πως ισχυριζονται κατι τετοιο???

Discussion in 'Συζητήσεις / Ερωτήσεις / Δράσεις μελών κάτω των 15' started by nikos_x, Jan 7, 2008.

1. nikos_x

nikos_x New Member

Γεια σας,
    ειμαι μαθητης και αποτι φαινεται μεχρι στιγμης και φιλοζωος μιας και οτι γατι η κουταβι περασε απτη γειτονια κατεληγε σπιτι μ μεχρι ν βρει σπιτι.Εχω αναστατωθει και εκνευριστει μιας και ενω ολοι ξερουμε για το προβλημα με τα αδεσποτα στη χωρα μας,υπαρχουν θεολογοι στα σχολεια οι οποιοι υποστηριζουν και λενε οτι αυτα τα πλασματακια δεν εχουν ψυχη.εγω αντεδρασα σε αυτο και καταληξαμε σε διαμαχη ενω προσπαθουσε να με πεισει οτι ειναι απλα ζωα και μενουν κοντα μασ καθαρα απο ενστικτο.ποια η γνωμη σας?εγω πιστευω οτι εχουν ψυχουλα και μαλιστα πολυ πιο αγνη απτη δικη μας και ζουνε μαζι μας γιατι μας αγαπουν αληθινα.επιτρεπεται να λενε τετοια πραγματα σε παιδια?και μικροτερης ηλικιας π ειναι το αυριο αυτου του τοπου!τα σχολεια δεν παιρνουν καν θεση σε τετοια ζητηματα πχ οταν ζητησα σαν εργασια να κανω μια δημοσκοπιση για τα αδεσποτα οι περισοτεροι εμεναν παγεροι απεναντι σε αυτο το θεμα και αδιαφορουσαν.ενα εχω να πω,ντροπη!!!(δεν ξερω αν εχει ξανασυζητηθει κατι τετοιο και συγγνωμη αν σας κουρασα γτ αν αρχισω να μιλαω-να γραφω δεν σταματαω με τπτ :p )

Νικος
  2. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που μαθαίνονται λάθος στα σχολεία! Ολόκληρη ο νοοτροπία του σχολείου είναι, κατά τη γνώμη μου λάθος! Εκεί δεν μαθαίνετε μόνο οτι τα ζώα δεν έχουν ψυχή, αλλά και οτι βασικός σκοπός της ζωής μας είναι να δουλέψουμε για να "πετύχουμε"! Τέλος πάντων, όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα ας έρθει εδώ κάποιος θεολόγος να μας εξηγήσει γιατί ο θεός έχει βάλει τα ζώα σε τέτοια θέση στο σύμπαν του! Άλλες θρησκείες που στηρίζονται στην ισορροπιά της φύσης μαθαίνουν τον κόσμο να ζει μέσα στην φύση, και όχι εις βάρος της! Ενώ η χριστιανική θρησκεία λέει οτι ι θεός έφτιαξε τα πάντα στη γή μόνο για να τα χρησιμοποιούν οι άνθρωποι! Αντε βγάλε άκρη!
  3. nikos_x

nikos_x New Member

οπως λενε και στα μερη μου ''πιασε το αυγο και κουρεφτο''...τεσπα...χαος!!!ασε και αυτο το περι ''να πετυχουμε'',''να δουλευουμε'' και το αγχος να περασεις ντε και καλα καπου.ετσι παραμεριζεται η μορφωση και κανουν τους αν8ρωπους εγωιστες και μονομερεις.τα ζωακια μας ειναι μια πραγματικοτητα και ας ο Θεος και ο καθε θεος να τα εχει σε δευτερη μοιρα.εμεις τα αγαπαμε!!!!(θεολογοι σου λεει μετα και η αγαπη και μπλα μπλα μπλα....πφφ...)
  4. salor

salor New Member

Και εγω με την κολλητή μου είχαμε ακουσει κατι παρόμοια πριν κατι χρόνια απο την δασκαλα που μας εκανε μαθημα στο κατηχητικο. Την ειχαμε συναντήσει ένα Πάσχα στην εκκλησία κ σηζητάγαμε. Καποια στιγμή της είπε η κολλητή μου πως άναψε κερί κ για το σκυλι της (το οποιο είχε πεθάνει απο φόλα) κ της είπε οτι δεν είναι σωστο κ δεν πρεπει κ αλλα τετοια. Εκει αντιδρασαμε κ οι δύο, αλλα δεν θυμαμαι τι δικαιολογίες βρήκε!
    Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το οτι αφου κ εμείς ζώα ειμαστε απλα με ποιο αναπτηγμένο εγκεφαλικο συστημα, γιατι εμείς υποτίθεται πως έχουμε ψυχή ενω τα υπόλοιπα ζώα οχι????
  5. nikos_x

nikos_x New Member

Δεν βρισκεις ακρη με τους πορωμενους τους θεολογους.εγω πλεον γελαω με τισ μακακιες που λενε.

Νικος
  6. Strayshelp

Strayshelp New Member

nikola,

κάτα ένα περίεργο τρόπο οι θεολόγοι,οι δήθεν άνθρωποι του Θεού,δεν έχουν καλές σχέσεις με τα ζώα!

Εχω ακούσει από παρα πολλούς παράπονα για θεολόγους και ακομα και εγώ όταν πηγαινα σχολείο είχα τσακωθεί με την ηλίθια που μας έκανε Θρησκευτικά.
    Είχε πεθάνει η γάτα μου και μ έπιασε κλάμα την ώρα του μαθήματος.Με ρώτησε τι είχα και της είπα και μόνο που δεν μ εβρισε!
    Αρχισε ένα κήρυγμα ότι ''σιγά μωρε ζώο ήταν'' και διάφορα τέτοια και φυσικά τα ακουσε για τα καλά και από μενα και από άλλα παιδιά που αγαπούσαν τα ζώα.

Και τι απάντησε?
    Οποιος αγαπά τα ζώα δεν αγαπά τους ανθρώπους!!

Ακου λόγια,από θεολόγο έτσι?Και εκεί την έστειλα πλέον.Της απάντησα ότι ανοίξτε και καμιά φορά το βιβλίο που θελετε εμείς να διαβάσουμε των Θρησκευτικών και διαβάστε ότι ο Θεός λεει για όλα τα πλάσματαπώς πρέπει να ζούμε αρμονικά κλπ..Κυρία μου οποιος αγαπ τα ζώα αγαπα και τους ανθ΄ρωπους και έχει χώρο πολύ μες στην καρδια του να τους αγαπήσει όλους.

Αλλά και να μη το λεγε το ίδο το βιβλίο,καθηγήτρια αυτά πρεπει να πει στους μαθητές?

Είναι αισχος!!!!
    Νομίζω ότι οι πιο ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΙ άνθρωποι είναι αυτοί οι θεολογοι.Δε ξερω γιατί.Καταπίεση απ το σπίτι,σε θεοσεβούμενη οικογενεια?Παντως είναι πολύ κομπλεξικοι!

Εγώ θα σου λεγα,να κάνεις κάτι το οποίό έιχα κανει και εγώ στο σχολείο μου.Τυπωσε κείμενα για τη στείρωση όπως αυτό:
    http://www.pets.gr/index.php?option=com ... Itemid=448

και για υιοθεσία ζώων,όπως αυτό
    http://www.pets.gr/index.php?option=com ... Itemid=447

και βαλτα σε 2-3 πίνακες ανακοινώσεων στο σχολείο.ετσι για να μαθουν!Και ταυτόχρονα όποιος ευαισθητοποιηθεί/ενδιαφερθεί πες του μερικά πράγματα!!!

:)
  7. e1drua

e1drua New Member

Εγω εχω να προσθεσω οτι οποιος δεν μπορει να αγαπησει ενα ζωο, δε μπορει να αγαπησει και τους ανθρωπους κατ' επεκταση.

Θεωρω πως τα ζωακια εχουν ψυχη και να μου αποδειξουν οτι αυτο δεν ισχυει, εμενα δε θα με αγγιξει γιατι εγω αυτο νιωθω και αυτο θελω να πιστευω. Αυτο με κανει να νιωθω καλυτερα. Αλλωστε και ψυχη να μην εχουν (συμφωνα με την εννοια που της εχουμε δωσει εμεις), ΣΙΓΟΥΡΑ νιωθουν αγαπη απο εμας και προς εμας και αυτο μου φτανει.
  8. Strayshelp

Strayshelp New Member

Συμφωνώ απόλυτα!

9. Irene

Irene New Member

[/quote:34lxgtep]

και επ'αυξανω !!!
  10. nikos_x

nikos_x New Member

Γεια σας!!!
    μολις τωρα ειδα τις απαντησεις σας και συμφωνω απολυτα!

Κλειανα μαλαματινα,
    οσον αφορα τις ανακοινωνσεις αυτες πιστεψε με θα το κανω!μιλισα σημερα με την καθηγητρια του γρασεπ για ενημςρωση των μαθητων σχετικα με αδεσποτα και ζωα γενικα.

Τωρα,ο θεολογος πχ σε μενα ειπε οτι οι ανθρωποι π αγαπουν τα ζωα ειναι αδυναμοι και εγωιστες!!!γιατι το ζωο δεν εχιε θεληση και μας αγαπαει παθητικα χωρις να μιλαει και ν καταλαβαινει!οπως επισης οτι οσοι αγαπουν τα ζωα ειναι ανικανοι να αγαπησουν ανθρωπους.Δεν μπηκα καν στο κοπο να δωσω απαντηση σε 27χρονο,παντρεμενο απτα 19,με 7 παιδια,και ολη τη μερα μετανιες και κυριε ελεησον,ο οποιος ζωγραφιζει ρουχα στα αρχαια αγαλματα πανω στα βιβλια για να μην τα δουν τα παιδια του του δημοτικου.... :shock:

οι θεολογοι ειναι ΚΟΜΠΛΕΞΑΡΕΣ!!!!!φοβουνται τη κολαση και το διαβολο κ δεν βλεπουν τι γινεται γυρω τους!!!το χαος π επικρατει!!!(μπορει ν υπαρχουν κ εξεραισεις)

Νικος
  11. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Καλά, σοβαρά μιλάς; Ζωγραφίζει στα βιβλία των παιδιών του τα αγάλματα για να μην φαίνονται γυμνά; Άσε, μην δίνεις σημασία! Καμένη περίπτωση! Με την χολή του θα μείνει! Όποιος έχει τέτοιες εμπάθειες απέναντι στα ζώα σημαίνει οτι για κάποιον λόγο μισεί τους ανθρώπους αλλά φοβαται να το δείξει!
  12. nikos_x

nikos_x New Member

Niva,
    ΜΑΚΑΡΙ να ηταν ψεμα!!!αλλα ναι,ζωγραφιζει τα ''επιμαχα'' σημεια για να μην δουν τα παιδια!(τους δημιουργει κομπλεξ και με το σωμα τους!).εγω πολλες φορες τον κοντραρω κανοντας τους ερωτησεις περιεργες και μολις νοιωθει να ''απειλειται'' η πιστη του μου πεταει ενα ''ειναι ο Θεος,δεν μπορουμε να καταλαβουμε!!!!'' και κανει πως παει παρα κατω.Η πρωτη του ερωτηση ηταν αν εχω το κουταβι στο σαλονι,ειρωνικα.ε μολις ειπα οτι κοιμομαστε διπλα-διπλα ηρ8ε και εγινε το κακο....τεσπα...μια ζωη με τον φοβο του διαβολου,κολασης και τετοια...δεν τον παρεξηγω,τον λυπαμαι.και πιο πολυ αυτα τα παιδια π θα βγουν σαν ''τυφλα'' στο κοσμο.

Νικος
  13. matilda

matilda New Member

Εξήγησε στον θεολόγο σου γιατί επιλεκτικά ξεχνάει

Ότι ο Χριστός γεννήθηκε σε φάτνη και όταν όλοι είχαν ξαμολυθεί να τον λιντζάρουν τον ζέσταιναν τα ζώα.

Ότι πάντα τον συντρόφευε ένα γαιδουράκι

Ότι κάποιος που δίδαξε τον σεβασμό και την αγάπη στον πιο ταπεινό δεν μπορεί να παρέλειψε τα ζώα.

Ότι όποιος μπορεί να ασχοληθεί και να αφουγκραστεί ένα ζώο που δεν μιλάει θα κάνει το ίδιο και με τους συνανθρώπους του.

Ότι όποιος εκτιμά τον Θεό και την σοφία του δεν μπορεί να μην εκτιμά και όλα όσα έφτιαξε.

Ότι όσες μετάνοιες και να κάνει αν στην πράξη δεν εφαρμόζει αυτά που πρέπει δεν παίρνει κανένα bonus για τον παράδεισο.
  14. nikos_x

nikos_x New Member

matilda,
    εγω αυτα τα ξερω και τα σεβομαι!!!στον στενομυαλο αυτο τι ν πεις??δεν προκειται οχι ν κατσει να τα σκευτει αλλα και να ακουσει!δεν ξερω τι κερδιζει μ αυτο.παντως αν υπαρχουν και αλλες πολλες-που υπαρχουν-οικογενειες π μεγαλωνουν παιδια με αυτο το σκεπτικο,οχι αδεσποτα θα σωσουμε αλλα ουτε και εμας τους ιδιους σαν ανθρωπινο ειδος.

Υ.Γ. που ν βλεπατε εκφραση οταν ειπα οτι ο Θεος και ο διαβολος συνεργαζονται και ειναι ενα χαρτι που μια κοιταμε τη μια οψη και μια την αλλη.εγκεφαλικο καραμπινατο!!!εφαγε μια δειδακτικη και ενα διαλειμα για να μου ''αλλαξει'' μυαλα.χαχαχαχα

Νικος
  15. ana

ana New Member

:supz: :prayer:
  16. matilda

matilda New Member

Σε αυτόν τίποτα. Συνέχισε να αντιστέκεσαι στην στενομυαλιά και μπράβο σου!!!!!!
  17. e1drua

e1drua New Member

Χριστε μου! ειναι συνομηλικος μου και εχει 7 παιδια...?!?!?!?!?!
    η κακομοιρα η γυναικα του θα περναει τα σταδιο της λοχειας και θα ξαναμενει εγγυος?
    Ελεος...........

Matilda, μπραβο για το ποστ σου, αψογο!

Νικολα, απλα μην ασχολεισαι... δουλευε τον να περναει ευχαριστα η ωρα σου στο σχολειο και thats it.... μονο προσεχε μη κοπεις στα θρησκευτικα... :lol:
    (εγω μια χρονια παραλιγο να κοπω γυμναστικη... μου εβαλε 10..... χαχαχαχα!)
  18. Strayshelp

Strayshelp New Member

AYTOI οι άνθρωποι διδάσκουν τα παιδιά στα σχολεία!

Ε Λ Ε Ο Σ!

NIKOLA αν έχεις τα κότσια..πεστα σε κανέναν διευθυντή ή σε κανέναν απ το Συλλογο Γονέων αυτα τα τρελλά!..
    Οχι ότι θα γίνει και κάτι,α΄λλά ποτέ δε ξερεις.

καλά matilda απλά respect το ποστ σου!!!

19. nikos_x

nikos_x New Member

matilda
    οντως το παραπανω ποστ σου τρομερο.

παιδια,και να μιλησω στον συλλογο μονο αντιπαθεια στο προσωπο μ θα καταφερω να εχω απο κει και περα,ειναι ολοι μια ''κλικα''.δεν θα βγαλει καθηγητης ματι καθηγητη.απλα περναει με χαβαλε η ωρα μου! :twisted: κανω περιεργη ερωτηση και τον αφηνω να κοπανιεται! :-D
    και η γυναικα του καθολου κακομοιρα!!!τη καταβρισκει και αυτη!παλια η φαμιλια του εκαναν διαγωνισμο ποιος θα κανει περισσοτερα παιδια στο σοι(το ξερω κακια μεγαλη ,αλλα....).αααααααχ αστε τα να πανε....κουκουρουκου!!!!

αυριο θα ζητησω αδεια να κολλησω καποιες αφησες απο το stray.gr για τα αδεσποτα στο πινακα ανακοινωσεων....να δουμε....

Νικος
  20. veroniki

veroniki New Member

Στην Αθήνα είναι το σχολείο σου;Γ Λυκείου πας;

Share This Page