Ποσο ζουν τα σκυλια?

Discussion in 'Απορίες' started by mitsakos, Mar 3, 2008.

1. mitsakos

mitsakos New Member

ξερω οτι πανω κατω τα σκυλια ζουν 15 χρονια.αλλα η απορια μου ειναι το κατα ποσο μπορουν να υπερβουν αυτα.ειναι ενα στενο πανω απο μενα ενας παππους που εχει ενα collie γυρω στα 23 χρονων.ο κτηνιατρος του ειπε οτι και τοσο που εζησε ειναι χαρη στην αγαπη και την φροντιδα του παππου για τον σκυλο.τωρα ο σκυλος ειναι στα τελευταια του αλλα μου φαινονται παρα πολλα τα χρονια που ζει.ποσο περιπου μπορουν να φτασουν?
  2. platon

platon Σκύλος

Μικρόσωμα και καλοδιατηρημένα σκυλιά ζούνε παραπάνω.
    Όσο πιο μεγάλο σε όγκο είναι, τόσο μειώνονται τα χρόνια του.

Ένας μέσος όρος είναι εκεί περίπου στα 12-15 χρόνια.
  3. gikkat

gikkat New Member

:smt023
    Φυσικά εξαρτάται και από την υγεία του ζώου, πόσο έχει ταλαιπωρηθεί στη ζωή του καθώς όλα αυτά λειτουργούν συσσωρευτικά για έναν οργανισμό...
    Ο προγούμενος σκύλος μου πέθανε στα 20 (παρά κάτι λίγο), ήταν ένα 10κιλο κανίς.
  4. mitsakos

mitsakos New Member

απλα συνηθως ακουω οτι πεθαινουν σχετικα νωρις,ή μαλλον δεν θυμαμαι αλλον με μεγαλο σκυλι και μου φανηκε περιεργο τοσα χρονια
  5. Debby

Debby New Member

και του παππου μου ο σκυλος,μπυρμπήλη τον ελεγε,γυρω στα 23 ειχε φτασει.ηταν ενας ημιαιμος σκυλακος μεσαιο μεγεθος.
  6. MATOYLA

MATOYLA New Member

το πρώτο μου σκυλάκι ένα ημιαιμο κανίς με πρόβλημα υγείας στην καρδιά έζησε 18 χρόνια... :|
  7. adoptastraydog

adoptastraydog New Member

Εμένα δυστυχώς η προηγούμενη μου σκυλίτσα η Λούσυ μου :( :( :( πέθανε 13 χρονών από καρκίνο...Κάναμε τα πάντα αλλά... :cry: :( :heart:
  8. mitsakos

mitsakos New Member

και μενα το γερμ ποιμ που ειχαμε πεθανε γυρω στα 12.Απλα μου εκανε λιγο εντυπωση γτ δεν ειχα συναντηση αλλο τοσο μεγαλο οσο αυτο το κολει
  9. AGGELIKH

AGGELIKH New Member

Εμένα ο Ivan μου, (ο τρίτος της παρέας στις φωτό),
    που ήταν κάτι μεταξύ γκέκα και πίντσερ, μας άφησε στα 13 του.
    Τον βρήκαμε όταν ήταν 1 χρόνου περίπου, που σημαίνει οτι τότε
    ξεκίνησε τα εμβόλιά του.Δεν ξέρω αν παίζει κι αυτό ρόλο.
  10. nikos_x

nikos_x New Member

σκυλος του παππου μου,η Μπελλα,πεθανε γυρω στα 19.ηταν μικροσωμο ημιαιμο κυνηγετικο.

Share This Page