πρόωρη ενηλικίωση????

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by alucard, Mar 1, 2011.

1. alucard

alucard Member

γεια σας παιδιά και καλό μήνα... έχω μια απορία:

το κουνελάκι μου ο damon σήμερα το πρωί ως συνήθως έκανε φασαρία, οπότε σηκώθηκα να τον χαϊδέψω λιγάκι για να ηρεμήσει. όπως τον χάιδευα άρχισε να σκαρφαλώνει πάνω στο χέρι μου και νόμιζα ότι απλά ήθελε να βγει έξω... αλλά όχι δεν ήθελε αυτό ο κύριος! προσπάθησε να "ζευγαρώσει" με το χέρι μου!!!!! γίνεται από ηλικία 3 μηνών να θέλει να ζευγαρώσει??? (δεν τον έχω πάει σε κτηνίατρο να δει την ακριβή του ηλικία αλλά ο κύριος στο pet shop μου είπε ότι όταν το πήρα ήταν 1 μηνών και τον έχω πάρει από τις 24 Δεκεμβρίου του 2010 οπότε υποθέτω την ηλικία του) τι να κάνω?
  2. Φοιβος&Me

Φοιβος&Me New Member

χαχαχα τι να σου πω δεν γνωρίζω..Εσύ πώς το βλέπεις είναι μεγάλος ή μικρός εμφανισιακά τουλάχιστον... Μπορεί να ενηλικιώνεται πιο σύντομα από άλλα κουνέλια αν σκεφτείς ότι το αγόρασες πριν προλάβει το κακόμοιρο να απογαλακτιστεί...δεν ξέρω αλλά μπορεί να παίζει ρόλο και αυτό.
  3. alucard

alucard Member

όταν το πήρα ήταν σίγουρα τουλάχιστον 1 μήνα και δεν υπάρχει περίπτωση να ήταν πάνω από 2... σε μέγεθος από τότε που τον πήρα έχει τουλάχιστον διπλασιαστεί... αν τεντωθεί από τα πίσω πόδια του μέχρι το κεφάλι είναι 40-50 εκατοστά περίπου...
  4. Φοιβος&Me

Φοιβος&Me New Member

φαίνεται όντως μικρούλης άρα είναι όσο σου έχουν πει. Οπότε ίσως οφείλεται σε αυτό που σ είπα πιο πάνω: το αγόρασες/σου το πούλησαν πριν προλάβει το κακόμοιρο να απογαλακτιστεί... Έλεγξέ το αυτό αν ισχύει...
  5. eleos2

eleos2 New Member

άντρες παιδί μου! σε οτι ηλικία και να ναι, σε όποιο είδος το μυαλό τους εκεί :lol:
    πάντως λίγο μικρό μου φαίνεται για τέτοια πράγματα
  6. alucard

alucard Member

:smilielol5:συμφωνώ απόλυτα με αυτό :)
  7. eleos2

eleos2 New Member

καλού κακού κλείδωνε το κλουβί το βράδυ :rolleyes: . πέρα απο την πλάκα απο το λίγο που κοίταξα λεει περίπου απο 5 μηνών και πάνω οτι ζευγαρώνουν, εκτος αν αναφέρονται στην αναπαραγωγή και όχι στο καβάλημα

Share This Page