Ποια τροφή δίνετε στο σκύλο σας?

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by nikos_x, Jan 30, 2008.

1. Art3miz

Art3miz New Member

Τις καλησπέρες μου καταρχάς!
    Εγώ στον δικό μου δίνω Proplan. Μέχρι και γεύση σολωμού του πήρα μια μέρα (δεν είχε άλλη γεύση και είχαμε ξεμείνει από τροφή) και την έφαγε. Αν και δεν την συνιστώ γιατί παρόλο που μάλλον είναι νόστιμη (για να την έφαγε ο μικρός υποθέτω πως ήταν νόστιμη) γιατί μυρίζει όλη η κουζίνα που έχουμε τα μπολ του, ψαρίλα!

Πάντως από το σουπερμάρκετ που του είχα πάρει κάποτε Pedigree, μου έκανε ευκοίλια...

...και από τότε μόνο Proplan!

Υ.Γ: έχουμε δοκιμάσει και την Royal, πολύ καλή επίσης αλλά πιο ακριβή.. κι ο Ερμής θέλει 15κιλά ανά 1-1,5 μήνα
  2. Εγω στον μπουμπη μου του παιρνω χιμα αλλα ειναι μαρκα απλα το pet shop μας εχει τσουβα λια και διαλεγεις απο πια τροφη θελεις
  3. gikkat

gikkat New Member

χμμμ... Δεν νομίζω να εννοείς συγκεκριμένες μάρκες. Non-branded τροφές να φανταστώ...
  4. Mitsi

Mitsi New Member

Μια συσκευασια ανοιχτη εκτίθεται στην σκονη, ζέστη, υγρασία , ιπτάμενα ζωύφια πως μπορεις να την εμπιστευτεις.? Ειδικα το καλοκαιρι που πολλαπλασιάζονται τα μικρόβια.
  5. Eχετε δικιο με αυτα που λετε αλλα τοσα χρονια αυτην την τροφη περνγφ και δεν εχει γινει κατι αλλα για αυτο που ειπες γι τις μαρκες ειναι μαρκες απλ αντι να παιρνουμε ολο το τσουβαλι περνουμε ενα ,δυο ,τρια και παει λεγοντας

δεν ξερω μπορει και να εχετε δικιο θα το ψαξω
  6. nikos_x

nikos_x New Member

ποτε χυμα.εχω βρει και σκουλικακι να κοβει βολτες... :x
    κοιτα μηπως βρεις την ιδια σε 2κιλο-3κιλο....
  7. gikkat

gikkat New Member

Εγώ ρώτησα για ένα και μόνο λόγο...
    Υπάρχουν ορισμένες μάρκες που από την ίδια την εταιρία παραγωγής ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να πωλούνται χύμα! Ορισμένοι αγαπημένοι petshop-άδες απλά βάζουν τη σακούλα μιας συγκεκριμένης τροφής φάτσα κάρτα και είτε τη γεμίζουν με άσχετη φθηνή τροφή και την πωλούν για μάρκα είτε - καλύτερη των περιπτώσεων - ανακατεύουν μια συγκεκριμένη μάρκα με άσχετη ξηρά και πάλι την πωλούν για μάρκα...

Έχω πετύχει τέτοια περίπτωση και ήξερα ότι η συγκεκριμένη μάρκα που πωλούσαν χύμα ΔΕΝ επιτρεπόταν να πωλείται χύμα και οι κροκέτες ήταν εντελώς άσχετες με τις κανονικές!
  8. gasketse

gasketse New Member

καλα πρεπει να κανουμε ενα fun club PET SHOP HATERS!!! (τους εχουμε βαλει μεσα για τα καλα....(και καλα να παθουν βασικα...)
  9. nikos_x

nikos_x New Member

καλα εγω δεν νομιζω οτι φταινε οι πετ-σοπαδες για αυτο π συμβαινει...εκεινοι αρπαξαν την ευκαιρια...βγαινουμε εκτος τοπικ ομως.

οτι ταιριαζει στο σκυλι ειναι η καλυτερη τροφη για αυτο.
  10. Marin

Marin Administrator

http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food_reviews/

Εδώ μπορείτε να δείτε ότι οι τροφές που αναφέρετε κατά 90% είναι με 2 ή και λιγότερα αστέρια. Παρόλαυτα ψάχνοντας στο Internet λίγο, βρήκα ότι δε κάνει ένας σκύλος που δεν έχει μεγάλη δραστηριότητα να τρώει τροφή με πολλές πρωτείνες γιατί κάνει κακό στα νεφρά.

Ακόμα όμως δεν έχω διαβάσει όσα βρήκα, οπότε δε το γράφω ακόμα με σιγουριά.

Μαρίνα
  11. nikos_x

nikos_x New Member

το εχω ''ξεσκονισει'' το site αυτο...το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να βρεις και ευκολα τις 6 αστερων τροφες. εγω η καλυτερη π βρηκα ηταν η royal βαση του
    dogfoodanalysis.com..... :roll:
  12. Marin

Marin Administrator

Η καλύτερες από αυτές που υπάρχουν στην Ελλάδα σύμφωνα με το site αυτό είναι η Orijen με 6 αστέρια, η Merrick με 5, η Acana, Eaglepack με 4 και μετά οι υπόλοιπες + η Royal Canin αναφέρονται σαν 2 star.

Εγώ έδινα ως τώρα Hill's & Royal Canin αλλά χθες αποφάσισα να ψαχτώ λίγο, αν και το 15χρονο σκυλί μου μεγάλωσε μια χαρά με αυτές τις τροφές, ίσως να υπάρχει και καλύτερη επιλογή για τα επόμενα χρόνια.

Μαρίνα
  13. nikos_x

nikos_x New Member

εγω τις orijen,acana,merick,eagle pack,δεν μπορεσα να τις βρω κοντα στη περιοχη μου.επρεπε να κατεβω Πειραια...και δεν βολευει....
  14. scoa

scoa New Member

ετσι ενημερωτικα..αυτες ποσο τις αγοραζετε??γιατι ας πουμε τις royal canin τις επερνα 23.5 το 4 κιλο.τις προ πλαν που κοιταζα οπως και νουτρο και eukanuba τις εχουν 18.5 το 3 κιλο και δεν ξερω αν ειναι το ιδιο καλες με ρογιαλ.( η οποια δεν μας ταιριαζει τελικα σε αντιθεση με προ πλαν)
  15. platon

platon Σκύλος

Εγώ πάλι θεωρώ αυτούς που πουλάνε χύμα τροφή, μπακάλιδες...
    Όλες σχεδόν οι εταιρείες έχουν 3κίλα ή 2κίλα...
    Γιατί να πάρει κάποιος 1 κιλό χύμα που δεν ξέρει από πότε το έχει ανοιχτό ο μπακάλης και να μην πάρει το έτοιμο 3κίλο... Άσε που το κιλό το χρεώνει και παραπάνω :)
  16. Alex2

Alex2 New Member

Ποιο χρεώνει παραπάνω? Τη χύμα?

Η χύμα σε μικρές ποσότητες είναι πάντα πιο φθηνή από την αντίστοιχη συσκευασμένη ποσότητα και για αυτό την επιλέγει ο κόσμος.

Το κέρδος το βγάζει επειδή ανοίγει μεγάλες συσκευασίες, δεν ανοίγει μικρές.

Δε νομίζω ότι κανείς αγοράζει είκοσι και τριάντα κιλά χύμα.
  17. nikos_x

nikos_x New Member

Η royal ειναι οντως τοσο καλη οσο λενε???δλδ τα αξιζει τα λεφτα της???
    +καποιος π ταιζει Νουτρο--->τα σκυλια σας εχουν πολλα κοπρανα????
  18. antwnakis

antwnakis New Member

Στο "παιδάκι" (Γερμανικό Ποιμενικό 6μηνών) μου δίνω την flatazor professional elite puppy. Δεν την βλέπω στο dogfoodanalysis, αλλά τα αποτελέσματα που βλέπω είναι εξαιρετικά. Κατ' αρχήν τρώει την τροφή (σημαντικό), εξαιρετικό και λαμπερό τρίχωμα, σφικτά και καλοσχηματισμένα κόπρανα, ευεξία, ζωντάνια και φοβερή ενέργεια.

Συμπληρωματικά θα έχει και ένα ή δυο γεύματα την εβδομάδα νωπή τροφή (ψάρι, κοτόπουλο, κρέας, λαχανικά, γιαούρτι) και φρέσκο και καθαρό (πολύ καθαρό) νερό (κάθε 2 ώρες του το αλλάζω). Stick για τα δοντάκια του, τένοντες και κόκαλα από γουρονόπετσα όποτε χρειαστούν (σχεδόν πάντα :-D ).

Αν δεν κάνω λάθος για την ξηρά τρέχει και μια προσφορά με 5 κιλά δώρο στην 15κιλη. Συγνώμη αν φαίνεται σαν διαφήμιση απλά γράφω αυτά που βλέπω και παρατηρώ όντας άσχετος και νεόκοπος στην συμβίωση με σκύλο...
  19. Kopros

Kopros New Member

(Αν και ξεθαβω το thread) ...γενικα οταν τα κοπρανα ειναι πολλα σημενει πως η τροφη δεν ειναι πλουσια σε συστατικα που αποροφονται απο τον οργανισμο, οποτε η τροφη εχει πολυ junk μεσα που απλα το τρωει ο σκυλος και βγενει αυτουσιο μετα την πεψη χωρις να εχει παρει ο σκυλος βιταμινες κτλ....
  20. nikos_x

nikos_x New Member

Συνηθως αυτο συμβαινει...
    ξερω σκυλο ομως που ενω εχει πολλαααα κοπρανα με μια ξηρα,αναπτυσεται κανονικα. :?

Share This Page