Ποια τροφή δίνετε στο σκύλο σας?

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by nikos_x, Jan 30, 2008.

1. platon

platon Σκύλος

Προτεινόμενη λιανική για orijen :

2.5Kg --> 22.50 (Puppy)
    13.5Kg --> 72.00 (Puppy)
    2.5Kg --> 20.00 (Adult)
    13.5Kg --> 68.00 (Adult)

Λογικά θα την βρεις λίγο πιο φτηνή...
  2. Alex2

Alex2 New Member

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ :p :p

Ουσιαστικά ανά κιλό έρχεται όσο και η nutro (τα είχα ανάγει όλα ανά κιλό για να κάνω συγκρίσεις).

Και πως δικαιολογείται με τέτοια διαφορά στην αξιολόγηση να έχουν ίδια τιμή?
  3. e1drua

e1drua New Member

Αρχικα υπαρχει η Nutro και η Nutra, μη μπερδευτεις ειναι διαφορετικες..
    Η orijen ειναι πιο ακριβη, μη το συγκρινεις ετσι με το κιλο, γιατι αλλιως βγαινει στο 3κιλο και αλλιως στο 15κιλο, οσο πιο μεγαλη ποσοτητα παρεις τοσο πιο πολυ πεφτει η τιμη του κιλου..
  4. e1drua

e1drua New Member

5. Alex2

Alex2 New Member

Έχεις δίκιο. Συγκρίνω τις τιμές για τη 15 κιλη συσκευασία, αν και η τιμή που πλήρωσα τη Nutro ήταν για τη δίκιλη, την είχα πάρει δοκιμαστικά.
  6. Alex2

Alex2 New Member

Δήμητρα, στο link που μου δίνεις για τη Nutra, δίνει ξεκάθαρα τη Nutro. Αναγνώρισα τη συσκευασία. Είναι στις σελίδες 9 και 10. Στα 4 αστεράκια δίνει τη nutro ultra. Επίσης είναι λίγο μπερδευτικό, γιατί οι ίδιες μάρκες έχουν ζωοτροφές σε όλες σχεδόν τις κατηγορίες.
  7. e1drua

e1drua New Member

8. e1drua

e1drua New Member

ααα τωρα το ειδα... ειναι στην 19 σελ.. εχεις δικιο...
  9. Alex2

Alex2 New Member

Στο δεύτερο link που λες για nutra, εγώ όταν το πατήσω και πάω στην 9-10 σελίδα μου δείχνει τη nutro.

Στο ακόλουθο link, φαίνονται όλες με 4* και βλέπω ότι έχουν τη nutro ultra και όχι τη nutro που πήρα εγώ (άλλη συσκευασία).

http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food ... t/4/page/5

Σου βγάζει άλλο εσένα?
  10. e1drua

e1drua New Member

χαχαχα, εχω μπλεχτει.. :lol:
    αν βλεπεις τη συσκευασια που πηρες με 2* τοτε ειναι αυτη, αν την βλεπεις στα 4* τοτε ειναι αλλη :)
    Εγω απλα ηθελα να επισημανω οτι υπαρχουν 2 διαφορετικες και εγω στην αρχη αλλη ηθελα να παρω και αλλη πηρα.. :?
  11. Nemo

Nemo New Member

Σήμερα μου είπαν στο pet shop για μια καινούρια τροφή, γερμανική, που είναι λέει εξαιρετική. Λέγεται Belcando. Την έχει δοκιμάσει κανείς;
  12. pretts

pretts New Member

Εδώ ο καλός δοκιμαστής.
    Ωραία είναι η Belcando με μεγάλη περιεκτικότητα σε κρέας σε συγκεκριμένες σειρές. Γίνεται πολύ άνετα αποδεκτή από το σκυλοπληθυσμό χωρίς εντερικές ή στομαχικές διαταραχές και έχει καλή τιμή.
    http://www.belcando.de/index-a-839.html
  13. dora

dora New Member

14. pretts

pretts New Member

Έτσι πρέπει,μπες κ ξεστραβώσου! Αύριο εξέταση να δω αν αποστήθισες όλα τα συστατικά κάθε σειράς! 8) 8)
  15. ROTTIE

ROTTIE New Member

Παιδιά, έριξα μια ματιά στο site της Belcando και ενδεικτικά παρουσιάζω τα συστατικά της lamp and rice:

Rice (at least 40%), lamb (dried, at least 15%), corn, poultry meat (dried), poultry fat, vegetable oil, grape seeds (de-oiled), brewer‘s yeast, husked oat bran, flax seed, poultry liver (hydrolysed), pregelatinised starch, sodium chloride, yucca extract

Τροφή με πρώτο συστατικό το ρύζι και μάλιστα σε ποσοστό 40% (ενώ κανονικά θα έπρεπε να είναι το κρέας), με καλαμπόκι (το οποίο είναι δύσπεπτο και προκαλεί αλλεργίες), αδιευκρίνιστη πηγή κρεαταλευρου πουλερικών και ένα σωρό υποπροϊόντα είναι ΕΠΙΕΙΚΩΣ για πέταμα. Ο καλύτερος τρόπος για να επιλέξουμε τη σωστή τροφή για το σκύλο μας είναι να μάθουμε να διαβάζουμε τις ετικέτες των συστατικών της τροφής.

Τα πρώτα συστατικά της τροφής θα πρέπει να έχουν ως βάση το κρέας. Καλαμπόκι και σιτηρά θα πρέπει να μην υπάρχουν καθόλου στην τροφή (σκύλους έχουμε, δεν έχουμε κουνέλια), όπως επίσης να μην υπάρχουν καθόλου υποπροϊόντα διότι τα υποπροϊόντα είναι απόβλητα δηλαδή σκουπίδια.
  16. pretts

pretts New Member

Όπως είπα και πριν, έχει καλή περιεκτικότητα σε κάποιες σειρές. Επίσης στο dogfoodanalysis παίρνει 2 αστεράκια,όπως και όλες οι θεωρητικά καλές εταιρίες στη χώρα μας. Τέλος με εξαίρεση την Orijen ίσως και την Acana, η ύπαρξη αυτών των συστατικών θεωρείται δεδομένη στις ξηρές τροφές που κυκλοφορούν Ελλάδα.
  17. ROTTIE

ROTTIE New Member

Οι "θεωρητικά καλές τροφές" που αναφέρεις είναι κυριολεκτικά για πέταμα. Αυτό που οφείλει να κάνει ο κάθε ένας που νοιάζεται για το τι τρώει το ζώο του είναι να μάθει να διαβάζει τις ετικέτες των τροφίμων. Μόνο έτσι προστατεύεται ο καταναλωτής και δεν πέφτει θύμα των πολυδιαφημιζόμενων εταιριών.
  18. pretts

pretts New Member

Rottie, καταρχάς μίλησα για θεωρητικά καλές τροφές. Κατανοητό φαντάζομαι ότι δεν το συμμερίζομαι. Η αλήθεια παραμένει όμως ότι ζούμε στην Ελλάδα, οι επιλογές είναι αυτές που είναι και βάση αυτών εξετάζουμε τελικά. Όποιος έχει την οικονομική δυνατότητα,φυσικά πρέπει να ταϊζει ό,τι καλύτερο, εν προκειμένη Orijen αν θες και την προσωπική μου άποψη. Τροφή όμως που στην τελική εκτός από ιδιαίτερα ακριβή, είναι και δυσεύρετη. Επίσης όποιος έχει τη γνώση και το χρόνο εκτός από τα χρήματα, ιδανικά θα έπρεπε να προσανατολίζεται σε μαγειρεμένο φαγητό,ακόμη και ωμό με μεγαλύτερη επιφύλαξη καθώς απαιτεί ακόμη περισσότερη γνώση κι ενασχόληση.
    Τελικά όμως αυτό που εγώ αντιλαμβάνομαι είναι πως όταν κάποιος ζητάει τη γνώμη για μια τροφή, η απάντηση έρχεται σε συσχετισμό με ό,τι άλλο κυκλοφορεί στη συγκεκριμένη αγορά και με παράθεση των πληροφοριών για να αποφασίσει μόνος του τελικά.
  19. nikos_x

nikos_x New Member

παιδια σε ενα καινουριο πετ σοπ π πηγα μ ειπαν και για τη royal canin καλα λογια.την εχει δοκιμασει κανεις?.εμενα η Χιονα δεν τρωει καμιιιια ξηρα τροφη σκετη.θελει εστω λιγη κονσερβα μεσα.την αφησα να πεινασει και κατεληξε να βγαλει τα γαστρικα υγρα.φταιει και παλι η τροφη?δεν ειναι καλη?ειναι η nutro puppies rice+lamb καλη τελικα?(orijen πουθενααα δεν βρηκα!πηγα σε 3 πετσοπ αλλα αποτι καταλαβα πρεπει να ειναι και ακριβη)
  20. Marin

Marin Administrator

Εγώ για τροφή puppy εμπιστεύομαι royal canin πάντα γιατί μου μεγαλώνει τέλεια κουτάβια, με υπέροχο τρίχωμα. Για ενήλικα δεν επιλέγω πάντα την ίδια γιατί τη βαριούνται τα ζώα μου, παίζω ανάμεσα σε royal canin, advance, nutro. Αλλάζω κάθε 6μηνο.

Μαρίνα

Share This Page