τις τρεις γράφει πως δεν τις προτείνουν για τροφή σε σκυλιά.
    Αυτό σημαίνει πως της κάνω κάτι κακό?
    Δηλαδή στο μέλλον μπορεί να αρρωστήσει ή να πάθει κάτι σοβαρό από την τροφή?
    Υπάρχουν έξτρα βιταμίνες (όπως για τους ανθρώπους) που μπορώ να της αγοράσω?
  6. Mitsi

Mitsi New Member

Στα μαγαζια με κτηνιατρικά φάρμακα αλλα αφου ενημερώσεις και σου προτεινει ο κτηνίατρος. Οι βιταμίνες ειναι καλές αλλα μόνο όταν τις χρειαζόμαστε.
  7. nikos_x

nikos_x New Member

και γω επειση θελω να βρω κατι πραγματικα καλο αλλαζω συχνα τροφες προς το παρον οταν βρισκω καποια καλυτερη απο αυτη π δινω...για μερικους δεν ειναι απαραιτητο αυτο,με τη λογικη ειναι καλη-τη τρωει-ειμαστε οκ.
    ειναι πολυ καλες οι Nutro γενικα.για μενα δεν χρειαζεσε καποιο συμπληρωμα...

(σημερα βρηκα τη Nutro Holistic Puppy.Την εφερε για πρωτη φορα το πετ σοπ της γειτονιας μ,Να τη δοκιμασω?ταιζει κανενας τη συγκεκριμενη?στο dogfoodanalysis εχει 4 αστερια)
  8. ιοαννα

ιοαννα New Member

Καλές είναι αλλά γιατι στο πεδιο do you recommend it όλοι λένε ‘no’?

Τώρα που η σκυλιτσα μου έγινε 1 έτους πρέπει να αλλάξω απο puppy σε adult??
    (ασχετη τελείως είμαι)
  9. nikos_x

nikos_x New Member

Λενε ΝΟ γτ ειναι αντιθετοι σε καποια συστατικα.Αν ομως δεν μπορεις να βρεις κατι καλυτερο ειναι μια χαρα αυτες.
    Κοιτα μηπως βρεις τη σειρα ultra holistic τησ Nutro π ειναι Yes και 4 αστερων τροφη...εγω σκευτομαι μηπως εινα καλυτερη απτη techni-cal π ταιζω τωρα,...
    νομιζω μεχρι 14 μηνων δινεις για κουταβια....
  10. gikkat

gikkat New Member

σημείωση: άλλη είναι η nutro και άλλη η nutra...

Προσωπικά δεν είμαι αυτής της λογικής. Αλλάζοντας όμως τροφές με τη συχνότητα που αλλάζεις εσύ δεν μπορείς να καταλάβεις αν μια τροφή της ταιριάζει ούτε βοηθάς το σκύλο σου με τον τρόπο αυτό... Θα της κάνεις ένα στομάχι αχταρμά και είναι και πιτσιρίκι ακόμα, είναι κρίμα!
  11. ιοαννα

ιοαννα New Member

Δοκίμασα και τις 2

Πως το καταλαβαίνεις??
    Η δικιά μου ότι και να της βάλεις θα το φάει.
  12. nikos_x

nikos_x New Member

Η Χιονα τρωει τη φρισκις.δεν σημαινει οτι ειναι καλη.εγω κρινω ποια ειναι καλη κανοντας την ερευνα μου.Δεν αφηνω να φανει η διαφορα,σωστο.εχω παραδειγμα το κυνηγοσκυλο τ θειου μου,π τρωει χυμα ξηρα,κ ειναι παχυ,και κανοκικα κοπρανα εχει.δεν θα παρω ομως τη χυμα και στο δικο μ σκυλι.
    και με τη νουτρο η δικια μ ηταν μια χαρα.αλλα εγω βρηκα μια καλυτερη,με καλυτερες κριτικες και συστατικα.ειναι κακο να τη δοκιμασω ,και αν ειναι καλη να συνεχισω αυτη στο σκυλι μ?η αλλαγη τροφης ξερω δεν ειναι καλη,αλλα αν εισαι στο ψαξιμο?αν βρεις καποια καλυτερη μπροστα σ δε θα τη παρεις?...αποψη μου αυτα...
  13. gikkat

gikkat New Member

Κυρίως από τα κακά και το τρίχωμα... Μια τροφή - όπως έχει ήδη αναφερθεί - χρειάζεται τουλάχιστον ένα 2μηνο χρήσης για να δεις αποτελέσματα!

Δεν πάει να πει ότι επειδή το σκυλί την τρώει, του ταιριάζει και σαν τροφή! Κι η δική μου έτρωγε τη royal αλλά την πήγαινε 3 και μία! Εσύ δηλαδή με τι κριτήρια αλλάζεις τροφή?
  14. ιοαννα

ιοαννα New Member

Σ’αυτό είμαστε οκ.
    Τα κακα μας είναι σφιχτά και το τριχωμα μας λάμπει.(είναι και μακρυ….μοιραίες γκόμενες …)

Εμείς κάθε 4 μήνες αλλάζαμε (άσχετο αν ποτέ δεν τις έτρωγε και με παίδευε με το μαγειρευτό).

Να σου πω την αλήθεια μου,δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που της άλλαξα τροφη.
    Πανικοβλήθηκα λιγάκι όταν είδα το foodanalysis..μπερδεύτηκα και δεν ήξερα ποια τροφή είναι σωστή και καλή.
  15. gikkat

gikkat New Member

Το σκυλί σου είναι στην ανάπτυξη και καλό είναι επιτέλους να καταλήξεις κάπου γιατί η συγκεκριμένη ηλικία είναι κρίσιμη στο να πάρει το σκυλί όλα όσα χρειάζεται ώστε να αναπτυχθεί σωστά! Με τη λογική σου ποτέ δε θα βρεις την καλύτερη τροφή για το σκυλί σου μιας και όλο και μια νέα θα βρίσκεις σε petshop....
  16. gasketse

gasketse New Member

na rotiso to allo ego...ok skilotrofes den antilego. alla ama exoume TOSO kalomathimena ta skilia mas...isos mia mera p den tha exoume skilotrofi (p.x teleiose...) tha fane to spitiko fagito? kai tosa skilia trone to fagito tou spitiou kai einai apolitos ugiestata....

Erotisis:
    1) Poso kaliteri einai i skilotrofi apo to spitiko fagito

2) O skilos tha faei spitiko fagito an tou dinis..p.x 5 xronia skilotrofi?
  17. gikkat

gikkat New Member

Ο δικός μου τρώει... Και πλέον δεν έχει και θέμα να αρνείται να φάει ξηρά αν της δώσω μια μέρα πχ. κάτι άσχετο. Πράγμα που βέβαια δεν έχει συμβεί ποτέ να φάει εξ' ολοκλήρου κάτι διαφορετικό αλλά λέμε... (ποτέ δεν έχω ξεμείνει θέλω να πω) 2-3 μέρες είχε χρειαστεί να φάει κονσέρβα μιας και έπαιρνε αντιβίωση και κάτι έπρεπε να φάει!

Επίσης, το σκυλί το "καλομαθαίνεις" (όπως αναφέρεις) ή το κακομαθαίνεις κατ' εμέ εφόσον του δίνεις να τρώει διάφορα άλλα όχι δίνοντάς του ξηρά...

Τη γνώμη μου για τις καλές ξηρές τροφές και για το μαγειρευτό την έχω αναλύσει πολλάκις, μην επαναλαμβάνομαι... :wink:
  18. gasketse

gasketse New Member

ty katerina..apla ixa tin aporia..peri trofis. i apantisi s me kalipse pliros..(os sinithos)
  19. XxArtemisxX

XxArtemisxX New Member

Γεια σας παιδιά και χρόνια πολλά!Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν η roayal canin για στειρωμένα γατιά είναι καλή,μόνο αυτήν βρήκα έχω βρει!
  20. nikos_x

nikos_x New Member

Γεια σ Αρτεμις!
    Δεν ξερω για στειρωμενα ζωα,και ειδικα για γατες,αλλα η Royal Canin ειναι μια απτις καλυτερες τροφες... :?

Share This Page