Που ν'απευθυνθώ για καταγγελία;

Discussion in 'Σχετικά με τα Pet Shops που εμπορεύονται ζώα' started by Myriam, Mar 17, 2008.

1. Myriam

Myriam New Member

Καλησπέρα παιδιά και μπράβο για την δημιουργία του Φόρουμ!

Πριν περίπου 1 χρόνο προσπάθησα να κάνω καταγγελια σχετικα με ενα Καταστημα ζωων στο Περιστερι. Τον ηξερα τον ιδιοκτητη κιολας προσωπικα, μιας και πριν ανοιξει το μεγαλυτερο πετ σοπ, ειχε ενα μικροτερο σχεδον διπλα στο σπιτι μου.Το θέμα είναι ότι ο τύπος εντάξει ας πουμε οτι κλεινουμε τα ματια στα μικρα κουταβια που φερνει και τα κλεινει μεσα στις γυαλες της βιτρινας, αλλα αυτος το εχει παρακάνει με τα Αγρια ζωα!Μεχρι και ρακούν έχει φερει και το κρατουσε σε ενα Μικροτατο κλουβι...Εκτος αλλων προσφτατα εφερε μαϊμούδες και λευκες κουκουβάγιες (προφανως εμπνευσμένος απο τον Χαρυ Ποτερ-ΕΛΕΟΣ). Καταρχας ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΑΓΡΙΩΝ/ΕΞΩΤΙΚΩΝ ΖΩΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ?Είμαι σίγουρη ότι υπόκεινται στην γενική νομοθεσία περί προστασίας των ζώων που ισχυει και στην Ε.Ε. Αλλά κανείσ δεντους τηρεί απ'οτι φαίνεται..
    Επειτα εγω η ερημη ηθελα να στειλω καποιους εκει να του κανουν ελεγχο, κατι..Πηρα διαφορα τηλεφωνα, ομως κανεις δεν ηξερε πως να με βοηθησει.Φαινεται κανεις δεν ασχολειται με την μεταχειρηση και τον ελεγχο της εμπορίας των ζώων στην Ελλάδα..Εδω θα μου πειτε δεν ασχολούνται με τους ανθρώπους, αλλά αυτές οι εικόνες είναι πραγματικά τριτοκοσμικές! Ακούς εκέι Κακατού και Ρακούν...
    Αν κάποιος ξέρει πως πρεπει να δράσουμε στην προκειμένη ας στείλει μηνυμα στο μέηλ μου..
    Ευχαριστώ
  2. Myriam

Myriam New Member

κι εδω, κι αυτο επιτρεπεται;
    _____

Sorry, το link αφαιρέθηκε. Απαγορεύονται τα links εμπορικού περιεχομένου... Κατερίνα
  3. aggeliki

aggeliki New Member

:x παει,εχουν τρελαθει οι ανθρωποι τελειως....!!!!! :(
  4. Myriam

Myriam New Member

Τι μπορούμε να κάνουμε;
    ϊσως μια καταγγελία στην Ευρωπαϊκή Ένωση;
    Τι να πω παιδιά? Λυπάμαι πολύ που παίρνουν τα ζωα απο το φυσικο τους περιβάλλον και τα τυραννανε με αυτο τον τρόπο.
  5. Dimitra94

Dimitra94 New Member

Ειναι τεραστιο λαθος που ουσιαστικα ξεσηκωνουν αγρια ζωα απο το ''σπιτι'' τους για να τα κλεισουν σε ενα κλουβι 5x5 με αποτελεσμα αυτα τα ζωα να ψοφανε μετα από λιγες μερες!!!!

Share This Page