ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ?

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by anna5000, Jan 5, 2011.

1. anna5000

anna5000 New Member

Υιοθετησα ενα αδεσποτο κουταβακι και θελω να προσδιορισω την ηλικια του,τι να κανω?
  2. Brunitsa

Brunitsa Member

Κοίτα το χρώμα του τριχώματος , τα μάτια, τη συμπεριφορά, τα δόντια τα νύχια και γενικά ότι αφορά την εξωτερική του εμφάνιση....βάλε μια φωτογραφία για να μας βοηθήσεις περισσότερο.Αν τα δόντια και τα ωύχια του είναι μικρά, αν το τρίχωμα του έχει σκούρο χρώμα ενώ ξέρεις πως το κανονικό χρώμα της ράτσας είναι περισσότερο ανοιχτόχρωμο και αν η συμπεριφορά του είναι πολύ ναζιάρικη και παιχνιδιάρικη και θέλει να παίζει συνέχεια κι ασταμάτητα...τότε είναι μικρό!!! Αλλά και πάλι αυτά που σου λέω είναι πολύ αόριστα...με τη βοήθεια της φωτογραφίας πιστεύω πως θα βγάλουμε άκρη!!! Συγχαρητήρια για την πράξη σου και σου εύχομαι να έχεις μια ευτυχισμένη και χαρούμενη ζωή μαζί του!!!! Είναι αγοράκι ή κοριτσάκι το μικρό σου;
  3. anna5000

anna5000 New Member

Το σκυλακι μου ειναι θηλυκο και το λενε Ρεα.Οριστε φωτογραφιες του

Attached Files:

4. Irmakias

Irmakias New Member

Τωρα που την βλεπω καλυτερα μπορει να εινια και κα8αροαιμο doperman απλα επιδη δεν ειχει κομενη ουρα μπερδευει.Πολλυ ομορφη. Ειναι κουταβακι ενασ κτηνιατροσ 8α σου πει στο περιπου κοιτα τα δοντια του και 8α καταλαβεισ.Φιλικα Irmakias.
  5. anna5000

anna5000 New Member

τρομαζω λιγο λογω τησ φημης των ντοπερμαν και λογω του οτι δεν με σεβεται καθολου κι με περναει για παιχνιδι
  6. Irmakias

Irmakias New Member

Πρεπει να αρχισεισ αμεσα την εκπεδευση μην ακουσ φημεσ εινια καλα σκυλακια ειναι.Αν μπορεισ μπορεισ να πασ την μικρη κια σε εκπαιδευτη αν δεν τα καταφερεισ.
  7. anna5000

anna5000 New Member

προσπαθω αλλα οταν παω να το εκπαιδευσω πηδαει πανω μου για να παρει τη λιχουδια και δεν συγκεντρωνεται .Παρολαυτα του εχω μαθει το κατσε το μεινε και το ελα...
  8. Irmakias

Irmakias New Member

Κατι ειναι κι αυτο προσπα8ησε ο τονοσ τησ φωνησ σου να εινα αυστηροσ και κοφτοσ ωστε να καταλαβαινιε οτι δεν παιζεισ μαζι του.
  9. aristea

aristea Active Member

Συγχαρητήρια και καλή συμβίωση.

Η ηλικία προσδιορίζεται απο τα δόντια κατα προσεγγιση.
    Ενα ζωο που εχει κακοπερασει και ειχε κακη διατροφή θα φαίνεται μεγαλυτερο απο οτι ειναι.
    Στα κουτάβια ειναι πιο ευκολο.

Το δικό σου ειναι 5 μηνων πάνω κάτω;

Για πολύ ντόπερμαν δεν μου φαίνεται αλλα όπως και να χει να μην το φοβάσαι γιατι σημασία εχει ο ιδιοκτητης και οχι η φυλή .

Η συμπεριφορα του ειναι απόλυτα φυσιολογικη για κουτάβι.

Σε καθε περίπτωση θα βοηθούσε και τους δυο σας η εκπαίδευση απο επαγελματια εκπαιδευτη.

Στο φορουμ υπάρχουν πολλά θέματα για κουτάβια. Κανε μια αναζήτηση και τα ξαναλέμε :)

Share This Page