Ποια τροφή δίνετε στο σκύλο σας?

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by nikos_x, Jan 30, 2008.

1. nikos_x

nikos_x New Member

Καλημερα!

Θα ηθελα να αναφερθουμε στο υψηλο ποσοστο πρωτεινων της Orijen.
    Ποιοι ταιζουν?κανοντας εξετασεις μετα απο καποιο χρονικο διαστημα ,τι ειδαν?
    Και αν πιστευετε οτι ειναι καλο μια τροφη να περιεχει ,εκτος απο τα ''καλουδια'' που περιγραφει και την αψογη ''σιωπηλη'' διαφημηση,ενα ποσοστο πρωτεινων περιπου 44% ενω οι περισσοτεροι ταιζουμε ξηρα π εχει maximum 30%.
    Ειναι καλο?θα ταιζατε?εχετε ακουσει κατι κακο?

Αυτα... :roll:
  2. Marin

Marin Administrator

Εγώ τάισα Acana τα σκυλιά μου για ένα μήνα και είχαν πρόβλημα. Η μία έπαθε μεγάλη ιστορία με τα νεφρά της, έπινε κάπου 3-4 μπωλ νερό τη μέρα και λέρωνε μέσα στο σπίτι. Η άλλη που είναι νεαρή είναι μια χαρά. Βεβαια όλες το πρώτο καιρό είχαν πρόβλημα με το στομάχι.

Εγώ μάλλον δε θα ξαναδώσω σε κανένα ζώο μου αντίστοιχη τροφή, σίγουρα όχι στις μεγαλύτερες και με τίποτα σε αυτή που έπαθε τα παραπάνω γιατί τώρα της δίνω k/d για να συνεφέρουμε τα νεφρά της μη πάθει καμια ανεπανόρθωτη ζημιά.

Μαρίνα
  3. kyveli

kyveli New Member

Λοιπόοννν.... ερώτηση:
    Τις προάλλες είχα πάει στον Σκλαβενίτη, ένα από τα μεγάλα τους καταστήματα, και στο τμήμα των ειδών ζώων πρόσεξα ότι είχε και έναν μικρό καταψύκτη με πακέτα "κιμαδοποιημένης" τροφής. Διάβασα το τι είναι αυτό το κιμαδοποιημένο και λέει ότι είναι κοτόπουλο με κόκκαλα πολτοποιημένο. Η δε τιμή είναι πάρα πολύ φτηνή (κάπου 90 λεπτά το κιλό).
    Από περιέργεια πήρα ένα πακέτο. Εγώ του το έκανα μαγειρευτό με ρύζι. Από μυρωδιά και όψη έμοιαζε όντως με κοτοπουλοκρέατα. Ο σκύλος επίσης ξετρελάθηκε. (να και κάποιος που εκτιμά τη μαγειρική μου!) (και εννοείται ότι αυτό δεν είναι ενδεικτικό της ποιότητας του φαγητού).

Τα κόπρανά του, όλες τις φορές που τον τάισα από αυτό το ρυζοκοτοπουλόφαγο ήταν λίγα, σφιχτά καλοσχηματισμένα (όχι πέτρες, κανονικότατα), δίχως κανένα πρόβλημα, αντίθετα πολύ καλύτερα από αυτά που η Brit του δημιουργεί. :p

Νομίζω ότι τέτοιες κατεψυγμένες συσκευασιές υπάρχουν και στον Βασιλόπουλο. Υπάρχει κάποιος που να ξέρει περισσότερα για αυτά τα κρέατα, να τα έχει δοκιμάσει και γενικότερα να έχει κάποια γνώμη ή άποψη επί των συγκεκριμένων?

Επίσης, υπάρχει κάποιος εδώ που να ταϊζει τον σκύλο του με Brit? Μπορεί να τη βρει κανείς σε κτηνιατρικά και σε petshop, kai παρόλο το υψηλό ποσοστό πρωτεϊνών, κρέατος, όχι σόγιες κλπ δεν ξέρω αν είμαι ευχαριστημένη. Ταίζουμε και τα 3 μας σκυλιά με τη συγκεκριμένη, αλλά δε μπορώ να πω ότι έχει καμία διαφορά, ή ότι τους προσφέρει κάτι παρπάνω. Είναι τσέχικη φίρμα και εδώ είναι το site τους http://www.brit-petfood.com/ http://www.brit-petfood.com.cz/index2.php?lang=est
  4. platon

platon Σκύλος

Εγώ ταϊζω αποκλειστικά orijen περίπου 8 μήνες τώρα.
    Δεν έχω δει κάποια ιδιαίτερη αλλαγή στον σκύλο, σε σχέση με την proplan που έτρωγε πριν, πέρα από οτι καλύπτετε με λιγότερη ποσότητα τροφής.
    Οι πρώτες τις εξετάσεις έδειξαν λίγο ανεβασμένο αιματοκρίτη αλλά δεν νομίζω πως ήταν από την τροφή, καθώς έτρωγε από αυτή μόνο 1 μήνα περίπου.
    Για τις επόμενες εξετάσεις, θα ενημερώσω σύντομα :)
  5. nikos_x

nikos_x New Member

Μαλιστα...
    Η Χιονα απο eagle pack πηγαινει σταδιακα στην orijen.Αυτο π κανω ειναι να προσεχω πολυ τις αναλογιες.Οσο γραφει δηλαδη η οριτζεν τοσο δινω.3/4 οριτζεν δλδ και 1/4 eagle pack holistic για να μην γινει αποτομη αλλαγη...

Παρατηρησεις μετα απο 2 μερες.
    Λιγοτερα και πιο σφιχτα κοπρανα.
    Με κτηνιατρο δεν το εχω συζητησει το θεμα των πρωτεινων..θα παω μια βολτα ομως απο κει να μ πει τη γνωμη του.
    Το μονο π με καθησυχαζει ειναι πως η οριτζεν δεν ειναι η μοναδικη ανα τον κοσμο με τοσο υψηλο ποσοστο πρωτεινων...ειναι νομιζω και η innova,wellness....κατι τετοιες...αρα δεν ειναι ''πατεντα'' αποκλειστικα μιας εταιριας....
    Να δουμε πως θα παει... :arrow:
  6. platon

platon Σκύλος

Εγώ πιστεύω πως έχει να κάνει και με την άσκηση ενός σκύλου. Ένας σκύλος που τρέχει, όχι που βγαίνει απλά μια βόλτα καθημερινά, δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα. Αντίθετα ένας άλλος σκύλος που κάθεται όλη την ημέρα μέσα στο σπίτι και βγαίνει μόνο για κατούρημα ή καθόλου, μπορεί να παίρνει λιγότερη τροφή από αυτή που πρέπει.

Η Μάρα, που βγαίνει καθημερινά βόλτα, όχι για τρέξιμο όμως, τρώει περίπου 200-275 (ανάλογα αν θα τσιμπήσει και από το δικό μας) ενώ θα έπρεπε να τρώει σχεδόν το διπλάσιο για τα κιλά της και δεν έχει δείξει σημάδια πείνας.
  7. nikos_x

nikos_x New Member

Mερικοι λενε πως ''σπανε''την οριτζεν με μια αλλη ξηρα...
    Δεν πιστευω πως ειναι καλο αυτο...2 διαφορετικες ξηρες σε 1 στομαχι την ιδια ωρα... :?
  8. platon

platon Σκύλος

Με τι λογική ?
    Ο σκύλος θα πάρει αυτά που πρέπει από μία τροφή.
    Γιατί να του βάλεις και την δεύτερη, για συμπλήρωμα, για μεγαλύτερη ποσότητα ? Και αν το κάνουν, με τι αναλογία το κάνουν, στην τύχη ή κάτι συγκεκριμένο ?
  9. nikos_x

nikos_x New Member

Υποτιθεται πχ μια αναλογια 60%οριτζεν/40% μια αλλη...

Δεν πιστευω ομως οτι στεκει...ισως ''στρεσαρεται'' το στομαχι χωρις ιδιαιτερο λογο.

Και το υψηλο ποσοστο ζωικης πρωτεινης δεν νομιζω να δημιουργει προβλημα σε ενα σαρκοφαγο ζωο... :?
  10. platon

platon Σκύλος

Πιστεύω ότι δεν είναι θέμα στρεσαρίσματος αλλά ότι δεν παίρνει ο σκύλος την σωστή ποσότητα και φυσικά δεν υπάρχει και λόγος. Δώσε παραπάνω γεύματα με μικρότερη ποσότητα. :drinkers:
  11. nikos_x

nikos_x New Member

Δεν το κανω εγω αυτο... :rolleyes:
    Εγω μονο τωρα ταιζω δυο μαζι για να φυγει και η eagle που εχω.
    Μονο οριτζεν θα δινω! :-D :finga:
  12. platon

platon Σκύλος

Το ξέρω... δεν πήγαινε σε εσένα το "δώσε".. γενικά το λέω :)
  13. jk76

jk76 New Member

καλησπέρα.
    την σκυλοτροφή TONUS σε ποιά κατηγορία θα την κατατάσατε;

ευχαριστώ.
  14. pitbull..thor!!

pitbull..thor!! New Member

η καλυτερη απο το super market ειναι h purina one!!
  15. pitbull..thor!!

μέτρια τροφή...
  16. pitbull..thor!!

belcando 25 eyro ta 5 kila super primium olistikh!!
  17. Marin

Marin Administrator

Να προτιμήσετε τροφές που δεν έχουν σόγια και που στα συστατικά τους αναγράφεται πρώτα από όλα το κρέας. Από όσες είδα να γράφετε καλύτερη θεωρείται η belcando αλλά και η royal canin. Προσωπικά από το super market δεν έχω αγοράσει ποτέ τροφή για τα ζώα μου.

Share This Page